Аутор Тема: Poreklo prezimena Musić  (Прочитано 12978 пута)

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #20 послато: Април 08, 2019, 11:05:11 пре подне »
Pa i nije nemoguće baš ta godina je isto zanimljiva hvala Adnane.A odakle si našao taj podatak iz nekog deftera ili?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #21 послато: Април 08, 2019, 11:20:17 пре подне »
Evo jedan podatak o Musicima iz Herceg Novog. Nije sigurno da je govor o istim Musicima al s obzirom da je protjeranog stanovnistva iz Boke svukuda dokucilo zasto ne i do Plava..

Resul Musić  prodaje 20.11.1685, 200 rala zemlje na Savini kod Herceg Novog Ivanu Buroviću. Musići se spominju kao stanovnici Bijele kod Herceg Novog. Takodjer u obližnjem selu Mojdežu se spominje Musića Vrt.


Kad su ti Musići postojali u Boki, Musa od kojih je tvoj imenjak Adnan nije bio rođen.
Eto da te malo edukujem i dopunim tvoje inače veliko znanje koje se pokazuje svakim tvojim postom.


Selamim te mudri Hercegovče ot čuvene kuće.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #22 послато: Април 08, 2019, 12:06:58 поподне »
Rugovac kralju polako nemoj tako oštro hvala Bogu te se neko našao da piše na ovu temu ne teraj mi mušterije bre ;D.Da ne pišem referat nemam ni puno vremena sad trenutno ali mi imamo 14 koljena stablo ako se računa sa tim Musom na vrhu računam po 25 godina na čoveka mada to nije baš i 100%merilo neko je pravio decu kasnije neko ranije.Uglavnom ispada oko 350 godina tako da je godina odprilike 1660 plus minus gore dolje mislim da je bitan podatak sa obzirom da je taj Resul već tad islamizovan pozdrav i samo napred što više podataka delimo više kockica za slaganje ako ne kod mene nekom će trebati ta informacija.Tema je poreklo prezimena Musić pa ćemo se na kraju razvrstati ;)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #23 послато: Април 08, 2019, 03:03:18 поподне »

Viđi mlado momče ot kuće koja je dala čuvenoga mula Jaha branitelja dina i vatana.
Znam za ta rodoslov što ga imaš i sve što ti navodiš je moguće alji realnije je ipak da su Musa, Reko i Cano rođeni oko 1700. Ima slučajeva da su u neka pljemena uspjelji i 5 pasova da ućeraju u 100 godina. Enoga Colja efendija pa ga zapitaj da ti to potvrdi.
Siguran sam da što se tiče plodnosti tu Plavljane i Gusinjan niko ne može da sustigne. Numero uno na Balkan. Za vas smo mi Albanci Rugovci i Rečani po tom pitanju u veljikom zaostatku. Ovo se odnosi na sve i Bošnjake, Albance (muslimane i katoljike) i Crnogorce.
No da ostavimo na stranu šalu i komendiju u PlavoGusinjski kraj ot Vusanja do Pepića đe je granica sa Vasojevićima nema niko da je doša dalje no iz Kuča i Klimenta. Nađe se pođekoji Hot, Šaljanin, Bjelopavlić, Piper itd alji is Boke Kotorske niko nikad nije bio.
Tvoj zavičaj je nešto posebno i jedinstveno na Balkanu đe su se mješali Crnogorci i Maljisori i đe su opstajali samo najjači bez obzira na vjeru i naciju. I đe su svi bili vrlo laki na obarač.  Ponisan sam da su mi dajovi is Vusanja.

PS pišem ti na gusinjskom da te posjetim na zavičajnu ljugu.


Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #24 послато: Април 08, 2019, 04:20:38 поподне »
Pa i nije nemoguće baš ta godina je isto zanimljiva hvala Adnane.A odakle si našao taj podatak iz nekog deftera ili?
Podatak je iz katastra Herceg Novog iz 1704 godine i iz zbornika radova Boka. Prilikom pada HN hiljadu stanovnika je otislo put Hercegovine kopnom a dvije hiljade je otislo brodovima put Skadra.. Iz Skadra su se raseljavali na razne strane to je jos vecim djelom neispitano al ja smatram sa obzirom na podudarnost veceg broja prezimena u Hercegovini i Sandazku da ima dobrih veza Sandzaka i Hercegovine..

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #25 послато: Април 27, 2019, 09:48:27 поподне »
Posle dužeg vremena pretrage koja se ne obustavlja ;D Mogu da kažem Rugovac da si bio u pravu našao sam neke zanimljivosti ali Paljokovog pretka ne.Našao sam u knjizi skrivena istorija Karađorđevića i to piše,da je dao obećanje paši da će da islamizuje ostatak klimenti iz Selce.Oni ga zovu vojvodom Albanci Flamurtar a u nekim izvorima barjaktar što mu dođe isto kao Flamurtar.Onda da se orodio sa Sulejmanom Bušatlijom i to je sve što se njega tiče.Najzanimljivije dosad je to da sam našao original sliku od mula Jaha mog čukunđeda tako da sam nešto postigao u Plav jedinu koju imaju je onu što je Reković precrtavao tako da sam obradovao i neke rođake otud.Dedušaj albanski pisac kaže da potičemo od Nike ovi naši kažu iz Vuklje a za Paljoku pišu da je vojvoda Selčana.Što potvrđuje i Esad Rahić na youtube valjda je i on pročitao istu knjigu jer se dosta poziva i na Luburića.Još je zanimljivo i to da su Canovići i Musići doseljeni u Plav 1689 dokle za Rekoviće piše 1850 i neke pa mi malo mutno oko toga, a u nekim izvorima nas svrstavaju zajedno sa Balićima to je to za sad  nemam dileme više oko klimenata samo istražujem stablo pisaćemo još.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #26 послато: Јун 01, 2019, 11:52:18 пре подне »
Prema podacima iz knjige "Kelmendi" autora Hasan Isufa Đonbalića nalazim pored ostalih podataka i stabla da je Paljoka sin Nila(Nike)koji je sin Šeita i u nastavku je samo dodato Kelmendi na vrhu stabla neznam dali postoji neki defter na koji mogu da potvrdim ovo predanje.Ako neko vidi ili studira deftere klimenata pomoć bi mi dobrodošla.U knjizi se navodi da dolazimo iz Vuklje i da smo na istom stablu kao i Đonbalići nije ni čudo onda zašto nas toliko svojetaju.Balja je brat Paljokin a Baljin sin je Đon otud i njihovo prezime Đonbalić.Dobio sam iz knjige ono što je meni trebalo uskoro će knjiga da se kopira pa ću da prosledim ostalima šta im treba, interesanto je da su oni sačuvali dosta podataka o precima i da se dr.Hasan Đonbaljić setio da napiše knjigu o tome.Toliko zasad pa kad dođe knjiga pisaćemo se još poz.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #27 послато: Јун 01, 2019, 02:15:02 поподне »
Klimente su:
E1b-V13>CTS9320>Z16988>Z27131>BY4590
R1b-Z2103>CTS9219>BY611>Z2705>Y32147
J2b-L283>Z1296>Y23094>Y82533

Sve tri grane su prisutne kod Klimenata, najčešća ova E-V13, pa R1b i najmanje J2b.

Има и I2a1b код Горњих Цеклињана који тврде да су из Климената.

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #28 послато: Јун 01, 2019, 07:59:37 поподне »
Još je zanimljivo i to da su Canovići i Musići doseljeni u Plav 1689 dokle za Rekoviće piše 1850 i neke pa mi malo mutno oko toga, a u nekim izvorima nas svrstavaju zajedno sa Balićima to je to za sad  nemam dileme više oko klimenata samo istražujem stablo pisaćemo još.

Adnane, hvala što si se pojavio ođe na Poreklo! Da ti malo razjasnim - Rizah Gruda je svrstao Baliće, Musiće i Canoviće zajedno, ali nije tu poznato da li je mislio da smo rođaci u užem smislu, ili je tako svrstao zbog plemenske pripadnosti. Balići, kao i Musići i Canovići, imaju predanje o porijeklu iz Klimenata (odnosno od Keljmenda). Razlika jeste da mi Balići nemamo nikakve veze s Musićima jer smo rodom iz Selce, a Musići iz Vukelja. Jedini koji su povezani s Balići su Balidemići iz Martinoviće koji navodno od istog pretka koji je živio prije oko 10 generacija (a možda malo više, ne znam), a i neki Kelmendi u okolini Drača koji su ustvari Balići doseljeni tamo za vrijeme Drugog svijetskog rata. Dakle, radio sam DNK, i rezultat mi bješe E1b-V13>CTS9320>Z16988, tako da Balići i Musići nijesu nikako srodni. Ali svakako smo mi Klimenti, i pripadamo istome fisu bez obzira na genetskih rezultata.

Prema podacima iz knjige "Kelmendi" autora Hasan Isufa Đonbalića nalazim pored ostalih podataka i stabla da je Paljoka sin Nila(Nike)koji je sin Šeita i u nastavku je samo dodato Kelmendi na vrhu stabla neznam dali postoji neki defter na koji mogu da potvrdim ovo predanje.Ako neko vidi ili studira deftere klimenata pomoć bi mi dobrodošla.U knjizi se navodi da dolazimo iz Vuklje i da smo na istom stablu kao i Đonbalići nije ni čudo onda zašto nas toliko svojetaju.Balja je brat Paljokin a Baljin sin je Đon otud i njihovo prezime Đonbalić.Dobio sam iz knjige ono što je meni trebalo uskoro će knjiga da se kopira pa ću da prosledim ostalima šta im treba, interesanto je da su oni sačuvali dosta podataka o precima i da se dr.Hasan Đonbaljić setio da napiše knjigu o tome.Toliko zasad pa kad dođe knjiga pisaćemo se još poz.
Balja je imao dva sina - Đona i Nrelja. Đon je rano primio islam (što se vidi u imenima njegovih sinova), dok Nrelj i njegovi sinovi nijesu (imali su miješana slovensko-albanska imena). Nreljevo potomstvo je kasnije mahom prešao na islam dosta kasnije, možda treća ili četvrta generacija (a i ima slučajeva đe su ljudi živjeli kao kripto-katolici još duže od toga). Od Nrelja potiču ostali Vusanji (tj. Ahmetovići, Deduševići, Vučetovići, Kukići, Ćosovići, Hakanji i dr.) sem Gočevići, koji su kasniji doseljenici iz Vukelja.

Vjerovatno su ti podaci prisutni u toj knjizi, i ako nijesu, naš član Rugovac je dobar poznavalac Vusanjskih porodica pa bih on mogao da razjasni dosta o tome. Volio bih, ako ti nije muka, prekopirati dio te knjige kad se pominju Balići, Balidemići i ostali Martinovići (iako Balići ne potiču od Martinovića).

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #29 послато: Јун 01, 2019, 08:36:33 поподне »
Knjiga je u Plav kod rođaka a on je uzeo iz Vusanja na kopiranje pošto knjiga nije izdata, a ja sam dobio stablo od Đonbalića i nas i što reče ti svih što potiču sa stabla.Ovo stablo kod mene se grana na 5-oro braće i to:Bala,Deda,Nika,Pjetra i Paljoka, a dalje samo na prvu trojicu od navedenih to je to što mi je rođak poslao i jedno 2 lista o osobama sa stabla verujem da u knjizi ima nešto i o Balićima.Rođak pokušava da se snađe pošto mu je rečeno da izvuče interesantne podatke iz nje ali knjiga je na Albanskom tako da je uslikao te listove gde se Paljoka nalazi pa ćemo dalje da vidimo ja znam Albanski al džaba kad mi nije kniga u rukama a sa njim se čuje moj otac preko vibera pa sve to traje :).Poz i tebi videću šta god nađem priložiću naravno a dok sam došao do ove knige opala su mi znaš šta xD

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #30 послато: Јун 01, 2019, 08:51:01 поподне »
Haha mogu zamislit, baš uzbudljivo! Za Paljoku i Balju sam čitao, ali nikad za Dedu, Niku i Pjetra. Interesuje me sad koje su familije koje potiču od njih :o

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #31 послато: Јун 01, 2019, 09:05:58 поподне »
Deda je imao tri sina Vuk Gili i Paljoka.A brat Dedin Nika 5 sinova:Preka,Prela,Dreni,Lulashi i Fala.Ima ih ispod njih još malo se slabije vidi kod nekih imena pa neću da nagađam kucano je mašinom pa da ne zabrljam koje slovo prva se vide čisto i poneka dobro al ako te baš zanima pitaj pojedinačno pa ću ih ispitat bolje.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #32 послато: Јун 07, 2019, 07:47:51 поподне »
Pozdrav svima pročitao sam vašu klasifikaciju na sajtu poreklo.rs/Murići slažem se time i zadovoljan sam, sem sledećeg što se tiče Hasilovića mi imamo predanje da je Hasil došao sa majkom nazad u rod po razvodu i primio prezime Musić od Ujaka.E sad dali oni imaju istu haplogrupu ili ne to ja neznam hvala na razumevanju.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #33 послато: Јун 10, 2019, 11:55:14 пре подне »
Evo da ubacim danas jednu korekciju što se tiče moga stabla spalo je nazad za nekih 150 godina tako da podaci od ove knjige Kelmendi nisu tačni barem što se nas Musića tiče.Naime našao sam na 23andme rezultat od Gjonbalaj prezime neću da navodim ime momka radi neke sigurnosti mada je taj sajt javni inače nebi mogao da vidim rezultat njihova haplogrupa je E-V13 što se ne poklapa sa mojom R-CTS9219 sa očeve strane tako da to njihovo predanje odpada ova grupa od Gjonbalaja bi trebala da obuhvata veće stanovništvo u Vusanje kod Plava tako da ćete možda imati koristi od nje.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #34 послато: Јун 10, 2019, 06:17:59 поподне »
Pozdrav svima pročitao sam vašu klasifikaciju na sajtu poreklo.rs/Murići slažem se time i zadovoljan sam, sem sledećeg što se tiče Hasilovića mi imamo predanje da je Hasil došao sa majkom nazad u rod po razvodu i primio prezime Musić od Ujaka.

На шта тачно мислиш?

Evo da ubacim danas jednu korekciju što se tiče moga stabla spalo je nazad za nekih 150 godina tako da podaci od ove knjige Kelmendi nisu tačni barem što se nas Musića tiče.Naime našao sam na 23andme rezultat od Gjonbalaj prezime neću da navodim ime momka radi neke sigurnosti mada je taj sajt javni inače nebi mogao da vidim rezultat njihova haplogrupa je E-V13 što se ne poklapa sa mojom R-CTS9219 sa očeve strane tako da to njihovo predanje odpada ova grupa od Gjonbalaja bi trebala da obuhvata veće stanovništvo u Vusanje kod Plava tako da ćete možda imati koristi od nje.

Име тестираног је заиста небитно за ову тематику. Вусањци се слабо тестирају, тако да је ово битан резулат јер указује на то да припадају највећем роду из Климената, а не роду Мурића. Као што си и сам закључио, неко је вероватно повезао твоје братство са Ђонбалићима због истог племенског порекла.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #35 послато: Јун 11, 2019, 01:04:16 пре подне »
На шта тачно мислиш?

Mislim na to da Hasilovići koji se navode kod vas zajedno sa Musićima Canovićima i Rekovićima nemaju isto poreklo, već se oni prezivaju isto Musić kao i mi a zovemo ih Hasilovići zato što negde na deveto koljeno od Muse od kojih smo i dobili prezime pominje Hasilj kao sin kćerke od Redža Musića znači da se ista vratila u rod za malim detetom kome je bilo ime Hasilj pa je on porastao u rod kod majke i uzeo naše prezime i danas se i oni prezivaju Musići i tačno se zna od kojih su oni i gde su nastanjeni.Tako da je predanje Musići od brata Muse Canovići od Cana a Rekovići od Reka znači tri brata a ne četri kao što to neki danas navode u knjigama ili negde čak stoji Balići koje nema nikakve veze koje smo sa karadagom zaključili jer nemaju istu haplogrupu.Nadam se da je sad jasnije jer ovo nije od mene već od starijih ljudi koji prate stablo.


Име тестираног је заиста небитно за ову тематику. Вусањци се слабо тестирају, тако да је ово битан резулат јер указује на то да припадају највећем роду из Климената, а не роду Мурића. Као што си и сам закључио, неко је вероватно повезао твоје братство са Ђонбалићима због истог племенског порекла.

U pravu ste nešto nas mnogi povezuju i svojetaju nemam pojma zašto, vreme će pokazati ali sve te tvrdnje odpadaju i hvala Bogu za haplogrupe tako da nema više cile mile.

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #36 послато: Јун 14, 2019, 08:00:28 пре подне »
U pravu ste nešto nas mnogi povezuju i svojetaju nemam pojma zašto, vreme će pokazati ali sve te tvrdnje odpadaju i hvala Bogu za haplogrupe tako da nema više cile mile.

Najvjerovatnije što se desilo jeste da je vaš predak (koji se najvjerovatnije zvao Paljoka) došao iz Vukelja u Vusanje, đe su se tu prije toga nastanili porodice iz Vukelja. Zbog istog zavičaja, tu su se pribratili najvjerovatnije zbog zaštite od zuluma. Toga ima dosta u našem kraju, a da ne pričam po Bihoru. Mogu da dam lični primjer, Balići i Vukelji (porodica u Gusinje, tačnije iz Dolje, vjerovatno si čuo za njih) su bili tako bliski da su se smatrali rođacima. Jedan Vukelj mi je otkrio podatak da mi ustvari nijesmo nikada bili rod, ali kada su Balići došli u gusinjskom kraju, bili smo mi mala porodica i da bi se zaštitili, pribratili smo se s Vukeljima koji su isto bili iz Klimenata, samo iz sela Vukelj a mi iz Seljce. Svo vrijeme smo se držali srodstva iako srodstva nije bilo, tako da se nikada nijesmo međusobno uzeli do prije 30 godina (taj slučaj nije bio dobrodošao ni kod Vukelja, a kamoli od Balića).

Zašto vas svojatuju ima dobar odgovor - status porodice. Nije bez veze Rugovac tebi govorio da si iz "kuće koja je dala čuvenoga mula Jaha branitelja dina i vatana". To je veliko dostojanstvo. Prema tome, u interesu je svakog koji ima moguću vezu sa Musićima da se diči da su rođaci sa njima zbog statusa te porodice. Da ste bili niža porodica, mislim, da su Musići bili poznati zulumčari, ne bi niko htio priznati da su u vezu s tom porodicom. Mislim da shvataš što hoću da kažem.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #37 послато: Јун 14, 2019, 11:27:04 пре подне »
Постојао је Лазар Мусић, син сестре кнеза Лазара Хребељановића. Поседи су му били на северу Косова, а седиште у Звечану.

Догодине у Холштајну!

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #38 послато: Јун 14, 2019, 03:36:12 поподне »
Ima Milane tema o tim Musićima na srednjovekovna vlastela a što je meni bilo interesantno da sam njih našao na MyHeritage jer tamo imam acount, neki John Scott ih ima na svoje stablo valjalo bi to dalje istražiti valjda ima potomaka koji su danas negde u Britaniji.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #39 послато: Јун 14, 2019, 03:46:06 поподне »
Najvjerovatnije što se desilo jeste da je vaš predak (koji se najvjerovatnije zvao Paljoka) došao iz Vukelja u Vusanje, đe su se tu prije toga nastanili porodice iz Vukelja. Zbog istog zavičaja, tu su se pribratili najvjerovatnije zbog zaštite od zuluma. Toga ima dosta u našem kraju, a da ne pričam po Bihoru. Mogu da dam lični primjer, Balići i Vukelji (porodica u Gusinje, tačnije iz Dolje, vjerovatno si čuo za njih) su bili tako bliski da su se smatrali rođacima. Jedan Vukelj mi je otkrio podatak da mi ustvari nijesmo nikada bili rod, ali kada su Balići došli u gusinjskom kraju, bili smo mi mala porodica i da bi se zaštitili, pribratili smo se s Vukeljima koji su isto bili iz Klimenata, samo iz sela Vukelj a mi iz Seljce. Svo vrijeme smo se držali srodstva iako srodstva nije bilo, tako da se nikada nijesmo međusobno uzeli do prije 30 godina (taj slučaj nije bio dobrodošao ni kod Vukelja, a kamoli od Balića).

Zašto vas svojatuju ima dobar odgovor - status porodice. Nije bez veze Rugovac tebi govorio da si iz "kuće koja je dala čuvenoga mula Jaha branitelja dina i vatana". To je veliko dostojanstvo. Prema tome, u interesu je svakog koji ima moguću vezu sa Musićima da se diči da su rođaci sa njima zbog statusa te porodice. Da ste bili niža porodica, mislim, da su Musići bili poznati zulumčari, ne bi niko htio priznati da su u vezu s tom porodicom. Mislim da shvataš što hoću da kažem.


Po našem predanju i još ns nekim mestima nalazim ds su se prvo doselili u Gusinje što nije daleko od Plava a poreklo.rs su mi snatno pomogli što se tiče haplogrupa.Ima Ibrahimagići u Gusinju sa istom haplogrupom i podgrupom a i jedan deo Redžepagića u Plavu koji nemaju ništa sa ovim ostalim delom Redžepagića tako da je to tu i treba samo da se to raščevrlja iz čvora  ;D.Ide ovo polako ali sigurno svojim tokom ne treba hitati i tražiti korene daleko sve je to tu blizu samo treba otvoriti oči.