Аутор Тема: Порекло презимена Ризнић...  (Прочитано 7039 пута)

Ризнић

  • Гост
Порекло презимена Ризнић...
« послато: Децембар 18, 2013, 12:37:50 поподне »
Поштовање,
занима ме где бих могао да пронађем неке конкретне податке о пореклу мог презимена.
Моја породица је из села Бања код Аранђеловца (славимо Сабор Светог Јована Крститеља 20. јануара) и чини ми се да је највећа концентрација Ризнића баш у овим крајевима. Наравно, постоји по нека породица у готово сваком већем граду...
Ево неколико података до којих сам ја дошао...
-Мислим да ми је недавно овде на сајту неко рекао да потичемо од бабе Ризне која је са својих 6 синова дошла у Србију из Книнске крајине некад, али нисам добио неки извор који би ми могао мало прширити ово сазнање. Занима ме и какво је то име (Ризна) и (ако је име) из које фамилије они долазе из тих крајева...
-Ранисава Лазаревић (у књизи "Снови и Љубави Аранђеловца"), говори о доласку, у те крајеве, извесног Јована Ризнић из Дрниша са својом породицом, због бекства од крвне освете (од турака)...
-Такође, на интернету могу да се пронађу подаци о угледној породици Ризнић у Одеси (Русија), као и у серији "Јастук гроба мог" о Доситеју Обрадовићу, где се помиње угледна трговачка породица Ризнић из Трста...

То су отприлике нека моја сазнања, па ме занима да ли неко можда зна где бих могао да нађем нешто конкретно о правим коренима овог презимена, које, признаћете, и није баш тако често...

Хвала Унапред!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Порекло презимена Ризнић...
« Одговор #1 послато: Децембар 21, 2013, 09:14:54 пре подне »
На жалост, изгледа да нико нема података о твойем презимену.  :(
Мой савѣт ти йе да покушаш у цркви или оближњем манастиру видѣти имайу ли каквих података о твойих.
Но, мислим да йе у оваквих случайевах найбоље урадити испитивање свойе мушке лозе, односно да испитати свой У хромозом. Он ти често може дати више података од онога што можеш сазнати у књигах.

Како се то и гдѣ ради, найбоље йе видѣти овдѣ:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=39.0
и
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=6.0
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло презимена Ризнић...
« Одговор #2 послато: Децембар 27, 2013, 09:59:09 поподне »
Ризнићи, село Бања (општина Аранђеловац), крсна слава Јовањдан

"Њихова баба Ризна пред крај XVII века дошла из Дрниша (Далмација) у Ковачице (подгорски, ваљевски). Због глади се многе њихове куће преселе, пред Први Устанак, у ово село. У Ковачицама их има једна кућа."

У дјелу села Ризнића Крај било је 20 кућа Ризнића, у дјелу села Рупник било је 12 кућа Ризнића, око школе било је 6 кућа Ризнића и Минића (није јасно да ли је било 6 кућа Ризнића и 6 кућа Минића или је било 6 кућа укупно). У Марковцу су биле 2 куће Ризнића, поријеклом из Бање.

Што се тиче имена Ризна, настало је од грчког имена Риза ("златна").

ЛИТЕРАТУРА:
Боривоје Дробњаковић, Јасеница, Београд, 1923.
Милица Грковић, Речник личних имена код Срба, Београд, 1977.

« Последња измена: Децембар 27, 2013, 10:04:40 поподне Демић Петар »

Ризнић

  • Гост
Одг: Порекло презимена Ризнић...
« Одговор #3 послато: Децембар 28, 2013, 05:02:57 поподне »
Хвала пуно Петре!
Управо оно што ми је и било потребно: информације пропраћене извором!
И више од тога.

Сада знам одакле треба да крене пројекат израде мог породичног стабла!
Да ли можда знаш за неку литературу из које бих могао да сазнам из које фамилије долази Ризна из Дрниша крајем 17. века?

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло презимена Ризнић...
« Одговор #4 послато: Децембар 28, 2013, 05:11:26 поподне »
Хвала пуно Петре!
Управо оно што ми је и било потребно: информације пропраћене извором!
И више од тога.

Сада знам одакле треба да крене пројекат израде мог породичног стабла!
Да ли можда знаш за неку литературу из које бих могао да сазнам из које фамилије долази Ризна из Дрниша крајем 17. века?
Нема на чему, слободно питајте шта год вас интересује.

Тешко да ћемо успјети сазнати из које фамилије долази Ризна, ипак је то крај XVII вијека.
Препоручујем вам да одрадите тестирање Y хромозома. Тако бисте могли утврдити генетски сродне породице у Далмацији.

Што се тиче литературе, Далмација је солидно обрађена.

- Саво Накићеновић, Книнска крајина (недовршено), објављено 1999. године
- Александар Бачко, Породице далматинских Срба, 2008.

Ван мреже драганмихаиловић53

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Порекло презимена Ризнић...
« Одговор #5 послато: Фебруар 09, 2014, 09:30:32 пре подне »
Поштовани господине Ризнић
Истражио сам Србске Новине од 1834-1919 и ту сам нашао доста докумената ѕа породицу Ризнић и село Бања.Ако сте заинтересовани могу вам послати на мејл.Пошаљите ми само мејл.Ја иначе живим у Лазаревцу и бавим се истраживањем Ћирјанића из Кадине Луке.Ако нешто нађете о Ћирјанићима и Кадиној Луци ѕамолио бих Вас да ми пошаљете на мејл:   [email protected]