Аутор Тема: Присуство словенске, германске и балканске генетике у различитим популацијама  (Прочитано 15641 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Мене је заитересовало питање Небојше о феномену подударања са Румунима, као и о томе зашто аутосомална компонента код Срба гравитира ка Румунији, а не ка суседним Хрватима (а код неких Срба има и мање те повезаности са Румунима)...није ту сад ствар о Y линијама (мени у поклапањима има 13 Румуна (рачунам ту и пар Молдаваца) и 12 Срба напр...То је вероватно мало компликованије да се да закључак зашто је то тако jeр претпостављам да је та гравитација према Румунији последица словенске генетике, а не старобалканске (тј. да је у питању највеће подударање словенске компоненте код Срба са словенском компонентом у Румунији и Молдавији)...Зато ми се учинила географија као кључна у томе, као и присуство Словена који су дошли из Влашке пре доласка Срба и Хрвата...А на територији данашње Републике Србије, јужно од Дунава, најбројнија су била та словенска племена (која су ушла у састав српског корпуса са ширењем српске државе на исток)...Чини ми се да није ствар овде у асимилацији старобалканског елемента са ширењем Срба према Рашкој и даље, колико у асимилацији словенских племена (Тимочани, Морављани, Браничевци итд), и да је то можда разлог за највећу сличност са данашњим Румунима...Можда би то био један од разлога те гравитације ка Румунији код просечних аутосомалних резултата Срба (али као што сам и пре написао, могуће да су и тадашњи Срби , такође имали ту гравитацију, јер су имали чини ми се исту руту раније, преко влашке низије, у периоду пре одласка у Бојку)

Дуле, твој имењак је пре неколико постова објаснио тај феномен. Значи није обавезно морало бити додира између популација, реч је о аутосомалном просеку. И мени је требало мало дуже да скапирам. :D

Нису ни Румуни далеко, како видим по овој првој табели. Како год, како и Молдавце објаснити. То је поента, како Молдавци/Румуни моги бити ближи него Хрвати/Црногорци. Сад сам већ досадан са овим питањем, али навукао си нас на аутосомалну. ;)

Почињем отприлике да схватам то као процену на основу удела словенске/старобалканске генетике, па неки просек и ко је коме по томе најближи. Не нужно ко је са ким био у интеракцији последњих 400 година.

Сличан сразмер, односно проценат истих гена, у овом случају пре-Словенских и прото-Словенских.

Ево један пример. Дете типичне Холанђанке и типичног Аустријанца биће сасвим близу просеку за Немачку, иако та деца немају ни једног претка у тој земљи.  :)
 
Зато је IBD који већ користи MyHeritage ипак мало поузданији, од упоређивања просека.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Da, radi se autosomalnom prosjeku. Treba napomenuti da se Moldavci pojavljuju i kod Hrvata kao najbliži, posebno kod Hrvata u juznoj Dalmaciji i Hercegovini.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Nekoliko pitanja - ovo 'staroblakanska-romanska' - jel to ukljucuje i keltske elemente, tj. njihovo prisustvo u pred-slovenskoj genetici? Zatim, ako su drobnjacka I1 i banjansko-pivljanska N od po nekoliko plodonosnih ljudi potekle - da li je moguce da je toliko mali procenat germanske komponente u srba u odnosu na y-dna (samo I1 je 8%)... to jest, da li se N, ako je i ostavio nekog autosomalnog traga, vodi pod 'slovenski' element, zbog sibirskog ishodista?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Nekoliko pitanja - ovo 'staroblakanska-romanska' - jel to ukljucuje i keltske elemente, tj. njihovo prisustvo u pred-slovenskoj genetici? Zatim, ako su drobnjacka I1 i banjansko-pivljanska N od po nekoliko plodonosnih ljudi potekle - da li je moguce da je toliko mali procenat germanske komponente u srba u odnosu na y-dna (samo I1 je 8%)... to jest, da li se N, ako je i ostavio nekog autosomalnog traga, vodi pod 'slovenski' element, zbog sibirskog ishodista?
То је зато што Y днк нема везе са аутосомалном генетиком (проценти  Y грана не морају да имају везе са укупном генетиком)...Напр. први Дробњак је имао много више германске компоненте него данашњи наши припадници I1P109 (данашњи може да има 5,6 % , а ондашњи је имао можда доминантну германску компоненту)...Укупна генетика се временом уклопи у просек средине у којој неко живи...Ја имам 3% германске генетике, а вероватно има и Дробњака који нема те генетике више него ја...Са друге стране, имамо припаднике старобалканских грана са више укупне словенске генетике, него они који чија је Y грана словенска (Ник Пав који је EV13, чини ми се да је објавио да има око 67% словенске генетике, а ја имам 57% словенске генетике (за солидних 10% мање од њега, иако сам I2a)...такође, ја имам више старобалканске генетике од њега, који је по Y линији старобалканац)
« Последња измена: Септембар 20, 2021, 01:00:00 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
То је зато што Y днк нема везе са аутосомалном генетиком (проценти  Y грана не морају да имају везе са укупном генетиком)...Напр. први Дробњак је имао много више германске компоненте него данашњи наши припадници I1P109 (данашњи може да има 5,6 % , а ондашњи је имао можда доминантну германску компоненту)...Укупна генетика се временом уклопи у просек средине у којој неко живи...Ја имам 3% германске генетике, а вероватно има и Дробњака који нема те генетике више него ја...Са друге стране, имамо припаднике старобалканских грана са више укупне словенске генетике, него они који чија је Y грана словенска (Ник Пав који је EV13, чини ми се да је објавио да има око 67% словенске генетике, а ја имам 57% словенске генетике (за солидних 10% мање од њега, иако сам I2a)...такође, ја имам више старобалканске генетике од њега, који је по Y линији старобалканац)

ma jasno... nego, eto naglas ponavljamo neke stvari - da, iako po y-dna imamo 10% germanskih linija, autosomalno je to 1%. e sad jos neko da mi kaze kako se kelti kotiraju u paleobalkansko-romanskoj komponenti... i da li je eventualnih 0,5% sibirskog upliva tretirano kao slovensko?
« Последња измена: Септембар 20, 2021, 01:48:20 пре подне dko »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
То је зато што Y днк нема везе са аутосомалном генетиком (проценти  Y грана не морају да имају везе са укупном генетиком)...Напр. први Дробњак је имао много више германске компоненте него данашњи наши припадници I1P109 (данашњи може да има 5,6 % , а ондашњи је имао можда доминантну германску компоненту)...Укупна генетика се временом уклопи у просек средине у којој неко живи...Ја имам 3% германске генетике, а вероватно има и Дробњака који нема те генетике више него ја...Са друге стране, имамо припаднике старобалканских грана са више укупне словенске генетике, него они који чија је Y грана словенска (Ник Пав који је EV13, чини ми се да је објавио да има око 67% словенске генетике, а ја имам 57% словенске генетике (за солидних 10% мање од њега, иако сам I2a)...такође, ја имам више старобалканске генетике од њега, који је по Y линији старобалканац)

Код мене су резултати доста нестабилни из неког разлога (можда зависи од коришћених узорака) и значајно варирају од калкулатора до калкулатора (код бабе и деде нису, увек су ту око 50/50) и ово је једини калкулатор који ми даје толико словенске генетике.
« Последња измена: Септембар 20, 2021, 01:51:05 пре подне НикПав »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
PCA plot K13, за мајчине родитеље, очеву рођену сестру и мене и резултати K13 model - Ancient K4 for Central Europe and Balkans. Доста велика distance за све сем за деду





Da li si ovde koristio i proto-germanski i turkijsku komponentu ili samo proto-slovenski i balkansku?
Bilo bi dobro da uradiš na osnovu Dušanovih novih unosa za proto-slovene i ostale.


« Последња измена: Септембар 29, 2021, 01:01:33 пре подне barbarylion »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Dodecad K12b updated


I kod mene je Moldavija odmah tu pri vrhu.
To nije neko iznenađenje obzirom na povećanu slovensku genetiku kod Moldavaca.
« Последња измена: Септембар 29, 2021, 02:26:32 пре подне barbarylion »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Da li si ovde koristio i proto-germanski i turkijsku komponentu ili samo proto-slovenski i balkansku?
Bilo bi dobro da uradiš na osnovu Dušanovih novih unosa za proto-slovene i ostale.

Користио сам K13 model - Ancient K4 for Central Europe and Balkans (Feiichy & Andre), који има и германску и туркијску компоненту.
Ево и резултата очеве мајке, њена анализа је завршена пре неки дан.

Target: Baka
Distance: 1.3214% / 1.32139041
55.9   Slavic
38.6   Paleo_Balkan_&_Roman
5.5   Germanic

Експериментални и непоуздани резултат мог покојног деде, добијен путем phasinga теткиног и бабиног аутосомалног теста на Gedmatch.

Target: Dedaphased
Distance: 6.2734% / 6.27337032
57.5   Slavic
42.5   Paleo_Balkan_&_Roman





« Последња измена: Септембар 29, 2021, 11:25:03 поподне НикПав »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
nisam upoznat sa tim kalkulatorom

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Moji rezultati.
K13 model - Ancient K4 for Central/Eastern Europe and Balkans (Feiichy & Andre)




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Највећи дио данашље европске популације се аутосомално може свести на три основне предачке популације:

WHG- Western Hunter Gatherer (најстарије палолитско становништво Европе)
Од ове популације је веома мало данас остало генетичког наслеђа. Мислим да је европски просјек око 10%. Највећи проценти су код Летонаца, али и то није нешто превише, око 20%. Значи данас нема неке популација која би у већинском омјеру носила ову компоненту. Код Срба је овај удио око 7-8%. Што је у приличној несразмјери са удјелом хаплогрупе I (доминантне хаплогрупе код WHG), али такве неподударања аутосомалне и унипаренталне генетике нису ријеткост. Нема сумње да су Стари Словени имали нешто већи удио WHG него данашњи Срби, односно својим досељавањем су свакако подигли удио WHG на Балкану. Удио WHG на Балкану прије доласка Словена био је до 4%.

Anatolia Barcin- европска неолитска популација

Моделована на основу узорка са неолитског налазишта Барцин у сјeверозападној Турској. Међутим, узорци из европског неолитика, попут Старчева, носили су и преко 95% ове компоненте (уз неку малу мјешавину WHG). Данас постоји једна изолована острвска популација код које ове компонента прелази и 80%. То су Сардинијци. И генерално ова је компонента данас најзаступљенија код популација западног Медитерана. Код Старих Словена је ова компонента била присутна са око 35%, док је код дословенских становника наших простора она била присутна са преко 60%. Самим тим, разумљив је и њен данашњи удио међу Србима од око 45%. И код Срба је то појединачно најзаступљенија компонента.

Yamnaya RUS Samara- степска популација, условно протоиндоевропска

Ова компонента је у источној Европи присутна још од палеолита, преко својих предачких популација (источних ловаца сакупљача и древних сјеверних евроазијаца), али се уз још неке компоненте профилисала почетком Бронзаног доба и карактеристична је за индоевропске миграције У Европи. Од данашњих популација, занимљиво је да највеће удјеле има међу источнословенским и финским народима, преко 50% међу Русима, источним Финцима и још неким финским народима у Русији. На Балкан је продрла још у раном Бронзаном добу. Код дословенског становништва наших простора била је присутна са око 35%, док су Стари Словени имали преко 50% ове компоненте. Разумљиво је онда зашто je код данашњих Срба проценат ове компоненте око 43%.

Поред ове три основне компоненте код Срба се појављује и четврта, додуше у малом проценту од око 3-4%
Anatolia-Tepecik Ciftlik- неолитска популација централне Анадолије

Ова компонента је моделована на основу налазишта Tepecik Ciftlik у југоисточној Анадолији. Од данашњих популација највеће удјеле ове компоненте имају медитерански Јевреји, острвски Грци (40-50%). Ову компоненту нису посједовали Стари Словени, тј. њени удјели међу балакнским народима односе се само на дословенско становништво. Међутим, чини се да се на Балкану појављује тек од Бронзаног доба. Мислим да би се најприје могла повезати са миграцијама хаплогрупе Ј (мада то не треба схватати дословно, већ само као грубу слику). Можда је по овој компоненти најизраженија разлика између Срба са једне и Албанаца и Грка са друге стране. Албанци је имају око 25%, слиједе Бугари са око 23%, Makedonci sa 12%. Код Срба је просјек око 4%, али има Срба који уопште немају ову компоненту, као и оних који је имају више од просјека.

Поред ових набројаних предачких популација, у веома малим процентима се код тестирааних Срба и других Европљана могу појавити и трагови источноазијског, јужноазијског или афричког поријекла. Код мене је нпр. присутна са 0,8% источноазијска Han компонента. Вјероватно неко танко наслеђе номадских племена са истока. Међутим, те компоненте нису од већег значаја за поријекло становништва Европе.
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 12:02:29 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Везано за индоевропско Yamnaya насљеђе, налетио сма на доста добро урађен клип на Youtube. Има и енглеске титлове па се може лакше пратити. Мислим да су прилично солидно обрадили цијелу степску, инодевропску, Yamnaya причу. А то је отприлике неких 40% нашег генетичког наслеђа.

<a href="https://www.youtube.com/v/d48bhkOiEuA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/d48bhkOiEuA</a>

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
drajveru, dva pitanja - kakva je zastupljenost evropske neolitske na atlantiku  - baski, bretonci, britanska ostrva u odnosu na zapadni mediteran? i - da li je bilo I medju EHG?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
drajveru, dva pitanja - kakva je zastupljenost evropske neolitske na atlantiku  - baski, bretonci, britanska ostrva u odnosu na zapadni mediteran? i - da li je bilo I medju EHG?

Мислиш ли на савремене или старе попуалције атлантске обале?

Код EHG је управо одсутна ова Anatolia Barcin неолитска компонента. Међутим било је каснијег мијешања у мањој мјери популације која је носила EHG и Anatolia Barcin, нпр. у контактној зони, на подручју Трипољске културе.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Може ли ово да се препозна?

https://en.wikipedia.org/wiki/Scandinavian_Hunter-Gatherer

Scandinavian Hunter-Gatherers (SHG) were identified as a distinct ancestral component in a study published in Nature in 2014. A number of remains examined at Motala, Sweden, and a separate group of remains from 5,000 year-old hunter-gatherers of the Pitted Ware culture (PWC), were identified as belonging to SHG.
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 08:38:35 поподне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Може ли ово да се препозна?

https://en.wikipedia.org/wiki/Scandinavian_Hunter-Gatherer

Скандинавски ловци сакупљачи су моделовани као мјешана популација састављена од западних ловаца сакупљача (WHG) и источних ловаца сакупљача (EHG). По некој реконструкцији EHG су се спуштали са сјевера Скандинавије, а WHG су надирали са југа.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Мислиш ли на савремене или старе попуалције атлантске обале?

Код EHG је управо одсутна ова Anatolia Barcin неолитска компонента. Међутим било је каснијег мијешања у мањој мјери популације која је носила EHG и Anatolia Barcin, нпр. у контактној зони, на подручју Трипољске културе.

savremeni - baski, breton, britanci... a za ovo drugo si me pogresno razumeo... sori... koliko/ da li uopste haplogrupe I u EHG?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
savremeni - baski, breton, britanci... a za ovo drugo si me pogresno razumeo... sori... koliko/ da li uopste haplogrupe I u EHG?

За базалну EHG није карактеристична хаплогрупа I. Код чистих EHG је регистрована досад хаплогрупа R1a и R1b. Хаплогрупа I карактеристична за WHG популацију.