Аутор Тема: Присуство словенске, германске и балканске генетике у различитим популацијама  (Прочитано 16731 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Верујем да би занимљиво било када би се из рачунача избациле степска и Anatolia-Tepecik Ciftlik компоненте и уместо њих користиле EHG и CHG, па се онда упоредили резултати таквог рачунача на Старе Словене са једне стране и узорака Јамне културе са друге. Поређењем CHG и WHG бисмо евентуално добили бољи увид у утицај ширења Јамне културе на Старе Словене.

У овим рачуначима Јамна није кориштена као култура која је имала неког директног утицаја на етногенезу Словена, већ само као аутосомални кластер код којег је комплекс тзв. степске генетике најизраженији. Ако би ствари сводили до најосновнијих компоненти онда би боље било да умјесто EHG, узмемо њихову предачку популацију ANE (Ancient North Eurasian). У овом калкулатору Давидског циљано су узете компоненте које су директно утицале на данашње европско становништво. CHG нема директног утицаја, већ само посредног (преко Јамне и мањим дијелом преко Anatolia-Tepecik Ciftlik). Али CHG-а нема ни у Барџину ни у WHG-u.

Рекао бих да је Барџин од свих ових компоненти најбазалнији.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
У овим рачуначима Јамна није кориштена као култура која је имала неког директног утицаја на етногенезу Словена, већ само као аутосомални кластер код којег је комплекс тзв. степске генетике најизраженији. Ако би ствари сводили до најосновнијих компоненти онда би боље било да умјесто EHG, узмемо њихову предачку популацију ANE (Ancient North Eurasian). У овом калкулатору Давидског циљано су узете компоненте које су директно утицале на данашње европско становништво. CHG нема директног утицаја, већ само посредног (преко Јамне и мањим дијелом преко Anatolia-Tepecik Ciftlik). Али CHG-а нема ни у Барџину ни у WHG-u.

Рекао бих да је Барџин од свих ових компоненти најбазалнији.

Слажем се. Потпуно базалне популације су оне које су живеле у настањивим енклавама током последњег леденог доба у дуготрајној изолацији где су се издиференцирале. Касније неолитске популације су јединствени микс базалних, и из те јединствености проистиче њихова релативна удаљеност. Ако се из тог скупа онда узму оне које су дале највећи допринос становништву неког региона, онда је то пун погодак, као у случају овог рачунача.

На периферним подручјима сеоба поменутих популација, као што је североисток Европе, вероватно треба експериментисати са другачијим основним популацијама у рачуначу но не бих даље о томе јер излази из оквира теме.

Што се Барџина тиче ево једног дијаграма из занимљивог рада о тој популацији https://www.nature.com/articles/s41467-019-09209-7/figures/1

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Ево наших резултата

Target: nikola_scaled
Distance: 0.0582% / 0.05819974
37.8   Yamnaya_RUS_Samara
31.7   TUR_Tepecik_Ciftlik_N
20.9   TUR_Barcin_N
9.6   WHG

Користим G25 координате базиране на WGS које би требало да буду најпрецизније, међутим већина координата је базирана на МХ и ФТДНА китовима, па ми је саветовано да и ја користим координате базиране на неком од ова два кита .
Разлике су уочљиве, а ове координате дају логичнији резултат, ближи осталим члановима породице:


Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Највећи дио данашље европске популације се аутосомално може свести на три основне предачке популације:

WHG- Western Hunter Gatherer (најстарије палолитско становништво Европе)
Од ове популације је веома мало данас остало генетичког наслеђа. Мислим да је европски просјек око 10%. Највећи проценти су код Летонаца, али и то није нешто превише, око 20%. Значи данас нема неке популација која би у већинском омјеру носила ову компоненту. Код Срба је овај удио око 7-8%. Што је у приличној несразмјери са удјелом хаплогрупе I (доминантне хаплогрупе код WHG), али такве неподударања аутосомалне и унипаренталне генетике нису ријеткост. Нема сумње да су Стари Словени имали нешто већи удио WHG него данашњи Срби, односно својим досељавањем су свакако подигли удио WHG на Балкану. Удио WHG на Балкану прије доласка Словена био је до 4%.

Anatolia Barcin- европска неолитска популација

Моделована на основу узорка са неолитског налазишта Барцин у сјeверозападној Турској. Међутим, узорци из европског неолитика, попут Старчева, носили су и преко 95% ове компоненте (уз неку малу мјешавину WHG). Данас постоји једна изолована острвска популација код које ове компонента прелази и 80%. То су Сардинијци. И генерално ова је компонента данас најзаступљенија код популација западног Медитерана. Код Старих Словена је ова компонента била присутна са око 35%, док је код дословенских становника наших простора она била присутна са преко 60%. Самим тим, разумљив је и њен данашњи удио међу Србима од око 45%. И код Срба је то појединачно најзаступљенија компонента.

Yamnaya RUS Samara- степска популација, условно протоиндоевропска

Ова компонента је у источној Европи присутна још од палеолита, преко својих предачких популација (источних ловаца сакупљача и древних сјеверних евроазијаца), али се уз још неке компоненте профилисала почетком Бронзаног доба и карактеристична је за индоевропске миграције У Европи. Од данашњих популација, занимљиво је да највеће удјеле има међу источнословенским и финским народима, преко 50% међу Русима, источним Финцима и још неким финским народима у Русији. На Балкан је продрла још у раном Бронзаном добу. Код дословенског становништва наших простора била је присутна са око 35%, док су Стари Словени имали преко 50% ове компоненте. Разумљиво је онда зашто je код данашњих Срба проценат ове компоненте око 43%.

Поред ове три основне компоненте код Срба се појављује и четврта, додуше у малом проценту од око 3-4%
Anatolia-Tepecik Ciftlik- неолитска популација централне Анадолије

Ова компонента је моделована на основу налазишта Tepecik Ciftlik у југоисточној Анадолији. Од данашњих популација највеће удјеле ове компоненте имају медитерански Јевреји, острвски Грци (40-50%). Ову компоненту нису посједовали Стари Словени, тј. њени удјели међу балакнским народима односе се само на дословенско становништво. Међутим, чини се да се на Балкану појављује тек од Бронзаног доба. Мислим да би се најприје могла повезати са миграцијама хаплогрупе Ј (мада то не треба схватати дословно, већ само као грубу слику). Можда је по овој компоненти најизраженија разлика између Срба са једне и Албанаца и Грка са друге стране. Албанци је имају око 25%, слиједе Бугари са око 23%, Makedonci sa 12%. Код Срба је просјек око 4%, али има Срба који уопште немају ову компоненту, као и оних који је имају више од просјека.

Поред ових набројаних предачких популација, у веома малим процентима се код тестирааних Срба и других Европљана могу појавити и трагови источноазијског, јужноазијског или афричког поријекла. Код мене је нпр. присутна са 0,8% источноазијска Han компонента. Вјероватно неко танко наслеђе номадских племена са истока. Међутим, те компоненте нису од већег значаја за поријекло становништва Европе.
Колико је присуство ове Tepecik Ciftlik компоненте у Европи, од бронзаног доба до данашњих популација и наравно I18719?
« Последња измена: Фебруар 14, 2022, 03:49:46 пре подне CosicZ »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Колико је присуство ове Tepecik Ciftlik компоненте у Европи, од бронзаног доба до данашњих популација и наравно I18719?

Што се тиче I18719 ситуација је сљедећа:



Солидан проценат Чифтлика код  I18719, могао би се уклопити у профил савременог Србина.

Чифтлик компонента је углавном одсутна са неолитских налазишта на простору Хрватске, али се и ту јавља спорадично код неких узорака у малом проценту до и око 5 % (налазиште Попова земља у Барањи).

Од енеолита, а поготово од Бронзаног доба већ на Балкану има узорака гдје ова компонента значајно расте, нпр.
- енеолитски узорак из Ласиње (Хрватска) I10053 34% (ово је једини узорак из Ласиње са овом компонентом, тако да је више изузетак него правило)
- касни енеолит-рано бронзано доба (Вучедол) Попова земља, Барања, узорак I3499 11% (други вучедолски узорак нема ове компоненте)
- рано бронзано доба Beli Breyag Бугарска, узорак Bul6 38%

Проблем са овом Чифтлик компонентом је што се би се она могла моделовати као Барџин са помјерањем према CHG, тако да код неких, поготово грчких узорака се то помјерање према Кавказу разбија на неколико компоненти из овог рачунача (Kura-Araxes, IRN Ganj Dareh). И поред  тога код неких узорака, попут минојског узорка са Крита (Kephala Petras) Pta08,  Чифтлик компонента је 53%.

Занимљиво је и оно што је о компоненти Чифтлик написано у студији The Genomic History of Southeastern Europe:

"In contrast, five southern Greek Neolithic individuals (Peloponnese_Neolithic) – three (plus one from Ref. 26) from Diros Cave and one from Franchthi Cave – are not consistent with descending from the same source population as other European farmers. D-statistics (Supplementary Information Table 2) show that in fact, these “Peloponnese Neolithic” individuals dated to ~4000 BCE are shifted away from WHG and towards CHG, relative to Anatolian and Balkan Neolithic individuals. We see the same pattern in a single Neolithic individual from Krepost in present-day Bulgaria (I0679_d, 5718-5626 BCE). An even more dramatic shift towards CHG has been observed in individuals associated with the Bronze Age Minoan and Mycenaean cultures,26 suggesting gene flow into the region from populations with CHG-rich ancestry throughout the Neolithic, Chalcolithic and Bronze Age. Possible sources are related to the Neolithic population from the central Anatolian site of Tepecik Çiftlik,or the Aegean site of Kumtepe,11 who are also shifted towards CHG relative to NW Anatolian Neolithic samples, as are later Copper and Bronze Age Anatolians."

Како год ради се о неком источнијем источноанадолском и кавкаском утицају који се прелио и на Балкан. Преко Чифтлика (али рекао бих не само преко њега) се тај утиацј може испратити до наших дана.

« Последња измена: Фебруар 14, 2022, 09:46:59 пре подне drajver »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Kako moderne populacije stoje sa tom komponentom?
Postoje li značajnije razlike kod Balkanaca?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Kako moderne populacije stoje sa tom komponentom?
Postoje li značajnije razlike kod Balkanaca?

Већ сам на другој теми написао. Компонента Чифтлик значајније је присутна код Грка (40%), Албанаца (25%), Македонаца, Бугара. Мислим да се она највише подудара са компонентом Источног Медитерана у неким рачуначима.

Српски просјек је неких 3%, али видјели смо да ова компонента и код Срба може значајно да варира. Рецимо НикПав је има 24%, а ја је немам уопште.

Пребацићу ових задњих неколико постова на одговарајућу тему.
« Последња измена: Фебруар 14, 2022, 12:34:41 поподне drajver »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Већ сам на другој теми написао. Компонента Чифтлик значајније је присутна код Грка (40%), Албанаца (25%), Македонаца, Бугара. Мислим да се она највише подудара са компонентом Источног Медитерана у неким рачуначима.

Српски просјек је неких 3%, али видјели смо да ова компонента и код Срба може значајно да варира. Рецимо НикПав је има 24%, а ја је немам уопште.

Пребацићу ових задњих неколико постова на одговарајућу тему.

Razumem.
Da li se zna kakvo je stanje kod Crnogoraca?
U suštini koliko kapiram to prvenstveno zavisi od istočnog mediterana i azije, koje kod nas i nisu zastupljene u tolikoj meri da bi se značajnije pokazalo.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Razumem.
Da li se zna kakvo je stanje kod Crnogoraca?
U suštini koliko kapiram to prvenstveno zavisi od istočnog mediterana i azije, koje kod nas i nisu zastupljene u tolikoj meri da bi se značajnije pokazalo.

То је оно што је интересантно код ове компоненте, Црногорци иако са великим удјелом старобалаканске генетике и географски у сусједству Албанаца, уопште немају ову Чифтлик компоненту.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
То је оно што је интересантно код ове компоненте, Црногорци иако са великим удјелом старобалаканске генетике и географски у сусједству Албанаца, уопште немају ову Чифтлик компоненту.
To jeste svakako interesantno.
U modernim populacijama šta bi njeno prisustvo moglo da sugeriše?Da li to može biti neki jugoistočno balkansi trag?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
To jeste svakako interesantno.
U modernim populacijama šta bi njeno prisustvo moglo da sugeriše?Da li to može biti neki jugoistočno balkansi trag?

Мени та компонента некако највише изгледа као везана за Грке, иако временски значајно претходи Грцима као народу, али је генерално процентуално виша свуда гдје је било Грка и грчких колонија. Посебно је јака на Сицилији, тамо је можда и најзначајније заступљена, а солидна је чак и у Тунису и међу Берберима. Има је доста свуда око Црног, Егејског мора. И занимљиво чини се да је чинила значајан проценат иницијалне јеврејске популације, јер је код свих јеврејских популација значајно присутна, па и код Ашкеназа нпр. у Украјини.

С обзиром на географску близину јужној Италији, Грчкој и Албанији, занимљиво је њено потпуно одсуство у Црној Гори, Босни, Хрватској, Словенији, а ни у Србији ни у Румунији није висока. Виша је међу Молдавцима него међу Румунима, а и то свакако због близине Молдавије Црном мору.
« Последња измена: Фебруар 14, 2022, 02:38:41 поподне drajver »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Moji rezultati.
K13 model - Ancient K4 for Central/Eastern Europe and Balkans (Feiichy & Andre)

Target: SUNCE
Distance: 0.7779% / 0.77791492

47.3   Slavic
25.4   Paleo_Balkan_&_Roman
25.2   Germanic
2.1   Turkic

DISTANCE

Distance to:   SUNCE
16.32176767   Slavic:VK340_Denmark_Jutland
16.43725950   Slavic:Ukraine_Lutsk_Medieval_VK541
16.43725950   Slavic:Ukraine_Lutsk_Medieval_VK541

2WAY
Distance to:   SUNCE
3.97651980   43.80% Paleo_Balkan_&_Roman:R111_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 56.20% Slavic:Viking_Poland_Cedynia_VK212
4.23492131   41.00% Paleo_Balkan_&_Roman:R113_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 59.00% Slavic:Viking_Poland_Cedynia_VK212
4.43813025   38.40% Paleo_Balkan_&_Roman:R1544_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 61.60% Slavic:VK494_Poland_Sandomierz
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Ради упоредбе - узорак из Украјине - Николајев, K13 model - Ancient K4 for Central/Eastern Europe and Balkans (Feiichy & Andre) ( по предању дјед је Лезгин и заиста има лезгинско име али је на сликама свјетлокос и свјетлоок

Target: UKR_Nikolayev
Distance: 2.8544% / 2.85443577
55.9   Slavic
24.6   Germanic
16.7   Paleo_Balkan_&_Roman
2.8   Turkic

Distance to:   UKR_Nikolayev
13.60256226   Slavic:VK466_Russia_Gnezdovo
14.84460171   Slavic:Ukraine_Lutsk_Medieval_VK541
14.84460171   Slavic:Ukraine_Lutsk_Medieval_VK541

2WAY

Distance to:   UKR_Nikolayev
6.11462964   24.60% Paleo_Balkan_&_Roman:R114_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 75.40% Slavic:VK466_Russia_Gnezdovo
6.17089959   21.60% Paleo_Balkan_&_Roman:R51_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 78.40% Slavic:VK466_Russia_Gnezdovo
6.34678678   22.80% Paleo_Balkan_&_Roman:R1544_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 77.20% Slavic:VK466_Russia_Gnezdovo
...
7.45999665   26.60% Paleo_Balkan_&_Roman:R1551_Lazio_Rome_Roman_Imperial + 73.40% Slavic:Viking_Poland_Cedynia_VK212


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
G25 координате сам симулирао на Genoplot-у (бесплатно је).

Омјер ми је овакав:

Target: Dra-HW-sim_scaled

Distance: 0.0307% / 0.03065088
44.9   TUR_Barcin_N
44.9   Yamnaya_RUS_Samara
9.7   WHG
0.5   Han


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
G25 координате сам симулирао на Genoplot-у (бесплатно је).

Омјер ми је овакав:

Target: Dra-HW-sim_scaled

Distance: 0.0307% / 0.03065088
44.9   TUR_Barcin_N
44.9   Yamnaya_RUS_Samara
9.7   WHG
0.5   Han

Na šta ideš da bi dobio svoje kordinate/vrednosti za G25?
Ja sam sada usao tamo ali ne znam kako da dobijem te kordinate za G25?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Na šta ideš da bi dobio svoje kordinate/vrednosti za G25?
Ja sam sada usao tamo ali ne znam kako da dobijem te kordinate za G25?

Once you add the files you want, you’ll chose HarappaWorld K16 calculator first and run it for your personal sample. You’ll get a cool radial chart and you can click the center for Oracles.
Switch to the NMONTE RUNNER page
In MODE > Switch from Global 25 to HarappaWorld
Click on the EDIT icon in the top right corner there
Enable the “Create G25 Simulation” toggle button
Press “Modify” and then “Save”

Go back to NMONTE RUNNER
Chose your new file
In MODE > switch back to Global 25
Click on Edit icon
There you will see your Coordinates
Copy them and paste into vahaduo Ancient K4


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Once you add the files you want, you’ll chose HarappaWorld K16 calculator first and run it for your personal sample. You’ll get a cool radial chart and you can click the center for Oracles.
Switch to the NMONTE RUNNER page
In MODE > Switch from Global 25 to HarappaWorld
Click on the EDIT icon in the top right corner there
Enable the “Create G25 Simulation” toggle button
Press “Modify” and then “Save”

Go back to NMONTE RUNNER
Chose your new file
In MODE > switch back to Global 25
Click on Edit icon
There you will see your Coordinates
Copy them and paste into vahaduo Ancient K4

Uradio sam nešto, dal' je dobro to je pitanje.
Sad sam ostao bez poena.
Ja sam skinuo moj fajl i dobio u pdf kordinate.
Da li je to dobro, pojma nemam.

rezultat koji sam dobio je

Target: J
Distance: 0.0368% / 0.03677168
47.8   TUR_Barcin_N
40.0   Yamnaya_RUS_Samara
12.2   WHG

« Последња измена: Фебруар 15, 2022, 11:39:29 пре подне barbarylion »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Ево поређења резултата Г25 координата добијених путем Геноплот симулације и регуларним путем. У питању је исти ФТДНА кит.


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Ево поређења резултата Г25 координата добијених путем Геноплот симулације и регуларним путем. У питању је исти ФТДНА кит.



Razlika je poprilična.
Ja ne znam ni da li sam dobro odradio ovo da dobijem prave kordinate.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Ево и мојих резултата: