Аутор Тема: Где да урадим тест на генетичко порекло?  (Прочитано 154603 пута)

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #120 послато: Фебруар 07, 2015, 12:32:39 пре подне »
Hvala na odgovoru, značajna mi je ova informacija.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #121 послато: Фебруар 24, 2015, 12:05:34 поподне »
Poz, interesuje me da li neko ima iskustva sa sniženjima, u smislu kada da očekujemo neko značajnije sniženje doplate sa 12 markera na 37? Znam da postoje značajnija sniženja nekoliko puta godišnje, pa me interesuje kada bi se moglo očektivati sljedeće?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #122 послато: Фебруар 24, 2015, 06:16:43 поподне »
Poz, interesuje me da li neko ima iskustva sa sniženjima, u smislu kada da očekujemo neko značajnije sniženje doplate sa 12 markera na 37? Znam da postoje značajnija sniženja nekoliko puta godišnje, pa me interesuje kada bi se moglo očektivati sljedeće?

Претпостављам уочи католичког Ускрса.
Икавац

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #123 послато: Фебруар 26, 2015, 07:28:26 поподне »
Малопрѣ уђох у свой налог на ФТДНА-и и видѣх понуду да се по цѣни од 99 доларъ испитам на све доступне Пойединачне Йезгровничке Разноликости (СНПове) мушке лозе Г (како пише, 122 их).
Прѣ неки мѣсец сазнах из повѣрљивих изворъ да ФТДНА припрема овакве испите дубокога гранања за разне мушке лозе. Ово са Г-ом йе очигледно прва у низу. Очекуйем да се ускоро у понуди появе и за друге лозе. Ово йе одлична прилика за многе наше људе немайуће довољно новаца за Велики Ипсилон да пронађу свойу найдубљу сада доступну грану.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #124 послато: Март 01, 2015, 10:58:01 пре подне »
Малопрѣ уђох у свой налог на ФТДНА-и и видѣх понуду да се по цѣни од 99 доларъ испитам на све доступне Пойединачне Йезгровничке Разноликости (СНПове) мушке лозе Г (како пише, 122 их).
Прѣ неки мѣсец сазнах из повѣрљивих изворъ да ФТДНА припрема овакве испите дубокога гранања за разне мушке лозе. Ово са Г-ом йе очигледно прва у низу. Очекуйем да се ускоро у понуди появе и за друге лозе. Ово йе одлична прилика за многе наше људе немайуће довољно новаца за Велики Ипсилон да пронађу свойу найдубљу сада доступну грану.

Биг Ипсилон је заиста скуп, али ако би подијелили по хаплогрупама и снизили цијену тј. ако би она била 99 долара, мислим да би велики број људи то тестирао.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #125 послато: Март 14, 2015, 10:59:47 поподне »
Одлучио сам да се тестирам. Већ знам хаплогрупу племена али пошто су ми преци одатле отишли прије 400 и кусур година постављам себи питање да ли су они заправо били дио тог племена или им је само било успутна станица при доласку из Херцеговине.

Првобитно сам наумио да учиним истраживање на 12 маркера (најјефтинија опција) али видјех да га више нигдје нема. Имам двије опције, оно у БГ за једну зелену на 17 или да идем преко ФТДНА на 37, које је уједно доста скупље.

Сад, да ли ово истраживање на 17 може да ми открије ХГ и подграну, нпр. И2а1б динарик јужна? Ако може барем приближно да одреди опредијелио бих се за њега.
Да ли постоји икаква предност теста на 37 маркера? Није ми циљ да тражим рођаке по њиховим базама података, већ само да одредим себи хаплогрупу и подграну. А с обзиром на цијену мало је вјероватно да се за њега опредијелим.
И оно што ме интересује, да ли би у овом тесту са 17 маркера могло да се открије (у случају да испаднем И2а Дин) да ли припадам оном тзв. "озринићком кластеру"?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #126 послато: Март 14, 2015, 11:06:02 поподне »
Одлучио сам да се тестирам. Већ знам хаплогрупу племена али пошто су ми преци одатле отишли прије 400 и кусур година постављам себи питање да ли су они заправо били дио тог племена или им је само било успутна станица при доласку из Херцеговине.

Првобитно сам наумио да учиним истраживање на 12 маркера (најјефтинија опција) али видјех да га више нигдје нема. Имам двије опције, оно у БГ за једну зелену на 17 или да идем преко ФТДНА на 37, које је уједно доста скупље.

Сад, да ли ово истраживање на 17 може да ми открије ХГ и подграну, нпр. И2а1б динарик јужна? Ако може барем приближно да одреди опредијелио бих се за њега.
Да ли постоји икаква предност теста на 37 маркера? Није ми циљ да тражим рођаке по њиховим базама података, већ само да одредим себи хаплогрупу и подграну. А с обзиром на цијену мало је вјероватно да се за њега опредијелим.
И оно што ме интересује, да ли би у овом тесту са 17 маркера могло да се открије (у случају да испаднем И2а Дин) да ли припадам оном тзв. "озринићком кластеру"?

Мислим да сад у београдског лабораторији раде тест на 23 маркера умјесто ранијег на 17 маркера. Не знам да ли је и цијена остала иста. У сваком случају помоћу тог теста, ако будеш И2а Дин, можеш да видиш да ли припадаш Динарик Југу или сјеверу, а вјерујем да ће моћи и да се види да ли улазиш у Озринички род, јер Озринићи имају некек карактеристичне вриједности.

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #127 послато: Март 14, 2015, 11:11:38 поподне »
Одлучио сам да се тестирам. Већ знам хаплогрупу племена али пошто су ми преци одатле отишли прије 400 и кусур година постављам себи питање да ли су они заправо били дио тог племена или им је само било успутна станица при доласку из Херцеговине.

Првобитно сам наумио да учиним истраживање на 12 маркера (најјефтинија опција) али видјех да га више нигдје нема. Имам двије опције, оно у БГ за једну зелену на 17 или да идем преко ФТДНА на 37, које је уједно доста скупље.

Сад, да ли ово истраживање на 17 може да ми открије ХГ и подграну, нпр. И2а1б динарик јужна? Ако може барем приближно да одреди опредијелио бих се за њега.
Да ли постоји икаква предност теста на 37 маркера? Није ми циљ да тражим рођаке по њиховим базама података, већ само да одредим себи хаплогрупу и подграну. А с обзиром на цијену мало је вјероватно да се за њега опредијелим.
И оно што ме интересује, да ли би у овом тесту са 17 маркера могло да се открије (у случају да испаднем И2а Дин) да ли припадам оном тзв. "озринићком кластеру"?

Шкрњо,
та опција још постоји, ево линк са ФТДНА: https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?Group=Project_Pending

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #128 послато: Март 14, 2015, 11:12:29 поподне »
У београдском ДНК центру за генетику и даље је иста цена (13.000 динара). Чланови "Порекла" имају попуст од 50 одсто. Такође, постоји могућност да се добије попуст уз детаљну анализу резултата (ова анализа стаје 6.000 динара).

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #129 послато: Март 14, 2015, 11:15:59 поподне »
Одлучио сам да се тестирам. Већ знам хаплогрупу племена али пошто су ми преци одатле отишли прије 400 и кусур година постављам себи питање да ли су они заправо били дио тог племена или им је само било успутна станица при доласку из Херцеговине.

Првобитно сам наумио да учиним истраживање на 12 маркера (најјефтинија опција) али видјех да га више нигдје нема. Имам двије опције, оно у БГ за једну зелену на 17 или да идем преко ФТДНА на 37, које је уједно доста скупље.

Сад, да ли ово истраживање на 17 може да ми открије ХГ и подграну, нпр. И2а1б динарик јужна? Ако може барем приближно да одреди опредијелио бих се за њега.
Да ли постоји икаква предност теста на 37 маркера? Није ми циљ да тражим рођаке по њиховим базама података, већ само да одредим себи хаплогрупу и подграну. А с обзиром на цијену мало је вјероватно да се за њега опредијелим.
И оно што ме интересује, да ли би у овом тесту са 17 маркера могло да се открије (у случају да испаднем И2а Дин) да ли припадам оном тзв. "озринићком кластеру"?

Пробај 25 маркера преко ФТДНА и остави себи простор да временом и полако проширујеш на 37 нпр. или да обавиш и друге тестове (мтДНК и Аутосомални тест или тачно одређени СНП).
Икавац

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #130 послато: Март 14, 2015, 11:24:46 поподне »
Цитат
Мислим да сад у београдског лабораторији раде тест на 23 маркера умјесто ранијег на 17 маркера. Не знам да ли је и цијена остала иста. У сваком случају помоћу тог теста, ако будеш И2а Дин, можеш да видиш да ли припадаш Динарик Југу или сјеверу, а вјерујем да ће моћи и да се види да ли улазиш у Озринички род, јер Озринићи имају некек карактеристичне вриједности.
Да ли су ове ствари могуће уз помоћ теста на 12 маркера?

Цитат
У београдском ДНК центру за генетику и даље је иста цена (13.000 динара). Чланови "Порекла" имају попуст од 50 одсто. Такође, постоји могућност да се добије попуст уз детаљну анализу резултата (ова анализа стаје 6.000 динара).
Како се постаје члан?

Цитат
Пробај 25 маркера преко ФТДНА и остави себи простор да временом и полако проширујеш на 37 нпр. или да обавиш и друге тестове (мтДНК и Аутосомални тест или тачно одређени СНП).
Да ли тестови од 25 маркера и више нуде неке предности у односу на ове ниже? Мене интересује само хаплогрупа и подграна- да ли сам сјевер, јужна, или озринићки (јер колико се сјећам на једном маркеру сјевер има 20, југ 19, а озринићки вриједност 18). Ништа дубље.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #131 послато: Март 14, 2015, 11:37:47 поподне »
Овај на 12 заборави...ништа нећеш сазнати од оног што те занима. Разлика између 23 у БГД и 25 преко ФТДНА је у 2 (а реално у 3) маркера и бољем распореду тестираних маркера преко ФТДНА јер ови ''београдски'', од 17 до 23, нису у потпуности корисни за поређење (не би сада образлагао, веруј ми на реч  ;) )
Са 25 (или 23) маркера ћеш знати то што те занима.
Икавац

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #132 послато: Март 15, 2015, 01:39:19 поподне »
Хвала на исцрпним одговорима.
И још да питам за ону фирму "23andme". Они ме интересују јер поред хаплогрупе добијам и анализу аутозомалне и митохондријалне ДНК за 99 долара.
Да ли могу да ми одреде хаплогрупу макар приближно, нпр И2а1б Динарик (без икаквог даљег гранања)? Чуо сам такође да њихову анализу аутозомалне ДНК коју код њих добијем могу да "убацујем" на друге сајтове (Гедматч, ФТДНА) да ми се одреди процентуално поријекло из разних крајева свијета.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #133 послато: Март 15, 2015, 01:50:36 поподне »
Хвала на исцрпним одговорима.
И још да питам за ону фирму "23andme". Они ме интересују јер поред хаплогрупе добијам и анализу аутозомалне и митохондријалне ДНК за 99 долара.
Да ли могу да ми одреде хаплогрупу макар приближно, нпр И2а1б Динарик (без икаквог даљег гранања)? Чуо сам такође да њихову анализу аутозомалне ДНК коју код њих добијем могу да "убацујем" на друге сајтове (Гедматч, ФТДНА) да ми се одреди процентуално поријекло из разних крајева свијета.

23аndМe је у том смислу добар што добијеш и аутосомалну и мтДНК, али за мушку лозу баш није идеалан тест. Требао би сазнати да ли си Динарик или не, али нећеш знати јеси ли Озринић или неко друго Динарик братство / род. Аутосомалну ДНК можеш искористити у ГЕДмечу, али колико ми је познато, због неке разлике у ''чиповима'', није више могуће пребацивање исхода на ФТДНА. Треба се распитати.
Икавац

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #134 послато: Март 15, 2015, 08:22:37 поподне »
И још да питам за ону фирму "23andme". Они ме интересују јер поред хаплогрупе добијам и анализу аутозомалне и митохондријалне ДНК за 99 долара.
Пази непријатно изненађење, пошиљка за Србију је $ 118.95 (!)

Цитат
First kit in the shipment: $118.95
Each additional kit in the same shipment: $63.00
https://store.23andme.com/en-us/shipping/
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #135 послато: Март 16, 2015, 06:32:14 поподне »
Овоме се нисам надао. Испрва помислих да се ради о цијени пакета. Добро, помислих и није тако страшно, али кад одох на њихов сајт видјех да је у питању цијена слања...
А и тек сад примијетих да су долар напумпали на чак 95 центи по еуру... тако да ми је већина опција прескупа.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #136 послато: Март 16, 2015, 06:54:51 поподне »
Овоме се нисам надао. Испрва помислих да се ради о цијени пакета. Добро, помислих и није тако страшно, али кад одох на њихов сајт видјех да је у питању цијена слања...
А и тек сад примијетих да су долар напумпали на чак 95 центи по еуру... тако да ми је већина опција прескупа.

Шкрњо, мой йе савѣт, ФТДНА 37 ознака, или 23 у Београду. Прѣдност прве йе што се лако може проширити, а прѣдност друге што се врло брзо добити исход, за 2 или 3 радна дана. 23АндМе нѣйе погодна за твойе потрѣбе.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #137 послато: Мај 18, 2015, 08:05:57 поподне »
Имам купон од 100 долара попуста за Велики Ипсилон. Истиче 17-га йуна ове године и даћу га првому учестнику нашега разговаралишта желећему урадити Велики Ипсилон койи ми се яви личном поруком. Ако таквога има. Цѣна Великога Ипсилона йе сада мања него што бѣше на почетку, и кошта 595 долара. Што значи да йе са попустом 495 долара.
Па ко йе вољан, нека ми се яви.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #138 послато: Новембар 08, 2015, 12:22:33 поподне »
https://www.familytreedna.com/test-descriptions.aspx (evo ovo je bio link na kome sam naručivao 12 markera)
Изгледа да је фтдна макнуо ову страницу и тест на 12 маркера...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #139 послато: Новембар 08, 2015, 03:26:03 поподне »
Ја и Дане Војиновић смо у договору и заједнички пре десетак дана поручили тест на 12 маркера преко пројекта Војиновић за једног Вујовића. Покушај преко пројекта Војиновић http://www.vojinovici.eu да ступиш у контакт са Данетом Војиновићем и да поручиш тест на 12 маркера.