Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 170752 пута)

Ван мреже drajver

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2538
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #560 послато: Јул 23, 2021, 06:30:22 поподне »
Vidim i ja da treba da ima 5, a kako saznati ko su?

Ако тестирани није оставио податке, тешко ће се сазнати ко је. Треба сачекати, можда је скоро тестиран, па није још средио податке на налогу. Можда се учлани и на неки од Пројеката.

Ван мреже Биљана

• Гост
  • *
  • Поруке: 1
« Одговор #561 послато: Септембар 19, 2021, 03:15:13 пре подне »
Koliko sam ja upoznata, na jugu Srbije, tj na Kosmetu je najrasprostrenjeniha E78 Y haplogrupa, koja je najrasprostanjenija kod Somalijaca, Egiplćana, Eritrejaca i drugih afričkih naroda. U Evropi je najvišeš ima kod Albanaca (preko 45%). E13 je starosedelačka Y haplogrupa. E78 se pokazuje i kod Jevreja, a pošto je Hitleru bio otac jevrej, nije ni čudo.

На мрежи НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 6808
  • I2-PH908>Y52621>Y189944, род Никшића
« Одговор #562 послато: Септембар 19, 2021, 04:35:36 поподне »
Koliko sam ja upoznata, na jugu Srbije, tj na Kosmetu je najrasprostrenjeniha E78 Y haplogrupa, koja je najrasprostanjenija kod Somalijaca, Egiplćana, Eritrejaca i drugih afričkih naroda. U Evropi je najvišeš ima kod Albanaca (preko 45%). E13 je starosedelačka Y haplogrupa. E78 se pokazuje i kod Jevreja, a pošto je Hitleru bio otac jevrej, nije ni čudo.

Свако ко припада хаплогрупи E-V13 је истовремено позитиван и на мутацију М78, јер је она предачка у односу на V13. Као што се лепо види на Еупедијином стаблу:

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже CosicZ

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 374
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
« Одговор #563 послато: Септембар 20, 2021, 03:31:16 пре подне »
Према https://rrenjet.com/statistikat/ међу Албанцима на Косову E-V13 је 28.6%.

Према http://www.gjenetika.com/statistikat/ међу Албанцима на Косову E-V13 је 29.9%.

https://www.poreklo.rs/2012/09/27/y-dnk-haplogrupa-e-druga-naj%c4%8de%c5%a1%c4%87a-me%c4%91u-srbima/
Цитат
E1b1b1а1b V13Ова посебна подгрупа хаплогрупе Е је типична за Балкан и Европу. Ван Европе је има у веома малимпроцентима. Најприсутнија је међу косовским Албанцима 45%, Албанцима у Македонији 35%,Албанцима у Албанији 32%, македонским Циганима 30%, војвођанским Циганима 70%, тесалијскимГрцима 35%, у Црној Гори 30% карпатским Русинима 25-30%, Цинцарима 20%, Сицилијанцима 20%,Србима 19%, Македонцима 18%, Бугарима 17%, Румунима 15%, јужној Италији и Корзици од 15-25%,арапским Друзима 10-20%.Претпостављена старост за Е- V13 је око 10 000 година, а мјесто настанка би могао да буде Балкан,одакле се ова хаплогрупа ширила по свој Европи, мада се спекулише и са Блиским Истоком каомјестом настанка прије свега због повишене присутности ове хаплогрупе код арапских Друза уЛибану.
2011. анализом костију са једног неолитског налазишта у Шпанији старог 7000 година нађени суприпадници ове хаплогрупе са великим подударањем у данашњем становништву Србије, Албаније иЦрне Горе. То доказује да су припадници хаплогрупе Е-V13 били дио ране европске неолитскеземљорадничке културе.

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_E1b1b_Y-DNA.shtml
Цитат
Nowadays E-V13 is the only Mediterranean haplogroup consistently found throughout Europe,even in Norway, Sweden, Finland and Baltic countries, which are conspicuous by the absence ofother Neolithic haplogroups like G2a (bar the Indo-European G2a-Z1815), J1 and T (except inEstonia). However, since G2a is the only lineage that was consistently found in all Neolithic sitestested to date in Europe, the absence of Neolithic G2a lineages from Scandinavia and the Balticimplies that no Neolithic lineage survives there, and consequently E-V13 does not date from theNeolithic in the region.In fact, it has been calculated that E-V13 emerged from E-M78 some 7,800 years ago, whenNeolithic farmers were advancing into the Balkans and the Danubian basin. Furthermore, all themodern members of E-V13 descend from a common ancestor who lived approximately 5,500 yearsago, and all of them also descend from a later common ancestor who carried the CTS5856mutation. That ancestor would have lived about 4,100 years ago, during the Bronze Age. Almostimmediately afterwards, CTS5856 split into six subclades, then branched off􀃡 into even moresubclades in the space of a few generations. In just a few centuries, that very minor E-V13 lineagehad started an expansion process that would turn it into one of Europe's most widespreadpaternal lineages and reach far beyond the borders of Europe itself, also spreading to the easternedge of the Mediterranean, the Caucasus, Kurdistan, Iran, and even Siberia.This data suggests that the fate of E-V13 was linked to the elite dominance of Bronze Age society.The geographic distribution of the six main branches show that E-V13 quickly spread to all parts ofEurope, but was especially common in Central Europe. The only Bronze Age migration that couldaccount for such a fast and far-reaching dispersal is that of the Proto-Indo-Europeans. At presentthe most consistent explanation is that E-V13 developed from E-M78 in Central or Eastern Europeduring the Neolithic period, and was assimilated by the R1a and R1b Proto-Indo-Europeans aroundthe time that they were leaving the Pontic Steppe to invade the rest of Europe.

Ван мреже CosicZ

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 374
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
« Одговор #564 послато: Октобар 16, 2021, 04:56:21 поподне »
Хантер Провин је урадио карте разноврсности грана у сарадњи са YFull и YSEQ. Пробајте:

https://phylogeographer.com/scripts/diversitymap.php