Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 447480 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #160 послато: Децембар 29, 2015, 10:28:23 поподне »
Што се тиче СТР маркера мислим да зависи, и да понекад може бити тешко.

Мислим да ако хаплотип има DYS437 = 17 , онда је веома вероватно да ће бити позитиван на Y11203.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #161 послато: Децембар 30, 2015, 11:52:31 пре подне »
Жељко хвала на одговору.

Сад су ми јасније ствари.


Поручио сам тест на 37 маркера, па кад резултати буду готови биће занимљиво упоредити све ове податке.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #162 послато: Децембар 31, 2015, 02:00:56 пре подне »
Жељко хвала на одговору.

Сад су ми јасније ствари.


Поручио сам тест на 37 маркера, па кад резултати буду готови биће занимљиво упоредити све ове податке.
FGC22049 представља исту ствар као "Балканска DYS481- аномалија" (DYS481=0) која је јасно дефинисала нашу I-P109 групу у СТР тестовима на 67 маркера. Понављања на маркеру се данас "ручно пребројавају" (DYS481=25), и због тога нема више тог јасног знака за распознавање наше подгрупе.
Зато сад и видим ове Швеђане и Енглезе међу погодцима на 67 маркера, а раније сам само могао видјети наше људе (Вемића, Ђукића, Ћетковића-Гентулу итд.). На листи од 37 маркера још увијек видим само наше људе, + једног из Темишвара.

Ако твој резултат на 37 маркера буде показао занимљиве сличности са нашим хаплотиповима, овај СНП тест би могао бити интересантна опција за даљње истраживање.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=6123
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #163 послато: Јануар 25, 2016, 07:09:33 поподне »
Шиптари покренули свој ДНК форум: http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSlD=4755bc4171e298ef97fcb55d8650f5f7& 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #164 послато: Јануар 25, 2016, 07:41:13 поподне »
Шиптари покренули свој ДНК форум: http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSlD=4755bc4171e298ef97fcb55d8650f5f7&

Ово је као у сну.
Уђеш на наш форум у некој ноћној мори  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #165 послато: Април 16, 2016, 10:04:13 поподне »
Zaista je interesantna ova moguća veza Macura sa nekim rodovima od albanskih Gega.
Meni lično taj albanski I1 izgleda kao "najalbanskiji" gen, moguće jezgro oko koga se formirala albanska nacija.

I dalje mi je nejasno pitanje vjere, meni ipak izgleda da je logičnije da su Macure u Dalmaciju stigle kao pravoslavni hrišćani. To bi vjerovatno značilo i da su njima bliski albanski rodovi u to vrijeme bili bliži pravoslavlju, a da su naknadno prihvatili katoličanstvo pod uticajem misionara, i islam pod uticajem Otomana.

Ili je ipak obratno?

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #166 послато: Април 16, 2016, 10:24:53 поподне »
To za Vlahe je zanimljivo, nisam znao. Meni izgleda da im je matica oblast Puka i dolina rijeke Mat. To je sjeverna Albanija (Gege), ali ipak prilično daleko od CG.
Neki ozbiljni istraživači su ukazivali upravo na tu oblast kao najvjerovatniju maticu iz koje se formiralo jezgro albanske nacije. Jedan od argumenata je taj da je upravo u toj oblasti najmanje toponima slovenskog porijekla.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #167 послато: Април 16, 2016, 10:34:01 поподне »
Zaista je interesantna ova moguća veza Macura sa nekim rodovima od albanskih Gega.
Meni lično taj albanski I1 izgleda kao "najalbanskiji" gen, moguće jezgro oko koga se formirala albanska nacija.

I dalje mi je nejasno pitanje vjere, meni ipak izgleda da je logičnije da su Macure u Dalmaciju stigle kao pravoslavni hrišćani. To bi vjerovatno značilo i da su njima bliski albanski rodovi u to vrijeme bili bliži pravoslavlju, a da su naknadno prihvatili katoličanstvo pod uticajem misionara, i islam pod uticajem Otomana.

Ili je ipak obratno?

Јаћиме, баш га претера. Не постоји албански, српски, пољски, француски ген.. Не верујем да је I1 на подручју Албаније имала неки значај на формирању албанске нације.  Главне хаплогрупе које чине језгро шиптарског етносa су: J2b-M241, Р1б источна и Е1b-V13, то су и најбитиније хаплогрупе за етногенезу Албанаца.   

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #168 послато: Април 16, 2016, 10:39:53 поподне »
Zaista je interesantna ova moguća veza Macura sa nekim rodovima od albanskih Gega.
Meni lično taj albanski I1 izgleda kao "najalbanskiji" gen, moguće jezgro oko koga se formirala albanska nacija.

I dalje mi je nejasno pitanje vjere, meni ipak izgleda da je logičnije da su Macure u Dalmaciju stigle kao pravoslavni hrišćani. To bi vjerovatno značilo i da su njima bliski albanski rodovi u to vrijeme bili bliži pravoslavlju, a da su naknadno prihvatili katoličanstvo pod uticajem misionara, i islam pod uticajem Otomana.

Ili je ipak obratno?
Ја се не бих сложио са том констатацијом да је И1 ''најалбанскији'' ген или језгро албанске нације, исто као што сам готово сигуран да то није ни Е1б. По свему судећи корени И1 су у неком од германских племена, а како неко давно рече у свом коментару на форуму највероватније су у питању Готи.  Језгро албанаца треба тражити у ХГ која је најзаступљенија међу народима Кавказа, Чеченима и др. јер су по мени са њима најсличнији по много чему.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #169 послато: Април 16, 2016, 11:13:49 поподне »
За етногенезу Албанаца су битне све оне хаплогрупе које су биле присутне на том тлу када се ова нација формирала (по свему судећи доста касно). О Прото-Албанцима смо већ више пута причали и све за сада упућује на "источну" R1b (или можда и микс R1b и J2b2).

Свакако је занимљиво то што је I1 4. по заступљености међу Албанцима (после R1b, J2b2 и E1b), око 5%.

Сећам се да и Кун, као "последицу" инвазије Германа и Словена, помиње неки нордијски тип у области Љума.

An Albanian Nordic from the Gheg tribe of Luma. Nordics, rare in Albania, are most frequently found in the tribe of Luma, on the northeastern Albanian border, where there are traditions of the settlement of Volkerwanderung Germans, and where early Slavic influence is strong.

Миграције германских племена:

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #170 послато: Април 16, 2016, 11:32:35 поподне »
Ok, u nekim stvarima se slažem, u drugima ne.
Recimo, ja sam imao prilike da upoznam solidan broj Albanaca, i solidan broj Čečena i drugih pripadnika čerkeske grupe naroda. Nisam primijetio neke značajnije sličnosti. Jedino što je postojalo značajnije doseljavanje Čerkeza na Balkan relativno nedavno (druga polovina XIX vijeka). Mnogi od tih Čerkeza su se nastanili na Kosovu, većina je asimilirana u Albance, dok su neki sačuvali čerkeski jezik i identitet.

Ja nisam stručan za te stvari, ali moje pitanje otprilike glasi ovako. Neki ljudi na Balkanu su u XIV vijeku govorili protoalbanski jezik. Gdje su živjeli ti ljudi? U Skadru izgleda da nisu, jer se tamo u to vrijeme govorilo uglavnom na slovenskom-srpskom jeziku. Na Kosovu i Metohiji takođe. U južnoj Albaniji (Đirokastri itd.) vjerovatno nisu, jer se tamo u to vrijeme govorilo na vlaškom, grčkom i slovenskim jezicima. Na primorju nisu, jer bi u tom slučaju o njima bilo mnogo više pomena. Ostaju brda oko rijeke Mat, oblast Mirdite i Puke. Istraživači su našli da je upravo u tom području najmanja koncentracija slovenskih toponima. Ti ljudi su se odatle naseljavali u dolinu oko Skadra i Metohiju, pa dalje. 
Ostaje pitanje: koje haplogrupe su imali ti "protoalbanci" u XIV vijeku? Naravno, razne, ali mi izgleda da su preovlađivale I1 i R1b. U tom smislu bih za ove haplogrupe rekao da su "najalbanskije".

Teorija o doseljavanju Albanaca sa Kavkaza mi je uvijek zvučala čudno, a izgleda mi da su ova genetska istraživanja upravo posljednji ekser u grob te teorije. Prvo, Albanci pokazuju vrlo slabu korelaciju sa genetskim markerima kavkaskih naroda. Drugo, kod Albanaca apsolutno preovlađuju geni koji su starinski na Balkanu, kao minimum prisutni tu prije VI vijeka.

Tako da prosto ne vidim argumente za teoriju o skorašnjem naseljavanju Albanaca na Balkan. Ponavljam, tu se jedino izdvaja jedno manje doseljavanje Čerkeza iz XIX vijeka.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #171 послато: Април 16, 2016, 11:39:29 поподне »
Teorija o doseljavanju Albanaca sa Kavkaza mi je uvijek zvučala čudno, a izgleda mi da su ova genetska istraživanja upravo posljednji ekser u grob te teorije. Prvo, Albanci pokazuju vrlo slabu korelaciju sa genetskim markerima kavkaskih naroda. Drugo, kod Albanaca apsolutno preovlađuju geni koji su starinski na Balkanu, kao minimum prisutni tu prije VI vijeka.

Ово је по свему судећи тачно. Не постоји нека јасна генетска веза са Кавказом, али не треба заборавити да тамо има прилично R1b L23. Хаплогрупе E1b и J2b2 (а вероватно и неке R1b подгране) су на Балкану много дуже од било каквог помена Албанаца. Остаје питање која је то група могла наметнути име и језик овим људима.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #172 послато: Април 16, 2016, 11:50:25 поподне »
Nebojša, hvala, slažemo se.
Samo nemoj upadati u logičku zamku. To što se Albanci kasno spominju ne znači da su odnedavno tu. To samo ukazuje na to da su zauzimali relativno malu i izolovanu teritoriju. Pri tome su mogli imati (i vjerovatno su većinom imali) haplotipove koji su veoma stari na Balkanu, uključujući i E1b i J2b2.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #173 послато: Април 17, 2016, 12:14:02 пре подне »
Етногенеза једног народа и етничке групе које су у њој учествовале су једно, а језгро неког народа друго.
У етногенези данашњих Албанаца учествовали су Шиптари, балкански Власи, Јужни Словени и вероватно неке затечене и новопридошле германске групице (мислим да је ту и мацурска И1). Ко би могли бити оно језгро? По ББ школи - Илири. По неким другим мишљењима: а) досењеници са Кавказа, б) Мардаити са блиског истока. Без љутње упућенијих, али мени је кавкаска теорија логичнија. Источна Р1б је веома заступљена у источној Анатолији и јужном делу Кавказа. Ако се не варам, има висок проценат међу Јерменима. Знам за причу о сеоби источне Р1б са запада на исток, Малом Азијом, али то не искључује каснију сеобу истих тих Р1б на запад. Једини писани траг (за ББ неозбиљан, али немају ни један други) је онај из 1043. (ако се добро сећам године) о насељењу Шиптара из војске Ђорђа Манијака у средњу Албанију. Тачно тамо је, што каже Јаћим, најмање словенске, а највише топонимије која нема никакве сродности европским језицима. Других писаних доказа нема, све остало су нагађања.
Верујем да би ме присталице званичне верзије албанске историје, скуване у Бечу, Берлину и Лондону, због оваквих навода радо спалили на ломачи, али ме никад нико неће убедити да су Шиптари потомци старовековних Илира или било ког старог балканског народа. Ти Старобалканци (носиоци хаплогрупа Е, Ј, западна Р1б) сигурно јесу учествовали у етногенези данашњег албанског народа, али су подједнако учествовали и у етногенези свих других балканских народа, те се они не могу повезати са изворним Шиптарима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #174 послато: Април 17, 2016, 12:27:54 пре подне »
Што се тиче I1 Z63, читао сам на неким генетичким страницама на мрежи о оној варијанти, сасвим другачијој од до сада прихваћених теорија, да је могуће да I1 у Европу стиже много касније него што се мислило, из Мале Азије, кад је I2 већ увелико била ту (а и друге хаплогрупе - Е, Ј, G, R1a). Нисам довољно упућен у генетику, али ни ово није немогуће.

У тој верзији, могуће је да су Мацуре (носиоци I1 Z63) били на западном Балкану далеко пре доласка Словена, можда су, чак, и они део оног етноса који су Хелени назвали Илирима. Опет, немојте их повезивати са Шиптарима. Ако су учествовали делом у њиховој етногенези, исто тако су учествовали и у етногенези других балканскх народа, поглавити србског. Не верујем да су они онај нуклеус из којег се даље ширио шиптарски национ.     
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #175 послато: Април 17, 2016, 12:37:11 пре подне »
Izvinjavam se, možda smo pretjerali o etnogenezi Albanaca na temi o srpskom rodu Macura, ali moram odgovoriti Nebu. Administrator ovu diskusiju može izdvojiti u posebnu temu.
Meni je uvijek izgledalo očigledno da su Albanci potomci nekog starog balkanskog naroda (vjerovatno ne Ilira).
Teza o naseljavanju sa Kavkaza je čudna. U XI vijeku doseljava velika grupa muškaraca sa Kavkaza (morem ili kopnom). Nakon doseljavanja hitno odlaze u takvu nedođiju da se posle toga o njima ništa ne čuje narednih 400 godina. Nemaju državu, nemaju pismenost. Ipak, počev od XVI vijeka na neki volšeban način uspijevaju nametnuti svoj jezik okolnim Slovenima, Vlasima i Grcima (koji svi imaju razvijenu pismenost).
Konačno, zar ne bi očekivao da se u tom slučaju u mnoštvu kavkaskih jezika nađe makar jedan koji je vrlo sličan albanskom? Čega, koliko znam, nema ni približno.
Albanski jezik je vrlo slabo romaniziran. Ipak, većina riječi vezanih za gradski život su latinskog porijekla. Mnoge riječi vezane za tradicionalno pravo (npr: travarina) su iz slovenskog jezika. Dakle, oni su bili tu negdje u brdima i u vrijeme dok su Rimljani vladali gradovima na istočnom Jadranu i u vrijeme države Nemanjića.
Nego, eto, ostaje da neko pogleda te R1b haplotipove na Kavkazu. To nisam ni znao, to je interesantno.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #176 послато: Април 17, 2016, 07:23:59 пре подне »
Ја се плашим да је прича о досељавању Албанаца са Кавказа покушај српских аутохтониста и генерално државних националистичких историчара (читај плаћених за то) да обрну тезе, тј. да су Срби ту увијек били па да су онда Албанце доселили Турци (нама у инат, ваљда). Све ме то подсјећа на Милојевића и његово измишљање догађаја, личности и хронологије, а све наводно зарад интереса тада растуће српске државе. Генерално, задњих 25 година се смишљено таквим историчарима даје простор у медијима, што је чисто политички потез, те се тиме нешто покушава доказати, а код обичног становништва се ствара збуњеност, и шире погрешни закључци - логиком простог човјека да не би ваљда учени људи који причају нешто на ТВ-у измишљали. С таквим тезама испадамо смијешни, и све друго што тврдимо, нажалост, губи на вриједности. Измишљање некаквог фамозног досељавања толиког броја људи, те њихово смјештање у нигдину (а кад су већ били у моћи, Турци су их могли смјестити на много боља мјеста од Проклетија), штети више нама Србима него било коме другом. Поред теза тог типа, губе многе друге истине на значају. Видим да су тим "истинама", нажалост, многи форумаши већ затровани, што свакако није само њихова кривица, већ производ једног смишљеног дјеловања читавог апарата људи.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #177 послато: Април 17, 2016, 05:18:54 поподне »
Албанци највећим делом заиста воде порекло од староседелаца Балкана, али нисам сигуран колико је оправдано те староседеоце називати Илирима. Требали би бити врло опрезни при помињању Илира, јер данас се Илирима сматра велики број племена на огромној територији, почевши од средње Европе, преко Панонског басена, па до западног Балкана, и сматрам да није реално претпоставити да су сва та племена била истог порекла. Уосталом, Илири средње Европе и Паноније, а вероватно и већина племена са простора данашње Хрватске и Босне и Херцеговине, су потекли из источног Халштата, и као такви су вероватно били генетски идентични Прото-Келтима из западног Халштата (доминантно Р1б-У152). Узевши у обзир данашње (не)присуство гране У152 међу народима Балкана, тешко да иједан од тих народа може изводити своје порекло од Илира.

Албанци изводе своје порекло од Илира, а како је Е-В13 најзаступљенија хаплогрупа код Албанаца, многи (погрешно) сматрају да се Илири могу изједначити са Е-В13. Међутим ту долазимо до проблема, јер Илири су говорили једним од индоевропских дијалеката, а Е-В13 популација се ни у ком случају не може сматрати носиоцем неког индоевропског дијалекта. Е-В13 је неолитска хаплогрупа, која се јако давно раширила по Балкану и остатку Европе, и не може се ексклузивно везати ни за један историјски народ, па тако ни за (Прото-) Албанце.

Ја сам пре помињао, и још увек то сматрам најреалнијом варијантом, да су Прото-Албанци били једно од племена позне Катакомбне културе у црноморским степама, и да су, заједно са Прото-Грцима, Прото-Јерменима и Фригијцима на Балкан дошли у периоду између 1800. и 1600. године п.н.е, под притиском племена Срубне културе (Прото-Скити). Следствено, основном хаплогрупом Прото-Албанаца се може сматрати Р1б-З2103, али вероватно и још неке ретке гране Р1б које се данас срећу код Албанаца (М269хЛ23, Л51хУ106,П312).

На мрежи Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #178 послато: Април 17, 2016, 06:41:05 поподне »
Крајем прошле (2015) године је у издању Византолошког института САНУ објављен први том дуго припремане студије "Натписи историјске садржине у зидном сликарству", на којем су радили Гојко Суботић, Бојан Миљковић, Ирена Шпадијер и Ида Тот.
Поред обиља досад непознатих информација, на стр. 83 ове значајне научне студије стоји и следеће:

Етничко име Αλβανοι или Αρβανιται први пут се среће у Историји Михаила Аталијата где се на почетку сажето описује ромејска војна кампања у јужној Италији и на Сицилији (1036/7 - 1043), а на крају се говори о неуспелом покушају узурпације престола Нићифора Василакија (1078) - cf. Miguel Ataliates, Historija, ed. I. Perez Martin, Madrid 2002, 7.12, 15.12, 213.2. Аталијатово дело, као и списи његових савременика Скилице и Пседело, омогућује да се у науци проникне у иначе загонетно порекло овог данас балканског народа. Превладава мишљење да је Георгије Манијакис, славни ромејски војсковођа са источне границе, за сицилијански поход регрутовао помоћне албанске одреде у околини Драча - cf. A. Ducellier, L`Arbanon et les Albanais au XI siecle, TM 3 (1968) 357-358< idem, Nouvel essai de mise au point sur l`apparition du peuple albanais dans les sources historiques byzantines, Studia Albanica 9/2 (Tirana 1972) 299/306. При таквом закључивањем, међутим, губи се из вида то да су, осим Варјага и Руса под командом Харолда Хардраде, које је највероватније повео из саме престонице, а затим и норманских и ломбардијских најамника прикупљених у Италији, главнину Георгијевих трупа чиниле ромејске тагме регрутоване искључиво у малоазијским темама - cf. W. Felix, Byzanz und die islamische Welt in früheren 11. Jahrhundert, Wien 1981, 208. Скилица их поименце наводи - тагму Арменијака у одбрани Месине 1041, тагму Опсикија и чете Тракисијанаца поражену код Мелфија 17. марта, те тагму федераша, састављену од расформираних чета из Писидије и Ликаоније и разбијену 4. маја исте године близу тврђаве зване Ωραι - cf. Scylitza, 406, 426;Jean Skylitzes, Empereurs de Constantinople, ed. B. Flusin, J.-C. Cheynet, Paris, 2003, 336, 354-355. С обзиром на то да и Псел од ромејских снага помиње само трупе са истока (της εωας) (Bibliotheca græca medii ævi, V, ed. C.N.Sathas, Paris, 1876, 138), тамо треба тражити и постобину Арбанаса који су у оквиру помоћних одреда узели учешћа у овој војној експедицији и који су бродовљем, под заповедништвом патрикија Стефана, зета василевса Михаила IV Пафлагонца, били пребачени директно из Мале Азије на југ Италије. Наиме, Георгије Манијакис је пре именовања за главнокомандујућег (στρατηγος αντοκρατωρ) у овом походу управљао Горњом Мидијом, односно Васпураканом (cf. Scylitza, 397-398), у чијем суседству се налазила једина позната античка Албанија (cf. Strabonis Geographica, ed. A. Meineke, II, Lipsiae 1899, 702-707; Ptolemaei Geographia, II, 46-48; Stephani Byzantii Ethnicorum quae supersunt, ed. A. Meinekii, I, Berolini 1849, 69.15), те се иза архаизујућег етнонима код Аталијата вероватно крије још један од бројних кавкаских народа, онај који себе и данас назива Shqiptarët, деца орлова, што јасно упућује на горштачко порекло. Аталијат још казује да су поданици царства и исте вере као Ромеји. Након што је Манијакис опозван и пошто је покушај реконквисте највећег медитеранског острва у потпуности пропао, Албанци су с Латинима устали против дуке Михаила Докијана, новог ромејског намесника у јужној Италији. А када се с пролећа 1042. Георгије Манијакис обрео на Апенинском полуострву, они су приступили старом команданту, који је до краја године успео да окупи своје некадашње трупе и прошири ромејску власт до Капуе, Беневента и Напуља. Револтиран поступцима цариградског двора, он се прогласио за цара и на челу војске коју су, по Аталијату, чинили Ромеји и Албанци, а по Пселу Нормани, источне трупе и Руси, искрцао се у Драчу 1043. године. Славни војсковођа и тада претендент на престо погинуо је код Острова, удаљеног два дана хода од Солуна - Scylitza, 425-428; в. такође Б. Крсмановић, Успон војног племства у Византији XI века, Београд, 2001, 88-110. Његови арбанашки саборци вратили су се истим путем и трајно се населили у залеђу Драча, где је њихове потомке тридесет пет година касније са истим циљем регрутовао узурпатор Нићифор Василаки. Област коју су населили од краја XI века у изворима се почела називати Αρβανον. Као поданици ромејског василевса нападали су норманске завојеваче Роберта Гвискарда, при чему су се најистакнутији међу њима брзо уздизали у војној хијерархији, попут заповедника царскот шатора (κομης της κορτης) из Арвана, непознатог имена, коме је Алексије I Комнин приликом евакуације Драча 1081. поверио управо над доњим градом...

Има тога још...
« Последња измена: Април 17, 2016, 07:39:23 поподне админ »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #179 послато: Април 17, 2016, 07:07:19 поподне »
Администраторе, свака ти је ка' у владике Рада  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"