Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482327 пута)

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5940 послато: Август 06, 2018, 04:46:45 поподне »
Нисам видио резултате, неко ми је споменуо неки могући A11460.

 Да, међутим, у дефтеру Скадарског санџака из 1485. код особа српских имена се јавља у 4 наврата друго име Бурмаз а никада као лично име саме особе, што је знак родовског имена. Оно је преведено као Бурмар, али као што је и један аутор рекао, без дијакритичких тачака сигурно се ради о форми Бурмаз обзиром да се гласови р и з пишу истим словом.

 У том случају херцеговачки Бурмази онда вјероватно немају везе са овима, али код Бурмазовића A11460 се спомиње предање о доласку са југа (мислим Плав).

 Локације јављања форме Бурмаз су "Рјенича" код Пећи, Шошани код Тропоје, и "Ивража Гренчи", нахија Бјелопавлићи.

Ови Бурмази на које ти мислиш су разгранат род који слави св. Алимпија у Западној Србији,а припада роду А11460. Они заиста јесу по предању поријеклом из Црне Горе (негдје се помиње Плав, негдје Морача). Матица им је село Дуб код Бајине Баште, одатле су се расељавали по свој западној Србији. Међутим, досад у Црној Гори нисмо наишли на ову хаплогрупу.

С обзиром да су Бурмази у Дубу, преко 250 година (сад већ 300), не знам колико може бити поуздано њихово предање о поријеклу из Црне Горе. Међутим, не бих искључио да се не појави негдје убудуће тај хаплотип и у Црној гори.


Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5941 послато: Август 09, 2018, 10:14:45 поподне »
Божанић, Ђурђиц, Оптеруша, Ораховац

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова (као и потпуних поклапања).

Милета Букумирић за Божаниће у Оптеруши каже следеће:

Цитат
Божанић, осам кућа. Преци су им се некада давно доселили из суседног села Пагаруше. O даљем пореклу не чувају предање. У Пагаруши су се презивали Јовановић. Дошавши у Оптерушу, узели су ново презиме. Слава Свети Ђорђе (16. XI); maлa слава Ђурђевдан.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5942 послато: Август 09, 2018, 10:30:59 поподне »
Бакмаз, Ђурђевдан, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова (као и потпуних поклапања).

Јово И. Крсмановић у свом опису соколачког села Кусаче каже следеће:
Цитат
Кнежевићи (l к., Ђурђиц и прислужују Усековање), по деду и Јанковићи, су старином из Доње Бијеле у Дробњаку и род им је бригадир Вуле Кнежевић. Кнежевићи су део дробњачког братства Милошевића. На Гласинац је кренуо дед Јанко Кнежевић, пошто је нехотице убио харамбашу Лазара Срдана. Од тог рода су и Кнежевићи на Вјетренику, Бијељини у Сочицама, Трифковићи у Боровском, Бакмази под Осојима и Ранковићи у Старој Гори (сва та села су у Рогатичком срезу).

Не знам да ли су у питању исти Бакмази (на основу резултата вероватно јесу), па бих замолио Радула и Романијског да напишу нешто више.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5943 послато: Август 09, 2018, 10:34:55 поподне »
Јокановић, Јовањдан, Ново Село, Зворник

Припада хаплогрупи I1-Z63, роду А. Блиски су му сви из овог рода а потпуно поклапање има са једним тестираним из истраживања Косова и Метохије.

Ако неко зна нешто више о пореклу ових Јокановића нека напише.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5944 послато: Август 09, 2018, 10:40:54 поподне »
Бакмаз, Ђурђевдан, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова (као и потпуних поклапања).

Јово И. Крсмановић у свом опису соколачког села Кусаче каже следеће:
Не знам да ли су у питању исти Бакмази (на основу резултата вероватно јесу), па бих замолио Радула и Романијског да напишу нешто више.
Јесу ли им род херцеговачки Бакмази?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5945 послато: Август 09, 2018, 11:06:08 поподне »
Бакмаз, Ђурђевдан, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова (као и потпуних поклапања).

Јово И. Крсмановић у свом опису соколачког села Кусаче каже следеће:
Не знам да ли су у питању исти Бакмази (на основу резултата вероватно јесу), па бих замолио Радула и Романијског да напишу нешто више.
Iskreno nisam upućen za njih....

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5946 послато: Август 12, 2018, 09:23:20 поподне »
Јесу ли им род херцеговачки Бакмази?

По предању које је забележио Јово Крсмановић, нису. И крсна слава се разликује.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5947 послато: Август 14, 2018, 02:47:26 поподне »
Дамчески, Алимпијевдан, Крапа, Македонски Брод, Порече

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Посебност резултата Дамческог је управо у томе што хаплотип ни по чему није посебан. Дословно, све 23 вредности су модалне за динарик, што није чест случај. У том смислу, многи тестирани су, нумерички гледано, блиски Дамческом.

Тестирани је навео да је родни надимак његове породице Бизевци. Међутим, таквог рода нема наведеног код П. Јовановића:



Као што видимо, у селу је постојало пет родова са овом славом, народски "Св. Ђорђе Алемпије".

У Крапи и у целом Поречу народ је у прошлости доста страдао од бугарског терора.

« Последња измена: Август 14, 2018, 03:39:13 поподне Селаковић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5948 послато: Август 14, 2018, 03:12:18 поподне »
Дамчески је други тестирани Брсјак, у оквиру акције тестирања Брсјака и Мијака. 8) Дамчески је навео да је посетио једно старо гробље код Крапе, на коме има надгробника из 18. века и где су се мештани сахрањивали пре гробља на коме се сада сахрањују. То старо гробље мештани зову "Егејско гробље", али тестирани није био сигуран да ли су се ту сахрањивали његови преци и да ли је гробље добило име по досељеницима из егејских предела. У књизи "Порече" Петра Јовановића та миграција није забележена; за род Дурдеваца који славе Св. Ђорђа је наведено да су дошли "од Костура" (данашња Касторија у Грчкој), али то место није баш близу Егејског мора. Тестирани највероватније потиче од неког од ових пет забележених родова који славе Алимпијевдан. Иначе, у истој књизи је за Крапу забележено предање које њено име изводи или по капи Марка Краљевића која је на том месту пала, или по досељеницима из Крапске Баре у Прилепском пољу који су ово село заселили; Крапска бара се тако назива по томе што у њој има рибе - крапа (шарана).

Поглед на Крапу:

« Последња измена: Август 14, 2018, 03:20:13 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5949 послато: Август 14, 2018, 10:28:11 поподне »
Бакмаз, Ђурђевдан, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова (као и потпуних поклапања).

Јово И. Крсмановић у свом опису соколачког села Кусаче каже следеће:
Не знам да ли су у питању исти Бакмази (на основу резултата вероватно јесу), па бих замолио Радула и Романијског да напишу нешто више.
Тестирани је из Калиманића, Соколац. У Пијеску од 20. вијека. Предањем из Херцеговине, могуће је написано, чекајући одговор неког од  Бакмаза који је упознат са поријеклом.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже dragan d

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5950 послато: Август 15, 2018, 12:00:38 поподне »
Дамчески, Алимпијевдан, Крапа, Македонски Брод, Порече

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Посебност резултата Дамческог је управо у томе што хаплотип ни по чему није посебан. Дословно, све 23 вредности су модалне за динарик, што није чест случај. У том смислу, многи тестирани су, нумерички гледано, блиски Дамческом.

Тестирани је навео да је родни надимак његове породице Бизевци. Међутим, таквог рода нема наведеног код П. Јовановића:



Као што видимо, у селу је постојало пет родова са овом славом, народски "Св. Ђорђе Алемпије".

У Крапи и у целом Поречу народ је у прошлости доста страдао од бугарског терора.

Pozdrav. Omeni se radi. Ja sam testirani Damčeski, Krapa, Poreče. Možete li mi pobliže objasniti oznake haplogrupe koje ste naveli a kojoj pripadam. Hvala.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5951 послато: Август 15, 2018, 12:12:57 поподне »
Pozdrav. Omeni se radi. Ja sam testirani Damčeski, Krapa, Poreče. Možete li mi pobliže objasniti oznake haplogrupe koje ste naveli a kojoj pripadam. Hvala.

Поздрав!

Поседујете уобичајени, "модални" хаплотип за хаплогрупу којој припадате. Та хаплогрупа је I2а, а дубље припадате њеној подграни CTS10228 и надаље њеној подграни Y3120. Ова последњу подграну називамо колоквијално и "динарик" хаплогрупом, приближније ви сте "динарик север", и типична је за све словенске популације, као и друге народе који су имали значајан удео словенског супстрата (Мађари, Румуни, Грци...). Ова хаплогрупа има своје дубље подгране, али на основу ваша 23 СТР маркера не може се одредити којој подграни припадате. Ако сте заинтересовани за дубље тестирање, а то бисмо и сви ми који пратимо резултате волели, можете да урадите тест попут овог: https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=11788&osCsid=aca366d134f6ddf3b17b6acbd02e43f3

Тада бисмо могли да видимо неку мало детаљнију слику.

Ван мреже dragan d

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5952 послато: Август 15, 2018, 12:32:45 поподне »
Hvala na odgovoru  :) . Veoma zanimljivo.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5953 послато: Август 19, 2018, 09:17:12 пре подне »
О Станићима опширније пише Мићовић у својој књизи "Родослов, да се не заборави". Он такође каже да су Станићи Морачани. Пре него се населили у Оклаце, живели су некео време у Попиће код Рибарића. Родоначелник им је Стојадин, који је као слуга радио код Дробњака у Пресијеци, тачније код Јована званог Дрка (од њега су Дркићи). Пошто је био добар и поштен, Јован му даје ћерку Стану. Насељавају се на месту данешњег засеока Реџовићи. Ту му долази и брат Миленко. Стојадин и Стана су имали трјицу синова, од којих потичу сви Станићи. Стана остаје удовица, па су синови по њој прозвани. Станићима су род Томашевићи у Сувом Грлу, али и Краговићи у Кобиљој Глави. Сви славе Аранђеловдан, а прекађују Велику Госпојину, још једну карактеристику Морачана-Богићеваца.

Није много важно, али некоме ће ваљати и овај податак; Јован Дрка је Стојадину дао сестру а не ћерку :)
Ето, има случајева где се даје и сестра :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5954 послато: Август 20, 2018, 02:30:45 поподне »
Дукић, Ђурђевдан, Вариводе, Кистање

Припада хаплогрупи N2-P189.2>FT182494. Специфичне вредности Дукићевог хаплотипа које одударају од модала су 389i=15, 389ii=30, 458=17 и YGATAH4=10. Од тестираних Дукићу су најближа два нејавна резултата из истраживања САНУ, обојица са Ђурђевданом као крсном славом. Што се тиче разлике у маркерима са њима ситуација је следећа; са тестираним из околине Госпића има две разлике на 17 упоредивих маркера (на 458 и YGATA-и), док са тестираним из Ђаковице на Метохији са истог истраживања има такође 2 разлике на 17 маркера (389ii и 458).

Надам се да ће познаваоци Далмације знати нешто више о овим Дукићима.
« Последња измена: Новембар 01, 2021, 11:26:58 поподне Uzi »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5955 послато: Август 20, 2018, 02:41:48 поподне »
Дукић, Ђурђевдан, Вариводе, Кистање

Припада хаплогрупи N2-P189.2>FT182494. Специфичне вредности Дукићевог хаплотипа које одударају од модала су 389i=15, 389ii=30, 458=17 и YGATAH4=10. Од тестираних Дукићу су најближа два нејавна резултата из истраживања САНУ, обојица са Ђурђевданом као крсном славом. Што се тиче разлике у маркерима са њима ситуација је следећа; са тестираним из околине Госпића има две разлике на 17 упоредивих маркера (на 458 и YGATA-и), док са тестираним из Ђаковице на Метохији са истог истраживања има такође 2 разлике на 17 маркера (389ii и 458).

Надам се да ће познаваоци Далмације знати нешто више о овим Дукићима.

Наш argo би могао да каже коју о овим Дукићима. Бачко их је повезао са оним Дукићима из Биљана и околине Бенковца, али они славе Стевањдан и требали би бити најпре у вези са Стевањштацима I2-PH908 (Дукићи из Грачаца су I2-PH908).

Осим тога, Дукића са славом Ђурђевдан било је у Жагровићу, а тамо су део досељеничке струје "из Босне" (17. век).

Бачко је прилично сигуран у везу ових Дукића и оних из Бенковца, па би требало тестирати и њих. Иначе је презиме често на том потезу и, колико сам успео да испратим, тренутно имамо Дукиће са четири различите хаплогрупе. Не знам да ли су сви из Далмације, али су свакако из западних крајева.

- Дукић, Стевањдан, Дерингај, Грачац, Лика: I2-PH908
- Дукић, Ђурђевдан, Вариводе, Кистање, Далмација: N-P189.2
- Дукић, ХР: I1-M253
- Дукић, ХР? R1a-M417
« Последња измена: Новембар 01, 2021, 11:27:13 поподне Uzi »

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 78
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5956 послато: Август 20, 2018, 06:00:43 поподне »
Dukići su u Varivodama prisutni još od 1709. godine kada je mletački katastar zabilježio 4 njihove porodice (Milanko, Milić, Radonja i Ranisav) sa ukupno 25 članova. S obzirom na različita imena njihovih očeva, glavari ovih porodica nisu bili u najbližem međusobnom srodstvu (braća). To onda upućuje i na veću raznovrsnost roda i raniji nastanak samog prezimena.
Njihovo dalje porijeklo nije mi poznato, ali ne bih isključio doseljavanje iz Like za vrijeme morejskog rata iako lički Dukići imaju različitu haplogrupu.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5957 послато: Август 20, 2018, 06:40:22 поподне »
Наш argo би могао да каже коју о овим Дукићима. Бачко их је повезао са оним Дукићима из Биљана и околине Бенковца, али они славе Стевањдан и требали би бити најпре у вези са Стевањштацима I2-PH908 (Дукићи из Грачаца су I2-PH908).

Осим тога, Дукића са славом Ђурђевдан било је у Жагровићу, а тамо су део досељеничке струје "из Босне" (17. век).

Бачко је прилично сигуран у везу ових Дукића и оних из Бенковца, па би требало тестирати и њих. Иначе је презиме често на том потезу и, колико сам успео да испратим, тренутно имамо Дукиће са четири различите хаплогрупе. Не знам да ли су сви из Далмације, али су свакако из западних крајева.

- Дукић, Стевањдан, Дерингај, Грачац, Лика: I2-PH908
- Дукић, Ђурђевдан, Вариводе, Кистање, Далмација: N-P189.2
- Дукић, ХР: I1-M253
- Дукић, ХР? R1a-M417

Мислим да ће се на крају ипак испоставити да Дукићи из Варивода и Бенковца нису сродни. Делује да је ово класично Бачково повезивање на основу истог презимена (једино ако заиста и једни и други имају предање о заједничком пореклу).

Што се тиче Дукића који је I1-M253, зар нису у питању католици из Далмације?

Дукић, католик, Задар, раније Сињ, I1-M253

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5958 послато: Август 21, 2018, 12:21:48 пре подне »
Није резултат, али знам да се у Земуну спомињу Дукићи... Не знам ништа о њиховом пореклу, само се пре 150-200 година помињу у црквеним књигама.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5959 послато: Август 23, 2018, 03:09:04 поподне »
Шекуларац, Ђурђевдан, Горња Села, Беране

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120>S17250>Y4882>A1328*, роду А у Табели Српског ДНК пројекта, Шекуларским Дробњацима.

Честитам нашем Небу рођака!

У случају Шекуларца само презиме говори довољно. Из овог рода имамо већ тестирана два појединца. Један је Девић, а Шекуларац има један различит маркер од њега (DYS458), од 17 упоредивих. Други је један тестирани са САНУ истраживања, од њега се Шекуларац такође разликује на једном маркеру (DYS389 II). Генетика је потврдила предање.

Шекуларчев резултат нам је први пут пружио увид у осталих пет маркера из скупа стандардна 23 маркера. Интересантна је веома ниска вредност 27 на DYS481, такву вредност поседује и тестирани Јовановић (Златибор; Ђурђевдан) са овогодишњег „Светског ДНК дана“. Сада је јасно да је и Јовановић или старином из Шекулара, или је из истог места и рода одакле су Ћетковићи дошли у Шекулар.