Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2625768 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1780 послато: Април 12, 2016, 12:43:05 поподне »
Јесте, поријеклом су из сјеверне Албаније.

Марко, колико се сјећам нисте радили ниједан СНП тест?

Било би добро да урадите тест на Z63. Колико видим најближи сте роду Мацура који су потврђено Z63. И овај Шкреља је такође интересантна, мада доста Шкреља има који су R1b.

Мацуре ионако траже своју генетску везу са Црном Гором, а сјеверна Албанија није далеко од тог простора.

Вриједност 391=8 је изгледа ваша ужа специфичност.

На маркерима 456=15 и Х4=10 свакако сте ближи мацурском него новљанском хаплотипу, иако на малом броју маркера су мацурски и новљански хаплотип доста слични.

Колико се сјећам спомињала се раније веза вашег презимена и сјеверноалабанске области Пуке.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1781 послато: Април 12, 2016, 12:53:07 поподне »
Има неколико верзија приче о поријеклу али та која је најлогичнија је да су наши преци дошли у ЦГ из области Пуке (сјеверна Албанија)

Е сада мене интересује за ове СНП што кажете да треба да радим.

Што све треба урадити да би се неке ствари искристалисале, то јест да се утврде повезаности са овим групама што ви кажете?

Било би занимљиво све то упоредити, мада се ја слабо у то сналазим :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1782 послато: Април 12, 2016, 01:51:52 поподне »
Има неколико верзија приче о поријеклу али та која је најлогичнија је да су наши преци дошли у ЦГ из области Пуке (сјеверна Албанија)

Е сада мене интересује за ове СНП што кажете да треба да радим.

Што све треба урадити да би се неке ствари искристалисале, то јест да се утврде повезаности са овим групама што ви кажете?

Било би занимљиво све то упоредити, мада се ја слабо у то сналазим :)

Марко, пошто видим да је ваш отац тестиран код ФТДНА, то значи да не морате поново слати генетски материјал, већ да само на његовом налогу требате наћи страницу са СНП-овима за тестирање. Тестирање једног СНП-а кошта чини ми се око 40 долара.

Пошто сте по резулататима најближи Мацурама, предлажем да тестирате СНП Z63 за почетак. Уколико се покаже да сте позитивни то отвара могућност за тестирање још специфичнијих СНП-ова, јер су Мацуре детаљно истестирале, преко Биг Ипсилона, своје СНП стабло.

Уопште, ако се покаже тачним генетска веза вас и Мацура (која и сад евеидентно постоји по СТР-у), то би могло вратити у игру причу о Мацурама као старом народу у Црној Гори и разјаснити детаљније и ваше поријекло.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1783 послато: Април 12, 2016, 03:32:02 поподне »
Марко, нисам одмах примјетио, али сад видим да је трећи најближи твом оцу поред Шкреље и Мацуре, тестирани Мједа, а то је такође албанско католичко презиме. Сад видјех да албански језуита Ndre Mjeda води поријекло баш из области Пуке, ако добро читам албански.

https://sq.wikipedia.org/wiki/Ndre_Mjeda

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1784 послато: Април 12, 2016, 03:43:11 поподне »
Шкреља из Ђаковице је судећи по албанском днк пројекту тестиран као Z63.

5   Shkreli   Kosova (Vogove, Gjakova Municipality)   I1-Z63 (FTDNA)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13175
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1785 послато: Април 12, 2016, 03:56:28 поподне »
На оном истраживању за ЈИ Европу I1 је прилично заступљена код Косовских Албанаца (5.31%). Код Албанаца из Македоније I1 износи 4.7%.




Видимо сада да код њих има свих грана, Z63, L-22, вероватно и Z-58, итд.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1786 послато: Април 12, 2016, 04:55:33 поподне »
Синиша хвала на свим одговорима.

Сада ћу потражити на сајту фтдна да тестирам овај СНП што сте написали.

За овог Мједу и ја сад виђех мислио сам да је то нешто друго :)

Пише да је из регије Пука, мада се и Мирдита спомиње, остало не разумијем. Наћи ћу некога да ми преведе овај текст.

Интересантно је ово кад се све повеже.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1787 послато: Април 12, 2016, 05:05:12 поподне »
Само да питам да не погријешим, је ли ово то за СНП?


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1788 послато: Април 12, 2016, 05:21:06 поподне »
Само да питам да не погријешим, је ли ово то за СНП?



Јесте, Марко. Ово што си означио-Z63. Требало би да кошта око 39 долара.

Надам се да ће резултати бити позитивни.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1789 послато: Април 12, 2016, 05:24:37 поподне »

Пише да је из регије Пука, мада се и Мирдита спомиње, остало не разумијем. Наћи ћу некога да ми преведе овај текст.

Интересантно је ово кад се све повеже.

Пуке су област. Зову се Пуке Малесија. Тамо има више племена:

Са Википедије:

The Pukë Highlands (Malësia e Pukës):

Berisha
Iballe
Thaçi (Bugjoni)
Kabashi
Terthor
Qerret
Mal Zi

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1790 послато: Април 12, 2016, 05:33:48 поподне »
Имам једну књигу о тим племенима са сјевера Албаније па ћу погледати мало о овоме.

Данас ћу поручити овај СНП, 39,00$ као што си већ написао.

Јављам резултате.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1791 послато: Април 12, 2016, 05:53:49 поподне »
Марко, нисам одмах примјетио, али сад видим да је трећи најближи твом оцу поред Шкреље и Мацуре, тестирани Мједа, а то је такође албанско католичко презиме. Сад видјех да албански језуита Ndre Mjeda води поријекло баш из области Пуке, ако добро читам албански.

https://sq.wikipedia.org/wiki/Ndre_Mjeda
пише да му је мајка из Пуке, отац пореклом из Мирдита

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1792 послато: Април 12, 2016, 05:58:30 поподне »
Имам једну књигу о тим племенима са сјевера Албаније па ћу погледати мало о овоме.

Данас ћу поручити овај СНП, 39,00$ као што си већ написао.

Јављам резултате.

Реченица из горњег линка за поријекло Мједе је у преводу.

I ati ishte me origjinë nga Mirdita ndërsa e ëma nga Malcit e Pukës.

Његов отац је поријеклом из Мирдита док му је мајка поријеклом из планина Пуке.

Што у једну руку има логике, јер се презиме Thaci наводи као мајчино презиме, а племе Thaci је из Пуке.

Са друге стране, као презиме оца наводи се Kryeziu. Kryeziu су били моћан клан баш у Ђаковици, што можда има везе са тестираним Шкрељом. Миленко Филиповић наводи да су Kryeziu огранак Bytychi клана који иначе припада планинам око Ђаковице.

Мједе су очигледно добиле презиме Мједа досељавањем у Скадар.  Поред Скадра једно мјесто носи назив Мједа.


Кључна ствар је сада одредити да ли си повезан са далматинским Мацурама, што може бацити потпуно ново свјетло на поријекло овог рода.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1793 послато: Април 12, 2016, 05:59:09 поподне »
пише да му је мајка из Пуке, отац пореклом из Мирдита

Видјех и ја малоприје.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13175
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1794 послато: Април 12, 2016, 06:07:08 поподне »
Кључна ствар је сада одредити да ли си повезан са далматинским Мацурама, што може бацити потпуно ново свјетло на поријекло овог рода.

Такви хаплотипови дефинитивно постоје код Гега. Име Мацура се везује за неке крајеве Црне Горе (релативно близу Комова). Чак им је и слава, условно речено, "васојевићка", што опет упућује на те крајеве.

По мени је кључно питање која је то сеоба са севера заслужна за солидно присутво I1 у овим крајевима.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1795 послато: Април 12, 2016, 06:11:48 поподне »
Такви хаплотипови дефинитивно постоје код Гега. Име Мацура се везује за неке крајеве Црне Горе (релативно близу Комова). Чак им је и слава, условно речено, "васојевићка", што опет упућује на те крајеве.

По мени је кључно питање која је то сеоба са севера заслужна за солидно присутво I1 у овим крајевима.

Што се тиче Мацура не бих да журимо са закључцима док не стигну резултати СНП теста.

Не треба заборавити да је Мацурама најближи хаплотип Белорус Кудин. Међутим, веза између Кудина и Мацура је 2300 година стара, тако да све опције остају отворене.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13175
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1796 послато: Април 12, 2016, 06:14:03 поподне »
Што се тиче Мацура не бих да журимо са закључцима док не стигну резултати СНП теста.

Не треба заборавити да је Мацурама најближи хаплотип Белорус Кудин. Међутим, веза између Кудина и Мацура је 2300 година стара, тако да све опције остају отворене.

Слажем се. Само, ови људи су веома близу крајева из којих, према предању, потичу Мацуре, па ту везу не треба игнорисати.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1797 послато: Април 12, 2016, 06:14:19 поподне »
Још да допуним за Мједе тј. Kryeze. Мирдите и Пуке су сусједне области. На самој граници Пуке и Мирдита и сасвим недалеко од мјеста пуке налази се мјесто Kryezi. Мислим да је поријекло поменутих Мједа управо из тог мјеста.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1798 послато: Април 12, 2016, 06:16:01 поподне »
Слажем се. Само, ови људи су веома близу крајева из којих, према предању, потичу Мацуре, па ту везу не треба игнорисати.

Не кажем. И ја вјерујем да веза постоји, поготово јер је и једнима и другима блиски Шкреља тестиран као Z63. Али поучен неким ранијим искуствима мислим да је ипак боље сачекати резултате.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1799 послато: Април 12, 2016, 06:17:18 поподне »
у телефонском именику Албаније има десетак људи са презименом Мједа и сви осим једног су из Скадра

http://www.fajtori.com/numratori/index.php?action=query&start=113460&orderby=0&qyteti=..&emri=&mbiemri=&adresa=&mblike=&emlike=