Аутор Тема: Мутаповић  (Прочитано 4777 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Мутаповић
« послато: Јул 31, 2017, 08:35:59 поподне »
Био бих врло захвалан ако би неко поделио било какво сазнање о овој породици.

Моје знање о том делу предака је да су били средином 19. века у Београду. Не знам одакле су и нисам нашао записе о том презимену после 1877. године.

Једино што могу да претпоставим је да је презиме дошло од неког Мутапа. Не знам ни чије је то име.
Једини Мутап за којег ја знам је један од Карађорђевих војвода.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мутаповић
« Одговор #1 послато: Јул 31, 2017, 09:22:34 поподне »
Био бих врло захвалан ако би неко поделио било какво сазнање о овој породици.

Моје знање о том делу предака је да су били средином 19. века у Београду. Не знам одакле су и нисам нашао записе о том презимену после 1877. године.

Једино што могу да претпоставим је да је презиме дошло од неког Мутапа. Не знам ни чије је то име.
Једини Мутап за којег ја знам је један од Карађорђевих војвода.

Eво где се углавном појављују Мутаповићи. Западна Србија предњачи, а могуће је да су и београдски Мутаповићи од ових.

http://www.locatemyname.com/sr/Mutapovic
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мутаповић
« Одговор #2 послато: Јул 31, 2017, 09:36:06 поподне »
Једино што могу да претпоставим је да је презиме дошло од неког Мутапа. Не знам ни чије је то име.

Мене ово презиме подсети на презиме Мутавџић. Можда је нека његова варијација? А можда је настало и од "неког Мутапа", што је највероватније било надимак у прошлости.

На Википедији за Мутавџију стоји:

Мутавџија или Мутабџија је „плетиља“ или ткач. То је стари занатлија који се бавио ткањем сеоских торбица од козје длаке, а у којима се раније носило вино, со, сир, хлеб, погача или ракија кад је сељак одлазио да ради на њиви или деца у школу. У неким деловима Србије (нпр. ужички крај) та торбица се зове „шареница“. Сваки крај је имао своју боју, тј. своју комбинацију боја, као знак распознавања.



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Мутаповић
« Одговор #3 послато: Јул 31, 2017, 09:42:21 поподне »
Eво где се углавном појављују Мутаповићи. Западна Србија предњачи, а могуће је да су и београдски Мутаповићи од ових.

http://www.locatemyname.com/sr/Mutapovic
И ја сам склон претпоставци о западној Србији... Карађорђев војвода Лазар Мутап је био из Прељине. Презиме Мутап се лако претвара у Мутаповић. Шта ли је само по себи 'мутап'?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мутаповић
« Одговор #4 послато: Јул 31, 2017, 09:46:30 поподне »
И ја сам склон претпоставци о западној Србији... Карађорђев војвода Лазар Мутап је био из Прељине. Презиме Мутап се лако претвара у Мутаповић. Шта ли је само по себи 'мутап'?
Постоји прича о томе да је Мутап у младости добио тај надимак зато што је муцао тј. имао је говорну ману.

Jelic

  • Гост
Одг: Мутаповић
« Одговор #5 послато: Јул 31, 2017, 09:47:31 поподне »
Постоји прича о томе да је Мутап у младости добио тај надимак зато што је муцао тј. имао је говорну ману.

Ево, са Википедије о Лазару Мутапу:

"Лазар Мутап-Чачанин (Ћушајић) је рођен је у селу Буђево код Сјенице, на Пештерској висоравни под именом Лазар Ћушајић. На почетку Првог српског устанка 1804. године заједно са својим братом је у селу Буђеву из освете живе спалио на спавању потуричког заповедника Ганића и његових 20 полицајаца потурчених Срба који су бахато натерали Лазареву породицу да их гости и заноћили су у његовој кући брвнари. Због страха од одмазде иселио се у село Прислоница, поред Чачка, а његов брат се касније потурчио и постао сурови убица над православним Србима. Због настањивања у околини Чачка добио је надимак Чачанин и завладало је до данас погрешно уверење да је он из чачанског краја, а заправо је он дошао из околине Сјенице тек са почетком устанка. Пре Првог српског устанка Лазар се бавио мутавџијским занатом, па отуда потиче његово презиме. „Био је црномањаст, црвен у образу, крвавих очију, средња стаса, округласт; добар бињеџија. Носио је црвену читу (попосвску капу). Он је здраво сурове нарави био, и млоге војнике сам својом руком тукао и убијао, с тога су га војници мрзили."

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Мутаповић
« Одговор #6 послато: Август 01, 2017, 12:54:57 пре подне »
Лазар Петров Михаиловић Мутап се вероватно доселио у околину Чачка у периоду између Кочине крајине и почетка устанка. Прво се населио у Љубић (где се и окумио са Затежићима, односно по једној верзији Лазовићима, који су га касније наводно и отровали), да би затим прешао у Прислоницу. Од Лазаревог брата Кара су Каровићи у Горњој Трепчи, а од брата Митра Стјепановићи негде у моравичком крају. Иако постоје бројна предања о пореклу војводе Мутапа, мени се чини највероватнијим оно о пореклу из Роваца, од Шћепановића. Мутаповићи у Прислоници сада славе Никољдан.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Jelic

  • Гост
Одг: Мутаповић
« Одговор #7 послато: Август 01, 2017, 12:56:44 пре подне »
Лазар Петров Михаиловић Мутап се вероватно доселио у околину Чачка у периоду између Кочине крајине и почетка устанка. Прво се населио у Љубић (где се и окумио са Затежићима, односно по једној верзији Лазовићима, који су га касније наводно и отровали), да би затим прешао у Прислоницу. Од Лазаревог брата Кара су Каровићи у Горњој Трепчи, а од брата Митра Стјепановићи негде у моравичком крају. Иако постоје бројна предања о пореклу војводе Мутапа, мени се чини највероватнијим оно о пореклу из Роваца, од Шћепановића. Мутаповићи у Прислоници сада славе Никољдан.

А раније су славили Лучиндан?

Да ли знаш онда откуд ови подаци о презимену Ћушајић и пореклу из Буђева код Сјенице?

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Мутаповић
« Одговор #8 послато: Август 01, 2017, 01:19:06 пре подне »
То за презиме Ћушајић први пут чујем. Биће да се неко на Википедији мало уметнички занео.
Ово за Буђево такође нисам нигде пронашао. Познато је да је Мутап доселио у Прислоницу Бојовиће (и друге) из Гошева, као своје наводне рођаке (не зна се, додуше, по којој линији), па је извесно да има везе са Сјеницом. Оно што је Радомир Илић записао о Мутаповићима (да су доселили из Бихора), такође делује разумно.
За ранију славу нисам ништа успео да пронађем. Претпостављам да су је променили још пре него што су дошли у Чачак.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Jelic

  • Гост
Одг: Мутаповић
« Одговор #9 послато: Август 01, 2017, 01:20:27 пре подне »
То за презиме Ћушајић први пут чујем. Биће да се неко на Википедији мало уметнички занео.
Ово за Буђево такође нисам нигде пронашао. Познато је да је Мутап доселио у Прислоницу Бојовиће (и друге) из Гошева, као своје наводне рођаке (не зна се, додуше, по којој линији), па је извесно да има везе са Сјеницом. Оно што је Радомир Илић записао о Мутаповићима (да су доселили из Бихора), такође делује разумно.
За ранију славу нисам ништа успео да пронађем. Претпостављам да су је променили још пре него што су дошли у Чачак.

Аха, ок ок, хвала на подацима.

Претпостављам да Каровићи као најближи рођаци Лазара Мутапа такође славе Никољдан?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мутаповић
« Одговор #10 послато: Август 01, 2017, 01:24:22 пре подне »
Аха, ок ок, хвала на подацима.

Претпостављам да Каровићи као најближи рођаци Лазара Мутапа такође славе Никољдан?
Можда су променили славу и после...Кљајевић наводи Каровиће из Горње Трепче који славе Лучиндан и да су од Шћепановића...треба проверити

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Мутаповић
« Одговор #11 послато: Август 01, 2017, 01:26:26 пре подне »
Не знам за Каровиће. Њих сада и нема у Горњој Трепчи. Треба видети у књизи Мике Гојковића ако се помињу (а нисам сигуран да их помиње).
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Jelic

  • Гост
Одг: Мутаповић
« Одговор #12 послато: Август 01, 2017, 01:26:31 пре подне »
Можда су променили славу и после...Кљајевић наводи Каровиће из Горње Трепче који славе Лучиндан и да су од Шћепановића...треба проверити

Ако Каровићи славе Лучиндан, онда заиста постоји велика вероватноћа да је предање о пореклу из Роваца тј. од Шћепановића заиста тачно.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мутаповић
« Одговор #13 послато: Август 01, 2017, 01:32:26 пре подне »
Не знам за Каровиће. Њих сада и нема у Горњој Трепчи. Треба видети у књизи Мике Гојковића ако се помињу (а нисам сигуран да их помиње).
Помиње Каровиће у Горњој Трепчи и Пријељини (вероватно Прељина)...с тим што уз њих наводи још неке породице у тим местима ,Гојковићи,Красојевићи,Мићићи,Славковићи,Вукашиновићи,у смислу ширег рода и да су се доселили из Сјенице
« Последња измена: Август 01, 2017, 01:36:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мутаповић
« Одговор #14 послато: Август 01, 2017, 01:55:18 пре подне »
Помиње Каровиће у Горњој Трепчи и Пријељини (вероватно Прељина)...с тим што уз њих наводи још неке породице у тим местима ,Гојковићи,Красојевићи,Мићићи,Славковићи,Вукашиновићи,у смислу ширег рода и да су се доселили из Сјенице
На сајту Порекло,за село Прељина,само сам видео Славковиће,Лучиндан,досељени из Горње Трепче...треба још тражити :) али можда је близу

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Мутаповић
« Одговор #15 послато: Август 01, 2017, 07:53:52 пре подне »
Mутaвџићи cлaвe Лучиндaн... Aкo Mутaп имa вeзe ca Mутaвџићимa, eтo joш jeднe вeзe...

Jelic

  • Гост
Одг: Мутаповић
« Одговор #16 послато: Август 01, 2017, 07:57:09 пре подне »
Mутaвџићи cлaвe Лучиндaн... Aкo Mутaп имa вeзe ca Mутaвџићимa, eтo joш jeднe вeзe...

–Мутавџићи, прадед дошао из Маглича – жички срез – славе Лучиндан.

http://www.poreklo.rs/2014/07/21/poreklo-prezimena-sela-gornji-donji-dubac-lucani/

Мислиш на ове?

Ако су старином из околине Краљева, као што пише, тешко ће имати везе са Лазаром Мутапом...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Мутаповић
« Одговор #17 послато: Август 01, 2017, 08:01:55 пре подне »
–Мутавџићи, прадед дошао из Маглича – жички срез – славе Лучиндан.

http://www.poreklo.rs/2014/07/21/poreklo-prezimena-sela-gornji-donji-dubac-lucani/

Мислиш на ове?

Ако су старином из околине Краљева, као што пише, тешко ће имати везе са Лазаром Мутапом...

Caд нeштo глeдaм, Мутaвџићи из тoг кpaja кojи ce ocлaњa нa Пeштep (Буђeвo) cу лиcтoм Kучи и cлaвe Никoљдaн...

Ван мреже aleksa777

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Мутаповић
« Одговор #18 послато: Јануар 02, 2020, 09:38:11 поподне »
Ja sam Tufegdzic Aleksandar i testirao sam se sa dobijenim rezultatom I1P109>FGC22045.U Pivi u selu Stabna postoje Tufegdzici sa slavom sv.Jovan,kao sto je moja.Kod njih postoji lokalitet gde su ostaci vodenice i valjarice Lazara Mutapa,koji je po prici njihovog porekla.Posto imamo iste rezultate na testu moguce je da su Mutapovici a i moji poreklom iz tog sela od tih Tufegdzica.To bi najbolje bilo kad bi se neko od lokalnih Stabnjana testirao i resio enigmu.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мутаповић
« Одговор #19 послато: Јануар 02, 2020, 10:38:19 поподне »
Ja sam Tufegdzic Aleksandar i testirao sam se sa dobijenim rezultatom I1P109>FGC22045.U Pivi u selu Stabna postoje Tufegdzici sa slavom sv.Jovan,kao sto je moja.Kod njih postoji lokalitet gde su ostaci vodenice i valjarice Lazara Mutapa,koji je po prici njihovog porekla.Posto imamo iste rezultate na testu moguce je da su Mutapovici a i moji poreklom iz tog sela od tih Tufegdzica.To bi najbolje bilo kad bi se neko od lokalnih Stabnjana testirao i resio enigmu.

Тестирани Мутаповић из Прислонице код Чачка заиста припада хаплогрупи I1-P109>FGC22045, тако да је то предање по свему судећи тачно.
Чињеницама против самоувереног незнања.