Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232589 пута)

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #320 послато: Април 18, 2017, 04:02:32 поподне »
Ја ти сe извињавам ако сам "побркао" нeшто или погрeшно схватио твој комeнтар. :)

Ništa strašno, dešava se, a možda sam te i baš uvrijedio pa si imao pravo da se ljutiš, ali ipak mislim da si pobrkao, jer sam mislio na R1b-BY611 a pošto o Kričima pojma nemam i prvi put sam čuo za njih ovde na forumu tako da sam siguran da nijesam pisao ni danas a ni ranije o njima, bar ne da ja znam :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #321 послато: Април 18, 2017, 04:15:23 поподне »
Ništa strašno, dešava se, a možda sam te i baš uvrijedio pa si imao pravo da se ljutiš, ali ipak mislim da si pobrkao, jer sam mislio na R1b-BY611 a pošto o Kričima pojma nemam i prvi put sam čuo za njih ovde na forumu tako da sam siguran da nijesam pisao ni danas a ni ranije o njima, bar ne da ja znam :)

Дефинитифно сам ја побркао и направио грешку.

Нисам ни ја чуо за Криче до октобра 2016.године. Али када сам чуо, па ишчитао штошта, пожалих их, јер поприлично страдаше кроз историју, па сам осeтљив на њих, а још понајвише оних србизованих -јер и Срби грдно пострадаше кроз историју.
Свима криви и дужни, а свуд редом осташе кости њихове.

А за Албанце се вала интересује цео свет (језик, историју итд.).
Ако!
Ово је њихових 5 минута у историји!

Праштај!

Поздрав

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #322 послато: Април 18, 2017, 06:34:04 поподне »
За R1b BY611 који се јавља код Албанаца је и Синиша пре неког времена (2-3 недеље) написао да је ипак стара на Балкану и да није могла у неком средњовековном периоду да дође на Балкан са Кавказа. Ево његове поруке:

Пажљиво сам пратио вашу дискусију на форуму под темом Албанци (што није лако и изискује пуно времена).

Оно што сам написао је "Прото Албанци су R1b BY611 племе поријеклом из данашње јужне Русије (вјероватно Осетије), и њих су Бугари довели у 9.вијеку н.е. на простор данашње Албаније."

Рекао сам "поријеклом", али нисам прецизирао период кад су дошли из тог подручја у Тракију, гдје су се очигледно задржали дуже него што смо претпоставили.

Оно што бих могао додати је ова Синишина реченица "велика разноврсност гране CTS9219 из које је проистекла BY611, као и саме BY611 управо на подручју данашње Бугарске"... "значи и нешто већу старост гране на том подручју", те да се "ради о прототрачком племену које је дужи период било изоловано".

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #323 послато: Април 18, 2017, 06:42:00 поподне »
А за Албанце се вала интересује цео свет (језик, историју итд.).
Ако!
Ово је њихових 5 минута у историји!

Ово је истина за Албанце. Албански лоби је у замаху. Дошло је њихових 5 минута у историји. Светске (западне) силе су им тренутно наклоњене и Албанци то вешто користе.

На доста места сам приметио да Албанију проглашавају за најмистичнију земљу Европе у смислу привлачности и етно-културолошке егзотике.

У међународним вексилолошким круговима застава Албаније је одлично котирана (иако комбинација тинтура није баш најпогоднија ;D). Странцима се свиђа изглед албанске заставе, јер их подсећа на средњовековне барјаке.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #324 послато: Април 18, 2017, 07:41:19 поподне »
Ово је истина за Албанце. Албански лоби је у замаху. Дошло је њихових 5 минута у историји. Светске (западне) силе су им тренутно наклоњене и Албанци то вешто користе.

На доста места сам приметио да Албанију проглашавају за најмистичнију земљу Европе у смислу привлачности и етно-културолошке егзотике.

У међународним вексилолошким круговима застава Албаније је одлично котирана (иако комбинација тинтура није баш најпогоднија ;D). Странцима се свиђа изглед албанске заставе, јер их подсећа на средњовековне барјаке.
Да будем искрен мени је албанска застава ружна.  Црни орао на црвеној дречавој подзанини.
 
Албанци и јесу и нису у замаху, чини се на први поглед да су у биолошкој, територијалној, културној, туристичкој и свакој другој експанзији, уз то имају и подршку западних сила, пре свега Британије и Америке, али и Ватикана.  Међутим на Косову нема више од милион Албанаца, оних 2 милиона је мит.  Они се масовно исељавају са Косова, а доста их и умире од канцера и других болести које су проузроковане бомбардовањем 1999 године (једино на Косову и у делу јужне Србије око Врања су бацане бомбе са осиромешеним уранијумом). 

Незапосленост на Косову је преко 80%, а једина привредна грана је криминал.
Албанци имају територијалне претензије осим Косова којим не владају они него Американци из Бондстила, још и на јужну Србију до Ниша, на део централне Србије до Куршумлије и на пола Санџака са Сјеницом, такође имају претензије на пола Македоније, добар део Црне Горе и грчки Епир.

Може у будућности да се деси да се направи балкански савез Срба, Црногораца, Грка и Македонаца против Албанаца, као 1912 против Турака и да буде стављена тачка не само на велику него и на било какву  Албанију.
Ни подршка запада Албанцима више није толико јака као раније, зато што запад увиђа да међу Албанцима јача радикални Ислам и да има све више Албанаца који у редовима ИСИЛ-а секу главе људима у Сирији и Ираку.
« Последња измена: Април 18, 2017, 07:43:48 поподне Свевлад »

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #325 послато: Април 18, 2017, 09:32:19 поподне »
Поштовани форумаши, то је мој блог, и ја сам га првенствено написао да заинтересујем неке своје пријатеље за ову тему кроз упутство за истраживање поријекла. Онда сам схватио да се све те гране морају образложити, па сам читајући теме са форума, покушао нешто склопити у најкраћим цртама.

Сергио, нађох данас запис презимена Мазалица у књизи Средње Полимље и Потарје - Антропогеографска испитивања, издатој у Пљевљима 1986.године на бази истраживачког рада пок. Танасија Пејатовића (рођ.1875.год. у Пљевљима).

Мазалице се помињу у селу Црљенице као пресељени у Рудницу (стр.69-70).
Попис кућа и презимена становника је дат по једном Беглучарском тевтеру из 1851.године (Југово,Црљенице, Жидовић, Крњача, Бучје и др.)
Ово је линк
http://en.calameo.com/read/003500171390992c3daff

Не знам да ли су сродни са твојим Мазалицама.

Поздрав
П56

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #326 послато: Април 18, 2017, 10:06:37 поподне »
Сергио, нађох данас запис презимена Мазалица у књизи Средње Полимље и Потарје - Антропогеографска испитивања, издатој у Пљевљима 1986.године на бази истраживачког рада пок. Танасија Пејатовића (рођ.1875.год. у Пљевљима).

Sergio =/= Sergius

Sergius - високообразовани, начитани инжењер из Републике Српске

Sergio - пропали студент економије из бачке равнице са изразито ограниченим знањем

 ;D  ;D  ;D


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #327 послато: Април 18, 2017, 10:20:14 поподне »
Sergio =/= Sergius

Sergius - високообразовани, начитани инжењер из Републике Српске

Sergio - пропали студент економије из бачке равнице са изразито ограниченим знањем

 ;D  ;D  ;D
Их, ма нек си нам здрав и жив 100 година (може и више под условом да и тада будеш живахан) :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #328 послато: Април 18, 2017, 10:25:03 поподне »
Их, ма нек си нам здрав и жив 100 година (може и више под условом да и тада будеш живахан) :)

 ;D

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #329 послато: Април 19, 2017, 08:22:58 пре подне »
Сергио, нађох данас запис презимена Мазалица у књизи Средње Полимље и Потарје - Антропогеографска испитивања, издатој у Пљевљима 1986.године на бази истраживачког рада пок. Танасија Пејатовића (рођ.1875.год. у Пљевљима).

Мазалице се помињу у селу Црљенице као пресељени у Рудницу (стр.69-70).
Попис кућа и презимена становника је дат по једном Беглучарском тевтеру из 1851.године (Југово,Црљенице, Жидовић, Крњача, Бучје и др.)
Ово је линк
http://en.calameo.com/read/003500171390992c3daff

Не знам да ли су сродни са твојим Мазалицама.

Поздрав
П56

Прво, хвала ти за похвале везано за текст :-)

Друго, хвала ти што се интересујеш за моје поријекло, пошто сам и поред тестирања на самом почетку. Једино што знам је хаплогрупа и прапоријекло.

Кад су у питању Мазалице из Руднице, већ дуже сам с једним од њих у контакту. Они славе другу славу - Мратиндан, дочим ми славимо Јовањдан. Њихово раније презиме је Дајовић, и припадају дробњачко-стариначком братству Курепа. За наше раније презиме нисам сигуран. Милан Карановић је спомињао да водимо поријекло од Богуновића, међутим генетика то не потврђује (и не само за Мазалице), и вјероватно се радило о неком груписању родова који славе Јовањдан.

Презиме Мазалица је надимачко, и постоје многи родови којима је то надимак. Нпр. од породице форумаша Тимара надимак је Мазалица. Такође, један огранак Шобота у Дрвару зову Мазалице. Очигледно је тај надимак постао презиме независно код нас и код пљеваљских Мазалица. Можда гријешим, будући да немамо ни један резултат за Курепе, али овима који су исто I2-PH908, а славе Мратиндан, нисам баш близу.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #330 послато: Април 19, 2017, 09:37:09 пре подне »
Прво, хвала ти за похвале везано за текст :-)

Друго, хвала ти што се интересујеш за моје поријекло, пошто сам и поред тестирања на самом почетку. Једино што знам је хаплогрупа и прапоријекло.

Кад су у питању Мазалице из Руднице, већ дуже сам с једним од њих у контакту. Они славе другу славу - Мратиндан, дочим ми славимо Јовањдан. Њихово раније презиме је Дајовић, и припадају дробњачко-стариначком братству Курепа. За наше раније презиме нисам сигуран. Милан Карановић је спомињао да водимо поријекло од Богуновића, међутим генетика то не потврђује (и не само за Мазалице), и вјероватно се радило о неком груписању родова који славе Јовањдан.

Презиме Мазалица је надимачко, и постоје многи родови којима је то надимак. Нпр. од породице форумаша Тимара надимак је Мазалица. Такође, један огранак Шобота у Дрвару зову Мазалице. Очигледно је тај надимак постао презиме независно код нас и код пљеваљских Мазалица. Можда гријешим, будући да немамо ни један резултат за Курепе, али овима који су исто I2-PH908, а славе Мратиндан, нисам баш близу.
Ево да и ја поздравим нашег Сергиуса, као и све Мазалице са овим презименом и надимком.
Такође све похвале за његов блог који сам јуче први пут посјетио. Изгледа да смо у много чему сличних мишљења, мада смо политички доста различити :D, једино ако се није промјенио у последњих 3-4 године ;).

Ја сам негдје овдје писао о презименима, гдје сам упозоравао да се мора бити доста обазрив у тумачењу његовог настанка. Великом броју презимена кумовао је неко из сусједства или доласком у нову средину. То говоре и нека доста подругљива презимена која су доста стара, и не мјењају се.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #331 послато: Април 19, 2017, 09:54:00 пре подне »
О настанку неких не тако драгих  презимена можете прочитати на: http://www.rtvbn.com/3861323/bih-kao-riznica-ludih-prezimena

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #332 послато: Април 19, 2017, 10:19:43 пре подне »
О настанку неких не тако драгих  презимена можете прочитати на: http://www.rtvbn.com/3861323/bih-kao-riznica-ludih-prezimena

 ;D Одличан текст.  ;D Ја сам имао прилике чути занимљива презимена: Гузина, Гаћеша, Карагаћа, Кураћ, итд. Најинтересантније је презиме Кураћ када се пише тастатуром на којој нису подешена наша слова већ се мора писати енглеским алфабетом (тзв. "ћелавом" латиницом). У том случају испадне "Kurac". ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #333 послато: Април 19, 2017, 12:01:41 поподне »
Моји фаворити су Крадгаћа и Непергаћа  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #334 послато: Април 19, 2017, 02:39:05 поподне »
Прво, хвала ти за похвале везано за текст :-)

Друго, хвала ти што се интересујеш за моје поријекло, пошто сам и поред тестирања на самом почетку. Једино што знам је хаплогрупа и прапоријекло.

Кад су у питању Мазалице из Руднице, већ дуже сам с једним од њих у контакту. Они славе другу славу - Мратиндан, дочим ми славимо Јовањдан. Њихово раније презиме је Дајовић, и припадају дробњачко-стариначком братству Курепа. За наше раније презиме нисам сигуран. Милан Карановић је спомињао да водимо поријекло од Богуновића, међутим генетика то не потврђује (и не само за Мазалице), и вјероватно се радило о неком груписању родова који славе Јовањдан.

Презиме Мазалица је надимачко, и постоје многи родови којима је то надимак. Нпр. од породице форумаша Тимара надимак је Мазалица. Такође, један огранак Шобота у Дрвару зову Мазалице. Очигледно је тај надимак постао презиме независно код нас и код пљеваљских Мазалица. Можда гријешим, будући да немамо ни један резултат за Курепе, али овима који су исто I2-PH908, а славе Мратиндан, нисам баш близу.
Поздрав Сергио,
па како схватих имаш везе са Војводином (Бачка), а пишући неки дан на теми о Кричима http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=195.1860 о могућој вези фамилије Грубанов-ић са Кричима, иако и ја имам  везе са Војводином (Банат),  ипак тек при сусрету са записом Мирослава Грубанова од 12. 05. 2013.годинe о
 том презимену сазнадох за  израз  “spicname”.

Тако да сe могуће исто догодило и са твојим изворним презименом (на Мазалице  налетех случајно читајући ту књигу коју сам ти поменуо). Уосталом презиме моје мајке је Филипов звани Кукавице (а иначе нађох неки дан и место Кукавице -чини ми се у околини Колашина).

На примеру прeзимeна Грубанов у Банату ( од Арада 1715.годинe при првом попису становништва послe Вeликe сeоба Срба, након пописа из 1800, када су пописана почeтком XX вeка 32 домаћинства) видимо да  тада многи дeлови породицe добијају тзв. “spicname” у Црeпаји (Алибунарски, Марјанчeви, Грубанови, Пeпини, Мићини, Бурдини и Кнeжeви,  с тим што Кнeжeвих вишe нeма ), и да  вeћина Грубанових у Црeпаји слави св. Николу (19 дeцeмбар), осим Маријанчeвих који славe св.  Григорија (“ушли код нekог у кућу“ па узeли и славу тог домаћинства).

Тако да је  све могуће! Тражи и наћи ћеш!

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #335 послато: Април 19, 2017, 03:10:13 поподне »

Направих грeшку

Нађох извор за мeсто Кукавица, у тeксту Таслиџа-Пљeвља, аутора Фатиха Хаџића.

http://www.vakat.me/taslidza-pljevlja/

Даклe, нијe околина Колашина, вeћ Пљeвља. Ту су и мeсто Црљeницe (прeзимe Мазалица), а бeшe ми занимљиво и мeсто Паучe што мe јако подсeћа на прeзимe Пуача.

Naseljena mjesta
Alići, Beljkovići, Bjeloševina, Bobovo, Boljanići, Borišići, Borova, Borovica, Boščinovići, Brda, Bujaci, Burići, Bušnje, Bukovica, Cerovci, Crljenice, Crni Vrh, Crno Brdo, Crnobori, Čardak, Čavanj, Čerjenci, Čestin, Donja Brvenica, Dragaši, Dubac, Dubočica, Dubrava, Durutovići, Dužice, Đuli, Đurđevića Tara, Geuši, Glibaći, Glisnica, Gornja Brvenica, Gornje Selo, Gotovuša, Gradac, Gradina, Grevo, Horevina, Hoćevina, Jabuka, Jagodni Do, Jasen, Jahovići, Jugovo, Kakmuži, Kalušići, Katun, Klakorina, Kovačevići, Kovači, Kozica, Kolijevka, Komine, Kordovina, Kosanica, Kotlajići, Kotline, Kotorac, Košare, Kržava, Krćevina, Krupice, Kruševo, Kukavica, Lađana, Lever Tara, Leovo Brdo, Lijeska, Lugovi, Ljutići, Ljuće, Madžari, Male Krće, Maoče, Mataruge, Meljak, Metaljka, Mijakovići, Milakovići, Milunići, Mironići, Moćevići, Moraice, Mrčevo, Mrčići, Mrzovići, Nange, Obarde, Odžak, Ograđenica, Orlja, Otilovići, Paljevine, Pauče, Petine, Pižure, Plakala, Planjsko, Pliješ, Pliješevina, Pljevlja, Poblaće, Podborova, Popov Do, Potkovač, Potkrajci, Potoci, Potpeće, Potrlica, Pračica, Prehari, Premćani, Prisoji, Prošće, Pušanjski Do, Rabitlje, Rađevići, Romac, Rudnica, Rujevica, Selac, Selišta, Sirčići, Slatina, Srećanje, Stančani, Stranice, Strahov Do, Šljivansko, Šljuke, Šula, Šumani, Tatarovina, Trnovice, Tvrdakovići, Uremovići, Varine, Vaškovo, Velike Krće, Vidre, Vijenac, Vilići, Višnjica, Vodno, Vojtina, Vrba, Vrbica, Vrulja, Vukšići, Zabrđe, Zaselje, Zbljevo, Zekavice, Zenica, Zorlovići, Židovići…




nikolic

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #336 послато: Мај 05, 2017, 11:45:19 поподне »
На дан 5.5.2017 на Српском ДНК Пројекту имамо 1315 тестираних, од којих око 20% нису Срби, односно јесу католици или муслимани. Статистика само за оне који имају попуњено поље "Крсна слава" изгледа отприлике овако:

Р1а: 19%
Р1б: 4%
Е: 14%
И2а: 35%
И1: 10%
Ј2: 6%

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #337 послато: Мај 06, 2017, 12:26:15 пре подне »
На дан 5.5.2017 на Српском ДНК Пројекту имамо 1315 тестираних, од којих око 20% нису Срби, односно јесу католици или муслимани. Статистика само за оне који имају попуњено поље "Крсна слава" изгледа отприлике овако:

Р1а: 19%
Р1б: 4%
Е: 14%
И2а: 35%
И1: 10%
Ј2: 6%

А где изгубих оних 12% који фале до 100%.   ;)

nikolic

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #338 послато: Мај 06, 2017, 01:41:07 пре подне »
А где изгубих оних 12% који фале до 100%.   ;)

Остало су углавном ниски проценти. А и ово је онако отприлике и са заокруживањем. Од мене довољно. Извињавам се групацији Н, Г2 итд.

Ван мреже Барышников

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #339 послато: Мај 10, 2017, 10:04:25 поподне »
Срба на свету има (можда) 12 милиона. Идеална статистика била би када би сви били подељени, географски, на рецимо скупове од 10.000 људи, укључив целокупну дијаспору - САД, Канаду, Аустралију, Немачку итд... Из сваког скупа тестирати по једног насумичног човека. То би било 1.200 тестираних и то би била права слика. Скоро као Веће грађана у почившој Савезној Скупштини  :)
Све остале процене које одступају не узимајући у обзир неки географски рејон кугле земаљске, или наглашавајући неку другу област, презиме, крсну славу, могу бити доста погрешне.

Мислим да тренутно најбоља статистика може бити она Српског ДНК пројекта, када се избаце сви које је неко с намером тестирао или убедио након свог иницијалног резултата, дакле само они који су "сами дошли на идеју".  :)

Ти који су "сами дошли на идеју" су и најгори! Због тих и јесте попис овакав какав јесте, тј И1/И2/Р1а убедљиво воде.
Углавном "сами дођу на идеју", баш они! Њих ова област невероватно привлачи, и зато и јесте овакав исход какав јесте, а стварност је мало другачија, а то можемо знати једино када се уради насумично проверавање ипсилон хромозома.
Са друге стране, Е/Ј ово скоро и не занима, осим ако су потомци брдђанских племена. И зато се и не проверавају.
И, на крају добијеш да И1/И2/Р1а убедљиво држе већину, а у ствари уопште није тако.
Насумичном погледом по улици видећеш да Е/Ј има далеко више него што има на статистици порекла.рс.
Тако је, како је, свидело се то неком или не, а са друге стране то је једино и логично, није баш толико Словена овде баш и дошло, да се Е/Ј истопе на онако мале постотке. Има их далеко више, али као потомци старих медитеранских народа, њих ове приче о Конану и варварима са севера и не занимају, баве се послом, као и пре 2000 година и стварањем материјалних добара, трговина и сл..
Док са друге стране, потомци ловаца и коњаника, ово доживљавају као наставак епова и сага, и то је то, упецају се на кеца.