Аутор Тема: Савет - шта тражити у Архиву Србије?  (Прочитано 6367 пута)

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« послато: Април 15, 2018, 06:05:32 пре подне »
Брат ми иде у Архив Србије да прегледа судски предмет из 1863. где се помиње наш наврдеда.

Кад је већ тамо, шта још може да потражи да би наставили трагање за даљим прецима? Значи, ако знамо име особе, насеље - шта онда искати даље у Архиву?

Не би било лоше да неко упућен, ко је већ био у Архиву и трагао,  напише пар савета за нас новајлије. Рецимо, шта обавезно да се прегледа не би ли се нашао следећи предак - на пример, који су пописи и за  које године доступни, арачки тефтери итд.

Конкретно, наврдеда се преселио из Грдовића код Ариља у данашњи Михајловац код Смедерева, и судски предмет је у вези са очевином. Надамо се да ћемо ту наћи потврђено име оца и да онда тражимо арачки попис за област Грдовића да видимо шта се може тамо наћи.

Такође, постоје ли неки досијеи или картотека државних чиновника, јер је наводно наврдедин брат био пандур?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #1 послато: Април 15, 2018, 01:59:45 поподне »
То би Platin требао најбоље да зна. :)



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #2 послато: Април 15, 2018, 03:51:17 поподне »
Да, да...  ;D

Попис из 1863. је одличан, детаљан, за скоро сву територију кнежевине Србије су сачувани подаци.

Мислим да постоји попис чиновника и слично - до сада сам имао прилике да погледам један попис учитеља и нашао сам шта сам тражио.
Знам да постоји фонд Министарства унутрашњих дела, па у њему свашта постоји.
Треба телефоном да се пита.

За састављање родослова у Архиву Србије за више од поменутог нема неке нарочите шансе. Ту су корисне црквене матичне књиге, а оне су по локално надлежним архивима.
За Ариље је наглежан архив у Ужицу.
За Смедерево је надлежан архив у самом Смедереву.
У локалним архивима су матичне књиге од времена почетка вођења па до пре 1900. године. После тога све до 1945. су у општинама.

Ово је линк мреже архива
http://www.archives.org.rs/arhivska-mreza-u-srbiji
Укуца се надлежна општина па се види шта коме припада.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #3 послато: Април 15, 2018, 03:57:50 поподне »
Да ли можда постоје подаци о додели земље солунским добровољцима, по Војводини и Славонији? Ако неко наиђе, нек ми јави.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #4 послато: Април 16, 2018, 06:51:13 поподне »
Треба да се погледа у локалним архивима. Чуо сам да су људи наилазили на такве случајеве.

Земљишне књиге за време пре Другог светског рата би требало да су по архивима - тачно одговарајући период за поделу земље после Првог рата.
« Последња измена: Април 16, 2018, 06:54:00 поподне Platin »

Ван мреже brolek

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 9
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #5 послато: Април 19, 2018, 12:59:06 поподне »
Подаци о додели земље солунским добровољцима се могу добити у Архиву Југославије, тако бар пише на њиховом сајту. Када уђете на сајт идите на опцију "често постављана питања" или на опцију "коришћење грађе" -"ми истражујемо за вас".

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #6 послато: Април 20, 2018, 04:08:30 поподне »
Треба да се погледа у локалним архивима. Чуо сам да су људи наилазили на такве случајеве.

Земљишне књиге за време пре Другог светског рата би требало да су по архивима - тачно одговарајући период за поделу земље после Првог рата.

Платин - где може да се нађе чибучки тефтер за 1823. годину? Да ли је и он архиви Србије?
Знам да је у том месту пописано у моје место (Шетоње), али нисам могао да дођем до документа.

Хвала

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #7 послато: Април 20, 2018, 04:15:50 поподне »
Платин - где може да се нађе чибучки тефтер за 1823. годину? Да ли је и он архиви Србије?
Знам да је у том месту пописано у моје место (Шетоње), али нисам могао да дођем до документа.

Хвала

Тефтери чибука, спахијског прихода, спискови пореских глава - све је то на микрофилмовима доступно у Архиву Србије.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #8 послато: Април 21, 2018, 05:11:41 поподне »
Не знам да ли је могуће доћи до тефтера за 1823. годину. Не постоје све врсте "папира" за сва места и поготово не за све године.

Могу за који дан да проверим пошто имају попис свих тефтера.

Да ли је баш та година битна?
Што се мене тиче, пробао бих помоћу црквених књига да се снађем. Надам се да постоје за ту област у том периоду.
Важно је да су те црквене књиге у локалном архиву (за тај старији период сигурно, мада то захтева путовање на лице места и барем пар дана рада) или у општини (за 20. век).

Видим да то данас припада Петровцу на Млави, тако да је надлежни архив у Пожаревцу.
« Последња измена: Април 21, 2018, 05:14:50 поподне Platin »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #9 послато: Април 21, 2018, 08:20:22 поподне »
Када ми је урађен тај мини-рад и поменути детаљни подаци из 1863. године, поменуто је такође, да је за Шетоње објављен и тефтер чибука из 1823. године, али да пошто је мој аскурђел и родиначелник тада још био дете или младић, није поменут.

Сада по томе испада, да је неко од тамо поменутих сигурно мој курђун, али од њега не знамо ни име, ни презиме.
Ипак трудим се да дођем до документа, јер би ми било много важно да снимим сва та имена у тефтеру.

Имаш заиста могућност да провериш то?
« Последња измена: Април 21, 2018, 08:24:41 поподне Златан »

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #10 послато: Април 21, 2018, 09:15:22 поподне »
Тефтери чибука су најоскуднији са информацијама, у тефтерима чибука  су била пописана домаћинства која су имала обавезу да плаћају порез на ситну стоку (козе и овце) и торове. Домаћинства која нису поседовала козе и овце нису пописивана у тефтерима чибука. Можда твој предак није имао козе и овце па га због тога нема у тефтеру чибука. Могуће је чак и да је имао козе и овце а да није пописан у тефтеру чибука, како Турци нису улазили у села, при пописима је било прикривања да би се умањио порез који је плаћан Турцима. Због тога ови тефтери нису сасвим поуздани као извор података. Боље је да потржиш Протоколе спахијског прихода, у таквим тефтерима су пописане пореске и арачке главе. Пореска глава је био сваки ожењени мушкарац. Арач је плаћао сваки Србин од 7 до преко 80 година.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #11 послато: Април 21, 2018, 09:59:00 поподне »
Хвала на тим детаљима, које нисам знао.
Претпостављам да се постојећи спахијски приходи чувају такође у државној архиви у Београду?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #12 послато: Април 22, 2018, 12:15:01 пре подне »
Да, разноврсне пореске књиге су све у Архиву Србије.

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #13 послато: Јун 03, 2018, 03:10:53 поподне »
Питањце за зналце: брат ми је заказао термин ове недеље у Архиву, али ми каже да му сад траже 2600 дин по сату који проведе тамо?! Хоћемо да видимо арачке тефтере за наш крај и да узмемо копију судског предмета за нашег претка (већ имамо кутију и број суда округа ужичког). Наводно треба да му покажу како да користи микрофилм и то време које он проведе тамо се подразумева као истраживачки рад.

Па ваљда је истраживачки рад ако они траже за тебе... Зар се стварно плаћа сваки сат проведен тамо?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #14 послато: Јун 04, 2018, 09:31:49 пре подне »
Тефтери чибука су најоскуднији са информацијама, у тефтерима чибука  су била пописана домаћинства која су имала обавезу да плаћају порез на ситну стоку (козе и овце) и торове. Домаћинства која нису поседовала козе и овце нису пописивана у тефтерима чибука. Можда твој предак није имао козе и овце па га због тога нема у тефтеру чибука. Могуће је чак и да је имао козе и овце а да није пописан у тефтеру чибука, како Турци нису улазили у села, при пописима је било прикривања да би се умањио порез који је плаћан Турцима. Због тога ови тефтери нису сасвим поуздани као извор података. Боље је да потржиш Протоколе спахијског прихода, у таквим тефтерима су пописане пореске и арачке главе. Пореска глава је био сваки ожењени мушкарац. Арач је плаћао сваки Србин од 7 до преко 80 година.

Sasazar, на жалост твоја изјава о оскудности тефтера Чибука се потврдила. Нашао сам тефтер који сам тражио у књизи Бранка Перуничића - "Петровац на Млави". Међутим, одмах благо разочарење. Јесу пописане само главе породица, али не по имену и презимену, већ по имену и оцу. Значи цела листа је састављена попут: "Јанко Јованов, Миленко Гаврилов, Ђорђе Петров итд.... само две породице су наведене са презименом. И сад пошто је тај мој предак био још увек дете у то време, није пописан, а име оца немамо.

---

Ово да се плаћа по сату истраживање у Архиву ја чујем први пут. Вероватно ће Platin моћи да достави неки конкретни коментар. Он је наш специјалиста за Архив.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #15 послато: Јун 04, 2018, 09:52:43 пре подне »
Питањце за зналце: брат ми је заказао термин ове недеље у Архиву, али ми каже да му сад траже 2600 дин по сату који проведе тамо?! Хоћемо да видимо арачке тефтере за наш крај и да узмемо копију судског предмета за нашег претка (већ имамо кутију и број суда округа ужичког). Наводно треба да му покажу како да користи микрофилм и то време које он проведе тамо се подразумева као истраживачки рад.

Па ваљда је истраживачки рад ако они траже за тебе... Зар се стварно плаћа сваки сат проведен тамо?

Термин је заказан у Архиву Србије у Карнегијевој?

Први пут чујем да се нешто плаћа. Нисам био неко време тамо, али регистрација за текућу годину и коришћење архива увек су били бесплатни за све грађане Србије. Руковање апаратом помоћу ког се чита са микрофилма савлада се за минут.

Једино што се наплаћује је када вам Архив умножи неки дукумент, тј. скенира га или фотокопира.
« Последња измена: Јун 04, 2018, 09:57:46 пре подне Селаковић »

Ван мреже Бранислав Илијин Радојичин

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #16 послато: Јун 04, 2018, 10:37:39 пре подне »
Ево, заиста и пише у Ценовнику Архива Србије на сајту да је истраживачки час 2600 динара.
Нисам тамо истраживао, па не знам шта бих друго рекао.

http://manage.archives.org.rs/wp-content/uploads/2015/04/Cenovnik_2013.pdf
Шарен кожув с концима,
'Ди ћеш, царе, с момцима?
Водићу и' до Пијаве,
нек' изгубе главе, шалај!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #17 послато: Јун 04, 2018, 11:28:42 пре подне »
Ево, заиста и пише у Ценовнику Архива Србије на сајту да је истраживачки час 2600 динара.
Нисам тамо истраживао, па не знам шта бих друго рекао.

http://manage.archives.org.rs/wp-content/uploads/2015/04/Cenovnik_2013.pdf

Очито је овде реч о некој врсти "часа" тј обуке за рад у Архиву. Верујем да се ту може штошта занимљиво чути и научити, али колико знам, 90% нас који смо боравили у Архиву смо добили пар кратких али довољних инструкција од радника у читаоници, и то је било све. Једини проблем који сам ја имао јесте читање старог рукописа, чак сам и овде на форуму тражио помоћ (па су ме укорили у Архиву, јер прате Порекло, што сам сликао тефтере мобилним телефоном  :) ).

Хоћу да кажем да је довољно да у Архиву будете пар сати и највећи део ствати ћете сами савладати.

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #18 послато: Јун 04, 2018, 02:39:53 поподне »
Очито је овде реч о некој врсти "часа" тј обуке за рад у Архиву (...)

Па није проблем да се плати једном регистрација, или накнада за услугу запосленог кадаобавља истраживачки рад за тебе, али да се плаћа по сату да седиш у читаоници и сам прегледаваш - то мислим да није адекватно. И скупо би изашло већини почетника док се снађу шта да траже и где.

Ништа, можда је мој бураз нешто погрешно разумео, видећемо.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #19 послато: Јун 04, 2018, 10:51:46 поподне »
Не знам тачно како је у архиву Србије, али у архиву Београда "истраживачки час" нема никакве везе са обуком, помагањем и слично. Податке које тражимо можемо да препишемо, фотокопирамо или прескенирамо. Ако наћемо, нашли смо, ако не, нисмо.
Запослени по архивима су ту да нам помогну са средствима рада (обуче да читамо микрофилмове), да нас упуте шта све постоји, и то је све.
Онај "час" је правна категорија. Ту се плаћа печат који се стави на документ, па исти буде важећи на суду и слично.
Копије и скенови се свеједно плаћају.

Обично седење и читање се не наплаћује.
"Регистрација" када први пут (у календарског години) дођемо се не плаћа. Попунимо један бесплатан папир ради статистике и то је све.

Оно што се плаћа по времену је читање докумената по општинама, али то је нека друга прича.
« Последња измена: Јун 04, 2018, 10:54:01 поподне Platin »