Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 235352 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #420 послато: Јун 15, 2019, 12:38:14 пре подне »
Zahvaljujem, čitao sam, ali me zanima čisto iz ugla genetike, neki su genetiku Klimenti povezivali sa Sasima(ne samo Klimente već sve malisore), neki sa starobalkanskim romanskim stanovništvom, šta se od toga može uzeti za ozbiljno?

Ово друго дефинитивно. Док је ово прво неозбиљно...

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #421 послато: Јун 15, 2019, 12:51:57 поподне »
Zahvaljujem, čitao sam, ali me zanima čisto iz ugla genetike, neki su genetiku Klimenti povezivali sa Sasima(ne samo Klimente već sve malisore), neki sa starobalkanskim romanskim stanovništvom, šta se od toga može uzeti za ozbiljno?
Niko nije povezivao sa Sasima, to je slicno kao kad bi Klimente povezali sa Aboridzinima :)

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #422 послато: Јун 15, 2019, 01:44:20 поподне »
Niko nije povezivao sa Sasima, to je slicno kao kad bi Klimente povezali sa Aboridzinima :)

Citao sam konkretno na  Facebook grupi Bosnjacki DNK Projekat da neki sve malisore povezuju sa Sasima (verovatno na osnovu nekih kalkulatora koji vele da je konkretno grana Klimenti naselila Balkan sa prostora danasnje nemacke), i to ljudi koji deluju da poznaju ovaj zanr nauke i koji deluju kao da znaju sta pricaju. neki E-V13 haplogrupu povezuju sa Berberskim gusarima koji su napadali albaniju, neki sa Ilirima, neki sa predilirskim stanovnistvom. Sve to mene kao pripadnika iste buni.
« Последња измена: Јун 15, 2019, 01:48:50 поподне Klimenta »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #423 послато: Јун 15, 2019, 03:21:09 поподне »
Citao sam konkretno na  Facebook grupi Bosnjacki DNK Projekat da neki sve malisore povezuju sa Sasima (verovatno na osnovu nekih kalkulatora koji vele da je konkretno grana Klimenti naselila Balkan sa prostora danasnje nemacke), i to ljudi koji deluju da poznaju ovaj zanr nauke i koji deluju kao da znaju sta pricaju. neki E-V13 haplogrupu povezuju sa Berberskim gusarima koji su napadali albaniju, neki sa Ilirima, neki sa predilirskim stanovnistvom. Sve to mene kao pripadnika iste buni.
Нису у питању неки људи, већ конкретно једна особа, која види Сасе практично свуда, из њему знаних разлога. Главни аргумент му јесте анализа једног сајта за разоноду, а ево видимо да му успева да збуни људе својим играријама.

О познавању материје не бих, јер се исти позивају на толеранцију и братство и јединство у тренутку када им понестане аргумената.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #424 послато: Јун 15, 2019, 03:41:11 поподне »
Нису у питању неки људи, већ конкретно једна особа, која види Сасе практично свуда, из њему знаних разлога. Главни аргумент му јесте анализа једног сајта за разоноду, а ево видимо да му успева да збуни људе својим играријама.

О познавању материје не бих, јер се исти позивају на толеранцију и братство и јединство у тренутку када им понестане аргумената.

Хаплогрупу стару преко 4000 хиљаде година која је присутна само на Балкану, гдје је уједно и најразгранатија, повезивати са неком групом досељених германофоних рудара из касног средњег вијека је нешто што се граничи с логиком Деретића и екипе.

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #425 послато: Јун 15, 2019, 06:57:19 поподне »
Нису у питању неки људи, већ конкретно једна особа, која види Сасе практично свуда, из њему знаних разлога. Главни аргумент му јесте анализа једног сајта за разоноду, а ево видимо да му успева да збуни људе својим играријама.

О познавању материје не бих, јер се исти позивају на толеранцију и братство и јединство у тренутку када им понестане аргумената.

Urednici Bosnjackog DNK Projekta se trude koliko mogu da budu objektivni i da se oslanjaju na naucne cinjenice, svaki rad ima gresaka jer ko radi taj i grijesi. To sto sad na forumima uvek ima ljudi koji pokusavaju da BANALIZUJU stvari i da preskacu ono sto im ne odgovara i da koriste genetiku da lijece svoje nacionalisticke i sovinisticke (davajuci haplogrupama nacionalnost) frustracije i komplekse to ne treba bude niciji problem. Ne govorim o coveku koji govori da su malisori Sasi jer to je njegovo vidjenje toga i za to ima neke argumente, a u (ne)verodostojnost necijih argumenata tu su ljudi koji poznaju materiju da rasprave da li se moze to uzeti za ozbiljno ili ne.  Mene samo zanima da li se E-V13 moze uzeti kao najstarija na Balkanu i da li je ona bila autohtonog stanovnistva Balkana ili je to bila I2a, jer me npr to buni. E-V13 zovu starobalkanskom I2a staroevropskom, zar nisu starobalkanci ujedno i staroevropljani ili mi tu jednostavno fali koji cas istorije. 

P.S Ako u nekom slucaju skrenem sa teme molim administratora da me upozori ili da izbrise moj post, jer pokusavam da se drzim STRIKTNO genetike.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #426 послато: Јун 15, 2019, 07:46:06 поподне »
Хаплогрупу стару преко 4000 хиљаде година која је присутна само на Балкану, гдје је уједно и најразгранатија, повезивати са неком групом досељених германофоних рудара из касног средњег вијека је нешто што се граничи с логиком Деретића и екипе.

 Нема везе E-V13 са германским миграцијама осим углавном у неким изолованим случајевима (типа германизован римски легионар и сл.). Но неће бити да је E-V13 присутан само на Балкану. E-V13 има озбиљну и разноврсност и присуство у карпатском подручју, сјеверно од Дунава. Код Русина нпр. достиже
12 % на једном узорку од 200 из студије, у необјављеној студији из Украјине, мислим да је E-M78 (сигурно огромном већином E-V13) у Закарпатју 14 %. Наравно то везе нема са Германима али са Дачанима итекако има посебно ако се има у виду да нпр. русинске гране са Балканцима не показују неке ближе везе.

Mene samo zanima da li se E-V13 moze uzeti kao najstarija na Balkanu i da li je ona bila autohtonog stanovnistva Balkana ili je to bila I2a, jer me npr to buni.

 Од тренутних хаплогрупа она јесте једна од најстаријих, E-V13 има присуство у раном Неолиту али не и у мезолиту.

E-V13 zovu starobalkanskom I2a staroevropskom, zar nisu starobalkanci ujedno i staroevropljani ili mi tu jednostavno fali koji cas istorije. 

 E-V13 је највјероватније дошла са Импресо културом (Cardium pottery/Cardial ware) или из правца Мале Азије и даље Леванта, или неког другог правца прије угрубо 8500 година. I2a је у Европи присутна од много раније.
 Дакле овдје "староевропски" отприлике значи "присутан у Европи у Палеолиту/Мезолиту" што код E-V13 неће бити случај.
 "Старобалкански" се обично односи на "несловенско/предсловенско/античко" и ту E-V13 наравно спада, као и у праисторијски период. I2a присутан данас на Балкану није "старобалкански"..

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #427 послато: Јун 15, 2019, 08:41:22 поподне »
E-V13 је највјероватније дошла са Импресо културом (Cardium pottery/Cardial ware)

 E-L618 је дошла, V13 мутација је скоро сигурно настала у Европи.

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #428 послато: Јун 15, 2019, 09:42:44 поподне »
Mene samo zanima da li se E-V13 moze uzeti kao najstarija na Balkanu i da li je ona bila autohtonog stanovnistva Balkana ili je to bila I2a, jer me npr to buni. E-V13 zovu starobalkanskom I2a staroevropskom, zar nisu starobalkanci ujedno i staroevropljani ili mi tu jednostavno fali koji cas istorije. 

Грана од I2a која је процентуално доминантна међу Србима, Хрватима и Бошњацима (и осталих Словена) је I2a-S17250+. Сви носиоци те гране потичу од једног човјека који је живио прије 1850 година на подручју данашње западне Украјине и источне Пољске. То се поуздано зна јер је та грана најразноврснија на том подручју. Та грана тј. гране низводно од ње су на Балкану присутне од раног средњег вијека, што је +/- неких 1000-1500 година (зависи од подгране). Дакле "наша I2а" тј. I2а-S17250+ није "старобалканска".

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #429 послато: Јун 15, 2019, 10:14:56 поподне »
Нема везе E-V13 са германским миграцијама осим углавном у неким изолованим случајевима (типа германизован римски легионар и сл.). Но неће бити да је E-V13 присутан само на Балкану. E-V13 има озбиљну и разноврсност и присуство у карпатском подручју, сјеверно од Дунава. Код Русина нпр. достиже
12 % на једном узорку од 200 из студије, у необјављеној студији из Украјине, мислим да је E-M78 (сигурно огромном већином E-V13) у Закарпатју 14 %. Наравно то везе нема са Германима али са Дачанима итекако има посебно ако се има у виду да нпр. русинске гране са Балканцима не показују неке ближе везе.

Погријеших, хтједох рећи да В13 мутација није настала ван Европе (ако и евентуално јесте, али је онда јако рано доспјела у Европу), иако старије гране јесу. Знам да је Е-В13 присутна свугдје у Европи, али нема говора о томе да је прво настала на сјеверу, па се проширила на југ, што неки покушавају прогурати.

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #430 послато: Јун 15, 2019, 11:18:47 поподне »
Погријеших, хтједох рећи да В13 мутација није настала ван Европе (ако и евентуално јесте, али је онда јако рано доспјела у Европу), иако старије гране јесу. Знам да је Е-В13 присутна свугдје у Европи, али нема говора о томе да је прво настала на сјеверу, па се проширила на југ, што неки покушавају прогурати.

Hocete reci da je teza da je grana Klimenti dosla iz pravca Nemacke na Balkan pogresna nego da se upravo desilo suprotno jer na jugozapadu nemacke imamo nemce koji su E-V13?





https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1c092JJyv0E30N_E_iZDFmZKY2NqdFZHk&ll=45.67832340422842%2C15.57428435522786&z=6

Citiram : "Na osnovu BigY testa i baze Yfull-a, Klimente pripadaju E-BY4590 SNP-u i da nije starosjedilački na Balkanu prije više od 2800 godina. U periodu od 800 godina p.n.e., preci Klimenti se doseljavaju sa prostora centralne Evrope i naseljvaju zapadni Balkan, gdje će kasnije da se formira Ilirija. U prilog tome ide činjenica da su Klimentima genetski rođaci Njemci sa jugozapada Njemačke stari oko 2800 godina, kao i testirani sa ostrva Sardinija, koji su također u tom periodu se na ostrvu naselili. "

https://bosnjackidnk.com/e-z16988-klimente/

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #431 послато: Јун 15, 2019, 11:30:54 поподне »
Citiram : "Na osnovu BigY testa i baze Yfull-a, Klimente pripadaju E-BY4590 SNP-u i da nije starosjedilački na Balkanu prije više od 2800 godina. U periodu od 800 godina p.n.e., preci Klimenti se doseljavaju sa prostora centralne Evrope i naseljvaju zapadni Balkan, gdje će kasnije da se formira Ilirija. U prilog tome ide činjenica da su Klimentima genetski rođaci Njemci sa jugozapada Njemačke stari oko 2800 godina, kao i testirani sa ostrva Sardinija, koji su također u tom periodu se na ostrvu naselili. "
https://bosnjackidnk.com/e-z16988-klimente/
Стручњацима са БДНКП саветујем да погледају (не морају прочитати нити детаљно анализирати) Praistorija jugoslavenskih zemalja 05 која се бави управо гвозденим добом на простору бивше нам државе и централне Европе, уместо што испадају неозбиљни и смешни базирајући своје генијалне аргументе на компјутерским играријама. Генерације научника су проучавале сеобе људи и археолошке културе тог периода, да би неко данас на основу игрице износио апсолутно нереалне бајке. Слична прича је била и пре неки дан, када су читаву хаплогрупу I2-PH908>Y56203 довели у вези са Готима и Сасима због маштарија једног странца који је све његове презимењаке, иако припадају различитим хаплогрупама повезао са истима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #432 послато: Јун 16, 2019, 12:02:34 пре подне »
Стручњацима са БДНКП саветујем да погледају (не морају прочитати нити детаљно анализирати) Praistorija jugoslavenskih zemalja 05 која се бави управо гвозденим добом на простору бивше нам државе и централне Европе, уместо што испадају неозбиљни и смешни базирајући своје генијалне аргументе на компјутерским играријама. Генерације научника су проучавале сеобе људи и археолошке културе тог периода, да би неко данас на основу игрице износио апсолутно нереалне бајке. Слична прича је била и пре неки дан, када су читаву хаплогрупу I2-PH908>Y56203 довели у вези са Готима и Сасима због маштарија једног странца који је све његове презимењаке, иако припадају различитим хаплогрупама повезао са истима.
Da, a nisu ni znali da  je taj Cisowski sto se fura na Gote I1 Z63 haplogrupa, a ovaj "nas" Cisowski I2-Y56203 zena ga testirala, covjek nema pojma ni o genetici ni o daljoj proslosti svoje porodice. Proglasise Fetahovica ni krivog ni duznog za potomka Gota i Sasa :)

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #433 послато: Јун 16, 2019, 12:25:55 пре подне »
"Za Malisore i Klimente više nema sumnje da su saskog porijekla. Za rod  E-BY105970 (  BY4590 ) sada se tačno zna da su došli iz Banske Bistrice u 13. vijeku. Zanimljivo je da imaju još rođaka u Slovačkoj !
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=E&clade=E-BY105970&fbclid=IwAR0tIYUFqPAn5cL-BXaRbtHDMwKuJJCPQRGZtWDbMpYi7M0uq1IQKkXqwnU
"


Sa Fejsbuk stranice BDNKP

P.S. Cilj nije nikakvo omalovazavanje misljenja gospodina koji zastupa misljenje jer ja sam ponosan covek i ne mogu da zamislim da uvrijedim nekog jer poticem iz porodice dje je cast i dostojanstvno nesto vrijedno zivota, vec mi je cilj da cujem i tudje misljenje o validnosti argumenata koje iznosi gospodin o Malisorima koje do sad nisam stigao da procitam nidje, jer je rijec o jelte mom porijeklu. I moje je pravo da znam sta se moze uzet za ozbiljno, a sta jok.
« Последња измена: Јун 16, 2019, 12:31:49 пре подне Klimenta »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #434 послато: Јун 16, 2019, 12:47:31 пре подне »
Не трчи пред руду...

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #435 послато: Јун 16, 2019, 01:36:40 пре подне »
Opet je to argumentovano, svak moze da veruje u koje argumente hoce, o jacini argumenata smo tu da diskutujemo i da istrazujemo, mene zanima istina a ne da mi neko kaze kako sam NAJSTARIJI, jer da hocu da lijecim komplekse onda bi mi najvise prijalo sta o tome pise albanski DNK projekat. Pobednika kog nikad zaboravit necu je jedan momak iz australije koji je tvrdio da su pripadnici E-V13 na balkanu potomci berberskih gusara koji su napadali albaniju, pripadnici R1b na Balkanu potomci normana koji su dosli da ratuju iz francuske sa berberima, a pripadnici J2 su ni manje ni vise potomci nekog Džebla ibn Ejhema arapina iz plemena Benu Gassana ( koji je za vrijeme tabiina napustio Islam primio krscanstvo i naselio albaniju koju mu je dao Herakles i kada su ga pozvali arapi da se vrati nazad  u Jemen da zivi on je rekao "Aar an naud" ili u prijevu sa arapskog SRAM ME DA SE VRATIM i odatle naziv ARNAUT. Bio je jako popularan dok fanovima nisu poceli da stizu J2 i E-V13 rezultati iz Beograda, posle toga je ostao popularan samo kod I2a.
« Последња измена: Јун 16, 2019, 01:40:07 пре подне Klimenta »

Schützer

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #436 послато: Јун 17, 2019, 11:11:15 пре подне »
@Klimenta:
Ovaj forum je najobjektivniji i najbolji od svih foruma i projekata ovog tipa u okolini.

Ван мреже Хаџи Мирослав Ерић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #437 послато: Октобар 03, 2019, 09:22:37 поподне »
Недавно, 13.09.2019 извршили смо тестирање-ДНК на Биолошком факултету у Београду.
Молим првенствено уреднике Српског ДНК пројекта да ми појасне што опширније све везано за:
Припадамо хаплогрупи Е-V13>Z5017>Z16988.
Шта значи констатација да припадамо роду Д из табеле СДНКП.
Поријеклом смо од Вујовића из Билећких Рудина, западног дијела.
У којим селима овог краја има највише тестираних Вујовића са истим карактеристикама  и можете ли ми проследити њихове податке (мејл, телефон..). Прикупљам податке за породично стабло па бих се желио увезати са рођацима.
Мој мејл је [email protected]
Хвала.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #438 послато: Октобар 03, 2019, 09:29:21 поподне »
У којим селима овог краја има највише тестираних Вујовића са истим карактеристикама  и можете ли ми проследити њихове податке (мејл, телефон..). Прикупљам податке за породично стабло па бих се желио увезати са рођацима.

Резултати са затворених истраживања, међу којима су и резултати Вујовића од којих потичете, су доступни искључиво члановима Порекла на затвореном делу форума.
Уколико нисте члан, мораћете да сачекате објављивање књиге о Херцеговцима што је планирано за почетак наредне године.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #439 послато: Октобар 06, 2019, 09:54:14 пре подне »
Видим да чланови који су предвиђени као I-PH908 неретко додатно тестирају поједине маркере код YSEQ а не препоруку других чланова форума или чланова друштва Порекло.

Верујем да би иста ствар била корисна и свима који су предвиђени као било која подграна E-V13. Конкретно мислим да би додатно тестирање DYS447 требало да ураде сви који немају одређену вредност за тај маркер.
По мени DYS447 треба радити без обзира да ли је тренутно предвиђена нека дубља подграна испод E-V13.