Аутор Тема: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?  (Прочитано 2848 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« послато: Фебруар 05, 2019, 05:12:21 поподне »
Ова ретка слава се обележава 22. августа по јулијанском, односно 4. септембра по грегоријанском календару; прослављају је углавном Суботићи из Врбе код Гацка са њиховим огранцима по Херцеговини и источној и североисточној Босни (од којих неки имају засебна презимена, као нпр. херцеговачке Дуке) али и род Горевука или Горњевука из Добрског Села код Цетиња. Оно што ми је одмах било необично код ове славе је велико разилажење између имена светитеља који се на тај дан обележава (Св. Агатоник) и имена славе (Арлијевдан). Ко је био тај "Св. Арлије"? Следећи цитат из књиге "Календар српских народних обичаја и веровања" аутора Милета Недељковића ситуацију разјашњава (у поглављу посвећеном 5. септембру, стр. 232):

"Поједини наши празници и обичаји представљају својеврсну смешу хришћанства и паганства. Такву смешу, по много чему противречну, имамо и на данашњи дан, који се у нашој народној традицији посвећује светом Арлију или светом Арнију. Ово је у свему исти народни светац, с тим што је дошло до календарског премотавања, па је, већином, свети Арлије (Арлијевдан) празнован јуче, а свети Арније (Арнијевдан) се празнује данас. Овај светац се светкује углавном у Херцеговини, североисточној и централној Босни. Многи родови га прослављају као своје крсно име (славу), а поједина места, као Прибој и Чађавица на Мајевици, и као дан својих заветина, па га славе и тамошње цркве.

Међутим, у православном црквеном календару не постоји хришћански светац под овим именом (ни као Арлије ни као Арније). Велики наш етнолог Миленко С. Филиповић је доказао да се под овим именом крије свети Иринеј (Арније је искривљен назив Иринеја), коме се управо на данашњи дан држи спомен у цркви. Према томе, народски празник Арнијев дан је дан посвећен светом Иринеју, кога такође неки српски родови прослављају као крсно име."

Дакле на Ар(н)лијевдан се уопште не обележава Св. Агатоник већ сасвим други светац, Св. Иринеј. Изгледа да је због кашњења јулијанског календара за још један дан од почетка 20. века (13 дана уместо 12 током 19. века) дошло до забуне у прослављању ове ретке славе, па су људи наставили са слављењем Ар(н)лијевдана 4. септембра по грегоријанском календару, како су били навикли да раде током 19. века, иако би он од почетка 20. века требало да се слави 5. септембра, док на његово раније "место" долази Св. Агатоник. Због тога је извршена "замена" светаца - Агатоник уместо Иринеја. Ово ми само говори да људи изгледа нису ни били свесни који тачно светац се обележава већ су се везивали искључиво за датум, о чему сведочи и знатно измењена верзија Иринејевог имена (Арније/Арлије) и лакоћа са којом су прешли на обележавање Св. Агатоника, иако је у питању својеврсна календарска забуна. Необичан облик имена као и чињеница да је Св. Иринеј био ранохришћански епископ Лугдунума (Лиона) у данашњој Француској пружа индиције да је његов култ и поред реткости веома стар међу Србима и да можда датира још из времена покрштавања Срба од стране римских свештеника, дакле у првим вековима након досељења на Балкан, слично култу Св. Мартина из Тура (Св. Мрате).
« Последња измена: Фебруар 05, 2019, 05:25:44 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2019, 05:20:39 поподне »
Одлично запажање, Никола. Свети Арније или Арлије је језички у сваком случају ближе имену Светог Иринеја, него ли што је имену Светог Агатоника.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« Одговор #2 послато: Фебруар 05, 2019, 06:34:58 поподне »
Ово је интересантна тема, за коју сам некад раније покушао наћи објашњење. У ово питање се уплело и питање цркве св. Ахилија у Ариљу, сједишта ране српске Моравичке епископије. Видим да је и доста радова написано на ту тему. Све указује да је тачно ово што је написао Никола, да се ради о прослављању св. Иринеја. Једино што мислим да ће се прије радити о св. Иринеју, сремском мученику, него о св. Иринеју Лионском. Наиме, св. Иринеј сремски се прославља у априлу /марту, али се прославља и 4. и 5. септембра по новом календару. Управо ово прослављање св. Иринеја сремског у два дана и забуна око сад већ три Иринеја у календару у истим данима 4/5. говори да постоји нека веза св. Иринеја сремског и овог празника. Осим тога постојање култа св. Иринеја сремског се и географски прије може уклопити у наше просторе. У народу је иначе постојало предање везано за ариљску цркву (која ће касније заиста бити посвећена св. Ахилију Лариском) да су у њој биле положене мошти св. Архилија, мученика сремско-панонског.  Да ли је Архилије заправо св. Иринеј сремски?

Ево једног од радова на ту тему

http://www.academia.edu/35598575/Veljkovi%C4%87_%C5%BD._B._Sv._Ahilije-Arhilije_1_svetac_s_2_varijante_imena_2015_TP_UDK_M53_.pdf

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2019, 07:20:04 поподне »
 Прво да захвалим НиколаВук.
Ово је моја слава и ова питања и необичности дуго времена нису ми се уклапе.
Како ствари стоје ова теза да се слава везала за датум и да је дошло до помјерања услед календара има свој доказ.
Суботићи на Романији, Врба, Бреза и.т.д. славе 4. Септембра... и извјесно је да су један род са корјеном у Врби.
Међутим скоро упознам Суботића из Добоја и кажеми да су по предању доселили из Врбе, али за славу не каже Арлијевдан него Арнијевдан и да славе 5.септембра... Мене оставило у чуду...
Уз све то када узмемо у том периоду број образованих  и колико времена је нека информација путовала до планинских крајева. А буран историски период и да поред свих проблема живота неко каже глави куће нијети данас слава него сутра. Е тај би лако остао или без језика или главе.
Хвала свима на труду, мислим да је данас ово питање тотално разјашњено.
Хвала још једном   :) :) :) :)
« Последња измена: Фебруар 05, 2019, 07:21:42 поподне Romanijski »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2019, 09:32:25 поподне »
Ово је интересантна тема, за коју сам некад раније покушао наћи објашњење. У ово питање се уплело и питање цркве св. Ахилија у Ариљу, сједишта ране српске Моравичке епископије. Видим да је и доста радова написано на ту тему. Све указује да је тачно ово што је написао Никола, да се ради о прослављању св. Иринеја. Једино што мислим да ће се прије радити о св. Иринеју, сремском мученику, него о св. Иринеју Лионском. Наиме, св. Иринеј сремски се прославља у априлу /марту, али се прославља и 4. и 5. септембра по новом календару. Управо ово прослављање св. Иринеја сремског у два дана и забуна око сад већ три Иринеја у календару у истим данима 4/5. говори да постоји нека веза св. Иринеја сремског и овог празника. Осим тога постојање култа св. Иринеја сремског се и географски прије може уклопити у наше просторе. У народу је иначе постојало предање везано за ариљску цркву (која ће касније заиста бити посвећена св. Ахилију Лариском) да су у њој биле положене мошти св. Архилија, мученика сремско-панонског.  Да ли је Архилије заправо св. Иринеј сремски?

Ево једног од радова на ту тему

http://www.academia.edu/35598575/Veljkovi%C4%87_%C5%BD._B._Sv._Ahilije-Arhilije_1_svetac_s_2_varijante_imena_2015_TP_UDK_M53_.pdf

Занимљиво. Заиста се назив Арлијевдан још боље може објаснити именом Св. Архилија. Нисам знао да је ситуација комплекснија него што се на први поглед чини.  :) У сваком случају, Св. Агатоник нема никакве везе са овом причом.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2019, 09:55:59 поподне »
Прво да захвалим НиколаВук.
Ово је моја слава и ова питања и необичности дуго времена нису ми се уклапе.
Како ствари стоје ова теза да се слава везала за датум и да је дошло до помјерања услед календара има свој доказ.
Суботићи на Романији, Врба, Бреза и.т.д. славе 4. Септембра... и извјесно је да су један род са корјеном у Врби.
Међутим скоро упознам Суботића из Добоја и кажеми да су по предању доселили из Врбе, али за славу не каже Арлијевдан него Арнијевдан и да славе 5.септембра... Мене оставило у чуду...
Уз све то када узмемо у том периоду број образованих  и колико времена је нека информација путовала до планинских крајева. А буран историски период и да поред свих проблема живота неко каже глави куће нијети данас слава него сутра. Е тај би лако остао или без језика или главе.
Хвала свима на труду, мислим да је данас ово питање тотално разјашњено.
Хвала још једном   :) :) :) :)

Ништа.  ;) Била ми је занимљива тема управо због свих тих нелогичности које се јављају.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Арлијевдан - Св. Агатоник или Св. Иринеј?
« Одговор #6 послато: Фебруар 08, 2019, 03:08:41 поподне »
Прочитао сам Вељковићев чланак, изгледа да Арлијевдан/Арнијевдан ипак нема везе са Св. Ахилијем/Св. Архилијем. Датуми обележавања се не поклапају (А(р)хилијевдан-Св. А(р)хилије Лариски се прославља 15. маја по старом тј. 28. маја по новом календару; сремско-панонски свети мученик Архилије се обележава 6. априла по старом тј. 19. априла по новом календару) а Вељковић је показао да се и етимолошки Арлијевдан/Арнијевдан може извести од имена Св. Иринеја.
Чињеницама против самоувереног незнања.