Аутор Тема: Дијалектологија  (Прочитано 8792 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5156
Одг: Дијалектологија
« Одговор #80 послато: Јануар 13, 2023, 11:14:03 пре подне »
Мислим да је тешко одредити границу зетско-рашких и косовско-ресавских говора у долини Ибра, јер су оба дијалекта старе акцентуације, а и говорници зетско-рашког у тој области су прешли на екавицу. Негдје сам прочитао да зетско-рашки говори допиру све до манастира Студенице и заиста кад слушам говор становника села Орља Глава у непосредној близини Студенице мени се чини да они причају зетско-рашким дијалектом. (погледати снимак од 16:53)

<a href="https://www.youtube.com/v/HEvKG-sXlgI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/HEvKG-sXlgI</a>

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #81 послато: Јануар 13, 2023, 12:57:43 поподне »
Мислим да је тешко одредити границу зетско-рашких и косовско-ресавских говора у долини Ибра, јер су оба дијалекта старе акцентуације, а и говорници зетско-рашког у тој области су прешли на екавицу. Негдје сам прочитао да зетско-рашки говори допиру све до манастира Студенице и заиста кад слушам говор становника села Орља Глава у непосредној близини Студенице мени се чини да они причају зетско-рашким дијалектом. (погледати снимак од 16:53)

<a href="https://www.youtube.com/v/HEvKG-sXlgI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/HEvKG-sXlgI</a>
Мислим да је то оаза у изворишном делу Студенице. Требало би да су досељеници из старе Црне Горе. Има у литератури.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5156
Одг: Дијалектологија
« Одговор #82 послато: Јануар 13, 2023, 01:00:35 поподне »
Мислим да је то оаза у изворишном делу Студенице. Требало би да су досељеници из старе Црне Горе. Има у литератури.

Тако нешто и Окука пише:
"Gornja Studenica je najsjeverniji špic zetsko-raškog dijalekta koji je prešao preko Gоlije i zavukao se između kosovsko-resavskog i istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta."

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #83 послато: Јануар 13, 2023, 01:05:58 поподне »
Барјактаревић област новопазарско-сјеничког говора управо одређује овако - подручје које захватају новопазарско-сјенички говори има природне границе и простире се од планинских венаца: Голије-Јавора-Златара и Јадовника до Бихора (скоро) и од Ибра готово до Лима, тако да се највећим делом преклапа са територијалним обухватом данашње сјеничке општине на северу и северозападу, и укључује Сјеницу.

Што се говора Средњег Ибра тиче, Маринко Божовић их дели на четири зоне, од које прве три спадају у зетско-рашке говоре док четврта зона спада у косовско-ресавске говоре. Напомиње да се граница зетско-рашких говора у Средњем Ибру поклапа са старом границом између Србије и Турске до 1912. године, а обухвата подгорину Рогозне и долину Ибра. Четврта зона, која припада косовско-ресавском говору обухвата села под Копаоником (некадашње нахије Копаоника, вучитрнског санџака).
Он наводи и села у којима је зетско-рашки прешао Ибар, и то: Добрава, Кајково, Лепосавић, Костин Поток, Мајдево, Дрен, Лешак и Остраће, што се поклапа са територијом некадашње нахије Ибар, која је припадала нахији Брвеник (у Звроничком санџаку) до његовог укидања након Другог српског устанка, а која је прикључена Новопазарском кадилуку 1833. године.

На крају чланка (Глас ЈАТ у говорима Средњег Ибар, Баштина, 2001), Божовић закључује са говори Средњег Ибра (прве три зоне) не припадају сјеничким, санџачким, или јужносанџачким говорима, већ рашко-зетским, као и говори Ибарског Колашина.
На основу Барјактаревићеве карте сјенички говор је новије акцентуације. Ако постоје још нека мерила онда сам погрешио. Ако нисам онда је источно херцеговачки.
Што се тиче зетско-рашког тако г божовић зове. Белић га зове зетско-јужносанџачки. То ти је исто.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #84 послато: Јануар 15, 2023, 08:44:25 поподне »
Освежена карта Зетско-рашких говора. Додат Броћанац Никшићки (извор https://www.ucg.ac.me/skladiste/blog_19952/objava_69266/fajlovi/crnogorski%20govori.docx) и нека села на десној обали Ибра на сев. Косова (извор Equinox  ;)). Зелене линије не гледајте. То су грешке, нисам знао како да их бришем или тримујем (није ACAD у питању).



         

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #85 послато: Јануар 15, 2023, 09:02:53 поподне »
  И мало увећано. поддијалекти у Црној Гори.
Замрчено-Озринићко-броћански говор (троакценатски систем)
Југ- Староцрногорско-приморски говор (стара акцентуација без тонских опозиција)
средина-непренесени акценат (Пипери, Братоножићи, Кучи)
Север (до границе са Србијом)-Брдски (Бјелопавлићи, Васојевићи и даље на север)



Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #86 послато: Јануар 15, 2023, 09:10:00 поподне »
  Извор за територију Озринића је карта Племена у Црној Гори Ивана Вукићевића.

Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Дијалектологија
« Одговор #87 послато: Фебруар 04, 2023, 07:50:46 поподне »
И овај део јужно од Колашина припада зетско-рашком дијалекту. Матешево и Јабука су васојевићка насеља; бројеви 32 и 24 на овој мапи.
https://www.poreklo.rs/wp-content/uploads/2018/04/Crna_Gora_-_Rod_Vasojevica_1913.gif






Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #88 послато: Фебруар 04, 2023, 09:56:36 поподне »
И овај део јужно од Колашина припада зетско-рашком дијалекту. Матешево и Јабука су васојевићка насеља; бројеви 32 и 24 на овој мапи.
https://www.poreklo.rs/wp-content/uploads/2018/04/Crna_Gora_-_Rod_Vasojevica_1913.gif



Хвала на исправци! Знаш ли можда ситуацију око Бијелог Поља и Сјенице? За Бијело Поље нисам ништа конкретно нашао осим да је на граници два дијалекта док се око Сјенице ломе копља. Мада сам користио литературу човека који је тај крај прошпартао уздуж и попреко још 1940-их и 1950-их када још није било утицаја медија на локалне говоре.

Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Дијалектологија
« Одговор #89 послато: Фебруар 05, 2023, 11:32:53 пре подне »
Не знам, нажалост. Мислим да је тај крај насељаван из различитих делова ЦГ па вероватно има свега. Снајка ми је из Томашева (западно од БП), мислим да је њен говор з-р, додуше прилично ублажен и разводњен, ако могу тако да кажем. По томе, линија би морала да се коригује и помери улево. Мада опет, можда друге породице говоре и-х. Ујна ми је из Бродарева и њен говор је и-х; ујак није успео да утиче на њу и поквари јој нагласак :))) Бивши колега, муслиман из Сјенице, је з-р. Тако да ту стварно нема оштре границе. Ако је и има, вероватно на неким местима пресеца не кућу и собе, него и брачне кревете.
« Последња измена: Фебруар 05, 2023, 11:35:05 пре подне dolinalima »

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Дијалектологија
« Одговор #90 послато: Фебруар 05, 2023, 11:48:57 поподне »
Хвала на исправци! Знаш ли можда ситуацију око Бијелог Поља и Сјенице? За Бијело Поље нисам ништа конкретно нашао осим да је на граници два дијалекта док се око Сјенице ломе копља. Мада сам користио литературу човека који је тај крај прошпартао уздуж и попреко још 1940-их и 1950-их када још није било утицаја медија на локалне говоре.



Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Дијалектологија
« Одговор #91 послато: Фебруар 05, 2023, 11:52:53 поподне »
Хвала на исправци! Знаш ли можда ситуацију око Бијелог Поља и Сјенице? За Бијело Поље нисам ништа конкретно нашао осим да је на граници два дијалекта док се око Сјенице ломе копља. Мада сам користио литературу човека који је тај крај прошпартао уздуж и попреко још 1940-их и 1950-их када још није било утицаја медија на локалне говоре.



Истраживах распрострањеност ових говора пре неких двадесетак година.

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Дијалектологија
« Одговор #92 послато: Фебруар 05, 2023, 11:56:04 поподне »

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Дијалектологија
« Одговор #93 послато: Фебруар 06, 2023, 12:03:37 пре подне »
Истраживах распрострањеност ових говора пре неких двадесетак година.


Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #94 послато: Фебруар 06, 2023, 12:39:07 пре подне »

Свака част Mikkor, немам речи. Боље него на Google Earth-у. :D.Чуди ме да неко досад није правио прецизније карте наших говора. Бар ја нисам налетео.

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Дијалектологија
« Одговор #95 послато: Март 04, 2023, 06:10:22 поподне »
Сви изостављају споменут и Ловћенац у Војводини као место где се Зетско-Сјенички до данас живо одржаво. Посебно акценат.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #96 послато: Март 04, 2023, 08:13:48 поподне »
Сви изостављају споменут и Ловћенац у Војводини као место где се Зетско-Сјенички до данас живо одржаво. Посебно акценат.
Погледај пар карата изнад колеге Миккора.

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Дијалектологија
« Одговор #97 послато: Март 07, 2023, 01:57:42 поподне »
Од кад је ијекавица приситна у ЦГ, поготово у зетско-рашкој зони? Је ли било екавице и/или икавице на птостору ЦГ?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Дијалектологија
« Одговор #98 послато: Март 08, 2023, 09:33:22 пре подне »
Од кад је ијекавица приситна у ЦГ, поготово у зетско-рашкој зони? Је ли било екавице и/или икавице на птостору ЦГ?
Па ваљда одувек. Оно што можемо пратити су писани извори и ту видети како се тада говорило. Јат је био полуглас, нешто између Е и И па како се где ,,изврнуло". После је књижевни обликовао говоре. О мас медијима касније да не причамо.