Аутор Тема: Чистота језика на примјеру разних европских народа  (Прочитано 10316 пута)

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #60 послато: Децембар 03, 2020, 12:33:45 пре подне »
"Мртву главу не диже из гроба, ни прекова бистра џефердара..." Време не можемо вратити уназад и неке урадити неке ствари које су се могле урадити пре 100 година.

Касно је за мењање речи које су већ укорењене, али оно што се може спасити су српске речи које се паралелно користе са страним синонимима.
Не верујем да ће маска постати кринка, калуп - творило, маказе - ножице, фудбал - ногомет..., али можемо избацити изразе као што су имплементација, трансплантација...

Чини ми се да су високообразовани људи допринели уношењу многих туђица (попут горепоменуте речи суицид) користећи их, било несвесно, било свесно да би исказали своје образовање и издигли се изнад "језика говедара"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #61 послато: Децембар 03, 2020, 09:19:26 пре подне »
Чини ми се да су високообразовани људи допринели уношењу многих туђица (попут горепоменуте речи суицид) користећи их, било несвесно, било свесно да би исказали своје образовање и издигли се изнад "језика говедара"

Lepo ste to primetili i iskazali.
Mislim da to ima veze i sa udvoričkim mentalitetom srpskog naroda. Ovo odbacivanje našeg, autohtonog, arhaičnog, duhovnog, istočnjačkog a prihvatanje nametnutih shvatanja zapadnih vrednosti " nove realnosti" kako to reče Basara, nije od juče ni od pre 70 godina....
Kralj Aleksandar je rekao vojvodi Mišiću: "Evropa želi da stvorimo.."...Evropa ...Evropa..
Naravno i 120 god. pre ovog dogadjaja bilo je slično.. Mi uvek nekom služimo...za nešto, da bi taj kome služimo dobio a nama neke mrvice dao...I u toj nadi da ćemo sledeći put dobiti više ...mi se još više pokoravamo...i prihvatamo tudje.
 Naši novi naraštaji toliko su zaokupljeni poslom, opterećeni i preopterećeni da obezbede sebi  egzistenciju. U tim stranim firmama  se čak i podrazumeva da je poslovni jezik engleski koji se govori po ceo dan i sigurno je da naši mladi ljudi ne bi ni prihvatili drugu terminologiju u srpskom jeziku bez " tudjica" u komunikaciji...
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 09:36:53 пре подне Amicus »

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #62 послато: Децембар 03, 2020, 09:38:29 пре подне »
Мене највише живцира туђица која се до скоро није користила а сад је стално користе "едукација".

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #63 послато: Децембар 03, 2020, 09:41:56 пре подне »
Mislim da to ima veze i sa udvoričkim mentalitetom srpskog naroda. Ovo odbacivanje našeg, autohtonog, arhaičnog, duhovnog, istočnjačkog a prihvatanje nametnutih shvatanja zapadnih vrednosti " nove realnosti" kako to reče Basara, nije od juče ni od pre 70 godina....

Мислим да код Срба то највише има везе са лијеношћу и немаром,а мање са овим што сте навели. Иде се линијом (дајте ми српску ријеч за линију???) мањег отпора. Знам и по себи, могу да избјегнем кориштење страних ријечи и израза, али кад се сјетим и потрудим...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #64 послато: Децембар 03, 2020, 09:47:01 пре подне »
Иде се линијом (дајте ми српску ријеч за линију???) мањег отпора.

Нађох. Да се исправим: Иде се цртом мањег отпора.  :)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #65 послато: Децембар 03, 2020, 09:55:37 пре подне »
[quote author=Vlax link=topic=5731.msg148007#msg148007 date=1606952

Чини ми се да су високообразовани људи допринели уношењу многих туђица (попут горепоменуте речи суицид) користећи их, било несвесно, било свесно да би исказали своје образовање и издигли се изнад "језика говедара"

Lepo ste to primetili i iskazali.
Mislim da to ima veze i sa udvoričkim mentalitetom srpskog naroda. Ovo odbacivanje našeg, autohtonog, arhaičnog, duhovnog, istočnjačkog a prihvatanje nametnutih shvatanja zapadnih vrednosti " nove realnosti" kako to reče Basara, nije od juče ni od pre 70 godina....
Kralj Aleksandar je rekao vojvodi Mišiću: "Evropa želi da stvorimo.."...Evropa ...Evropa..
Naravno i 120 god. pre ovog dogadjaja bilo je slično.. Mi uvek nekom služimo...za nešto, da bi taj kome služimo dobio a nama neke mrvice dao...I u toj nadi da ćemo sledeći put dobiti više ...mi se još više pokoravamo...i prihvatamo tudje.
 Naši novi naraštaji toliko su zaokupljeni poslom, opterećeni i preopterećeni da obezbede sebi  egzistenciju. U tim stranim firmama  se čak i podrazumeva da je poslovni jezik engleski koji se govori po ceo dan i sigurno je da naši mladi ljudi ne bi ni prihvatili drugu terminologiju u srpskom jeziku bez " tudjica" u komunikaciji...

Није све тако једноставно и црно. Постоје одређене струје и потребе индустрије и науке стандардизовати јасно дефинирану терминологију, да би се избјегле нејасности и неспоразуми, јер је у том свијету много одговорности и питање јурисдикције. Њемачку фирму у којој ја радим, купили су Американци и наједном су људи били приморани више се служити англицизмима, јер постоји потреба подавања извјештаја америчкому head of office, consumer care итд. Разлог  је "тако је лакше". С друге стране постоје државни институти који се баве очувањем језика као културнога блага и народ, нарочито онај високообразовани, каконо су високи политичари, уважавају и слиједе препоруке института, те тим доприносе ширењу доброга стила ријечи и међу народом - не покушавају изгледати паметно међу колегама, но преносити суштинску информацију до народа. Друга струја англицизама је она присутна у младом покољењу, али и међу њима, посебно у редовима оних из престижнијих школа, гиманзија и универзитета пазе на стил ријечи и звуче кул и младо и на свом језику. Лингвистика је веома важна овдје у свијету јуре, јер се вазда покушавају наћи обрти ријечи, који се могу употријебити у уговорима и који би побудили повјерење, али у стварности не представљају гаранцију ничега. Мој циљ је установити неки ред, поредак и јасност унутар србске ријечи и дати људима, који хоће пазити на очување свога културнога блага могућност и равнозначност у свијету науке, технологије и развића.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #66 послато: Децембар 03, 2020, 10:12:10 пре подне »
Мислим да код Срба то највише има везе са лијеношћу и немаром,а мање са овим што сте навели. Иде се линијом (дајте ми српску ријеч за линију???) мањег отпора. Знам и по себи, могу да избјегнем кориштење страних ријечи и израза, али кад се сјетим и потрудим...

Покушај не калкирати, него изразити се онако како мислиш, да би разумио и твој дјед. Можеш рећи, да иду путем мањега одпора, јер ипак се иде путем или стазом, а не линијом.
Линија се у разним случајевима може рећи
1. црта (када се ради о цртању и писању)
2. повлака, потез; граница, међа
3. пруга ( нпр. на зебри или другим животињама).

Ја мним, да је повлака најпригоднија ријеч, како изразити линију и у абстрактном смислу. Мало необично за први пут, али ако размислиш, ипак веома логично, јер линију вучеш, повлачиш.
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 10:20:09 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #67 послато: Децембар 03, 2020, 10:18:34 пре подне »
Можеш рећи, да иду путем мањега одпора, јер ипак се иде путем или стазом, а не линијом.

Да, ово је логично. Али ево већ за логично не могу опет наћи ријеч. "Разумљиво" или "јасно" ми се не чине са истим смислом. Једино можда: "разложно"

Руси имају два синонима за логични: последовательный, разумный
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 10:28:59 пре подне drajver »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #68 послато: Децембар 03, 2020, 10:28:53 пре подне »
Да, ово је логично. Али ево већ за логично не могу опет наћи ријеч. "Разумљиво" или "јасно" ми се не чине са истим смислом. Једино можда: "разложно"

Па не можеш тако олакко сваку философску ријеч преврнути на словјенски. Ја ти могу смислити ријеч за логику али волио бих то урадити у склопу укупнога система логичкога закључивања. Али за сада што се може, покушајмо, нпр. нисам употребио најадекватније, него најпригодније или најприкладније. Ја сам до сада сакупио преко три тисуће таквих ријечи и настављам то радити. Можда једнога дана издам савјетник или приручник стручних термина изражених по србски.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #69 послато: Децембар 03, 2020, 11:44:04 пре подне »
Ili možda idem brazdom manjeg otpora...

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #70 послато: Децембар 03, 2020, 11:59:07 пре подне »
Црногорци, де ми реците нешто, да ви приупитам. Боја је турска ријеч, а сусједи нам једни кажу по латински колор, други по њемачки барва < фарва, док тек се у русском каже цвет. Ја прочитах, да у Црној Гори понегдје реку и ружа за боју. Нпр. има гаће црвене руже. Јесте ли када чули тако?

Давно сам слушао једног лингвисту на телевизији који је поставио питање присутнима "Која је изворно наша реч за боју (што је турцизам)?".

Пошто нико није знао, објаснио је да је то реч "шара" али да је на жалост у српском језику преживео само придев "шарен".

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #71 послато: Децембар 03, 2020, 12:04:37 поподне »
Sunce, ono što ste napisali je istina i suština.
Ali, naš fond reči izvornog (šta je to izvorni...)srpskog jezika se smanjio i u našoj medjusobnoj komunikaciji i u raznim izdanjima..( knjige,časopisi, list Politika još drži neki nivo..) sve je to puno tudjica...
Taj realizam, izrazi L.Lazarevića, M Glišića..nekom ta lepota lakog srpskog jezika u izražavanju, čime je nesumnjivo naš jezik veoma bogat, smeta ili je bila smetnja...
Vi znate da je Sulejman Velič.rekao  da su u njegovom carstvu dovoljni samo srpski  ( koje jako dobro govorio)i turski jezik.
A naša Branislava Božinović je smatrala da su ta varvarska plemena, koja su 3 veka pre Kosovske bitke upala u Indiju, u jednu civilizaciju na vrhuncu i upravo iz sanskrita koji je srodan srpskom jeziku, gde je ona povlačila znak jednakosti  ta plemena uzimaju  srpske reči, koje posle Kosovske bitke pa naovamo mi zovemo "turcizmi". Ovo je potvrdila i Olga Zirojević vrhunski osmanolog.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #72 послато: Децембар 03, 2020, 12:07:21 поподне »
Да, ово је логично. Али ево већ за логично не могу опет наћи ријеч. "Разумљиво" или "јасно" ми се не чине са истим смислом. Једино можда: "разложно"

Руси имају два синонима за логични: последовательный, разумный

У народном говору Њемци обичавају употријебити израз "логично", када је један аргумент јасан, становит, убједљив, разуман; У енглезском или русском не би се у овим случајевима употријебила ријеч "логично", али ми смо усвојили тај "манер" из њемачкога културнога круга., зато у овом случају слободно можеш рећи "разумно" или "право кажеш, право судиш, право мислиш".
У узком смислу логика је прилагођење израза logikè téchnē, logike < logos; техне је умијеће, способност, поступак, а логос је ријеч, јер је техне логике у антици се учила у склопу реторике, али данас се односи на Theorie des korrekten Folgerns - теорију о правилности мисаонога (рас)суда. Воле у нас превести ријеч буквално па су concludere превели ријечју закључити, но ако би казао обичну чловјеку прије 100 година, да нешто закључи, он би узео кључ и питао "а ђе је брава"; а ако би хтио, да нешто промозгаш и одлучиш, рекао би ти, да промислиш, па донесеш свој суд. Не знам, размислити ћу још о том, како назвати логику. Наводим једну реченицу Марулића из 1500. "без разбора суде као из сна". Свјетујем исто читати народну епику и дозволити надахнути се тим, иако пуним турцизама, ипак домишљатим језиком
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 12:13:26 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #73 послато: Децембар 03, 2020, 12:18:01 поподне »
Ili možda idem brazdom manjeg otpora...

Ја бих рекао тежим путем.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #74 послато: Децембар 03, 2020, 12:22:31 поподне »
Ја бих рекао тежим путем.
U pravu ste, ili težim drumom ( u vreme Kraljevića Marka) prvo drum pa put  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #75 послато: Децембар 03, 2020, 12:24:18 поподне »
U pravu ste, ili težim drumom ( u vreme Kraljevića Marka) prvo drum pa put  ;)

Пардон, мислио сам лакшим путем   :D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #76 послато: Децембар 03, 2020, 12:25:12 поподне »
"Мртву главу не диже из гроба, ни прекова бистра џефердара..." Време не можемо вратити уназад и неке урадити неке ствари које су се могле урадити пре 100 година.

Касно је за мењање речи које су већ укорењене, али оно што се може спасити су српске речи које се паралелно користе са страним синонимима.
Не верујем да ће маска постати кринка, калуп - творило, маказе - ножице, фудбал - ногомет..., али можемо избацити изразе као што су имплементација, трансплантација...

Чини ми се да су високообразовани људи допринели уношењу многих туђица (попут горепоменуте речи суицид) користећи их, било несвесно, било свесно да би исказали своје образовање и издигли се изнад "језика говедара"

Тешко ћемо и те речи избацити,
између осталог, што се "латинизација" језика врши на различите начине, па и кроз учење латинског језика,  већ у доби од 14 година када средњошколац упише тзв "гимназију" и определи се за друштвено - језички смер у оквиру кога 2 године "изучава" тај језик.

Чини ми се да се на правни факултет код нас и не можете уписати без "познавања" латинског језика. И ту се "студенти " уче врстама тужби уз посебно изучавање римског права). Временом те речи из латинског, ако их дуже користите, постају вам блискије.

И лекари га користе (све дијагнозе су на латинском језику).

Занимљиво ми је да ли је тако у у грчком образовном систему као што је код нас?
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 12:27:50 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #77 послато: Децембар 03, 2020, 12:26:10 поподне »
Пардон, мислио сам лакшим путем   :D
Ne, sve je dobro, ovo je teži put..drum kojim idemo da nadjemo čistotu.. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #78 послато: Децембар 03, 2020, 12:27:02 поподне »
u jednu civilizaciju na vrhuncu i upravo iz sanskrita koji je srodan srpskom jeziku, gde je ona povlačila znak jednakosti  ta plemena uzimaju  srpske reči, koje posle Kosovske bitke pa naovamo mi zovemo "turcizmi". Ovo je potvrdila i Olga Zirojević vrhunski osmanolog.

Имате ли било какав доказ за ову тврдњу?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Чистота језика на примјеру разних европских народа
« Одговор #79 послато: Децембар 03, 2020, 01:19:30 поподне »
Мишљења сам да покондиреност највише утиче на убацивање нових, читај Енглеских ријечи у наш језик.

Наслућује се још једна "изворна српска ријеч - локдаун".