Аутор Тема: Порекло српског етнонима  (Прочитано 30950 пута)

Ван мреже Никац

• Писар
  • Поруке: 385
  • J-M67
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #260 послато: Новембар 02, 2022, 10:24:14 пре подне »
Да, давно беше па сам и заборавио.  :) То онда мора да је неки архаизам, пошто нисам успео да тај облик "ископам" још негде. Тај цитат ме је сада подсетио да Лома пориче порекло од неке варијанте прасловенског глагола "србати" и са акцентолошке стране гледишта. Мени се и даље чини да су и српски и хрватски етноним несловенског порекла јер се не могу на једноставан и лако доказив начин извести из прасловенских језичких средстава, већ се мора употребити прилична количина "менталне гимнастике" и "повијања" да би се то некако довело у везу са неком прасловенском речју. Такви примери обично, мада не и обавезно, указују да је приступ погрешан и да га треба мењати и/или прилагођавати. Ја бих само још једном подсетио на један једини историјски забележен народ који је имао малтене исти етноним као Срби, а то су протомонголски Серби, познатији као Хсианбеи:

https://en.wikipedia.org/wiki/Xianbei#Etymology

Могуће је да је ово само случајност, али ипак треба имати у виду да је то дефинитивно најближи етноним српском, много ближи од разних "пасерба" и сличних.

Пасерб је само серб са префиxом па-, и ријеч је прасловенска, мени то збиља не дјелује натегнуто.

Као доказ степског или иранског поријекла обично се узимају кавкаски Сербои које помињу Плиније и Птолемеј. Ови Шанбеи су географски предалеко, то већ стварно може бити случајност.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 7635
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
« Одговор #261 послато: Новембар 02, 2022, 11:03:22 пре подне »
Пасерб је само серб са префиxом па-, и ријеч је прасловенска, мени то збиља не дјелује натегнуто.

Као доказ степског или иранског поријекла обично се узимају кавкаски Сербои које помињу Плиније и Птолемеј. Ови Шанбеи су географски предалеко, то већ стварно може бити случајност.

Јесу далеко, али су од једног њиховог дела настали Роуран и од њих Авари, па сам помишљао да би ту могла да постоји нека повезница са Словенима и Србима. О Плинијевим и Птоломејевим Сербима смо имали дугу расправу на почетку ове теме, и око тога сада мислим да је Сунце ипак био на правом трагу, као и у овој јучерашњој објави. Једино што се та стара реч уопште није очувала осим у изведеницама у пољском и украјинском, мада то опет не мора бити неки ограничавајући фактор.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 7635
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
« Одговор #262 послато: Новембар 02, 2022, 11:09:28 пре подне »
Можда проблем са акцентолошке стране и не постоји ако се посматра из угла да се ради о германској усвојеници - „surpfen, sürfeln“, односно ако се облик српског етнонима са "у" посматра као изворни како, о концу, и стоји у изворима. На овом линку може се чути како се у савременом немачком изговара sürfeln. Лаик сам за акценте, просто износим идеју која не мора бити тачна. У сваком случају, од свих изнетих теорија, ако применимо правило Окамове оштрице да је најпростији решење најчешће и право решење, мени ово делује као најлогичније да је етноним Србин германског исходишта од глагола „surpfen, sürfeln“ - 'говорити нејасно'. Линија додира Германских и Словенских племена је огромна - од Балтика до Црног мора што је и у директној сразмери са обимом међусобног утицаја.

Срби се мислим никад у грчком, латинском, немачком и осталим језицима нису ни писали без самогласника између "с" и "р", просто из разлога што је тешко и нама, а камоли онима који нису говорници словенских језика, да наш етноним изговоре без убацивања самогласника између прва два гласа. Због тога мислим да то није неки нарочити показатељ. Поред Surbi, присутна је и варијанта Sorabos код Ајнхарда (кад пише о бегу Људевита Посавског међу Србе), византијски аутори такође увек убацују самогласник, ако се добро сећам.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

• Писар
  • Поруке: 385
  • J-M67
« Одговор #263 послато: Новембар 02, 2022, 11:53:50 пре подне »
Раније варијанте забиљежене од стране Германа су биле Сорб и Сурб, а касније Сарб, и Серб како и данас они сами себе зову. Претпостављам да овај о и у представљају неку варијанту полугласа јер који се тада још увијек изговарао, док касније тај глас нестаје у лужичкосрпском. Пољаци су их изворно звали "Сарб" види се бројним топонимима "Сарбија" и слично, а данас их зову Серб.

Чеси их зову "Срб", код њих се развило вокално р као и код јужних Словена.

Ван мреже сɣнце

• Истраживач
  • Поруке: 1457
  • I-A1328
« Одговор #264 послато: Новембар 02, 2022, 04:01:28 поподне »
Де немојте да ми навејавате разно смеће у тему, само да бисте њешта пискарали! Уредниче, мичи-де те задње поруке, које се не тичу теме!
Ⲙⲏⲥⲗⲏⲙⲟ ⲇⲁ ⲃⲗⲁⲇⲁⲙⲟ ⲛⲁшⲏⲙ ⲣⲉϥⲏⲙⲁ, ⲛⲟ ⲏⲥⲧⲏⲛⲁ ⲓⲉ ⲇⲁ ⲣⲉϥⲏ, ⲡⲟⲡⲩⲧ ⲧⲁⲧⲁⲣⲥⲕⲟⲅⲁ ⲗⲩⲕⲁ, ⲇⲉⲓⲥⲧⲃⲩⲓⲩ ⲛⲁ ⲩⲙ ⲙⲟћⲛⲟ ⲙⲣⲥⲉћ ⲏ ⲥⲩⲕⲁⲓⲩћ ⲙⲏⲥⲁⲗ. Ⲍⲁⲧⲟ ⲩ ⲣⲁⲍⲅⲟⲃⲟⲣⲩ ⲃⲁⲗⲓⲁ ⲡⲣⲃⲟ ⲩⲥⲧⲁⲛⲟⲃⲏⲧⲏ ⲙⲉђⲉ ⲣⲉϥⲏⲙⲁ ⲏ ⲏⲍⲣⲁⲍⲏⲙⲁ, ⲇⲁ б̀ⲏ ⲇⲣⲩⲅⲏ ⲍⲛⲁⲗⲏ ⲕⲁⲕⲟ ⲏⲭ ⲙⲏ ⲃⲏⲇⲏⲙⲟ.

Ван мреже Сол

• Истраживач
  • Поруке: 1281
« Одговор #265 послато: Новембар 09, 2022, 09:39:52 поподне »
Осим поменутих протомонголских Серба познатијих као Хсианбеи, по сличности етнонима помен завређују и -"Источни народ /East people" - Шерпе /Шерпаси.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Шерпаси
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ