Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 104162 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Ретко име
« Одговор #240 послато: Април 24, 2018, 10:07:08 поподне »
Не нађох превише ретких (за оно време) и необичних имена код мене у стаблу (стаблима). Поменуо бих:

женска (већином мање уобичајени облици познатих имена):

Гроздијана
Софијана
Гвозденија
Филимана/Вилимана

мушка:

Бјелун
Ананија/Ананије (име којим је почела ова тема)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #241 послато: Април 24, 2018, 10:15:05 поподне »
Приложићу ускоро још имена тог краја.
Интересантно је да да ја познајем људе који се и данас тако зову( Милунка око 60-70,  браћа Мијајло, Милоје имају око четрдесетак г.)
Мада ми је из Топличког краја једно јако необично Миљурко ( то стварно никада нисам чула пре)
Moja мајка се зове Милунка...девојачко презиме је Савић :) (али тада, кад је била ђак, нису учили о Милунки Савић, тако да ђаци нису знали за њу)
« Последња измена: Април 24, 2018, 10:19:45 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #242 послато: Април 24, 2018, 10:29:20 поподне »
Машинка, Лепосав, Петко

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Ретко име
« Одговор #243 послато: Април 24, 2018, 10:44:14 поподне »
Мислим да сам већ писао овде али ајде да поновим :)
Деда по мајци, Мимо, из села Драговољићи код Никшића

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #244 послато: Април 24, 2018, 11:12:35 поподне »
Имам друга чије се чукундед(можда наврнед) звао Мина. :) По њему и носе презиме,славе Светог Василија, чини ми се да ми рече да су из околине Новог Пазара,а старином из Црне Горе.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ретко име
« Одговор #245 послато: Април 24, 2018, 11:13:06 поподне »
Мало необичнија имена која се јављају код мојих предака
са простора данашње Црне Горе:
мушка:                    женска:
Малин,                     Новка,
Мијат,                      Цвијета,
Пејо,                        Јаглика,
Симеун,                   Шошана,
Ристан                     Солумија,
                               Тонка

са простора Ресаве и Шумадије :
Аксентије,               Симона,
Миса                       Николија,
                              Станица
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Ретко име
« Одговор #246 послато: Април 24, 2018, 11:14:53 поподне »
Богами и Ђока је изашао са листом имена која су доста ретка(ја за више од пола нисам никад чуо) а јако су звучна и надасве лепа..исто као и ова последња имена што је корисница Азот објавила. :) 
Оно што се баш примети јесте разлика од краја до краја где су наши живели и живе..то се по именима јако лепо види.Ђока је из Подриња ако сам добро разумео,Азот из данашње Македоније а ето ја сам северац што би се рекло. ;D
Јесте, Подриње, Љубовија. Колекција имена је везана за попис из 1863, године. Ја објавих нека која су ми се на прву учинила необичним и ретким. Међутим, то је само моје виђење ствари, можда су некима из других крајева одређена имена уобичајена и не тако ретка. Пробаћу да скенирам комплетан рад.

 

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Ретко име
« Одговор #247 послато: Април 24, 2018, 11:20:54 поподне »
Женска имена Стеванија, Перка, Дмитра
Мушко име Милета

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Ретко име
« Одговор #248 послато: Април 24, 2018, 11:24:35 поподне »
Мало необичнија имена која се јављају код мојих предака
са простора данашње Црне Горе:
мушка:                    женска:
Малин,                     Новка,
Мијат,                      Цвијета,
Пејо,                        Јаглика,
Симеун,                   Шошана,
Ристан                     Солумија,
                               Тонка

Име Мијат је некад било баш често у дробњачким породицама у Подрињу.  :)

« Последња измена: Април 25, 2018, 12:40:52 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #249 послато: Април 24, 2018, 11:34:25 поподне »
Јесте, Подриње, Љубовија. Колекција имена је везана за попис из 1863, године. Ја објавих нека која су ми се на прву учинила необичним и ретким. Међутим, то је само моје виђење ствари, можда су некима из других крајева одређена имена уобичајена и не тако ретка. Пробаћу да скенирам комплетан рад.

Наравно,увек су ту разлике од краја до краја,зависи и од тога за коју територију си гледао матице и посматрао имена.Ја сам имао прилике да гледам матице за Банаћане и Сремце,у доста случајева и за веома ране периоде када су се, највише у Срем досељавале породице пореклом из Динарских крајева(значи имао сам прилику да гледам имена и староседеоца у Срему и Банату али и неизмењене облике имена која су се употребљавала у Крајини и Црној Гори све док новопридошло становништво није почело да даје имена налик староседелачком становништву).Тако од имена као што су Јефто,Васил,Вуко,Андрија ,Стеванија, врло брзо долазимо до имена Васа,Живан,Рада/Раде,Ђока,Сока за период краћи од 60-70 година.У суштини хоћу рећи да сам фокус бацио више на северне и северо-западне крајеве а мање на остале па ми је можда зато велики број имена,између осталог и ова која си ти навео непознат и занимљив. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретко име
« Одговор #250 послато: Април 25, 2018, 12:42:15 пре подне »
са простора Ресаве и Шумадије :
Аксентије,               Симона,
Миса                       Николија,
                              Станица

Миса је скраћено од Мисаило, варијанта од Михаило. Од тог имена је изведено презиме Мисић које се јавља код старинаца на простору Косовске котлине.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ретко име
« Одговор #251 послато: Април 25, 2018, 12:42:54 пре подне »
Име Мијат је некад било баш често у дробњачким породицама у Подрињу.  :)
у мојој широј фамилији се понављало неколико пута. Исти случај је и са именима Илија, Јаков, Лука и Ристо.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ретко име
« Одговор #252 послато: Април 25, 2018, 12:45:51 пре подне »
Миса је скраћено од Мисаило, варијанта од Михаило. Од тог имена је изведено презиме Мисић које се јавља код старинаца на простору Косовске котлине.
Мислим да јесте надимак. У питању је прадеда мог деде. Нисмо сигурни како се заиста звао. Деда је тврдио да му је право име било Милисав, а његова сестра да је Милорад. Никада нисам чуо име Мисаило.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретко име
« Одговор #253 послато: Април 25, 2018, 12:51:25 пре подне »
Мислим да јесте надимак. У питању је прадеда мог деде. Нисмо сигурни како се заиста звао. Деда је тврдио да му је право име било Милисав, а његова сестра да је Милорад. Никада нисам чуо име Мисаило.

Тако изводи то име Милица Грковић у својој књизи "Речник личних имена код Срба", додуше наводи да је могло да буде надимак и од Милосав или неког сличног имена. За име Мисаил наводи да потиче из хебрејског са значењем "измољен од Бога" (за разлику од Михаила, који је "сличан Богу"), варијанте су Мисаило и Мисајло.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Ретко име
« Одговор #254 послато: Април 25, 2018, 06:51:14 поподне »
  Ретко мушко име Адам  па потомци носе презиме Адамовић и старо женско име Иконија

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #255 послато: Април 26, 2018, 09:21:50 пре подне »
Често сам, читајући наше средњевековне повеље, млетачка документа и ране турске дефтере, наилазио на име Паскаш.

Данас не постоји као име, али постоји презиме Паскаш.

Име је наша варијанта светитељског имена Пасхазије, а облик у којем код нас постоји указује да је преузето са запада, с обзиром да тамо имамо у средњем веку ово име у облику нлат. Paschasii, одн. италијански Pascasio. Корен имена је из арамејског „пасха“ (прелазак, излазак, избављење), старојеврејски „песах“, а у латински преузето од грчког Πάσχα. Истог порекла је и име Паскал (Pascal). Код нас се јавља и у облику Паскач, што указује да му је корен италијанска варијанта овог имена - Pascacio.

Име је био популарно на западу, јер га је носио чувени средњевековни богослов западне цркве из 9. века, Свети Пасхазије Радберт (Sanctus Paschasius Radbertus). Управо данас га прославља римокатоличка црква.

https://www.britannica.com/biography/Saint-Paschasius-Radbertus
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Ретко име
« Одговор #256 послато: Април 26, 2018, 09:35:57 пре подне »
Често сам, читајући наше средњевековне повеље, млетачка документа и ране турске дефтере, наилазио на име Паскаш.

Данас не постоји као име, али постоји презиме Паскаш.

Име је наша варијанта светитељског имена Пасхазије, а облик у којем код нас постоји указује да је преузето са запада, с обзиром да тамо имамо у средњем веку ово име у облику нлат. Paschasii, одн. италијански Pascasio. Корен имена је из арамејског „пасха“ (прелазак, излазак, избављење), старојеврејски „песах“, а у латински преузето од грчког Πάσχα. Истог порекла је и име Паскал (Pascal). Код нас се јавља и у облику Паскач, што указује да му је корен италијанска варијанта овог имена - Pascacio.

Име је био популарно на западу, јер га је носио чувени средњевековни богослов западне цркве из 9. века, Свети Пасхазије Радберт (Sanctus Paschasius Radbertus). Управо данас га прославља римокатоличка црква.

https://www.britannica.com/biography/Saint-Paschasius-Radbertus

То је Пашко - често хрватско име. У матичним књигама је уписивано као Pasquale.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #257 послато: Април 26, 2018, 09:43:34 пре подне »
То је Пашко - често хрватско име. У матичним књигама је уписивано као Pasquale.

Пашко је вероватно само надимак од Пашквал (Pasqual, Pascal). А и то име је истог корена као и Пасхазије - Pascasiо / Pascacio - Паскаш / Паскач.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Ретко име
« Одговор #258 послато: Април 26, 2018, 09:50:55 пре подне »
Чак ми се један од даљих предака (међу 64) звао Пашко, додуше сасвим споредан по женској линији :)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Ретко име
« Одговор #259 послато: Април 26, 2018, 09:51:16 пре подне »
Једно од најређих личних имена је свакако Бубања. У документима се јавља у 13. вијеку у Дубровнику, али и у Ливну као Бубања Војихнић. Бубања је био и отац Мастана Бубањића из Дрежнице. Ни у једном турском дефтеру који сам имао прилике да прегледам није уписано име Бубања.