Аутор Тема: Име Селак  (Прочитано 14003 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Име Селак
« Одговор #20 послато: Октобар 31, 2016, 10:48:59 пре подне »
Занимљиво је и знашење имена Херак>Hierakios >свети,ἱερός ‎hierós, “sacred, holy

http://www.trismegistos.org/ref/detail.php?ref_id=242240
https://orthodoxwiki.org/List_of_Bishops_in_Byzantine_Egypt_(A.D._325_to_c.750)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hierax

Значи Селак σέλαχος, σελάχιος selakios > светли
док би Херак може значити > свети

оба имена би могла имати значење Света, Светозар, Светолик



На мрежи Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Име Селак
« Одговор #21 послато: Октобар 31, 2016, 10:54:31 пре подне »
Хвала, ово звучи најразумније.

Нема на чему, о имену/презимену Седлак, Седлачек нашао сам у чешком и словачком етимолошком речнику Вацлава Махека, тако да је поуздано.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Име Селак
« Одговор #22 послато: Октобар 31, 2016, 11:04:43 пре подне »
Цитат
Дакле, хоћу да кажем да се приликом писања монографије не удаљаваш много од суштине.

Капа доле господине Ранко! Свака част за језгровито објашњење.

Не знам сећате ли се моје примедбе на један од ваших текстова о периоду турске владавине. Тамо сте и ви себи дозволили мало песничког заноса, па сам вас критиковао, сада сам убеђен да сте имали најбоље намере...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Име Селак
« Одговор #23 послато: Октобар 31, 2016, 11:30:41 пре подне »
Занимљиво је и знашење имена Херак>Hierakios >свети,ἱερός ‎hierós, “sacred, holy

http://www.trismegistos.org/ref/detail.php?ref_id=242240
https://orthodoxwiki.org/List_of_Bishops_in_Byzantine_Egypt_(A.D._325_to_c.750)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hierax

Значи Селак σέλαχος, σελάχιος selakios > светли
док би Херак може значити > свети

оба имена би могла имати значење Света, Светозар, Светолик


Велмужу, хвала! Било би занимљиво наћи везу између овог имена код Срба и грчких корена тј. преко којих облика и народа је реч путовала кроз време.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Име Селак
« Одговор #24 послато: Октобар 31, 2016, 11:33:22 пре подне »
Немојмо подцењивати наше предке, можда су били неписмени - али не беху глупави. Јесте да је тада свештенство било малобројно, али зато веома гркофилно. Како иначе објаснити необична имена као Калођурђе (лепи Ђорђе) или преводе грчких имена Теофил > Богољуб одн., Теодор > Божидар.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Име Селак
« Одговор #25 послато: Октобар 31, 2016, 01:07:22 поподне »
У "Речнику личних имена код Срба" аутора Милице Грковић, за име Селак је записано, цитирам: "изведено од Сел(а)+ак" (стр. 178). Име Села је, по овој ауторки, изведено од Селимир, Секула и сличних имена. Дакле, Селак би било Селимир, Секула или неко слично име од миља (као Миша од Милош, Пера од Петар, итд.). Било је речи зашто би неко детету дао име Селак (Сељак). Мада то највероватније није права етимологија имена Селак (што је горе појашњено), у прошлости, нарочито у средњем веку, су уписана као лична имена неки заиста бизарни антропоними. Тако је нпр. у једној од Дечанских хрисовуља из 14. века као име једног себра уписано Свиноглав.  :) Тако да се томе не треба сувише ишчуђавати, мада ни ја не могу да нађем неко логично објашњење зашто би неко свом детету дао такво име (осим ако то није био надимак који је том човеку постао малтене друго име, па је као такав и забележен у Хрисовуљи).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Селак
« Одговор #26 послато: Октобар 31, 2016, 01:09:08 поподне »
Ранко, господин Селаковић ти је лепо рекао да га интересује баш то одакле потиче име Селак. Али, ти по обичају увек тврдиш супротно. Што би Б. Ћопић рекао, вечито си "антипротиван".
Друго, што се моје књиге о Ананићима тиче, и ту си увек стављао примедбе од фонта ком сам се служио, до још много чега. Морам да кажем да сам ја почео ни из чега. О Ананићима још нико није писао, материјала за књигу мало, немамо чак ни неке легенде о нама, једноставно, ништа. И ето, ја сам желео да својим потомцима оставим нешто о њиховим прецима. Све што сам у датом моменту прикупио, ја сам уобличио у књигу. И о њој сем тебе, имам врло похвална мишљења људи који се тиме баве:

                  Мишљења о  књизи уочи I издања:

Војиславе,

Прегледао сам припрему за књигу, наравно колико сам могао. У основи је то то. Књига је одлична.

Честитам!

Јовица Кртинић, оснивач портала „Порекло“
------------------------------------------------------------------------------


Поштовани Војиславе,

За сваку похвалу је Ваш рад који није само посвећен искључиво истраживању рода Ананића, већ далеко шире сликовито осликавајући локалитете гдје су пре много векова Ваши преци ходили.

Војиславе, желим Вам свако добро и да се Ваш рад финализира у облику књиге јер ипак иако живимо у рачунарском добу, све више долази до изражаја посебно када се жели сачувати витални документ, опипљив материјал као што је то хартија.

            Ненад Менићанин
-------------------------------------------------------------------------------------------


Војиславе,
 
Хвала пуно на послатој књизи и на спомињању и мене у њој иако сматрам да вам нисам нешто пуно помогао. Већину тога сте већ и раније знали. Прегледао сам оба дијела књиге - интересантна и свеобухватна прича. Сретан сте човјек јер видим да имате сретну породицу.
    
Иначе, ово је права породична монографија, која није очишћена од личних осјећања, што мислим да је добро. Вјерујем, а то је сасвим извјесно, да ће се у генетици Ананића доћи до још нових сазнања и да ћете морати радити и допуњена издања књиге.
    
Свако добро вама и вашој породици,
                Синиша Јерковић
--------------------------------------------------------------------------------------------
       
Драги Војкане, хвала ти на књизи!
   
Велики си посао урадио и oдужио се прецима, а задужио покољења да наставе даље! Хвала ти и на прилозима пре и после књиге.
 
Велики поздрав,
                Проф. Радоман Станковић
-------------------------------------------------------------------------------------------

Наравно, ја нисам стао само код првог издања. Како сам долазио до нових сазнања, ја сам их преносио даље, па је настало и друго издање, а ако Бог да, изаћи ће и треће, опет допуњено.
Изгледа да су Ананићи на Банију дошли са Штрбцима, као већим братством. Чекам разрешење и те енигме. Даље не верујем да ћу имати ни снаге (јер сам у инв. колицима), а ни новца. Од мене ће остати нешто нашој деци, да знају где су им корени, а они ако желе даље да истражују, имаће бар прве податке одакле да крену.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Име Селак
« Одговор #27 послато: Октобар 31, 2016, 01:17:13 поподне »
Занимљиво је и знашење имена Херак>Hierakios >свети,ἱερός ‎hierós, “sacred, holy

http://www.trismegistos.org/ref/detail.php?ref_id=242240
https://orthodoxwiki.org/List_of_Bishops_in_Byzantine_Egypt_(A.D._325_to_c.750)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hierax

Значи Селак σέλαχος, σελάχιος selakios > светли
док би Херак може значити > свети

оба имена би могла имати значење Света, Светозар, Светолик


Милица Грковић у горепоменутој књизи име Херак изводи од грчког херос (ήρως), јунак. Вероватно слична изведеница као и код Селак, Сел(а)+ак, Хер+ак. Сличан суфикс је код још једног имена које ми је пало на памет, Видо или Вито, Вид+ак, Видак.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Име Селак
« Одговор #28 послато: Октобар 31, 2016, 01:51:16 поподне »
Занимљиво је и знашење имена Херак>Hierakios >свети,ἱερός ‎hierós, “sacred, holy

http://www.trismegistos.org/ref/detail.php?ref_id=242240
https://orthodoxwiki.org/List_of_Bishops_in_Byzantine_Egypt_(A.D._325_to_c.750)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hierax

Значи Селак σέλαχος, σελάχιος selakios > светли
док би Херак може значити > свети

оба имена би могла имати значење Света, Светозар, Светолик

Не знам, мени Велмуж делује као најближи одговору, али сачкејамо још неке изворе. :)



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Име Селак
« Одговор #29 послато: Октобар 31, 2016, 03:33:55 поподне »
У "Речнику личних имена код Срба" аутора Милице Грковић, за име Селак је записано, цитирам: "изведено од Сел(а)+ак" (стр. 178). Име Села је, по овој ауторки, изведено од Селимир, Секула и сличних имена. Дакле, Селак би било Селимир, Секула или неко слично име од миља (као Миша од Милош, Пера од Петар, итд.). Било је речи зашто би неко детету дао име Селак (Сељак). Мада то највероватније није права етимологија имена Селак (што је горе појашњено), у прошлости, нарочито у средњем веку, су уписана као лична имена неки заиста бизарни антропоними. Тако је нпр. у једној од Дечанских хрисовуља из 14. века као име једног себра уписано Свиноглав.  :) Тако да се томе не треба сувише ишчуђавати, мада ни ја не могу да нађем неко логично објашњење зашто би неко свом детету дао такво име (осим ако то није био надимак који је том човеку постао малтене друго име, па је као такав и забележен у Хрисовуљи).

Хвала, НиколаВуче! Ако је ово тачно, онда би остало "само" недвосмислено растумачити ово "Сел" тј. утврдити порекло и значење тог корена.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Име Селак
« Одговор #30 послато: Октобар 31, 2016, 05:59:19 поподне »
Ранко, господин Селаковић ти је лепо рекао да га интересује баш то одакле потиче име Селак. Али, ти по обичају увек тврдиш супротно. Што би Б. Ћопић рекао, вечито си "антипротиван".
Друго, што се моје књиге о Ананићима тиче, и ту си увек стављао примедбе од фонта ком сам се служио, до још много чега. Морам да кажем да сам ја почео ни из чега. О Ананићима још нико није писао, материјала за књигу мало, немамо чак ни неке легенде о нама, једноставно, ништа. И ето, ја сам желео да својим потомцима оставим нешто о њиховим прецима. Све што сам у датом моменту прикупио, ја сам уобличио у књигу. И о њој сем тебе, имам врло похвална мишљења људи који се тиме баве:

                  Мишљења о  књизи уочи I издања:

Војиславе,

Прегледао сам припрему за књигу, наравно колико сам могао. У основи је то то. Књига је одлична.

Честитам!

Јовица Кртинић, оснивач портала „Порекло“
------------------------------------------------------------------------------


Поштовани Војиславе,

За сваку похвалу је Ваш рад који није само посвећен искључиво истраживању рода Ананића, већ далеко шире сликовито осликавајући локалитете гдје су пре много векова Ваши преци ходили.

Војиславе, желим Вам свако добро и да се Ваш рад финализира у облику књиге јер ипак иако живимо у рачунарском добу, све више долази до изражаја посебно када се жели сачувати витални документ, опипљив материјал као што је то хартија.

            Ненад Менићанин
-------------------------------------------------------------------------------------------


Војиславе,
 
Хвала пуно на послатој књизи и на спомињању и мене у њој иако сматрам да вам нисам нешто пуно помогао. Већину тога сте већ и раније знали. Прегледао сам оба дијела књиге - интересантна и свеобухватна прича. Сретан сте човјек јер видим да имате сретну породицу.
    
Иначе, ово је права породична монографија, која није очишћена од личних осјећања, што мислим да је добро. Вјерујем, а то је сасвим извјесно, да ће се у генетици Ананића доћи до још нових сазнања и да ћете морати радити и допуњена издања књиге.
    
Свако добро вама и вашој породици,
                Синиша Јерковић
--------------------------------------------------------------------------------------------
       
Драги Војкане, хвала ти на књизи!
   
Велики си посао урадио и oдужио се прецима, а задужио покољења да наставе даље! Хвала ти и на прилозима пре и после књиге.
 
Велики поздрав,
                Проф. Радоман Станковић
-------------------------------------------------------------------------------------------

Наравно, ја нисам стао само код првог издања. Како сам долазио до нових сазнања, ја сам их преносио даље, па је настало и друго издање, а ако Бог да, изаћи ће и треће, опет допуњено.
Изгледа да су Ананићи на Банију дошли са Штрбцима, као већим братством. Чекам разрешење и те енигме. Даље не верујем да ћу имати ни снаге (јер сам у инв. колицима), а ни новца. Од мене ће остати нешто нашој деци, да знају где су им корени, а они ако желе даље да истражују, имаће бар прве податке одакле да крену.

Војиславе, ја сам се потрудио да твоју монографију прочитам, баш зато што ће неко у будућности то да чита. Када сам писао монографију о Бубањама, односно прилоге за монографију, много муке сам имао што су неки људи писали не водећи рачуна да ће то неко провјеравати. Није тема адекватна, зато ћу само кратко рећи. Ти си у својој монографији описао Велику, Черу и Јокиће, и повезао своје поријекло са њима а да то није тачно. То је суштина моје примједбе. Величани би сигурно знали да су им Ананићи сродници, а такво предање у Велици не постоји. Друго, испоставило се да су Черини потомци Динарски југ и немају везе са твојом хаплогрупом. Сада причаш причу о Штрбцима, а мени се чини опет погрешно. Ето Војиславе, то је суштина мојих примједби. Нијесам антипротиван, само кажем да си погрешно поставио правац истраживања без обзира на тешкоће са којима се и ти и сви ми сусрећемо. Иначе, и ја сам куртоазно могао да те похвалим али, држећи се принципа да ако пишем ове ствари, онда треба написати пола странице, али нека је тачна. И сам сам ти предлагао да поново прионеш на посао, јер са Чером и Величанима заиста немаш никакве везе. Немој да ми замјериш, али се то бар у Црној Гори зна. Ти си за Порекло приредио много добрих прилога, па сада смогни снаге и тако уради и за своје Ананиће. :) :) :)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Име Селак
« Одговор #31 послато: Октобар 31, 2016, 10:42:02 поподне »
Хвала, НиколаВуче! Ако је ово тачно, онда би остало "само" недвосмислено растумачити ово "Сел" тј. утврдити порекло и значење тог корена.

Сел(а) би био хипокористик од имена Селимир, Секула или неког сличног имена, по интерпретацији Милице Грковић.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Име Селак
« Одговор #32 послато: Октобар 31, 2016, 11:10:11 поподне »
Сел(а) би био хипокористик од имена Селимир, Секула или неког сличног имена, по интерпретацији Милице Грковић.

Тако сам и ја разумео из твоје прве поруке, него сам се упитао које је значење тог "Сел" у Селимир.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Селак
« Одговор #33 послато: Новембар 01, 2016, 04:17:57 пре подне »
На Скадар који је онда био српски, Черу и Велику ме је упућивала ДНК анализа. И, то је то. Ананићи ни као неки мањи род, тада се нигде нису помињали. Касније су се вероватно придружили неком већем братству као што су Штрбци из Херцеговине и са њима стигли до Баније. Сачекај да и Штрбци буду обрађени. То и сам највише чекам, јер Штрбаца има доста на Банији. У тим великим сеобама, они нису као и већина кретали ка истоку, него ка западу, ка Далмацији, Змијању, Банији...

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Селак
« Одговор #34 послато: Новембар 01, 2016, 04:48:29 пре подне »
Ранко, има и твојих Бубања који су некада кренули ка западу.
      ПРЕЗИМЕ  БУБАЊА (по хрватским подацима)

РАСПРОСТРАЊЕНОСТ
Презиме Бубања је јако ријетко у Републици Хрватској. Данас у Хрватској живи десетак особа које носе презиме Бубања, највише у сљедећим мјестима: Ријека - 57%, Солин - 43%.
СЛИЧНА ПРЕЗИМЕНА
Буњан, Бубњар, Бубањ, Бубањац, Бубоња, Буња

Најближи некадашњи сродници

Анић, Бабић, Балог, Барјактаревић, Бубања, Душан, Гојковић, Хусак, Јестратијевић, Јовановић,  Кашерић,  Несторовић,  Никачевић, Пешић,  Прчетић, Сарваш,  Стојић,  Ђорђевић,  Жилић

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Селак
« Одговор #35 послато: Новембар 01, 2016, 04:57:41 пре подне »
У вези са пореклом презимена БУБАЊА, ево глагола БУБАТИ са значењем ТУЋИ, али о кожу бубња, а не бубати, избубати некога.
Бубањ виси о врату свирача, који по кожама удара батићeм и прутом. У бубањ се туче (удара, буба, бије) нарочито у сватовима...

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Селак
« Одговор #36 послато: Новембар 01, 2016, 07:48:21 пре подне »
Господине Селаковићу,

многа јеврејска (семитска) имена, која су изведена из Библије, су претворена на српски начин, нпр. Ханан (милостив, а негде, видовњак), па грчки Анан, Хананија (смилуј ми се, а по другима, изданак), па грчки Ананија и српски Ананија, Јоханан, па грчки Јоанис, па српски Јован, Данијел – Данило, Мосе – Мојсије, Атанас – Атанасије, Петар – Петроније... A познато је да су Срби преко Византије примили хришћанство и добар део културе, као и нека од таквих имена која су библијског порекла. Већ смо утврдили код Грка називе за Месец и Сунце. Значи, код имена Селак, можда би требало значење оног корена СЕЛ потражити и код семитских имена.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Име Селак
« Одговор #37 послато: Новембар 01, 2016, 08:52:56 пре подне »
Ранко, има и твојих Бубања који су некада кренули ка западу.
      ПРЕЗИМЕ  БУБАЊА (по хрватским подацима)

РАСПРОСТРАЊЕНОСТ
Презиме Бубања је јако ријетко у Републици Хрватској. Данас у Хрватској живи десетак особа које носе презиме Бубања, највише у сљедећим мјестима: Ријека - 57%, Солин - 43%.

То су породице Васа Перова у Сплиту и Мирослава Милутиновог у Ријеци који су се седамдесетих година прошлог вијека запослиле у Хрватској. Они су се практично јуче тамо одселили. Колико наших људи има по Европи ни броја се не зна. Ја нпр. за ажурирање родослова користим Фејзбук, то је моћно оруђе за ово што ми радимо.  :) :) 8)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Име Селак
« Одговор #38 послато: Новембар 01, 2016, 12:12:13 поподне »
Тако сам и ја разумео из твоје прве поруке, него сам се упитао које је значење тог "Сел" у Селимир.

Да, то јесте добро питање.  :) Мада мислим да значење тог појма треба тражити у словенским језицима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Име Селак
« Одговор #39 послато: Новембар 01, 2016, 12:57:03 поподне »
Једно бјеше Вуксан од Роваца,
друго бјеше Лијеш од Пипера,
треће бјеше Селак Васојевић.