Порекло становништва > Црна Гора

Porijeklo Labudovica

(1/3) > >>

bolora1:
Zdravo svima,
Postavio sam pitanje negdje na portalu, ali izgleda slaba vajda da ce neko odgovoriti, pa da probam ovdje. Naime, pokusavam da saznam nesto vise o mom porijeklu. Do sada raspolazem sledecim: Pradjed mi se zvao Jeremija Labudovic, rodjen je 1800 i neke, zivio je u Djurickoj Rijeci kod Plava, bio je ozenjen Novkom Radenovic iz Brezojevice kod Plava. Slava nam je Sveti Vraci. Da li neko moze da mi pomogne da saznam na bilo koji nacin nesto vise? Hvala unaprijed.

Nebo:

--- Цитат: bolora1  Септембар 02, 2015, 11:54:38 поподне ---Zdravo svima,
Postavio sam pitanje negdje na portalu, ali izgleda slaba vajda da ce neko odgovoriti, pa da probam ovdje. Naime, pokusavam da saznam nesto vise o mom porijeklu. Do sada raspolazem sledecim: Pradjed mi se zvao Jeremija Labudovic, rodjen je 1800 i neke, zivio je u Djurickoj Rijeci kod Plava, bio je ozenjen Novkom Radenovic iz Brezojevice kod Plava. Slava nam je Sveti Vraci. Da li neko moze da mi pomogne da saznam na bilo koji nacin nesto vise? Hvala unaprijed.

--- Крај цитата ---

Једини Лабудовићи у Горњем Полимљу за које ја знам су шекуларски, потомци Вука Љевака (види на теми "Шекулар").
Могуће је да сте од неког исељеног шекуларског Лабудовића (Шекуларци су се исељавали према Горњем Полимљу). Што се славе тиче, Старошекуларци славе Светога Јована, па је могуће да је слава промењена из неког разлога (нпр да би исељеник могао да се посећује са рођацима из матичног племена, или је узео славу тазбине у коју се доселио, итд).
Која је слава Раденовића?

bolora1:
Hvala na brzom odgovoru. Ako me sjecanje dobro sluzi, mislim da mi je strina jednom prilikom pricala da Radenovici slave isto Svete Vrace, ali cu provjeriti. Da li postoji neki nacin da udjem u trag potomstvu Vuka Ljevaka, da li postoji negdje njegov rodoslov, ili ako ne, na koji nacin bih mogao da otkrijem bar jos neku generaciju koja je prethodila mom pradjedu?

Небојша:
Небо је највероватније у праву. Постоји велика вероватноћа да су шекуларски Лабудовићи дошли у овај крај.


Иако можда нема везе са Лабудовићима, поменуо бих ипак и Лабуда Гојкова.

Велика (Плав)

Потомци Черини били су силни зулумћари: са Плављанима су се свађали и убијали; од њих су често и плијен узимали. Лабуд Гојков био је особито на гласу као зликовац. Плављани су се често пута на њега жалили Ђул-бегу Шабанагићу, гусињском заповједнику. Отац Лабудов био је врло богат човјек, и кад год би Ђул-бег позвао Лабуда на одговорност, и он би пошао код бега с пуном кесом; и како су Турци били лакоми на благо, Лабуд је свакад био оправдан. Говоре да је Ђул-бег оградио добар дио града у Гусињу с новцем Лабудова оца.

(Андрија Јовићевић, "Плавско-гусињска област")

Велика није превише удаљена од Ђуричке Ријеке, па можда постоји нека веза.


Овде је било речи о Чериним потомцима:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.0

Nebo:

--- Цитат: bolora1  Септембар 03, 2015, 06:13:58 поподне ---Hvala na brzom odgovoru. Ako me sjecanje dobro sluzi, mislim da mi je strina jednom prilikom pricala da Radenovici slave isto Svete Vrace, ali cu provjeriti. Da li postoji neki nacin da udjem u trag potomstvu Vuka Ljevaka, da li postoji negdje njegov rodoslov, ili ako ne, na koji nacin bih mogao da otkrijem bar jos neku generaciju koja je prethodila mom pradjedu?

--- Крај цитата ---

То ми је и пало на памет, да је неки шекуларски Лабудовић (можда твој предак Јеремија), или што каже Небојша, неки потомак Лабуда Гојкова из Велике, дошао у Ђуричку Ријеку на тазбину, али је узео да слави њихову славу. Ако се славе Раденовића и твојих Лабудовића подударају, врло је могуће да је тај сценарио.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију