Науке и научне дисциплине > Језикословље

Необична и ретка презимена међу Србима

<< < (10/25) > >>

Nebo:
Чух скоро занимљиво презиме – Чкаутовић.
Па сам погледао мало по грађи и видим да су Чкаутовићи из Трнаваца у Жупи Александровачкој. Према њиховом предању, презиме им долази од албанског „Чкаут“, што значи – Србин (?), према чему закључују да су се доселили однекуд где су имали додира с Албанцима, веровато из Метохије (?).
Знам да Албанци начелно све славенофоне зову „Шкја“ (од новолатинског Schiavi – Словени), па је можда то „чка-“ истог значења.
Презиме са истим префиксом налазимо у околини Краљева – Чкауљићи (раније Чкауље), у Вранешима код Врњачке Бање. Они су ту дошли негде пре Првог србског устанка из Рожаја, по предању.

НиколаВук:

--- Цитат: Nebo  Новембар 20, 2022, 11:05:15 поподне ---Чух скоро занимљиво презиме – Чкаутовић.
Па сам погледао мало по грађи и видим да су Чкаутовићи из Трнаваца у Жупи Александровачкој. Према њиховом предању, презиме им долази од албанског „Чкаут“, што значи – Србин (?), према чему закључују да су се доселили однекуд где су имали додира с Албанцима, веровато из Метохије (?).
Знам да Албанци начелно све славенофоне зову „Шкја“ (од новолатинског Schiavi – Словени), па је можда то „чка-“ истог значења.
Презиме са истим префиксом налазимо у околини Краљева – Чкауљићи (раније Чкауље), у Вранешима код Врњачке Бање. Они су ту дошли негде пре Првог србског устанка из Рожаја, по предању.

--- Крај цитата ---

Shkau је једнина мушког рода, дакле превод би био "Словен", "Србин".

Небо_Сав:

--- Цитат: НиколаВук  Новембар 21, 2022, 08:51:08 пре подне ---Shkau је једнина мушког рода, дакле превод би био "Словен", "Србин".

--- Крај цитата ---
Ја сам слушао и реч "Shkavell" ...мени изгледа да је настало од речи  "Склавин"

НиколаВук:

--- Цитат: Небо_Сав  Новембар 21, 2022, 10:15:56 пре подне ---Ја сам слушао и реч "Shkavell" ...мени изгледа да је настало од речи  "Склавин"

--- Крај цитата ---

Shkavell је модерно искривљење тог старог назива, како би се појачао погрдни тон који је тај ранији неутрални назив већ попримио. Свакако јесте настало од латинског Sclavus, Sclavi.

Nebo:
Зна ли неко нешто о пореклу презимена Дураћ, са славом Мратиндан.
Једино што сам установио је да се средином 19. века први пут помињу у Лаћарку (1 кућа), где их и данас има.
Занима ме зна ли неко одакле су даљим пореклом.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију