Порекло становништва > Црна Гора

О постанку и развоју црногорских племена

<< < (2/37) > >>

Exiled:

--- Цитат: Bokez  Фебруар 18, 2021, 09:50:13 поподне ---Не знам да ли можемо као главну карактеристику племена додијелити једнородност ако сам вас схватио из прошлих коментара?
Милсим да једноставно постоје једнородна и вишеродна племена.

--- Крај цитата ---
Mој став је да једнородних племена нема и ако их има да су баш случајност. Наравно да је питање окоснице племена оно што нас и овде често збуњује па рако неким родовима ускраћујемо припадност племену само зато што не припадају и окосници.А ту су Пјешивци типичан примјер јер их има са свих страна скупљених...

Nebo:

--- Цитат: Одисеј  Фебруар 18, 2021, 09:10:53 поподне ---С тим што и филогенетски карактер племена слаби у правцу Катунска - Ријечка - Љешанска - Црмничка нахија.

--- Крај цитата ---

Добра опаска. Можда бих, ипак, Црмницу ставио пре Љешанске нахије. У Црмници имамо бар неколико племена која су доста чврсто племенски устројена, пре свих Глуходољани. У Љешанској нахији нема таквих обележја. Племена Љешанске нахије су пре скуп братстава по кнежинама.

Bokez:

--- Цитат: Bojan  Фебруар 18, 2021, 10:04:26 поподне ---Mој став је да једнородних племена нема и ако их има да су баш случајност. Наравно да је питање окоснице племена оно што нас и овде често збуњује па рако неким родовима ускраћујемо припадност племену само зато што не припадају и окосници.А ту су Пјешивци типичан примјер јер их има са свих страна скупљених...

--- Крај цитата ---

Слажем се с тобом, јесу ријеткост. Одговорих на твој коментар управо јер мислим да су друге ствари приоритетније.

Nebo:

--- Цитат: Bokez  Фебруар 18, 2021, 09:50:13 поподне ---Не знам да ли можемо као главну карактеристику племена додијелити једнородност ако сам вас схватио из прошлих коментара?
Милсим да једноставно постоје једнородна и вишеродна племена.

--- Крај цитата ---

Ово што си написао, стоји. Но, код Пјешиваца није у питању да ли су сви становници те области припадници истог племена по пореклу. Мислим да барем до 18. века не постоји осећај о припадности племену, због разнородности. У 18. веку било је превирања у Пјешивцима, где је добар део старијег становништва исељен. Након тога, сасвим преовлађују Потолићи и појам Пјешивац заиста добија племенско обележје.

Тема је управо у том питању - јесу ли Пјешивци пре 1780. године нахија или племе. Мислим да су племе постали отприлике баш у 18. веку.

Није спорно да има чврстих племенских заједница и тамо где житељи јесу разнородни. Рецимо Његуши или Шекуларци.

Разнородност, уз неколико изузетака код Брђана, постоји у свим племенима, али по правилу постоји исти образац - већински стожер од једног братства истог порекла и мањина која је инородна.

Exiled:

--- Цитат: drajver  Фебруар 18, 2021, 10:01:21 поподне ---И арбанашким. Заборављамо да у средњовјековној Србији Немањића упоредо постоје и власи и Арбанаси.

Душанов законик:
"82. О Власима и Арбанасима:
Где престоје Влах или Арбанасин на селу, на томе селу да не стане други, за њим идући, аколи силом стане, да плати потку и што је попасао."

Међутим, поред ових статуса, чија се катунска патрилинеарна организација заиста може повезати са формирањем племена, питање је шта се дешавало са словенским родовско-племенским групама које нису прошле процес феудализације.

Да ли су те групе прихватале влашки статус као форму у којој су могле очувати своју племенску организацију у новим правним околностима немањићке феудализације? На памет ми падају Зупци као такав словенски gens (како се јавља у дубровачким изворима), а веома касно, малтене тек по турском освајању за њих се јавља и назив власи.

--- Крај цитата ---
Нисам заборавио Арбанасе, чак сам у коментару и написо него мислим се бриши ово биће ооет спамовање🙂А што се тиче прихватања статуса вјероватно је тако и било,по ринципу зови ме и крчагом само ме немој полупати,банализујем али то је то у принципу.Све док постоји нека врста унутрашњег устројства  спољашњи статус може бити модификован...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију