Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Прављење карата

<< < (4/6) > >>

Грк:
Око детаља се можеш са Иваном Вукићевићем савјетовати. Он је апсолвирао на овим и сличним картама.

Дробњак:

--- Цитат: Amicus  Март 04, 2021, 05:28:42 поподне ---Лепо си ово нацртао, Дробњаче. :)

Ако ти треба Фазилетина карта, можемо је да је набавимо.

--- Крај цитата ---
Хвала али сад је готово. А и ја сам убицирао нека места у Црној Гори која она није тако не би много помогло.

отацИванДелић:

--- Цитат: Дробњак  Март 02, 2021, 09:32:33 поподне ---Направио сам мапу нахија једног дела Херцеговачког санџака. Као извор сам користио од Фазилете Хафизовић, "Попис села санџака Крка, Клис и Херцеговина, ослобођених од Млетачке Републике 1701. године". Попис је захватио само оне нахије наведених санџака које су током Бечког рата биле потпале под млетачку власт или су се побуниле против османске власти. На мапи сам представио већи део нахија пописаних у дефтеру али само оне у источном делу санџака Херцеговина. Када је мапа већ одрађена сазнао сам да у овом издању постоји мапа али пдф верзија која је мени била доступна нема део са мапом  ::) Границе нахија у самом дефтеру нису описане јер дефтери су пре свега имали сврху да попишу имовину, статус становништва и пореске обавезе. Једине нахије чије су границе делимично описане су Дврсна и Горња и Доња Драчевица. Осталим нахијама сам ја произвољно уцртао границе на основу природних граница, граница племена и области које оне покривају. Тако да ту може да се нађе највише грешака. Мада могу да се похвалим да сам нашао нека места, пре свега катуне и по неко село које Хафизовићева није убицирала.  :D



--- Крај цитата ---

Свака Вам част на овој мапи.
С том мапом и књигом у вези имам једно питање. Наиме г-ђа Фазилета није у својој књизи навела ниједно село из племена Дробњака па ме занима да ли помен тих села и њихових житеља уопште има из тог периода. По неком усменом предању моја грана Делића је око 1705. године прешла реку Тару у Потарје и населила се око Мојковца па потом прешла у околину Сјенице а одатле са Карађорђем маја-јуна 1809. у село Липницу код Чачка.

Свештеник Иван Б. Делић

Exiled:

--- Цитат: отацИванДелић  Март 05, 2021, 08:42:19 поподне ---Свака Вам част на овој мапи.
С том мапом и књигом у вези имам једно питање. Наиме г-ђа Фазилета није у својој књизи навела ниједно село из племена Дробњака па ме занима да ли помен тих села и њихових житеља уопште има из тог периода. По неком усменом предању моја грана Делића је око 1705. године прешла реку Тару у Потарје и населила се око Мојковца па потом прешла у околину Сјенице а одатле са Карађорђем маја-јуна 1809. у село Липницу код Чачка.

Свештеник Иван Б. Делић

--- Крај цитата ---
Има једна породица у Пријепољу тога презимена и викиншкога је изгледа,пардон што ударам на стереотипе, али не знам попе како ће те ви реаговати пошто они Исуса држе за Пекамбера.Ако желите могу их приупитати неће ли се тестирати...

Дробњак:

--- Цитат: отацИванДелић  Март 05, 2021, 08:42:19 поподне ---Свака Вам част на овој мапи.
С том мапом и књигом у вези имам једно питање. Наиме г-ђа Фазилета није у својој књизи навела ниједно село из племена Дробњака па ме занима да ли помен тих села и њихових житеља уопште има из тог периода. По неком усменом предању моја грана Делића је око 1705. године прешла реку Тару у Потарје и населила се око Мојковца па потом прешла у околину Сјенице а одатле са Карађорђем маја-јуна 1809. у село Липницу код Чачка.

Свештеник Иван Б. Делић

--- Крај цитата ---
Хвала. Пописана је и нахија Дробњак али збирно тј. наведена су села и број кућа као и имена кнезова. У Херцеговини су збирно пописане само нахија Дробњак и нахија Оногошт и Никшићи. Нахија Дробњак је захватала већу површину него само племе, тј. захватала је и територију са оне стране Војника и Крнова - Шипачно, Луково, Рубежа, Вир па чак и Дугу. Такође и нека села у Рудинама. У Рудинама су села Церовица и Каменче (Данас Каменско), можда и још неко од села које није убицирано. Из Церовице по предању потичу Церовићи а из њеног засеока Ђурђев До, Ђурђићи, из суседног села Дукат, братство Балотића...





Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију