Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Поријекло презимена Јањић (Аранђеловдан)

(1/7) > >>

Страхиња:
Драги родословци,
Предање у мојој породици, како је и Дедијер записао, је да смо поријеклом из Бјелица у Црној Гори.
Од средине 19 вијека смо у Невесињском крају, највише у селу Слато, засеок Зајасен. Има наших сродника и у Билећи и на Оџаку код Невесиња.
Колико се год трудио, нисам успио да пронађем никакву сигурну везу која би ми потврдила Дедијерово писање, нити пак предање моје породице. Дедијер такође каже да је моје претке у Слато населио Али Паша Ризванбеговић Сточевић, као добре јунаке. Никаквих података више мемам. Био бих захвалан свима, који могу да ми кажу нешто што би допринијело мом покушају да некако проникнем у поријекло иза 1850.
Добро је дошао сваки савјет или упутство. Ако неко има идеју гдје би се могли пронаћи подаци о насељавању читлука Али Паше Ризванбеговића, или неки записи о племену Бјелице у Црној Гори, било би ми веома корисно.

Amicus:

--- Цитат: Страхиња  Јул 13, 2020, 08:02:31 пре подне ---Драги родословци,
Предање у мојој породици, како је и Дедијер записао, је да смо поријеклом из Бјелица у Црној Гори.
Од средине 19 вијека смо у Невесињском крају, највише у селу Слато, засеок Зајасен. Има наших сродника и у Билећи и на Оџаку код Невесиња.
Колико се год трудио, нисам успио да пронађем никакву сигурну везу која би ми потврдила Дедијерово писање, нити пак предање моје породице. Дедијер такође каже да је моје претке у Слато населио Али Паша Ризванбеговић Сточевић, као добре јунаке. Никаквих података више мемам. Био бих захвалан свима, који могу да ми кажу нешто што би допринијело мом покушају да некако проникнем у поријекло иза 1850.
Добро је дошао сваки савјет или упутство. Ако неко има идеју гдје би се могли пронаћи подаци о насељавању читлука Али Паше Ризванбеговића, или неки записи о племену Бјелице у Црној Гори, било би ми веома корисно.

--- Крај цитата ---

Потврду да ли сте дошли из Бјелица или да ли сте пореклом од Бјелица могла би дати генетичка генеалогија.

Што се тиче писаних трагова о том насељавању из средине 19. века, тога би морало бити, само је питање да ли је на ту тему некада нешто објављено.

Гледао сам у нашој дигиталној библиотеци, можда је користан податак који доносе Вукота и Аким Миљанић у својој књизи Презимена у Црној Гори:

ЈАЊИЋ, доселили се из Бјелица (Цетиње) 1687. год. Пресјека, Херцег-Нови; Б: Б 489, X-10, X-9

Извор: Наведено дело, Београд, 2007, стр. 188

Можда ће више знати @Nebo, који је писао о племену Бјелица: https://www.poreklo.rs/2016/10/05/pleme-bjelice/

dko:
плус, јањићи тестирани и испали И2 северни, што значи да генетски нису бјелице (или, тачније, нису орловићи). најсличнији шекуларима, ако сам добро разумео?

Страхиња:
Хвала велико на одговорима. Сваки податак или траг ми је добро дошао.
Овај дио ми је нарочито интересантан, о досељавању у Х. Нови. Вјерујем да је то траг који бих требао пратити.
Уколико налетите на какав податак или извор о томе, молим вас да поставите.

сɣнце:

--- Цитат: dko  Јул 13, 2020, 12:45:18 поподне ---плус, јањићи тестирани и испали И2 северни, што значи да генетски нису бјелице (или, тачније, нису орловићи). најсличнији шекуларима, ако сам добро разумео?

--- Крај цитата ---

Ако славе архангела, могли би бити сродни БиХ роду A1328 са истом славом, а наjближи би им били географски херцеговачки Будимири или босански Грачани.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију