Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Карте Хрватске

(1/11) > >>

Pavo:
Evo nešto iz moje kućne radinosti.  Zanimao me raspored Čeha u okolici Daruvara nakon 2. svjetskog rata pa sa sam na osnovu rezultata popisa stanovništva 1961. napravio etničku kartu kraja od Grubišnog Polja do Pakraca.  Naravno pokazuje i raspored drugih naroda.  U većoj rezoluciji je ovdje: https://s31.postimg.cc/ld9oo42yh/Daruvar1961.png

Душан:
Проценат Срба (црвено) и Хрвата (плаво) по срезовима угарске покрајине Хрватске и Славоније, на основу резултата пописа 1910. године:



На интернету се може наћи ова верска карта са истог пописа, па неупућени могу да помисле да су сви римокатолици Хрвати односно да их има више него што их је било, занемарући присутност немачке, мађарске, чешке заједнице:



Истина је да су Срби били бројнији од Хрвата у многим срезовима: Вуковар, Шид, Рума, Подравска Слатина, Грубишно Поље, Дарувар...

Дробњак:
Религија на територији Бановине Хрватске (1939-1941) по подацима пописа из 1931.

Amicus:
Скупо купљен мир који није потрајао ни две године. Исто као и повлачење из Албаније годину дана пред напад Аустоугарске на Србију 1914. године. Оба мира плаћена буквално милионским жртвама.

Душан:
Карта базирана на великохрватској митоманији којом се поистовећују сви римокатолици са Хрватима, све са циљем да им се повећа проценат у укупном становништву у односу на Србе. Велики број Немаца, Мађара, Словака, Чеха је у Славонији и Срему тако убачен у Хрвате.

Моровић код Шида - Срби су били бројнији код Хрвата, иако та карта показује супротно, Тења код Осијека - такође бројнији су били Срби. Ердевик код Шида скоро да није ни имао хрватску мањину, него српско, немачко и словачко становништво...
Околина Дарувара - Срби бројнији од Хрвата, уз присуство Чеха.

То су неке грешке које се у први мах уочавају.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију