ДНК порекло > Историја и генетика

Илири

<< < (68/72) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: Никац  Фебруар 26, 2024, 07:22:11 поподне ---SAL011   I2d-M223 > I-Y7219 (у грани и Скит из Молдавије)
ORD019   I2d-Z2093/Y3670б
SAL010   J2b-M241
SAL001   J2b-M241
ORD014   J2b2-L283
NEO806   J2b2 > J-CTS5789
ORD006   R1b-M269
SGR002   R1b-M269 > R-Z2103
ORD011   R1b-P312

--- Крај цитата ---

Штета што за ORD006 и нарочито за SGR002 нису могли да одреде ниже подгране.

Кековац:

--- Цитат: Никац  Фебруар 26, 2024, 06:26:25 пре подне ---
Кучи и Зи - вјерујем да су ово Хаонци, народ сродан Грцима. Евентуално Бриги, који су исто тако сродни Грцима. Илири се никад нису ширили на ово подручје. Не знам који је аргумент за повезивање ове културе с Илирима. Мислим да је ово дошло од неких албанских археолога који су погрешно приписали ову културу Илирима.
https://en.wikipedia.org/wiki/Chaonians


--- Крај цитата ---

Не знам ни ја, али сам пронашао у Срејовићевој књизи Илири и Трачани, на странама 31. и 32. београдског издања из 2002. да пише:


--- Цитат ---Тек од краја VIII века пре нове ере на свим илирским територијама почињу интеграционих процеси који доводе до формирања неколико великих етнокултурних целина, јасно уочљивих тек у VI - V веку пре нове ере. У овом раздобљу засноване су и прве Грчке колоније на југоисточној обали Јадрана - Епидамно (= Dyrrachium, данас Драч), које су основали Коркира и Коринт око 627. године пре нове ере, и Аполонија, коју је основао Коринт око 588. године пре нове ере; оне су снажно утицале на илирска племена у позађу и увеле Илире у историју. На територији јужно од реке Шкумбин формира се култура типа Кучи и Зи, док се северније развија једна добро интегрисана култура, у којој се уочавају регионалне варијанте: Мати култура (средишња област Албаније), Кукес-Дрилон култура (североисточна Албанија и Метохија), Лисијево поље култура (северна Црна Гора) и Гласинац култура (југоисточна Босна). У области Кучи и Зи културе истражени су тумули са више од стотину гробова, који упућују на постојање великих родовских заједница. Накит из тих гробова везује се махом за македонске и грчке радионице. Сасвим су друкчији археолошки налази из тумула у северним областима. У култури Мати гробови садрже разноврстан накит, а у културама Кукес-Дрилон и Гласинац - оружје и ратничку опрему. Већ од VII века пре нове ере на целом северноилирском подручју број ратничких гробова је у сталном порасту, а међу њима се истичу гробови племенских старешина, који садрже скупоцену ратничку опрему, бронзано посуђе и накит од ћилибара. Чини се да су интеграциони процеси који се запажају у култури VII-V века пре нове ере почели најпре у области где се најраније појављују богати ратнички гробови, а то је област Гласинац. Оружје и накит носилаца ове културе прихватиле су све суседне заједнице, тј. носиоци култура Лисијево поље, Мати и Кукес-Дрилон. Поменуте културе вероватно су створили припадници појединих племена, познатих из каснијих историјских извора, и то: културу Гласинац Аутаријати, културу Мати Тауланти, културу Кукес-Дрилон Илири у ужем смислу, а културу Кучи и Зи, која се иначе битно разликује од осталих, Енхелејци или Бриги, тј. посебан народ који су касније асимиловали Илири.

--- Крај цитата ---

Дакле требало би да је то оригинално били неко грчко племе, касније асимиловали од стране Илира.

Кековац:

--- Цитат: drajver  Новембар 30, 2023, 11:01:10 пре подне ---Ово је стара теза која се повлачи још од времена слабије профилације хаплогрупе J-M241 и постојања оног једног младог татарског огранка J-M241 који је на првим каратама изгледао као нека велика концентрација M241 на простору Русије. У суштини, нема никаквог археогенетичког или савременог доказа о постојању J-M241 у степској Јамна популацији. Моришка култура из које су узорци У Мокрину, археолошки је везана за културе југа Балкана. Кавкаски узорци који носе J2b-L283 су аутосомално везани за популацију Кавказа (узорак KDC001 уопште нема нимало степске генетике)  и подручја јужно од Кавказа. Сва разноврсност хаплогрупе J2b-L283 је везана за Кавказ, Левант и Медитеран, а никако за црноморске степе.

Не знам ко је први лансирао ту тезу о поријеклу J2b-L283 из црноморских степа (можда још давно Мацијамо на еупедији), али упркос свих чињеница које говоре контра тога, теза је и даље актуелна и свако мало се појави у форумском простору.

--- Крај цитата ---

У најновијем раду о Индоевропљанима се коначно појавио археогенетички доказ о постојању J-M241>L283 у степској Јајна популацији. То је узорак I10206 из Молдавије, који културолошки припада Јамној култури, датиран на основу археолошког контекста на период између 2900. и 2500. године пре нове ере.

drajver:

--- Цитат: Кековац  Април 19, 2024, 11:11:04 поподне ---У најновијем раду о Индоевропљанима се коначно појавио археогенетички доказ о постојању J-M241>L283 у степској Јајна популацији. То је узорак I10206 из Молдавије, који културолошки припада Јамној култури, датиран на основу археолошког контекста на период између 2900. и 2500. године пре нове ере.

--- Крај цитата ---

Не видим по чему је то археогенетички доказ. Од преко 500 старих и нових анализираних степских узорака у ова посљедња два рада само један J2b-M283 и то у Молдавији (која је више Балкан него степа) и то у периоду када је Јамна већ ушла на Балкан и измијешала се са енеолитским популацијама Балкана. Ова посљедња два рада су ми више доказ да  J2b-M283 није могла доћи преко степе него обрнуто.

Кековац:

--- Цитат: drajver  Април 20, 2024, 06:39:25 пре подне ---Не видим по чему је то археогенетички доказ. Од преко 500 старих и нових анализираних степских узорака у ова посљедња два рада само један J2b-M283 и то у Молдавији (која је више Балкан него степа) и то у периоду када је Јамна већ ушла на Балкан и измијешала се са енеолитским популацијама Балкана. Ова посљедња два рада су ми више доказ да  J2b-M283 није могла доћи преко степе него обрнуто.

--- Крај цитата ---

Видећемо како ће га класификовати аутозомално. За сада ми се чини да је ово типичан представник Јамне културе. Ево шта сам пронашао о њему у додатку:


--- Цитат ---The skeleton, lacking anatomical connection, is incomplete and poorly preserved. Traces of bright red ochre were identified on all its elements, particularly intense on the skull. Other taphonomic changes observed include cracking, exfoliation (aerial weathering), and marks left by rodent teeth. Anthropological sex: male. Molecular sex: male, with an unusual Y-haplogroup J2b2a1 (J-L283). Biological age at death: about 30 years (young adult). Pathologies: supragingival calculus; active porotic hyperostosis (cribra cranii). The skeleton is very robust, with extremely pronounced muscle insertions, with extensive enthesopathic changes on the humerus and femurs. The individual exhibits a very large skeletal stature, at least 181 cm. Traumas: a perimortem fracture in the middle third of the right clavicle. The burial must be attributed to Cernavodă-I or Yamnaya cultures.

--- Крај цитата ---

Ово је иначе била зона мешања степе и Балкана још у енеолиту али су доласком носилаца Јамне културе ствари промењене. Локалитет са кога је овај узорак изгледа даје само узорке имиграната из јужне Русије, без локалне примесе.

Подсећања ради, ово би био најстарији узорак хаплогрупе J2b-L283. Следећи по старости су узорци из Мокрина, који су такође пронађени заједно са другим типичним Јамна узорцима. Затим готово подједнако стар узорак KDC001 који би највероватније поцепао ниво и налази се недалеко од налазишта са северних падина Кавказа где су пронађени њему савремени узорци хаплогрупе R1b>Z2103. Било би по мом мишљењу велико изненађење да је ова хаплогрупа старобалканска и да се јавља у исто време и на истом месту са типичном степском хаплогрупом R1b>Z2103 на три различита локалитета, на самом југу Русије, у Србији и у Молдавији.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију