Аутор Тема: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima  (Прочитано 10622 пута)

Neo

  • Гост
poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« послато: Јануар 14, 2014, 06:35:04 пре подне »
Postovani,
zovem se Predrag Neofitovic,iz Lazarevca sam.Vec duze vreme pokusavam da saznam svoje korene ali ne ide.Elem jos u osnovnoj skoli jedan stariji profesor mi je rekao da poticem od Karadjordjevica ,da je to procitao u nekoj knjizi.Tad me to nije mnogo ni interesovalo ,ali kad sam dosao kuci iz skole i pitao sam oca ,rekao mi je da je to istina ,da ne zna mnogo o tome ali da ne pricam nikome jer moze imati problema na poslu(kasnije shvatam zbog cega)...Medjutim kako sam sazrevao sve me je to vise kopkalo pa sam resio sam da istrazim....Pronadjem knjigu Petra Z.Petrovica Kolubarska Sumadija u kojoj pise poreklo za svaku familiju u mom kraju ,gde za nas  Neofitovice sturo pise da slavimo Djudjevdan i da vodimo poreklo od Karadjordjevica i to je to..
Potom sam se obratio izvesnom Atanackovicu(ako nisam pogresio prezime)koji je krunski savetnik ali nikad nisam dobio odgovor...Na kraju sam obisao nase lokalno groblje uzduz i popreko i popisao sve Neofitovice do cukundede.Za dalja istrazivanja trebale su mi crkvene knjige za koje su mi u crkvi rekli da su im komunisti oduzeli i da se nalaze u mesnoj zajednici.Dobijem dozvolu da pogledam te knjige (doduse jedva)i pronadjem i ime navrdede Vladimira Neofitovica,ali za starije podatke sam morao da idem u arhiv beograda.Tamo sam uspeo da saznam da je Vladimir rodjen 11.03.1856. vencan sa Zivanom Lukic(kum Krsmanovic),ali vise od toga nisam uspeo da saznam jer je bas njihov vencani list zamrljan na mikrofilmu....Kasnije su mi rekli da postoje originali tih dokumeneta koje cuvaju u podrumu arhiva ali da je tamo tesko doci...
Da li ima neko ko mi mozda moze pomoci u ovoj situaciji kad ne vidim i nemam neku ideju kako dalje.HVALA UNAPRED

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #1 послато: Јануар 14, 2014, 09:05:29 поподне »
Да ли сте размишљали о ДНК анализи? На тај начин можете утврдити не само старије порекло већ и везе са ширим кругом родова. Врло је могуће да бисте нашли своје блиске генетске рођаке у табели Српског ДНК пројекта.
Икавац

Neo

  • Гост
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #2 послато: Јануар 14, 2014, 09:09:46 поподне »
Nisam razmisljao o tome.Iskreno sad prvi put i cujem tako nesto!?!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #3 послато: Јануар 14, 2014, 09:40:08 поподне »
Неофитовићи нису сродници Карађорђевића по мушкој линији, већ се наводно Карађорђева сестра Мара удала за извесног Неофита из Лазаревца. Потомци им се прозваше Неофитовићи. Славе Ђурђевдан.

У Ваљевској Тамнави једни Неофитовићи воде порекло од Неофита Весића-Велимировића, који је био калуђер манастира Боговађа и први писар Совјета, докле је овај заседавао у Боговађи.

Неофитовићи су и српска породица која се доселила у Војводину још у 18. веку, из Македоније или северне Грчке, о чему сведочи и презиме, које је настало из грчке речи што означава "новокрштене". Овде су се посрбили.

Видимо да је ово презиме у уској вези са црквом.

Тестирајте се свакако, због Вас. На тај начин ћете веома брзо добити прегршт информација о Вашим прецима.

Што се Карађорђевића тиче, ако је тачна она прича да су сродни Гурешићима који воде порекло из Мораче, онда су по свему судећи И2а. Ми у ДНК пројекту имамо Кљајиће који воде порекло из тог племена, а припадају такође овој хаплогрупи.






Neo

  • Гост
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #4 послато: Јануар 15, 2014, 07:05:45 поподне »
Hvala puno za odgovor.U kojoj ste knjizi ovo procitali za Neofitovice :D

Neo

  • Гост
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #5 послато: Јануар 15, 2014, 07:19:39 поподне »
I ako je to tacno zasto je kralj Petar posle drugog svetskog rata poslao pismo mom pradedi Rajku Neofitovicu ,preko crvenog krsta ,u kome ga pita da li jos u Vreocima(Lazarevac) ima nasih zivih .Mnogo mi je drago za Vas odgovor,napokon sam krenuo dalje sa mrtve tacke.Pozzz

Neo

  • Гост
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #6 послато: Јануар 15, 2014, 08:15:52 поподне »
  Карађорђева сестра МАРИЈА била је удата 1787. г. у село Нерадин код Ирига за шумара Милију Пантелића (Велибор Берко Савић: Кара-Ђорђе, Документи III, 1813.-1817. г. Горњи Милановац 1988. г). Тако долази до његове родбинске везе у Нерадину, а зна се и место где је било домаћинство Пантелића; сада је то кућа СЛАВКА РАДИВОЈЕВИЋА. После смрти ћерке САРЕ и мужа, 1811. г. Марија је напустила село Нерадин и вратила се у Србију, да би се касније удала у село Влакчу код Крагујевца за неког сељака из породице НОВАКОВИЋ, са којим је имала два сина и две кћери (Константин Н. Ненадовић: "Живот и дела великог Ђорђа Петровића Кара-Ђорђа, Беч 1883)??????
PO OVOME ONA PRICA DA SE UDALA ZA NEOFITA IZ LAZAREVCA NE PIJE VODU!
« Последња измена: Јануар 15, 2014, 08:30:35 поподне Neo »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #7 послато: Јануар 15, 2014, 08:42:05 поподне »
Цитат
PO OVOME ONA PRICA DA SE UDALA ZA NEOFITA IZ LAZAREVCA NE PIJE VODU!

Зато је Небојша и нагласио ''наводно'' ... можда је у питању нека друга кћерка, а можда ништа од тога није тачно. Из личног искуства вам саветујем да се одлучите за ДНК тест и тако сазнате и старије порекло и шире сродство Неофитовића. Усмена предаја може да усмери на странпутицу. Понекад је корисна, а понекад и не.
Икавац

Neo

  • Гост
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #8 послато: Јануар 16, 2014, 03:54:27 поподне »
gde moze da se uradi dnk test i koliko to kosta

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #9 послато: Јануар 16, 2014, 04:59:56 поподне »
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=39.0/

У случају да се одлучите за тест преко FTDNA, препоручујем тест на барем 37 маркера ако је могуће. Кошта 169 америчких долара што је неких 125 евра. Довољно да будете сигурни и у хаплогрупу, а врло вероватно се може одредити и ''подгрупа''.

http://www.dnk.rs/Pra-poreklo

Овде се ради о београдској лабораторији где се врши тест на 17 маркера. Пуна цена је 13.000 динара, а ако се најавите ''Пореклу'', можете остварити попуст од 50%.

Поздрав!
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #10 послато: Јануар 17, 2014, 08:07:26 пре подне »
Hvala puno za odgovor.U kojoj ste knjizi ovo procitali za Neofitovice :D

Податак о Карађорђевој сестри Мари је из књиге "Шумадијска Колубара", Петра Ж. Петровића.

Онај део о калуђеру Неофиту је из књиге „Антопогеографија ваљевске Тамнаве", Љубе Павловића.

О Неофитовићима у Војводини се говори у књизи "Енциклопедија Новог Сада" из 2001 год.


Ван мреже Србин1389

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #11 послато: Мај 22, 2018, 08:15:44 поподне »
Неофитовићи нису сродници Карађорђевића по мушкој линији, већ се наводно Карађорђева сестра Мара удала за извесног Неофита из Лазаревца. Потомци им се прозваше Неофитовићи. Славе Ђурђевдан.

У Ваљевској Тамнави једни Неофитовићи воде порекло од Неофита Весића-Велимировића, који је био калуђер манастира Боговађа и први писар Совјета, докле је овај заседавао у Боговађи.

Неофитовићи су и српска породица која се доселила у Војводину још у 18. веку, из Македоније или северне Грчке, о чему сведочи и презиме, које је настало из грчке речи што означава "новокрштене". Овде су се посрбили.

Видимо да је ово презиме у уској вези са црквом.

Тестирајте се свакако, због Вас. На тај начин ћете веома брзо добити прегршт информација о Вашим прецима.

Што се Карађорђевића тиче, ако је тачна она прича да су сродни Гурешићима који воде порекло из Мораче, онда су по свему судећи И2а. Ми у ДНК пројекту имамо Кљајиће који воде порекло из тог племена, а припадају такође овој хаплогрупи.

Да ли можда знате нешто о Карађорђевој сестри Милици? По причи мојих старих удала се за мог курћупа Марка, он је убио турчина и дошао највероватније у село Селевац код Смед. Паланке где и данас живимо. У књигама пише да је дошао из пожаревачког округа, док моји тврде да је дошао са Косова. Он се представљао као Марко Марковић, како га турци не би нашли. Имао је најмање два сина Гају и Саила (Исаила) од којих су Гајићи и Исаиловићи. Слава Св. Петка, славу највероватније није мењао, јер у околини Пожаревца (Влашкој) доста њих славе Св. Петку.
Ова прича о сродству са Карађорђем је највероватније тачна јер то врде и Гајићи из Селвца и Исаиловићи из Доброг Дола, који се највероватније и не познају (у Добри До је отишао Исаилов унук Стеван, па се потом у Селевац вратио Стеванов син Владимир). Знам да је Саилов син Станко роћен 1841. године, а Исаило се први пут помиње као Саило Марков 1832. године, Док га у попису из 1863. године нема. Претпоставља се да се Милица за Марка удала пре устанка. Ако знате нешто више о томе био бих вам пуно захвалан!

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #12 послато: Јул 21, 2021, 01:44:40 поподне »
Znam za Karađorđevu sestru Mariju, da najpre beše supruga Milije Pantelića iz Neradina kod Iriga i da su imali ćerku Saru, koja je umrla u mladosti. Ona se oko kćerkine smrti 1807. godine udala u Vlakču nadomak kragujevca, a njeni sinovi behu Novaković Marko (rođen 1807.) i Janko (rođen 1816.). U tefterima se jedino oni pominju kao Novakovići. Njihovog oca nema u tefterima, jer je po svoj prilici umro dok su nji dvojica bili deca. Najverovatnije se zvao Novak i da su po njemu nosili prezime. Od njih su Markovići i Jankovići iz Vlakče.

Što se tiče Karađorđeve sestre Milice, veoma je moguće da prvo beše supruga Marka od nadomak Smederevske Palanke, pa da se posle preudala za Neofita od nadomak Lazarevca. Mnoge sestre i kćeri znamenitih vojvoda kneževine Srbije su se preudavale.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #13 послато: Јул 21, 2021, 02:31:11 поподне »
Јел сте ви из Вреоца или баш из Лазаревца?

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #14 послато: Јул 22, 2021, 12:59:07 пре подне »
Srbine1389, kako Vam je prezime?
Vi ste iz Selevca? Imaju u Selevcu dve porodice, jedna je Glavašević, oni su od loze srpskog vojvode i hajduka Stanoja Stamatovića Glavaša, a neke druge porodice zovu Saranovcima po selu Saranovu nadomak Rače, jer su prvo tamo živeli preci tih porodica, one su po muškoj liniji u srodstvu sa Karađorđevićima. I danas slave Sv. Klimenta, kog je još Karađorđe slavio.

Marinkovići iz Krćevca, Marinkovići iz Cerovca, u Selevcu sve porodice koje zovu Saranovcima, Gitarići iz Dobrog dola, Starčevići iz Bašina, Kuzmići iz Mramorca, svi slave Sv. Klimenta i oni su svi potekli od Karađorđevih braća od stričeva.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #15 послато: Јул 23, 2021, 09:23:41 поподне »
Neo, da li ste pregledali poreski popis iz 1863. godine ili popis stanovništva iz iste godine?
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima
« Одговор #16 послато: Март 18, 2023, 03:39:58 поподне »
Ne znam baš najbolje da li ovo znanje pripada temi: Poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima ili temi: Karađorđevići, ali mislim da se ovo ovde može nalaziti.

U temi: Poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima - govori se o potomcima vožd Karađorđeve sestre Milice, a ja bih rekao nešto ovde o potomcima vožd Karađorđeve sestre Marije.

Ona se oko 1807. godine udala u Vlakču i imala je dva sina, Novaković Marka (rođen 1807.) i Novaković Janka (rođen 1816.), što je na osnovu teftera i popisa i poznato. Janko je umro između 1853., kad mu se rodio mlađi sin, Vladimir (imao je dva sina, stariji se zvao Stevan), i 1859. godine, kada je obavljen jedan stočni popis. Njegova supruga Jovana, umrla je u poznim godinama (80.-te), 1911. godine. Upisana je kao Jovana Novaković, dok se potomci oba brata prezivaše po njima dvojici. Marko je umro takođe pre 1859. godine. Marko je takođe imao dva sina, Miloša i Živka. Miloš je upisan u MKU kao Miloš Marković Novaković, umro je 1897. godine.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.