Аутор Тема: Порекло Милојевића - Кушиљево  (Прочитано 1300 пута)

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Порекло Милојевића - Кушиљево
« послато: Март 12, 2019, 10:08:07 пре подне »
Поштовање и поздрав!

Већ годинама покушавам да продрем у тајне породичне историје и опет некако стојим у месту, не успевам ништа да пронађем. Углавном су то неке полуинформације или грешке које су се поткрадале код прекуцавања књига...
Моји прабаба и прадеда су се развели давне 1933. (мислим) и деда је врло ретко виђао свог оца, тако да није ни успео да му пренесе породично предање. Како је прадеда био железничар, деда управник пошта широм некада комунистичке нам државе, по бабиним речима, видели су се само једном након развода.
Оно што о прадеди Божидару знам, видео сам плакете код брата од баба тетке, да је био наредник 11. песадијског пука у Првом светском рату и да је био одликован Карађорђевом звездом и мислим Обилићевом ( ово нисам сигуран ), али нисам нигде у некој публикацији успео да нађем потврду за ово. 
Прадеда Божидар би требао да је рођен 1986. у Кушиљеву (отац Милош ?). Породична Слава је свети Трифун.

Захвалан на свакој информацији.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Порекло Милојевића - Кушиљево
« Одговор #1 послато: Март 12, 2019, 10:46:18 пре подне »
Поздрав melkijades

Да ли сте погледали порекло презимена за Кушиљево?
https://www.poreklo.rs/2012/07/22/poreklo-prezimena-selo-ku%C5%A1iljevo-svilajnac/

У првој половини 20. века, 1928. године само је један род славио Вашу славу у Кушиљеву:
Андрејевци (12 к., Св. Трифун). Досељени су из села Топонице код Ниша.

За почетак црквене матичне књиге су најбољи извор информација.
Обично се могу наћи у сеоском храму и 19. век је солидно покривен. Предлажем Вам да ту обавезно пробате.

Што се прадеде тиче, можете се обратити Војном Архиву, написати све што знате.
[email protected]

На одговор се обично чека и до две недеље, али ја сам имао добра искуства с њима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло Милојевића - Кушиљево
« Одговор #2 послато: Март 12, 2019, 10:52:39 пре подне »
Поштовање и поздрав!

Већ годинама покушавам да продрем у тајне породичне историје и опет некако стојим у месту, не успевам ништа да пронађем. Углавном су то неке полуинформације или грешке које су се поткрадале код прекуцавања књига...
Моји прабаба и прадеда су се развели давне 1933. (мислим) и деда је врло ретко виђао свог оца, тако да није ни успео да му пренесе породично предање. Како је прадеда био железничар, деда управник пошта широм некада комунистичке нам државе, по бабиним речима, видели су се само једном након развода.
Оно што о прадеди Божидару знам, видео сам плакете код брата од баба тетке, да је био наредник 11. песадијског пука у Првом светском рату и да је био одликован Карађорђевом звездом и мислим Обилићевом ( ово нисам сигуран ), али нисам нигде у некој публикацији успео да нађем потврду за ово. 
Прадеда Божидар би требао да је рођен 1986. у Кушиљеву (отац Милош ?). Породична Слава је свети Трифун.

Захвалан на свакој информацији.

Поздрав Мелкијадес. Према књизи Михаила Миладиновића: "Пожаревачка Морава" из 1928. године, у селу Кушиљеву је живео само један род који је славио Св. Трифуна, род Андрејеваца:

"Андрејевци (12 к., Св. Трифун). Досељени су из села Топонице код Ниша."

https://www.poreklo.rs/2012/07/22/poreklo-prezimena-selo-ku%C5%A1iljevo-svilajnac/

У књизи "Кушиљево - село крај Мораве" аутора Милана Љубишина Илића-Жеже на стр. 72 се наводи:

" 11. АНДРЕЈЕВЦИ–Шековци и Мујовци досељени из Топонице -
Ниш славе CB. Трифуна 10. кућа,
(Гајићи, Јовановићи, Андрејићи,
Милојевићи, Милошевићи, Марковићи,
Станковићи и Маленовићи)"

У истој књизи на стр. 71 је наведено да су се Андрејевци у Кушиљево доселили у другој половини 18. века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Порекло Милојевића - Кушиљево
« Одговор #3 послато: Март 12, 2019, 04:17:17 поподне »
Хвала на одговорима!  :)

Где бих могао да нађем  "Кушиљево - село крај Мораве"? Волео бих да је прочитам.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло Милојевића - Кушиљево
« Одговор #4 послато: Март 12, 2019, 05:08:37 поподне »
Хвала на одговорима!  :)

Где бих могао да нађем  "Кушиљево - село крај Мораве"? Волео бих да је прочитам.

То је 391. књига из едиције "Хронике села". Можда је има у некој библиотеци из свилајначког краја, вероватно и у Народној библиотеци. Изашла је 2015. године.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Милојевића - Кушиљево
« Одговор #5 послато: Март 12, 2019, 05:21:02 поподне »
Хвала на одговорима!  :)

Где бих могао да нађем  "Кушиљево - село крај Мораве"? Волео бих да је прочитам.

На овом линку можеш видети имена неких библиотека које имају ову књигу:

http://www.vbs.rs/scripts/cobiss?command=DISPLAY&base=99999&rid=213562124&fmt=11&lani=sc
Kамене рабъ и госодинъ