Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 84933 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 916
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #340 послато: Мај 16, 2023, 03:50:09 поподне »
Видећемо. Већ смо овде увидели да међу муслиманима има потомака властеле, што је и очекивано. Оно што нисмо дотакли је могућност да се међу свештенством налазе потомци властеле. Знамо да се тај позив често преноси са колена на колено. А знамо и то да је у средњем веку постојао обичај да један властелински син "оде" у свештенике. Толико митова о пореклу је генетика оповргла да бих ја био обазрив са теоријом да су Немањићи 908, чак бих био слободан да кажем да постоји већа шанса да су Е-V13. Мада ко зна, ако су стварно од Вукановића и ако су стварно Вукановићи Рашком завладали као намесници који су дошли са територије данашње Црне Горе можда то буде и 908. Опет кажем да се занемарује чињеница да су популације које су у раноm средњем веку пришле Србима, и прихватиле име и идентитет, морале имати сопствене вође односно племство. То племство је готово извесно у неком капацитету то наставило да буде и након стапања са Словенима (на пример ова Е-V13 популација).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 887
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #341 послато: Мај 16, 2023, 04:58:56 поподне »
Ако немањићке крви има у Бошњака мора је бити и у Срба.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #342 послато: Мај 16, 2023, 07:42:12 поподне »
Mislim da je najveća šansa naći njihove potomke u Dubrovniku jer je uvjek poraženi član familije bježao u Dubrovnik i tamo ostajao.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • I-A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #343 послато: Мај 17, 2023, 09:17:21 пре подне »
Мало је вјеројатно да постоје потомци самога Немање али и он је изданак њеке лозе која се је могуће гранала и у другом смијеру на маточном им крајишту. Колико је вјеродостојно да су Југовићи од Немањића, не знам.
« Последња измена: Мај 17, 2023, 09:19:38 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 916
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #344 послато: Мај 17, 2023, 12:08:46 поподне »
Мало је вјеројатно да постоје потомци самога Немање али и он је изданак њеке лозе која се је могуће гранала и у другом смијеру на маточном им крајишту. Колико је вјеродостојно да су Југовићи од Немањића, не знам.

Ово је одлично резоновање, цела та лоза није почела са Немањом нити се завршила Урошем. Југовићи су били бочна грана, преко Вукана. Поред њих постоји и низ опскурних информација да је Немања имао бар три брата. Такође Урош Вукановић је наводно имао четри сина (један од њих је и Завида). Наравно ово све узети са резервом јер нигде нисам видео да је неко написао да су Немањићи гарантовано потекли од Вукановића. Када се једног дана буде открила хаплогрупа те лозе то ће бити хајлајт те године  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #345 послато: Мај 17, 2023, 12:33:12 поподне »
Ово је одлично резоновање, цела та лоза није почела са Немањом нити се завршила Урошем. Југовићи су били бочна грана, преко Вукана. Поред њих постоји и низ опскурних информација да је Немања имао бар три брата. Такође Урош Вукановић је наводно имао четри сина (један од њих је и Завида). Наравно ово све узети са резервом јер нигде нисам видео да је неко написао да су Немањићи гарантовано потекли од Вукановића. Када се једног дана буде открила хаплогрупа те лозе то ће бити хајлајт те године  ;D
Није ни Видакова идеја о Дубровнику за подцењивање чак шта више звучи прилично рационално.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7277
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #346 послато: Мај 17, 2023, 12:49:45 поподне »
И ако нема потомака линије Немањића, убеђен сам да има међу ових до сада осам, девет хиљада тестираних, оних који су иста узводна грана са њима, , где би имали са Немањићима TMRCA напр. до 1300 година

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 712
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #347 послато: Мај 17, 2023, 01:12:48 поподне »
И ако нема потомака линије Немањића, убеђен сам да има међу ових до сада осам, девет хиљада тестираних, оних који су иста узводна грана са њима, , где би имали са Немањићима TMRCA напр. до 1300 година
Не би ме чудило да је претекао неки и да се сутра нађе на табели.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1311
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #348 послато: Мај 17, 2023, 09:19:39 поподне »
Ово је одлично резоновање, цела та лоза није почела са Немањом нити се завршила Урошем. Југовићи су били бочна грана, преко Вукана. Поред њих постоји и низ опскурних информација да је Немања имао бар три брата. Такође Урош Вукановић је наводно имао четри сина (један од њих је и Завида). Наравно ово све узети са резервом јер нигде нисам видео да је неко написао да су Немањићи гарантовано потекли од Вукановића. Када се једног дана буде открила хаплогрупа те лозе то ће бити хајлајт те године  ;D

осим код Немањића лично име Завида је било чешће (2x) само у роду Бана Борича /Mathyas frater Zauyde de genere Borych bani. Иначе у овом роду је било и других необичних имена као нпр., Odola, Chalk и Detmar :)
« Последња измена: Мај 17, 2023, 09:24:02 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 887
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #349 послато: Мај 17, 2023, 09:41:37 поподне »
Највећи пораз по нашу генетику и историографију је што ми и данас нагађамо о потенцијалној хаплогрупи Немањића. За то време Чеси, Пољаци и Мађари успели да обраде посмртне остатке својих владара чија је старост добрано већа у поређењу са остацима  последњег Немањића.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #350 послато: Мај 17, 2023, 09:52:46 поподне »
Највећи пораз по нашу генетику и историографију је што ми и данас нагађамо о потенцијалној хаплогрупи Немањића. За то време Чеси, Пољаци и Мађари успели да обраде посмртне остатке својих владара чија је старост добрано већа у поређењу са остацима  последњег Немањића.
Данци знају да наброје у главу сваког до свог суверена старог хиљаду година...а ми се бусамо у груди јуначке, обустављам аутореализам ове секунде али шта ћу био сам изазван😊

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #351 послато: Мај 17, 2023, 10:06:09 поподне »
Највећи пораз по нашу генетику и историографију је што ми и данас нагађамо о потенцијалној хаплогрупи Немањића. За то време Чеси, Пољаци и Мађари успели да обраде посмртне остатке својих владара чија је старост добрано већа у поређењу са остацима  последњег Немањића.

Већ смо више пута раније апсолвирали да је главна препрека тестирању моштију Немањића то што су сви они канонизовани светитељи, те би, претпостављам, узимање честица тих моштију ради лабораторијске анализе било нешто што би Црква могла окарактерисати као светогрђе.

Један од ретких неканонизованих Немањића из владарске гране је цар Стефан Душан, али за кости које се чувају у цркви Светог Марка на Ташмајдану и које наводно припадају њему не може се поуздано тврдити да су заиста његове, о чему је такође раније писано. Мислим да би било погубно њих тестирати и доћи, могућно, до погрешног закључка.

Ако неко има бољу идеју, нека јави  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #352 послато: Мај 17, 2023, 10:16:40 поподне »
Већ смо више пута раније апсолвирали да је главна препрека тестирању моштију Немањића то што су сви они канонизовани светитељи, те би, претпостављам, узимање честица тих моштију ради лабораторијске анализе било нешто што би Црква могла окарактерисати као светогрђе.

Један од ретких неканонизованих Немањића из владарске гране је цар Стефан Душан, али за кости које се чувају у цркви Светог Марка на Ташмајдану и које наводно припадају њему не може се поуздано тврдити да су заиста његове, о чему је такође раније писано. Мислим да би било погубно њих тестирати и доћи, могућно, до погрешног закључка.

Ако неко има бољу идеју, нека јави  ;)
Управо се о томе и ради што се овом темом отвара хиљаду других тема које ми као предполитичко друштво, мада друштво је ријеч која подразумјева цивилизацијски напредак, нисмо спремни да покренемо. Завршио сам, заиста не бих даље.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 887
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #353 послато: Мај 17, 2023, 10:21:50 поподне »
Може се упоредити узорак из цркве светог Марка са остацима Симеона Уроша Немањића који почива у Метеорима  ако се не варам. Верујем да грчка црква и држава не би правили проблем,  ако то пак буде случај барем се пробало.  Остаје и ближа и једноставнија варијанта у виду манастира Давидовице где би требало да почива Вратислав Немањић.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #354 послато: Мај 17, 2023, 10:30:59 поподне »
Може се упоредити узорак из цркве светог Марка са остацима Симеона Уроша Немањића који почива у Метеорима  ако се не варам. Верујем да грчка црква и држава не би правили проблем,  ако то пак буде случај барем се пробало.  Остаје и ближа и једноставнија варијанта у виду манастира Давидовице где би требало да почива Вратислав Немањић.

Е, проблем је у овоме означеном. Ко то може гарантовати...
Мошти за које поуздано знамо чије су, ипак су под црквеном заштитом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #355 послато: Мај 17, 2023, 10:32:17 поподне »
Управо се о томе и ради што се овом темом отвара хиљаду других тема које ми као предполитичко друштво, мада друштво је ријеч која подразумјева цивилизацијски напредак, нисмо спремни да покренемо. Завршио сам, заиста не бих даље.

Па, немој тако, рођаче, прећера га...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 887
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #356 послато: Мај 17, 2023, 10:35:18 поподне »
Колико сам упознат нађена је надгробна плоча са његовим именом и посмртни остаци испод ње. Може се урадити днк анализа, резултат би био занимљив без обзира био то Вратислав  Немањић или не. Ту такође почива и Дмитар Немањић његов отац.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #357 послато: Мај 17, 2023, 10:37:24 поподне »
Колико сам упознат нађена је надгробна плоча са његовим именом и посмртни остаци испод ње. Може се урадити днк анализа, резултат би био занимљив без обзира био то Вратислав  Немањић или не. Ту такође почива и Дмитар Немањић његов отац.

Ако су подаци за надгробну плочу тачни, подржавам! Ипак не смемо баш све сасвим релативизирати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 887
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #358 послато: Мај 17, 2023, 10:40:15 поподне »
Ако остаци дотичне особе нису мошти  светитеља црква не би смела и требала правити проблем.  Вратислав није проглашен за светитеља колико сам упознат.   

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #359 послато: Мај 17, 2023, 10:41:55 поподне »
Ако остаци дотичне особе нису мошти  светитеља црква не би смела и требала правити проблем.  Вратислав није проглашен за светитеља колико сам упознат.

Тако је, то би био изводљив подухват тестирања.
"Наша мука ваља за причешћа"