Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Plemenski rječnik ličko-krbavske županije

(1/8) > >>

Pavo:
Prije nekog vremena, prebacih podatke iz ove poznate knjige u Excel.  Jedna od stvari koju shvatih je da je podjela po naseljima prilično proizvoljna.  Negdje se uzimaju naselja po definiciji popisa stanovništva 1910., negdje se uzimaju dijelovi naselje, negdje je jednostavno čitava katastarska općina sa svim naseljima prikazana kao jedno.  Poredeći s tim popisom, ubicirao sam sva naselja i stavio ih u pripadajuće općine i kotare.  Nakon toga sam služeći se Pavičićem i raznim lokalnim monografijama podijelio stanovništvo po vjeri.  Nisam to učinio za gradove Senj, Gospić i Otočac jer se čini puno težim.  Nije toliko ni važno jer je gradsko stanovništvo i onako često "prolazno."  Nakon tog sam iz pojedinih monografija izvukao krsne slave za pravoslavne rodove.  Pošto nema monografija za svako selo, to sam samo dijelom uradio. 

Pošto ovdje ima ljudi koji više znaju o Lici(i koji jesu iz Like, bar podrijetlom), mislim da bi bilo dobro kad bi mi forumaši zajedno sastavili popis krsnih slava.  I naravno, gdje sam pogriješio što se tiče vjere, kad bih bio ispravljen.  Uz malo truda, popis bi u ovakvom obliku bio vredniji i korisniji nego u obliku u kom ga je Grujić objavio.

https://www.mediafire.com/file/cotu58iu8exlf85/1915.xlsx
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1j89Wratfv3et0HHDawzLw26bDEqJlhbeTDD_yWGkw-I/edit#gid=2116221407

Банија:

--- Цитат: Pavo  Октобар 26, 2017, 11:05:02 поподне ---Prije nekog vremena, prebacih podatke iz ove poznate knjige u Excel.  Jedna od stvari koju shvatih je da je podjela po naseljima prilično proizvoljna.  Negdje se uzimaju naselja po definiciji popisa stanovništva 1910., negdje se uzimaju dijelovi naselje, negdje je jednostavno čitava katastarska općina sa svim naseljima prikazana kao jedno.  Poredeći s tim popisom, ubicirao sam sva naselja i stavio ih u pripadajuće općine i kotare.  Nakon toga sam služeći se Pavičićem i raznim lokalnim monografijama podijelio stanovništvo po vjeri.  Nisam to učinio za gradove Senj, Gospić i Otočac jer se čini puno težim.  Nije toliko ni važno jer je gradsko stanovništvo i onako često "prolazno."  Nakon tog sam iz pojedinih monografija izvukao krsne slave za pravoslavne rodove.  Pošto nema monografija za svako selo, to sam samo dijelom uradio. 

Pošto ovdje ima ljudi koji više znaju o Lici(i koji jesu iz Like, bar podrijetlom), mislim da bi bilo dobro kad bi mi forumaši zajedno sastavili popis krsnih slava.  I naravno, gdje sam pogriješio što se tiče vjere, kad bih bio ispravljen.  Uz malo truda, popis bi u ovakvom obliku bio vredniji i korisniji nego u obliku u kom ga je Grujić objavio.

https://www.mediafire.com/file/cotu58iu8exlf85/1915.xlsx

--- Крај цитата ---

Свака част за ово, Паво.

Исправка једна само (вјерујем да има још података за исправити и дорадити), Грујић је пописао 9 кућа Демића у Лучанима код Бриња, а уствари се ради о Домићима.

Банија:
Допуна и потврда за крсне славе:
- Вејновић, мјесто Толић, крсна слава Василијевдан
- Вујновић, мјесто Дивосело, крсна слава Врачевдан
- Вулетић, мјесто Кукљић, крсна слава Ђурђевдан
- Делић, мјесто Бјелопоље, крсна слава Јовањдан
- Драгосавац, мјесто Вребац, крсна слава Јовањдан
- Дупор, мјесто Штикада, крсна слава Јовањдан
- Јањатовић, мјесто Влашко Поље, крсна слава Јовањдан
- Мандић, мјесто Вребац, крсна слава Јовањдан
- Мандић, мјесто Јошан, крсна слава Јовањдан
- Наранчић, мјесто Вребац, крсна слава Јовањдан
- Павичић, мјесто Шкаре, крсна слава Јовањдан
- Радаковић, мјесто Брувно, крсна слава Никољдан
- Хркаловић, мјесто Турјански, крсна слава Јовањдан

Небојша:
Свака част за ово, Паво. Веома корисно.

Новаковићи из Прибудића и Велике Попине славе Аранђеловдан. Дукићи из Томингаја и Дерингаја (Грачац) славе Стевањдан. Без обзира на тај део са славама (додаћемо накнадно), много значи.

Банија:
- Богдановић, мјесто Вребац, крсна слава Ђурђевдан
- Брчин, мјесто Грачац, крсна слава Ђурђевдан
- Лукић, мјесто Трнавац, крсна слава Јовањдан
- Шкундрић, мјесто Прибудић, крсна слава Јовањдан

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију