Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 435041 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1240 послато: Јун 14, 2018, 04:27:09 поподне »
Берзити и Вајунити  :) За очекивати је и да је солидан део ових динараца Z17855 (у том крају смо имали један Z17855>А1221, да не говорим о оближњим егејским Македонцима).

Наравно, ништа од маркера?

Брсјаци и Вој(и)нићи.  ;) Ништа од маркера, поодавно су админи са њиховог пројекта закључали ексел табелу са маркерима тестираних и склонили је са сајта. Чини ми се да се то поклопило са пристизањем већег броја I2a и R1a резултата из Албаније.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1241 послато: Јун 14, 2018, 04:38:53 поподне »
Берзити и Вајунити  :) За очекивати је и да је солидан део ових динараца Z17855 (у том крају смо имали један Z17855>А1221, да не говорим о оближњим егејским Македонцима).


И ја сам тог мишљења да се R1a-M458>L1029 и I2a-Z17855>A1221 може везати за Брсјаке и Вајуните...

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1242 послато: Јун 22, 2018, 01:59:22 поподне »
Најзад прочитах читаву тему од прве до 67ме странице. Хвала вам сада су ми је ова тема јаснија. Доста корисних информација сам прикупио у виду линкова на књиге и мапе. Има ту још доста да прођем али коначно сам на правом форуму :).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1243 послато: Јун 22, 2018, 03:55:18 поподне »
Најзад прочитах читаву тему од прве до 67ме странице. Хвала вам сада су ми је ова тема јаснија. Доста корисних информација сам прикупио у виду линкова на књиге и мапе. Има ту још доста да прођем али коначно сам на правом форуму :).

Свака част! Тако то раде прави и озбиљни форумаши. ;)



Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1244 послато: Јун 23, 2018, 12:08:30 пре подне »
Постоји презиме Кабашић, а видео сам да и постоји aлбанско презиме Кабаши?
Да ли ту има икакве везе, шта мислите?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1245 послато: Јун 23, 2018, 12:12:27 пре подне »
Постоји презиме Кабашић, а видео сам да и постоји aлбанско презиме Кабаши?
Да ли ту има икакве везе, шта мислите?

О Кабашићима и још неким презименима је било речи на овој теми:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1590.msg30482#msg30482
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1246 послато: Јун 25, 2018, 08:53:16 пре подне »
Да ли може неко да постави мапу потенцијалне прапостојбине Албанаца, НиколаВук је помињао тромеђу Бугарска-Србија-Македонија.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1247 послато: Јун 25, 2018, 02:07:08 поподне »
Да ли може неко да постави мапу потенцијалне прапостојбине Албанаца, НиколаВук је помињао тромеђу Бугарска-Србија-Македонија.

На овој карти су приказане некрополе спаљених покојника са налазима керноса од краја 2. до краја 4. века (касноантички археолошки хоризонт Беса), самим тим то би било подручје потенцијалне прапостојбине носилаца раноалбанског језика:



На овој теми сам приложио више информација о том археолошком хоризонту:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1882.msg41827#msg41827
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1248 послато: Јун 25, 2018, 02:21:10 поподне »
Захваљујем.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1249 послато: Јун 25, 2018, 10:36:08 поподне »
Дали неко може да предпостави које хаплогрупе су су биле застуљене код Беса ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1250 послато: Јун 26, 2018, 12:21:14 поподне »
Дали неко може да предпостави које хаплогрупе су су биле застуљене код Беса ?

Радна претпоставка, засад, су подгране испод R1b-BY611 и испод E-V13>FGC11450. То ће бити у домену претпоставке док (и ако) се не ураде археогенетска тестирања њихових некропола. У питању су углавном спаљени покојници па ту материјала за извлачење ДНК неће бити, али пронађено је и неколико инхумираних, те њих треба циљати.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1251 послато: Јун 26, 2018, 02:13:40 поподне »
Радна претпоставка, засад, су подгране испод R1b-BY611 и испод E-V13>FGC11450. То ће бити у домену претпоставке док (и ако) се не ураде археогенетска тестирања њихових некропола. У питању су углавном спаљени покојници па ту материјала за извлачење ДНК неће бити, али пронађено је и неколико инхумираних, те њих треба циљати.
Сад бар знамо шта је следеће на реду...

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1252 послато: Јун 27, 2018, 02:32:42 поподне »
Најзад прочитах читаву тему од прве до 67ме странице. Хвала вам сада су ми је ова тема јаснија. Доста корисних информација сам прикупио у виду линкова на књиге и мапе. Има ту још доста да прођем али коначно сам на правом форуму :).

Ја сам почео да читам, прочитао пола можда, па онда прескакао странице онако насумично отварао. Уфф мука жива. :)

Видео сам од тврдњи да су староседеоци, до тврдњи да су дошли са Бугарима, са Кавказа, да су ружни, да личе на Јермене, генетски Башкири, и ја сад стварно не знам више шта да мислим?
Пола текста нисам разумео, ни генетске ни лингвистичке приче. Ја сам политиколог, и Албанци су ми занимљиви из разних разлога.

Јел има неко неки сиже приче? Да 'л су Илири или нису то ме занима? Ако нису Илири да л'су барем некакви други староседеоци?  ;D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1253 послато: Јун 27, 2018, 02:42:26 поподне »
Ја сам почео да читам, прочитао пола можда, па онда прескакао странице онако насумично отварао. Уфф мука жива. :)

Видео сам од тврдњи да су староседеоци, до тврдњи да су дошли са Бугарима, са Кавказа, да су ружни, да личе на Јермене, генетски Башкири, и ја сад стварно не знам више шта да мислим?
Пола текста нисам разумео, ни генетске ни лингвистичке приче. Ја сам политиколог, и Албанци су ми занимљиви из разних разлога.

Јел има неко неки сиже приче? Да 'л су Илири или нису то ме занима? Ако нису Илири да л'су барем некакви други староседеоци?  ;D

Прочитај оно што се о томе скорије писало на овој теми, ту отприлике имаш сиже. Ја бих сад написао, али немам времена.  :) Или питај Александра да ти преприча.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1254 послато: Јун 27, 2018, 03:38:59 поподне »
ОК, вратио сам се 10 страна уназад.

Добро, нису Албанци са Кавказа, име им је по граду који је био код данашње Кроје и где је живело илирско племе. А прото-албанци су живели близу прото-румуна (то је све 4 до 7 век), па су дошли овамо, а што се тиче тестова Албанци су доста другачији од Словена, и вероватно је то илирско-трачко порекло.
Данашња албанска нација је друга тема и ту има албанизованих ко зна којих група.

Јел то то?  ;D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1255 послато: Јун 27, 2018, 03:42:40 поподне »
ОК, вратио сам се 10 страна уназад.

Добро, нису Албанци са Кавказа, име им је по граду који је био код данашње Кроје и где је живело илирско племе. А прото-албанци су живели близу прото-румуна (то је све 4 до 7 век), па су дошли овамо, а што се тиче тестова Албанци су доста другачији од Словена, и вероватно је то илирско-трачко порекло.
Данашња албанска нација је друга тема и ту има албанизованих ко зна којих група.

Јел то то?  ;D

Хахаха, врло поједностављено, али није лоше!  :D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1256 послато: Јун 27, 2018, 05:00:29 поподне »
Иначе, читајући оне прве стране сам видео нешто занимљиво, а то је да је муслиманско становништво ''Санџака'', око 70% албанског порекла. Ја сам нпр. мислио да су они Бошњаци (што и јесу сада) односно да су дошли из БиХ или да су исламизовани припадници неких црногорских племена. Е сад мени је то занимљиво и због ових наших политичких заврзлама са њима, па у том светлу је била изјава Хотија од пре неки дан у вези са поделом Косова, где он рече ако тако буде ми хоћемо Санџак. Ја сам био у фазону шта овај прича па они су тамо Бошњаци немају никакве везе са вама. Мислим и немају данас, нико не прича тамо албански нити се идентификује тако.
А сетих се и Аћифа Ефендије који заиста беше прави Албанац и који је све те муслимане тог краја претварао у Албанце. Значи није то без разлога било.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1257 послато: Јун 27, 2018, 05:12:45 поподне »
Највеће појединачно племе у Санџаку су Клименте, онда на ред долазе Кучи, мјешовити српско-албански род (неке Санџаклије потичу од католичких Куча, неке од православних). Ако све Р1б BY-611 родове рачунамо као цјелину, они су онда заступљенији процентуално и од Климената. У Санџаку имаш доста и Ј2б2 родова, то су углавном Хоти, Шкреље и Груде.
Санџаклије су, ако ту не рачунамо Пријепоље, западни дио Бијелог Поља, Пљевља, Прибој и Нову Варош, у основи исламизирани славофони Албанци, са примијетним српским упливом који долази од једног дијела Куча, те од Дробњака и разних И2а и Р1а родова.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1258 послато: Јун 27, 2018, 05:34:06 поподне »
Да не заборавим ово у вези Аћифа Бљуте. Он није "албанизовао" санџачке "Бошњаке", јер је то било немогуће, ти људи се јесу осјећали Албанцима у том периоду. Нико се у Новом Пазару није бунио против тога, нити се је ико поистовјећивао са Босанцима. Ношња Санџаклија је на свим сликама прије Другог свјетског рата гегијска, код неких старијих људи се је носила и послије рата.

Санџаклије се са босанским муслиманима поистовјећују у националном смислу тек 1993. године, јер их је ипак језик повезивао с њима. Како већина Санџаклија рођених послије 1941. није знала албански, лакше им је било поистовијетити се са неким са ким дијеле заједнички језик.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1259 послато: Јун 27, 2018, 05:48:50 поподне »
Аха тако, хвала.
Па како се десило то да забораве свој језик и традицију тако ''релативно'' брзо. Вероватно комунисти нешто ту одрадили :)