Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 54319 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #180 послато: Децембар 16, 2020, 03:40:18 поподне »
Mislim da je to prava stvar, rodoslov direktnih predaka sa očeve i majčine strane!
Ja sam uradila takav rodoslov direktnih predaka sa godinama rodjenja i smrti,  sa nekih 150 imena i stoji uramljen na zidu sobe mog unuka prvaka. :)
Taj rodoslov je sastavni deo moje knjige, monografije u kojoj  je  svaki predak pomenut po nekoj priči, vremenu, dogadjaju i  na taj način  približen  svojim potomcima. Jer samo puko nabrajanje imena...ne znači baš mnogo potomcima.
Moje je mišljenje da se upisivanjem ostalih rodjaka ( ujaka i stričeva, braće od njih itd.) gubi i na smislu i kvalitetu rodoslova. Na smislu, jer je to nepregledna šuma hiljada imena koja se ne da ispratiti, a na kvalitetu - da li su baš svi podaci tačni.
Ех... мој поглед на породично стабло је сасвим другачији. Мени би одлично одговарало да имам негде 10-метарски зид, па да прострем слику са свим подацима како треба :D

Нешто мислим, свакако нам стижу модерна времена, да то чак не би ни морало да буде на папиру, него да буде екран, са могућношћу пипања (и тиме отварања детаља о некоме).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #181 послато: Децембар 16, 2020, 04:36:22 поподне »
Ех... мој поглед на породично стабло је сасвим другачији. Мени би одлично одговарало да имам негде 10-метарски зид, па да прострем слику са свим подацима како треба :D

Нешто мислим, свакако нам стижу модерна времена, да то чак не би ни морало да буде на папиру, него да буде екран, са могућношћу пипања (и тиме отварања детаља о некоме).

Родослову са свим подацима мислим да ни 3D приказ неће бити од помоћи. :)



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #182 послато: Децембар 17, 2020, 12:16:47 поподне »
Просторни приказ је превише компликован, такав ми је утисак.

Решење које ми се највише свиђа је слика стабла са пуно детаља, са напоменом да цртам одоздо па на горе. Некако ми је логично да "стабло" има корен доле, а да гране расту на горе, па колико где буде. Свестан сам да већина црта тако што стави најстаријег претка горе (као некакав наслов) па испод дописује шта треба. Могуће је да је смер цртања на доле и практичнији, али... слобода избора :)
Најважније је да смо у поседу података. Цртање може да направи било ко.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #183 послато: Март 29, 2021, 12:07:41 пре подне »
Лука Илић Ориовчанин - Народни славонски обићаји (1846)

Да не отварам посебну тему, нађох вечерас ову књигу, па у делу о презименима помиње исту праксу у Славонији, као што ћемо имати у Кнежевини Србији до наредбе кнеза Александра Карађорђевића 1851. године.


http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=publications&id=3748&m=2#page/31/mode/1up

Вредно је погледати и одељак о Породу, где се говори и о личним именима у Славонији.




Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #184 послато: Јун 19, 2021, 09:55:54 поподне »
Да ли неко можда зна које би могло бити порекло надимка Ђерђељаш или Ђервђељаш?

Ван мреже Александар

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 27
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #185 послато: Децембар 01, 2021, 04:07:24 поподне »
"Рођаче" ;)
Пошто си се доста бавио са Спаићима ако имаш шта прикупљено неби било лоше да ми пошаљеш јер су ово задњи издисаји да нешто сачувамо.
Александар Спаић, Требиње
065004003
[email protected]
Aleksandar

Ван мреже misko_mikeli

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #186 послато: Јануар 23, 2022, 01:28:51 поподне »
Помаже Бог, занима ме да истражим порекло породице Сушић из околине Гацка, место Гарева, крсна слава Свети Игњатије Богоносац 02.01. Знам да припадамо племену Малешеваца.
Моји преци су настањени у Остружници код Београда.
Нисам радио днк тест.
Молим вас да ми дате савет како да наставим са даљим истраживањем и напишете ако нешто знате о овој породици.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #187 послато: Јануар 26, 2022, 12:40:05 поподне »
Цитат
Bracović, Bjeliši (Bar) i kao: Đerđelović; Đurjan, uz Skadarsko jezero (Debela Krajina), porijeklom iz Kuča; Vrbica (Kuči), ogranak Radetina, a jedno vrijeme i kao: Đerđelović, porijeklom su iz Selaca u Klimentima (Albanija); Kosor i Cerje (Kuči), od njih su u Podgorici i područnom Spužu

Да ли неко има више информација о Брацовићима, бившим Ђерђеловићима, то презиме јако подсећа на наш надимак Ђерђељаши, а видим да се наводи даље порекло из Климента, што нам је други надимак? Некако превише случајности, а презиме је врло специфично.
« Последња измена: Јануар 26, 2022, 12:41:53 поподне НикПав »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #188 послато: Фебруар 04, 2022, 11:08:22 пре подне »
Помаже Бог, занима ме да истражим порекло породице Сушић из околине Гацка, место Гарева, крсна слава Свети Игњатије Богоносац 02.01. Знам да припадамо племену Малешеваца.
Моји преци су настањени у Остружници код Београда.
Нисам радио днк тест.
Молим вас да ми дате савет како да наставим са даљим истраживањем и напишете ако нешто знате о овој породици.
Можда неко да одговори на ово питање?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #189 послато: Фебруар 04, 2022, 01:14:10 поподне »
Помаже Бог, занима ме да истражим порекло породице Сушић из околине Гацка, место Гарева, крсна слава Свети Игњатије Богоносац 02.01. Знам да припадамо племену Малешеваца.
Моји преци су настањени у Остружници код Београда.
Нисам радио днк тест.
Молим вас да ми дате савет како да наставим са даљим истраживањем и напишете ако нешто знате о овој породици.

Оно што бих за почетак предложио јесте тестирање на 23 маркера у Београду (преко Порекла), а у зависности од резултата теста, M423 Panel код компаније YSeq. Ово је линк на тај тест:
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788

Наравно, уколико постоје финансијске могућности најбоље је урадити одмах неки од дубинских тестова: BIGY700, WGS400, Dante, Nebula.




Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #190 послато: Март 03, 2022, 01:04:06 поподне »
Једна занимљивост на маргини или како "утврђене" норме могу да одведу на погрешан траг.

Након што сам добио овај Оцмански дефтер из 1851. за своје село у истом стоји да је село у том тренутку имало 7 домаћинстава (породица) и све су пописане са презименима (што је више био изузетак него правило). Једна од пописаних породица је и породица Јанковић, које данас у селу нема. Мој неки лаички закључак је био изумрли или одселили (у суседним селима има Јанковића), но то се показало као погрешно. Иста та породица је пописана 1882. у Шематизму епархије дабробосанске као Врховац. Чисто један пример како неке коинценденције могу да наведу на погрешан траг тј. размишљање.

Наравно знајући да код нас презимена нису била утврђена тј. да су се мењала по имену оца и слично. презиме Јанковић прилично наводи на мишљење да би се отац пописаног могао називати Јанко, но у попису се наводи и име оца, а то је Милан.

Све то у принципу још једном пказује колико је тешко реконструисати породично стабло једне српске породице.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #191 послато: Март 03, 2022, 05:17:45 поподне »
Једна занимљивост на маргини или како "утврђене" норме могу да одведу на погрешан траг.

Након што сам добио овај Оцмански дефтер из 1851. за своје село у истом стоји да је село у том тренутку имало 7 домаћинстава (породица) и све су пописане са презименима (што је више био изузетак него правило). Једна од пописаних породица је и породица Јанковић, које данас у селу нема. Мој неки лаички закључак је био изумрли или одселили (у суседним селима има Јанковића), но то се показало као погрешно. Иста та породица је пописана 1882. у Шематизму епархије дабробосанске као Врховац. Чисто један пример како неке коинценденције могу да наведу на погрешан траг тј. размишљање.

Наравно знајући да код нас презимена нису била утврђена тј. да су се мењала по имену оца и слично. презиме Јанковић прилично наводи на мишљење да би се отац пописаног могао називати Јанко, но у попису се наводи и име оца, а то је Милан.

Све то у принципу још једном пказује колико је тешко реконструисати породично стабло једне српске породице.

Још један од многих примера како је потпуно другачије искуство Срба по различитим државама у којим су живели. У Аустрији/Аустроугарској постоје стабилна презимена и књиге без проблема, кнежевина/краљевина Србија је временом успостављала барем некакав ред, а део који је тек 1912. ослобођен од Турака је слаб и хаотичан, што се тиче докумената.

Ван мреже Bato

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #192 послато: Март 12, 2022, 12:11:52 пре подне »
Поздрав,

У последње време сам се бавио пореклом своје породице, Продана из Врањске. Сазнао сам за предање које наводи како су Продани из места Ковачи преко залеђа Херцег Новог дошли у Слано (1850-1860). Из Сланог су се преселили у Тодориће код Билеће па у Врањску. Прва асоцијација су ми били Продани из Пиве јер и тамо постоји место Ковачи где су имали једну кућу али предање говори како смо славили и пре Врањске Аранђеловдан док ови у Пиви славе Јовањдан и дошли су из Дробњака.

Друго место које се зове Ковачи је у Грбљу и одговара причи о путовању преко залеђа Херцег Новог. Уистину, све породице које су записане славе Аранђеловдан.

1. Бајковићи (8 кућа), према Накићеновићу су се доселили у засеок Бјелошевићи из Главата 1720. а тамо су били староседеоци. Према Љуби Бајковићу су дошли 1685. из Главата али су из Грађана.

2. Бјелоши (2 куће) из Бјелоша код Цетиња. Дошли око 1780.

3. Ђурићи (12 кућа) из Мојдежа код Херцег Новог. Дошли око 1700.

4. Дољанице (8 кућа) Дошли 1600. Исти са онима из Кримовица.

5. Јовановићи (3 куће), исти са онима из Врановића и Горовића из Црне Горе. Дошли око 1700.

6. Буздовани који су се пре звали Сердаревићи и дошли су из Херцеговине али не пише кад јер их Саво Накићеновић не спомиње.

Да ли постоји могућност да сазнам да ли се неко селио од ових породица?

Наишао сам на податак да се Продани спомињу и у Прчњу код Котора али немам извор тј. књигу "Презимена у Црној Гори" од Вукоте и Акима Миљанића.

Ван мреже Nikolina09

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #193 послато: Март 18, 2022, 01:07:25 пре подне »
Poštovana pokušala sam ovde da nadjem nešto o Čancima iz Široke Kule, ali ne polazi mi za rukom. Ako neko zna nešto bila BiH mu zahvalna

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #194 послато: Април 26, 2022, 04:55:33 пре подне »
Интересантна прича коју сам чуо прекјуче на првом Ускршњем збору Павловића дијаспоре у Џерсију, да смо од баба Вишње. За Комненовиће из Босуте, са којима наводно делимо истог мушког претка, у литератури сам нашао да су ту дошли из Добриње код Пожеге, а мени се у аутосомалним поклапањима појављује један од Марковића из Крушевице, са којима нема трагова сродства од 1800. на овамо у породичном стаблу, а за њих се у литератури наводи да "веле да су у сродству са Обреновићима". Тачно или не, подаци које скупљам од разних Павловића грана постају веома замршени  ::)

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #195 послато: Јун 25, 2022, 06:19:21 поподне »
Izvinjavam se, ako možda tražim dlaku iz jajeta, ali samo me ovo zanima...

Da li su u haračke teftere upisivani muškarci starosti 79 + godina?
Ipak ljudi stariji od ovih godina nisu plaćali harač.

U tefterima gde su upisani moji preci, nema staraca 79 +, pa sam neko vreme bio mišljenja, kako starci nisu plaćali harač, da stoga nisu bili ni upisivani, ali i ako jesu, ipak je prosečan život bio kraći nego u savremenom dobu... Kako ima teftera i sa upisanom i neupisanom starošću, opet sam bio mišljenja da je popisivanje rađeno nesistematski i mesno parcijalno, pa negde su upisivali starosti, a negde ne i da je bio isti slučaj i sa starcima koji ne plaćaju harač.

Radojko Kojadinović (1746-1835) iz Selevca kod Smederevske palanke, jasenički obor-knez je bio upisan u harački tefter iz 1833. godine iako nije više plaćao harač, ali on je bio čuven čovek...

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%98%D0%BA%D0%BE_%D0%9A%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #196 послато: Јун 25, 2022, 10:52:54 поподне »
Питање је колико су све те године биле тачне, али имам један сасвим јасан сопствени пример, један предак је на тефтеру уписан да има 85 година.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #197 послато: Јун 26, 2022, 07:26:28 пре подне »
Да, многи кажу да је у харачким пописима било много лагања (додавања година) из разумљивих разлога.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #198 послато: Јун 26, 2022, 10:28:26 поподне »
Да, многи кажу да је у харачким пописима било много лагања (додавања година) из разумљивих разлога.

Sigurno je i toga bilo da su muškarci 70-75+ dodavali godine da bi pre prestali plaćati harač. Možda su čak i smeliji sredovečni ljudi tako malo dodali godine... Uglavnom mala deca mislim da nisu mogla (mnogo) da dodaju godine, zamislite detetu od 1 god., da neko doda godinu ili dve ili da detetu od 12 godina dodate 2 godine, ipak je to uočljivo...
Što je čovek stariji, lakše mu je prikačiti vizuelno godine...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #199 послато: Јун 26, 2022, 10:43:39 поподне »
Питање је колико су све те године биле тачне, али имам један сасвим јасан сопствени пример, један предак је на тефтеру уписан да има 85 година.

Da, i to je tačno... Ljudi su znali malo da krivotvore godinama starosti, a bilo je i nepismenosti i polupismenosti (1941. godine je u kraljevini Jugoslaviji bilo pismeno svega 43 % stanovništva), dobrog i lošeg sećanja...

Uglavnom otac oca roda mog, Ješe T. Smiljanića (1797-1853), Teodor Teša Smiljanić, nije upisan u haračke teftere, već samo u jedan tefter vlasnika domaćinstava iz 1832. godine, kao Teša Smiljanić, i više nigde. Njegov sin je upisivan u teftere kao Smiljanić i kao Teodorović i u jednom popisu domaćina kao Petrović. Zato i pitah ovo... Stoga pretpostavljam da je Teša živeo u periodu 1749-1832 i da se naposletku upisao u taj gore pomenuti tefter da bi ostavio trag i svoje ime za naredne generacije i da je kasnije i umro... Petar i Smiljana su bez sumnje bili njegovi roditelji.
« Последња измена: Јун 26, 2022, 10:46:20 поподне Ješo »
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.