Аутор Тема: Необична и ретка презимена међу Србима  (Прочитано 10603 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #20 послато: Март 14, 2021, 05:17:11 поподне »
Истражујући порекло презиме Парлић дошао сам до више теорија али за ову што је НиколаВук изнео нисам знао тако да ћу покушати и њу да проверим и да видимо има ли смисла везивати ово са Парлићима који су живели на Косову и Метохији. Печалбарење по Румунији је било и људи са тих простора су одлазили тамо и враћали се али касније тако да ова теорија остаје упитна, али може бити и нека стара српско-словенска реч која је касније изумрела или се сачувала ето код Румуна. Питаћу једног Румуна дали зна нешто о томе.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #21 послато: Март 14, 2021, 05:22:23 поподне »
Истражујући порекло презиме Парлић дошао сам до више теорија али за ову што је НиколаВук изнео нисам знао тако да ћу покушати и њу да проверим и да видимо има ли смисла везивати ово са Парлићима који су живели на Косову и Метохији. Печалбарење по Румунији је било и људи са тих простора су одлазили тамо и враћали се али касније тако да ова теорија остаје упитна, али може бити и нека стара српско-словенска реч која је касније изумрела или се сачувала ето код Румуна. Питаћу једног Румуна дали зна нешто о томе.

Сама реч коју сам навео је румунско-цинцарског, односно источнороманског порекла, а у тај језик је ушла по свему судећи из старословенског, током првих векова након досељавања Словена (7-9. век), дакле нема скорије румунско порекло које би се могло повезати са печалбом.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #22 послато: Март 15, 2021, 03:01:49 поподне »
Презиме Парлић може доћи и од старијег облика Парлија, у вези са новцем - парама, онај који има пара, а можда и од глагола парити. Парлија (као надимак) - Парлијин - Парлијић - Парлић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #23 послато: Март 15, 2021, 03:12:03 поподне »
Шуљманац

Предак дошао из Шуљма подно Фрушке Горе.

https://www.poreklo.rs/2021/01/22/poreklo-prezimena-selo-suljam-sremska-mitrovica/

https://www.dnevnik.rs/vojvodina/dnevnik-u-selu-neobicnog-naziva-sulam-28-06-2020

Топоним Шуљам је, претпостављам, мађарског порекла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #24 послато: Март 15, 2021, 03:14:19 поподне »
    Ova tema je jako zanimljiva i o njoj bi se moglo pricati i istrazivati u nedogled. Moje zanimanje za Srpska prezimena je pocelo nakon jedne moje rasprave sa mojim prijateljem iz Velike Plane. On je tada rekao da prezimena koja ne zavrsavaju na ic nisu Srpska. Ja sam mu instiktivno odgovorio da mogu iz glave , odmah , da mu navedem 100 prezimena koja ne zavrsavaju na ic , a da su Srpska. Od tada je proslo 20 godina i kontaktirajuci moje prijatelje , rodjake i poznanike sakupio sam 7934 Srpska prezimena koja ne zavrsavaju na ic. Za najmanje 70% znam porijeklo , naravno skoro sva nisu porijeklom iz danasnje uze Srbije. Ima ih puno koja zavrsavaju na ov , ev , av , ski , cki i nisu bas posebno interesantna i neobicna. Najzanimljivija i najcudnija su Hercegovacka , Dalmatinska , Licka. Nakon toga Kordunaska , Banijska i Krajiska. Imamo i mi u Slavoniji "bisera" npr. Svakidan i Kocorep.
    Ima jos jedna zanimljiva tema sto se tice Srpskih prezimena . To su ona koja ne zvuce Srpski. Medju njima ima i onih koja zavrsavaju na ic , npr. Formentunovic , Juric , Mihovilovic. Evo malo neobicnih Srpskih prezimena : Grba , Kuga , Klipa , Gambiroza , Satlan , Nesiren , Dobrokes , Andasura , Nesvanulica , Urica , Skalica , Protulipac , Polimac , Budalica , Ugarak , Kenjalo , Nahod , Masnikosa , Bezbradica , Sotonica itd.
    Ima ih neobicnih , ali su nam postala normalna jer ih imaju poznati Srbi , npr. Tesla , Beara , Aralica , Arbutina , Guzina , Basta , Dancuo , Gvero , Komazec , Janjanin , Okuka , Travica , Tica , Ubiparip , Buha , itd.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #25 послато: Март 15, 2021, 04:07:57 поподне »
Говорећи о презименима која се не завршавају наставком -ић, писао сам у неколико чланака и о њима, па кога занима нека погледа:

Бандука, Вајмеш, Вижлина, Виларет, Вилоан, Дробњак, Зеленкапа, Картал, Конатар, Коруга, Коћало, Леовац, Маџгаљ, Опанчина, Рмуш, Рњак, Свркота, Старовлах, Таслак, Тороман, Филурија, Фуртула, Чабаркапа, Чактар, Чаравеша, Чпајак, Џагарија, Џогаз, Џувер, Шалипур, Шеклер, Шекуларац, Шундек.

https://www.poreklo.rs/2020/09/07/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-1-deo/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #26 послато: Март 15, 2021, 06:21:41 поподне »
Говорећи о презименима која се не завршавају наставком -ић, писао сам у неколико чланака и о њима, па кога занима нека погледа:

Бандука, Вајмеш, Вижлина, Виларет, Вилоан, Дробњак, Зеленкапа, Картал, Конатар, Коруга, Коћало, Леовац, Маџгаљ, Опанчина, Рмуш, Рњак, Свркота, Старовлах, Таслак, Тороман, Филурија, Фуртула, Чабаркапа, Чактар, Чаравеша, Чпајак, Џагарија, Џогаз, Џувер, Шалипур, Шеклер, Шекуларац, Шундек.

https://www.poreklo.rs/2020/09/07/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-1-deo/
Прочито пре пар седмица, но заборавих да те похвалим🙂

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #27 послато: Март 15, 2021, 07:48:04 поподне »
Прочито пре пар седмица, но заборавих да те похвалим🙂

Благодарим  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #28 послато: Март 15, 2021, 08:20:57 поподне »
То презиме као да носи неко сећање на нешто из прошлости или је од надимка настало.

Треба проучити и Парлаће упоредо.

Постоји балетска школа "Димитрије Парлаћ". Не знам да ли је у Панчеву.

http://www.politika.rs/scc/clanak/299288/Uspeh-mlade-balerine
    Назив школе у Панчеву је Балетска школа  "Димитрије Парлић". Назив школе "Димитрије Парлаћ"у чланку  листа Полтика је нетачан. Вјероватно је то ненамјерна  новинарска  грешка.  Школа носи име нашег истакнутог балетског играча и кореографа. Похађао глумачку школу у Београду, а балетски се школовао у Бечу и Берну. Погледати: dimitrijeparlic.rs /o-dimitriju-parlicu/


« Последња измена: Март 15, 2021, 08:27:25 поподне vidoje 013 »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #29 послато: Март 15, 2021, 08:42:36 поподне »
Имамо теме : ретко име и презиме и топоними.

Али, не нађох ову тему (ако постоји нек се пребаци).

Ово су презимена  која су ми необична. Забележена су у Београду у 21 веку.

Тиринда

Шуљманац

Проле

Каначки (колико знам Каначки су се доселили из Баната после Првог светског рата у Обреновац)

Дондур
Презиме Каначки није ријетко у Банату. У Јужном Банату је често, старосједелачко  и обично ( бар за оне  који су се сретали са тим презименом). То ми је и лично познато, због природе посла којим сам се бавио - рад у средњој школи, али  и оним, који сада обављам. Презиме Каначки се јавља углавном код Срба ( Баваниште, Мраморак, Панчево, Ковин, Београд...) али и код Румуна (Делиблато). Добили су презиме по банатском селу Канаку. Славе Св. Николу. Има их и са другим славама, што је  неријетко присутно у Банату. У Канаку су се презивали Стојадинови (" Стадинови"). Стојадинови из Мраморка су род са Каначким у Баваништу. О томе је писао Јован Ердељновић у књизи Срби у Банату.
« Последња измена: Март 15, 2021, 08:45:29 поподне vidoje 013 »

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #30 послато: Март 15, 2021, 09:53:55 поподне »
Презиме Каначки није ријетко у Банату. У Јужном Банату је често, старосједелачко  и обично ( бар за оне  који су се сретали са тим презименом). То ми је и лично познато, због природе посла којим сам се бавио - рад у средњој школи, али  и оним, који сада обављам. Презиме Каначки се јавља углавном код Срба ( Баваниште, Мраморак, Панчево, Ковин, Београд...) али и код Румуна (Делиблато). Добили су презиме по банатском селу Канаку. Славе Св. Николу. Има их и са другим славама, што је  неријетко присутно у Банату. У Канаку су се презивали Стојадинови (" Стадинови"). Стојадинови из Мраморка су род са Каначким у Баваништу. О томе је писао Јован Ердељновић у књизи Срби у Банату.

Моји су се населили у Обреновац из северног Баната између два светска рата са још две породице Пакашки и Лињачки. Погрешно је наведено Каначки.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #31 послато: Март 15, 2021, 10:19:09 поподне »
Предак дошао из Шуљма подно Фрушке Горе.

https://www.poreklo.rs/2021/01/22/poreklo-prezimena-selo-suljam-sremska-mitrovica/

https://www.dnevnik.rs/vojvodina/dnevnik-u-selu-neobicnog-naziva-sulam-28-06-2020

Топоним Шуљам је, претпостављам, мађарског порекла.
На мађарском назив села је Sulyom, а иначе је то и мађарски назив за водени орашак. (јестива водена биљка)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sulyom_(Szerbia)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sulyom

Ван мреже АЦар

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
  • R1a R-Y2608* mt:H13b1-a1a*
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #32 послато: Март 16, 2021, 09:40:56 пре подне »
Говорећи о презименима која се не завршавају наставком -ић, писао сам у неколико чланака и о њима, па кога занима нека погледа:

Бандука, Вајмеш, Вижлина, Виларет, Вилоан, Дробњак, Зеленкапа, Картал, Конатар, Коруга, Коћало, Леовац, Маџгаљ, Опанчина, Рмуш, Рњак, Свркота, Старовлах, Таслак, Тороман, Филурија, Фуртула, Чабаркапа, Чактар, Чаравеша, Чпајак, Џагарија, Џогаз, Џувер, Шалипур, Шеклер, Шекуларац, Шундек.

https://www.poreklo.rs/2020/09/07/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-1-deo/

Ето и моје презиме се не завршава на -ић... а сматрам се Србином.

Поздрав.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #33 послато: Март 16, 2021, 09:41:53 пре подне »
На мађарском назив села је Sulyom, а иначе је то и мађарски назив за водени орашак. (јестива водена биљка)

Видим податак да је 1579. године у документу наведено село Solina, што је вероватно данашњи Шуљам. Могуће је да је то Solina изобличени назив на немачком.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #34 послато: Март 16, 2021, 09:44:09 пре подне »
Ето и моје презиме се не завршава на -ић... а сматрам се Србином.

Наравно. Сматрати србским само презимена са наставком -ић је потпуни идиотизам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #35 послато: Март 30, 2021, 10:58:53 поподне »
Неки дан сам чуо необично презиме Авдулај.
Род је из Стригова код Козарске Дубице, а изгледа да славе Лазареву Суботу.

Да ли  неко зна значење и поријекло овог презимена?

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #36 послато: Март 31, 2021, 08:49:06 поподне »
Неки дан сам чуо необично презиме Авдулај.
Род је из Стригова код Козарске Дубице, а изгледа да славе Лазареву Суботу.

Да ли  неко зна значење и поријекло овог презимена?

Rekao bih da je ponarodnjeni oblik ličnog imena Abdulah/Avdulah

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #37 послато: Април 09, 2021, 11:36:09 поподне »
Палавртић, необично презиме. Зна ли неко значење?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #38 послато: Мај 04, 2021, 08:02:01 поподне »
Да ли има ко објашњење како су Бутулије добиле презиме? Моја једина претпоставка је да су се бавили производњом бутељки, чутура и томе сл. Ни са чим другим ја не могу да повежем...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #39 послато: Мај 04, 2021, 08:14:15 поподне »
Палавртић, необично презиме. Зна ли неко значење?

Можда сложеница од турцизма пала - једносекли мач, и глагола вртети?
Као онај Арапин у Египту што претећи врти онај мач, а Индијана Џонс извади револвер и рокне га  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"