Аутор Тема: Како су се разашли србски и бугарски  (Прочитано 6930 пута)

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #20 послато: Април 29, 2021, 08:26:23 пре подне »
Може неки цитат за ово? Јер ладино има инфинитив...
Има и српски инфинитив, али опет тежи да га користи мање, па кажемо: умем да певам уместо умем певати. Е сад, немам цитат, ту информацију о ладину сам чуо од проф. Елиезера Папе на једном предавању, ако ме сећање не вара (а мислим да ме не вара).
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #21 послато: Април 29, 2021, 11:55:39 пре подне »
Има и српски инфинитив, али опет тежи да га користи мање, па кажемо: умем да певам уместо умем певати. Е сад, немам цитат, ту информацију о ладину сам чуо од проф. Елиезера Папе на једном предавању, ако ме сећање не вара (а мислим да ме не вара).

Аха, дакле било је речи о "мањем коришћењу"? Па у македонском је то "мање" мање од 0,0%. А у ладину ја имам неки утисак да није мање ни од чега. Но добро.

Него, колико је мени познато, гдин чије име после конверзије у јудаизам је Елиезер Папо није лингвиста по вокацији, него је завршио права на универзитету у Сарајеву, тада под још увек својим првобитним, српским именом Рајко Јајчанин.

Додуше, магистарски му јесте из теорије књижевности, али нема ту основне лингвистичке поткованости...

https://www.knjiga.ba/judjaizam-i-ljudjska-prava-n1227.html

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #22 послато: Април 29, 2021, 12:29:52 поподне »
Аха, дакле било је речи о "мањем коришћењу"? Па у македонском је то "мање" мање од 0,0%. А у ладину ја имам неки утисак да није мање ни од чега. Но добро.

Него, колико је мени познато, гдин чије име после конверзије у јудаизам је Елиезер Папо није лингвиста по вокацији, него је завршио права на универзитету у Сарајеву, тада под још увек својим првобитним, српским именом Рајко Јајчанин.

Додуше, магистарски му јесте из теорије књижевности, али нема ту основне лингвистичке поткованости...

https://www.knjiga.ba/judjaizam-i-ljudjska-prava-n1227.html

Није лингвиста али зна језик за разлику од мене, па не видим разлог да му не верујем по питању ладина.
Ни ја нисам лингвиста (али могу да погледам  ;D) па могу да приметим појаву међу балканским језицима која је незамислива за остале европске језике које знам, да уз модалне глаголе махом не користе инфинитив.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #23 послато: Април 29, 2021, 12:45:29 поподне »
Може неки цитат за ово? Јер ладино има инфинитив, за разлику од нпр македонског, који га нема никад а књижевни бугарски га има само кад цитира старословенски -- који они зову "старобугарским" у схизофренији одбијања да се схвати ко су били Бугари из Сибира (пре доласка на Волгу по којој ће их касније звати), сродници Хазара и иних турско-татарских група, а у ширем смислу и других народа степе из језички сродних група -- сроднијих им од индоевропске -- нпр угрофинској, као Мађара/Угара итд.

Говориоци западнобалканских језика свакако не разумеју Пољаке лакше него Бугаре. Разлика између идиолеката је генерално дупло већа.

Словачки је нешто сасвим друго, он је од говорилаца нпр косовскоресавског дијалекта приближно једнако удаљен колико и словеначки, иако је он номинално западнословенски а словеначки је номинално западни јужнословенски.

У раном Средњем веку постоји континуум између словеначког и словачког, док не дођу Мађари.

То је све индивидуално, ја рецимо чешки и словачки поприлично разумем, чак и пољски у знатној мери. Вероватно утиче и граматика тј 7 падежа код Чеха и Пољака.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #24 послато: Април 30, 2021, 12:53:26 пре подне »
То је све индивидуално, ја рецимо чешки и словачки поприлично разумем, чак и пољски у знатној мери. Вероватно утиче и граматика тј 7 падежа код Чеха и Пољака.
Али бугарски боље разумете од чешког, словачког или пољског сигурно...Словенац ће их боље разумети него ми, а ми можемо да размумемо донекле све западнословенске језике, познавањем једног од њих. Словеначки је "западнословенски језик" , сврстан у јужнословенске, због пресецања конекције са њима од стране Мађара, тј.. што нису имали баријеру са јужним Словенима, а имали су баријеру са западним, којима су били ближи...а "поприлично" разумевање пољског сам осетио "на својој кожи" , кад сам радио дипломски о пољским композиторима, па сам уз словачко-пољски речник више провео него што сам мислио ...није то баш "поприлично" :)
« Последња измена: Април 30, 2021, 01:05:13 пре подне ДушанВучко »

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #25 послато: Април 30, 2021, 01:08:41 пре подне »
Ја бугарски разумем суштину, али звучи поприлично збрзано.  Претпостављам  зашто стављаш наводнике,  словеначки је јужнословенски језик по свим лингвистичким параметрима иако дели доста речи са западнословенским језицима типа деж, лес, мока и мило. Дели и са источнословенским па га то не сврстава  у ту групу. 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #26 послато: Април 30, 2021, 01:19:54 пре подне »
Ја бугарски разумем суштину, али звучи поприлично збрзано.  Претпостављам  зашто стављаш наводнике,  словеначки је јужнословенски језик по свим лингвистичким параметрима иако дели доста речи са западнословенским језицима типа деж, лес, мока и мило. Дели и са источнословенским па га то не сврстава  у ту групу.
Ја нисам лингвиста, само могу да кажем да сам први пут разумео словеначки, кад сам се вратио на зимски распуст после првог семестра у Братислави (листао сам станице на радију и чуо сам језик који разумем, а није словачки...после неког времена, спикер је рекао "слушате Радио Љубљана")
Нама је бугарски ближи него словеначки, а камоли чешки, словачки и пољски
« Последња измена: Април 30, 2021, 01:25:53 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #27 послато: Април 30, 2021, 06:52:23 пре подне »
словеначки је јужнословенски језик по свим лингвистичким параметрима иако дели доста речи са западнословенским језицима типа деж, лес, мока и мило. Дели и са источнословенским па га то не сврстава  у ту групу.

Ко се не бави лингвистиком, не треба да тобож целомудрено наглаба о стварима које недовољно разуме, мешчини.

http://www.elinguistics.net/Compare_Languages.aspx

https://assets.rebelmouse.io/eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJpbWFnZSI6Imh0dHBzOi8vYXNzZXRzLnJibC5tcy8xODMzODgwNC9vcmlnaW4uanBnIiwiZXhwaXJlc19hdCI6MTY3NDA3MDQ1OH0.qzHtGPPOvhH50rLUR5KAB8eChIpRUNp7DkmGOAd6nnk/img.jpg

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #28 послато: Април 30, 2021, 07:53:19 пре подне »
Ко се не бави лингвистиком, не треба да тобож целомудрено наглаба о стварима које недовољно разуме, мешчини.

http://www.elinguistics.net/Compare_Languages.aspx

https://assets.rebelmouse.io/eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJpbWFnZSI6Imh0dHBzOi8vYXNzZXRzLnJibC5tcy8xODMzODgwNC9vcmlnaW4uanBnIiwiZXhwaXJlc19hdCI6MTY3NDA3MDQ1OH0.qzHtGPPOvhH50rLUR5KAB8eChIpRUNp7DkmGOAd6nnk/img.jpg
Целомудрено?  :D
Говорите ли ви о стварима које вам нису ужа специјалност целомудрено или развратно? :)
« Последња измена: Април 30, 2021, 08:00:02 пре подне milpan »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #29 послато: Април 30, 2021, 10:45:26 пре подне »
Словеначки је сврстан у јужнословенску групуу језика, ваљда то нису урадили комплетни дунстери. Биће да су се ти људи разумели колико-толико.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #30 послато: Април 30, 2021, 11:49:53 пре подне »
У рјешавању питања који језик је разумљивији говорницима србскога, важно је не занемаривати разликовање ради ли се о разумијевању на писму или на слух.
Словеначки је с једне стране веома разумљив када га читаш, као и русски, али разлика у наглашавању ријечи и изговору гласова је веома сметајућ чинилац.
С друге стране бугарски, словачки, русински и дјеломице украјински имају изговор и сугласника и самогласника у веома малој мјери измијењен у односу на наш прајезик, зато њих и разумијемо боље на слух од оних словјенских језика који су спровели дуг низ гласовних промјена и прегласа. Одсутство падежних наставака нам нимало не смета разумјети смисао, док у обратном правцу умножавање падежних наставака Бугарима веома отежава разумјевање србскога и других језика, каконо и нама отежавају разумијевање наставци локатива множине, склањање по падежима бројева и слично. ( в деветих месецих, в зелених пољах итд.). Да не спорим с Невским, истина бијаше прије 50 година и у нас вјетхих остатака тога локатива у старијех људи, па се на Змијању могло чути " у њива', на ливада', у старије' вјековије', ш њими, с коњи, али данас је све то замрло и сви говоре како су учили у школама ( а не у школа').

Ради забаве

<a href="https://www.youtube.com/v/135r4Gi24E4&amp;t=247s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/135r4Gi24E4&amp;t=247s</a>
« Последња измена: Април 30, 2021, 11:55:00 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #31 послато: Април 30, 2021, 12:29:22 поподне »
Словеначки је сврстан у јужнословенску групуу језика, ваљда то нису урадили комплетни дунстери. Биће да су се ти људи разумели колико-толико.
Јесте, али сам га тек разумео после словачког, а у овом клипу бих једва пољски "похватао" и поред знања словачког, колико брзо причају...у суштини сам реаговао на твоју тврдњу да поприлично добро разумеш словачки, чешки и пољски (поприлично се разумеју Чеси и Словаци, а они тешко да поприлично могу да разумеју Пољаке, обрнуто такође)

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #32 послато: Април 30, 2021, 12:37:23 поподне »
Пољацима рецимо чешки звучи инфантилно као нама рецимо бугарски без падежа, ја лично не видим разлог зашто.  Просто свако реагује другачије.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #33 послато: Април 30, 2021, 12:43:18 поподне »
Пољацима рецимо чешки звучи инфантилно као нама рецимо бугарски без падежа, ја лично не видим разлог зашто.  Просто свако реагује другачије.
Не знам зашто тако гледају, мени чешки лепше звучи од пољског (а словачки још лепше), али Пољаци имају мало више мишљење о себи, можда и цене друге са своје позиције тог мишљења :) (пољски ми звучи најружније од свих словенских језика, причају једном интонацијом, ко морзеова азбука, а брзо, и само се чује "шћ, жмж, жњ"...кад се чита или успори, нешто и може да се "похвата" :) )
« Последња измена: Април 30, 2021, 12:47:40 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #34 послато: Април 30, 2021, 12:48:56 поподне »
Не знам зашто тако гледају, мени чешки лепше звучи од пољског (а словачки још лепше), али Пољаци имају мало више мишљење о себи, можда и цене друге са своје позиције тог мишљења :) (пољски ми звучи најружније од свих словенских језика, причају једном интонацијом, ко морзеова азбука, а брзо и само се чује "шћ, жмж, жњ"...кад се чита или успори, нешто и може да се "похвата" :) )
Потпуно се слажем, убедљиво најнеразговетнији словенски језик...Боже сачувај како тртљају...

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #35 послато: Април 30, 2021, 12:58:48 поподне »
Не знам зашто тако гледају, мени чешки лепше звучи од пољског (а словачки још лепше), али Пољаци имају мало више мишљење о себи, можда и цене друге са своје позиције тог мишљења :) (пољски ми звучи најружније од свих словенских језика, причају једном интонацијом, ко морзеова азбука, а брзо, и само се чује "шћ, жмж, жњ"...кад се чита или успори, нешто и може да се "похвата" :) )

Мени је чешки један од најлепших словенских језика.  Брже се говори од словачког, али је мислим ван јужнословенске групе нама најразумљивији заједно са словачким.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #36 послато: Април 30, 2021, 01:06:33 поподне »
Мени је чешки један од најлепших словенских језика.  Брже се говори од словачког, али је мислим ван јужнословенске групе нама најразумљивији заједно са словачким.
Да, певљив је доста, док пољски има "стерилну" интонацију...словачки је ближи нама мало од чешког, брзина говора је као наша и нижа интонација, као код нас...то је занимљиво, шта утиче на интонацију језика и на брзину говора код језика (зашто Пољаци причају равно и брзо, зашто Чеси певљиво и брзо, зашто Словаци и ми умереним темпом и нижом интонацијом?)
Сад ми паде на ум, да можда тежина тих самогласника код Чеха, посебно код Пољака их не тера да причају брже? :) ("шћ, жњ, рж" , у динамици говора који имају Словаци који немају те гласове, можда би теже ишла? као да су то неке "препреке" које морају да се "претрче")
« Последња измена: Април 30, 2021, 01:14:53 поподне ДушанВучко »

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #37 послато: Април 30, 2021, 01:16:03 поподне »
Управо то, али словачки ми звучи мало грубљи од чешког. Занимљиво Словаци кажу мачка и лопта као и ми, словачки је најближи јужнословенским језицима као што је пољски источнословенским, чешки је у златној средини. :D

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #38 послато: Април 30, 2021, 08:28:25 поподне »
Управо то, али словачки ми звучи мало грубљи од чешког. Занимљиво Словаци кажу мачка и лопта као и ми, словачки је најближи јужнословенским језицима као што је пољски источнословенским, чешки је у златној средини. :D


Да. Чеши кажу мич и кочка. Словачки је много разумљивији за свакога ко зна српски.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #39 послато: Април 30, 2021, 08:30:07 поподне »
Управо то, али словачки ми звучи мало грубљи од чешког. Занимљиво Словаци кажу мачка и лопта као и ми, словачки је најближи јужнословенским језицима као што је пољски источнословенским, чешки је у златној средини. :D
Тј. ми и Словаци кажемо мачка и лопта као Мађари :) (хунгаризми)
« Последња измена: Април 30, 2021, 08:32:50 поподне ДушанВучко »