Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 104327 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #380 послато: Август 23, 2020, 04:50:16 поподне »
Једно ретко женско име - Светлица. Пандан Светлани.

Од њега је изведено и презиме Светличић. И раније сам се питао одакле је пореклом некадашњи фудбалер Партизана Ђорђе Светличић, али нисам ништа утврдио.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%82%D0%BE%D1%80%D1%92%D0%B5_%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D1%9B

Код Срба у Босни постоје презимена Свјетлица и Свјетличић, а у Словенији Svetličič.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #381 послато: Август 23, 2020, 05:13:01 поподне »
Једно занимљиво име записао је Јован Ердељановић почетком 20. века у Пиперима ("Постанак племена Пипера", 1911), у Мркама - Мигур Ђиканов.

Мислим да се не ради о имену, већ о надимку изведеном од неког уобичајенијег имена. Ево зашто мислим да је у питању име Михаило: сећам се колеге мог оца, именом Михаило кога су звали - Мига. Такође, знам људе чији се син зове Михаило, а од милоште га зову - Миге. Овим примерима треба додати и чињеницу да род од којег је поменути Мигур слави Аранђеловдан - Сабор Светог архангела Михаила, па утолико име Михаило још више добија на снази у овом објашњењу.

Имамо сличан надимак у Црној Гори - Мишур, изведен од Миша, Мишо, а ово од неког конкретног личног имена, можда баш исто од Михаило (али и - Милош, Милосав, Милутин, итд).

У целој причи, једино необично је онај именски наставак -ур. У нашем језику га срећемо у улози увеличавања, уз наставак -ина, попут брада - брад-ур-ина, књига - књиж-ур-ина. Не знам може ли и именски наставк имати везе с овим, али ми се чини да је у истој функцији.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Ретко име
« Одговор #382 послато: Август 23, 2020, 05:18:55 поподне »
Једно ретко женско име - Светлица. Пандан Светлани.

Од њега је изведено и презиме Светличић. И раније сам се питао одакле је пореклом некадашњи фудбалер Партизана Ђорђе Светличић, али нисам ништа утврдио.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%82%D0%BE%D1%80%D1%92%D0%B5_%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D1%9B

Код Срба у Босни постоје презимена Свјетлица и Свјетличић, а у Словенији Svetličič.
Постоји у БИХ и варијанта презимена истог корена, Свитлица

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Ретко име
« Одговор #383 послато: Август 23, 2020, 05:19:42 поподне »
Брат моје бабе се звао Тојица - никад нисам срео то име, осим код њега. И знам причу да је поп приликом крштења рекао његовој мајци да то име не постоји у календару, а она му је љутито рекла: Ако умијеш, пиши ко што сам рекла.

Прабаба је била опасна, од ње су сви цвикали, па се и свештеник сложио :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #384 послато: Август 23, 2020, 05:37:49 поподне »
Брат моје бабе се звао Тојица - никад нисам срео то име, осим код њега.

Свакако се ради о надимку које је дато као лично име. Прво што ми пада на памет је да је изведено од имена Тодор (Тодор - Тојо - Тојица), али су конкуренти и имена Томислав, Томаш и Тоља, као и стара замрла имена Тохслав и Тохољ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #385 послато: Август 23, 2020, 05:46:15 поподне »
Свакако се ради о надимку које је дато као лично име. Прво што ми пада на памет је да је изведено од имена Тодор (Тодор - Тојо - Тојица), али су конкуренти и имена Томислав, Томаш и Тоља, као и стара замрла имена Тохслав и Тохољ.

Такав начин је типичан у Крајини
Тодор Тоја, Грубан Груја, Михаил Мија, Душан Дуја, Цвета Цуја, Ђурађ Ђуја итд.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Ретко име
« Одговор #386 послато: Август 23, 2020, 06:32:37 поподне »
Зна ли неко значење женског имена Виназита које сам налазио у МК за нека села Старог Влаха (период друга половина 19. века)?

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #387 послато: Август 23, 2020, 08:02:15 поподне »
Зна ли неко значење женског имена Виназита које сам налазио у МК за нека села Старог Влаха (период друга половина 19. века)?
Први пут чујем за то име.
https://www.infopedia.pt/dicionarios/lingua-portuguesa/vinazita
По овоме што пише, једна варијанта би могла бити да је виназита назив за гудачке инструменте из јужне Азије.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Ретко име
« Одговор #388 послато: Август 23, 2020, 08:22:01 поподне »
Ксенофон
Ово име се јављало ту и тамо у Банату у 19 веку (Банатско Аранђелово и Кумане).

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Ретко име
« Одговор #389 послато: Август 23, 2020, 08:53:36 поподне »
Нека интересантна имена из околине Књажевца (од средине 19. века до средине 20. века):
Женска: Полексија, Станаја, Гркиња, Божица, Девица, Кошута, Грлица, Севдија, Солунка, Једренка, Убавка, Вукана, Велика, Велинка, Видинка, Боринка (Борика), Богомила, Летовка
Мушка: Боримир, Дојчин, Трандафил, Милаћ (Милак), Зарија, Богомир, Најдан, Селибор, Виден, Стамен, Милен, Ђорђа (од имена Ђорђе), Игњат

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ретко име
« Одговор #390 послато: Август 23, 2020, 08:53:48 поподне »
Још једно необично женско име чух данас - Желица.

Желица и Светлица ме подсетише на ретко мушко име Окица, и данас заборављеног српског новинара, преводиоца и књижевног критичара, Окицу Глушчевића, о којем се на Интернету готово не могу пронаћи информације. Ни српска Википедија му није посветила чланак, већ само она на енглеском језику.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #391 послато: Август 23, 2020, 09:00:22 поподне »
Зна ли неко значење женског имена Виназита које сам налазио у МК за нека села Старог Влаха (период друга половина 19. века)?

Заиста необично име. Видим да је прилично заступљено у западним деловима Србије. Немам објашњење за његову етимологију...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #392 послато: Август 23, 2020, 09:08:10 поподне »
Ксенофон
Ово име се јављало ту и тамо у Банату у 19 веку (Банатско Аранђелово и Кумане).

Ксенофон је календарско име. Код православних се јавља као Ксенофонт, а код западних хришћана као Ксенофон. Значење је, у сваком случају, исто - "онај који говори страним језиком".

Свети супружници Ксенофонт и Марија и синови њихови (5. век) славе се 8. фебруара / 26. јануара.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #393 послато: Август 23, 2020, 09:22:19 поподне »
Желица и Светлица ме подсетише на ретко мушко име Окица, и данас заборављеног српског новинара, преводиоца и књижевног критичара, Окицу Глушчевића, о којем се на Интернету готово не могу пронаћи информације. Ни српска Википедија му није посветила чланак, већ само она на енглеском језику.

Да, и ја сам тражио податке о Окици Глушчевићу и нисам нашао богзнашта. Његов отац Јован Глушчевић (1821-1904), од Глушчевића из Камене Горе код Пријепоља, био је хајдук у Доњем Полимљу и један од вођа Бабинске буне 1875. године. Пребегао је у Ужице, где је одрастао и његов син Окица.

Окица Глушчевић (1858-1898), био је новинар и публициста, био је врсни зналац руског језика, па је превео нека руска књижевна дела, између осталих и Толстојев "Рат и мир". Био је вишегодишњи сарадник и уредник радикалног часописа "Одјек". На жалост, упокојио се у 40. години, тако да није стигао оставити иза себе још дела како би остао боље упамћен.

Верујем да је и име Окица неки надимак. Не бих се кладио, али прво ми на памет пада име Оливер.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #394 послато: Август 23, 2020, 09:24:18 поподне »
Верујем да је и име Окица неки надимак. Не бих се кладио, али прво ми на памет пада име Оливер.

Или можда - Огњен.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Ретко име
« Одговор #395 послато: Август 23, 2020, 09:59:59 поподне »
Такав начин је типичан у Крајини
Тодор Тоја, Грубан Груја, Михаил Мија, Душан Дуја, Цвета Цуја, Ђурађ Ђуја итд.

Ови су из Сарајева у ширем смислу а родом из Ст. Херцеговине. Али свакако и ја мислим да је од Тодор изворно.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Ретко име
« Одговор #396 послато: Август 23, 2020, 10:29:11 поподне »
Školska drugarica u osnovnoj: Rusijana. Imala je neko sasvim obično prezime tipa Milenković, Milentijević, ne pamtim. Nikad više nisam čuo za to ime nigde. Sestra školskog: Negica. Ne Negoslava, Negovana, ili tako nešto, nego baš Negica.

Dobro, tetka-Meri je bila Grkinja doseljena 1948. (mada i tamo to nije uobičajeno ime u toj varijanti), a baba-Kaliopa je bila valjda kći profesora grčkog i latinskog pre I svetskog rata. Ne pada mi sad ništa drugo na pamet, bilo je sigurno i drugog.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #397 послато: Август 24, 2020, 08:57:06 пре подне »
Нека интересантна имена из околине Књажевца (од средине 19. века до средине 20. века):
Женска: Полексија, Станаја, Гркиња, Божица, Девица, Кошута, Грлица, Севдија, Солунка, Једренка, Убавка, Вукана, Велика, Велинка, Видинка, Боринка (Борика), Богомила, Летовка
Мушка: Боримир, Дојчин, Трандафил, Милаћ (Милак), Зарија, Богомир, Најдан, Селибор, Виден, Стамен, Милен, Ђорђа (од имена Ђорђе), Игњат
Интересантна имена. Многа од њих носе људи које познајем или сам познавала носе људи који су пореклом из јужне Србије и Македоније. За нека која су наведена, никада нисам чула

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Ретко име
« Одговор #398 послато: Август 25, 2020, 02:57:59 поподне »
Нека интересантна имена из околине Књажевца (од средине 19. века до средине 20. века):
Женска: Полексија, Станаја, Гркиња, Божица, Девица, Кошута, Грлица, Севдија, Солунка, Једренка, Убавка, Вукана, Велика, Велинка, Видинка, Боринка (Борика), Богомила, Летовка
Мушка: Боримир, Дојчин, Трандафил, Милаћ (Милак), Зарија, Богомир, Најдан, Селибор, Виден, Стамен, Милен, Ђорђа (од имена Ђорђе), Игњат

Још неких интересантних женских имена из околине Књажевца (од средине 19. века до средине 20. века): Ракита (у изговору је Раћита или Рећита - слово "к" изговарају као "ћ"), Симијонка, Цола, Горинка, Сада, Првка, Краса
« Последња измена: Август 25, 2020, 03:00:15 поподне Nikola М »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #399 послато: Септембар 02, 2020, 09:34:55 пре подне »
Име Новит од којег је изведено презиме Новитовић.

То је народска верзија имена Неофит, по Светом младенцу мученику Неофиту (3/4. век), петнаестогодишњем дечаку чудотворцу, мученички пострадалом у време Диоклецијановог прогона хришћана. Слави се 3. фебруара / 21. јануара. Могуће је да је неки наш Новит рођен на овај датум, па је по светитељу добио име.

Постоји код нас и међуверзија имена - Нофит.

Неофит - Нофит - Новит
"Наша мука ваља за причешћа"