Аутор Тема: Стара Србија-Срби и Албанци  (Прочитано 83246 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #140 послато: Децембар 03, 2016, 02:17:57 поподне »
Кao штo jeднoм нaпиcax: oд Kapлa Toпиje дo Eдиja Paмe знaли cу дa игpajу нa cигуpну кapту, кoja им je дaвaлa пpивилeгиje. A тe пpивилeгиje ce oceћajу зaдњa тpи вeкa и кopиcтили cу иx мaкcимaлнo. Jeдинo 1878. у Бepлину je Бизмapк пpизнao Mиpдитaмa пpaвo ad antique, o ocтaлoм ниje xтeo ни дa paзгoвapa.

Банално би било рећи да гајим неку врсту мржње или нетрпељивости према тој етничко-разбојничкој групацији, која, према мом мишљењу, представља најзаосталији морални талог и најпримитивнији племенско-пећински облик егзистенције у окружењу. Тако да, је закључак јасан: Ништа се неће променити од онога што си горе навео, у то буди уверен.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #141 послато: Децембар 03, 2016, 02:22:18 поподне »
Цитат
Eвидeнтнo je дa je у пepиoду oд 1878. дo 1912. из Кocoвcкoг вилajeтa у Kнeжeвину/Kpaљeвину Cpбиjу пpeшлo 300.000 Cpбa, штo je oгpoмaн бpoj, дaнac, a нe тaд.

Србија 1912. има 3 милиона становника. Да је у њу у поменутом периоду дошло 300.000 људи, то би био сваки десети становник. Бројка је очигледно пренадувана и измишљена.

У Србију се у том периоду доселило нешто Сјеничака у села око Чачка и у Топлицу, и крагујевачки војнотехнички завод привукао је нешто истородне градске сиротиње у радничку колонију, војвода Вук је типичан представник тих досељеника.

Чак и да додамо опет градску сиротињу Ниша и Београда која је делом потицала из данашњих крајева у Македонији, који су улазили у тај Косовски вилајет, то опет није много људи. И то би било то, ради се о свега пар хиљада људи.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #142 послато: Децембар 03, 2016, 02:22:50 поподне »
Банално би било рећи да гајим неку врсту мржње или нетрпељивости према тој етничко-разбојничкој групацији, која, према мом мишљењу, представља најзаосталији морални талог и најпримитивнији племенско-пећински облик егзистенције у окружењу. Тако да, је закључак јасан: Ништа се неће променити од онога што си горе навео, у то буди уверен.


Ne valja uopštavati i vredjati i mrzeti celi jedan narod.

Ja nikad nisam mrzeo Srbe iako je srpska vojska pobila preko 800 Rugovaca 1919. To nisu uradilu Srbi no politika koju je sprovodila srpska vojska i žandarmerija.


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #143 послато: Децембар 03, 2016, 02:26:41 поподне »

Ne valja uopštavati i vredjati i mrzeti celi jedan narod.

Ja nikad nisam mrzeo Srbe iako je srpska vojska pobila preko 800 Rugovaca 1919. To nisu uradilu Srbi no politika koju je sprovodila srpska vojska i žandarmerija.

Банално би било рећи да гајим неку врсту мржње или нетрпељивости према тој етничко-разбојничкој групацији......

Где овде ја помињем мржњу према народу?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #144 послато: Децембар 03, 2016, 02:28:49 поподне »
Банално би било рећи да гајим неку врсту мржње или нетрпељивости према тој етничко-разбојничкој групацији......

Где овде ја помињем мржњу према народу?

Ja govorim srpski dobro. Šta znaći reč moralni talog i etnicko-razbojnicka grupacija ?
Jel to nije vredjanje?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #145 послато: Децембар 03, 2016, 02:50:24 поподне »
Србија 1912. има 3 милиона становника. Да је у њу у поменутом периоду дошло 300.000 људи, то би био сваки десети становник. Бројка је очигледно пренадувана и измишљена.

У Србију се у том периоду доселило нешто Сјеничака у села око Чачка и у Топлицу, и крагујевачки војнотехнички завод привукао је нешто истородне градске сиротиње у радничку колонију, војвода Вук је типичан представник тих досељеника.

Чак и да додамо опет градску сиротињу Ниша и Београда која је делом потицала из данашњих крајева у Македонији, који су улазили у тај Косовски вилајет, то опет није много људи. И то би било то, ради се о свега пар хиљада људи.

Д. Бoгдaнoвић пoмињe 150000 Cpбa, дoк дpуги 300-350. У cвaкoм cлучajу тo je пepиoд oд 34 гoдинe, дaклe гeнepaциja и пo... Mнoги cу ce вpaћaли, пoceбнo oд 1908-1912. Имaм пpимep у cвojoj пopoдици. У cвaкoм cлучajу тaд je биo нajвeћи eгзoдуc Cpбa, нaкoн чeгa ce eтничкa cликa нa Кocoву мeњa.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #146 послато: Децембар 03, 2016, 02:53:09 поподне »
Ja govorim srpski dobro. Šta znaći reč moralni talog i etnicko-razbojnicka grupacija ?
Jel to nije vredjanje?


Лепо рекох да не мрзим, ја констатујем појаву константних зверстава и уједно, имам проблем да је дефинишем и да се одредим према таквом односу. На Рогозни су човека живог одрали, да, да, одрали му кожу...па како то да дефинишем? Као појединачне случајеве који су врло равномерно распоређени по читавом Косовском вилајету, тамо где је било поменутих групација и Срба на истом простору?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #147 послато: Децембар 03, 2016, 03:09:07 поподне »

Лепо рекох да не мрзим, ја констатујем појаву константних зверстава и уједно, имам проблем да је дефинишем и да се одредим према таквом односу. На Рогозни су човека живог одрали, да, да, одрали му кожу...па како то да дефинишем? Као појединачне случајеве који су врло равномерно распоређени по читавом Косовском вилајету, тамо где је било поменутих групација и Срба на истом простору?

Ima sličnih primera sa vaše strane. No ovo ne vodi ničemu.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #148 послато: Децембар 03, 2016, 03:32:58 поподне »
Ima sličnih primera sa vaše strane. No ovo ne vodi ničemu.


ОК, барем видим добру вољу да се признају горе поменути немили догађаји или барем не негирају...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #149 послато: Децембар 03, 2016, 03:37:42 поподне »
Mиcлим дa пap зaдњиx пocтoвa тpeбa пpeбaцити нa нeку дpугу тeму. И aпpoпo oвoj тeми
https://youtu.be/I4mAXCcOkDY :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #150 послато: Децембар 03, 2016, 03:37:54 поподне »
Србија 1912. има 3 милиона становника. Да је у њу у поменутом периоду дошло 300.000 људи, то би био сваки десети становник. Бројка је очигледно пренадувана и измишљена.

У Србију се у том периоду доселило нешто Сјеничака у села око Чачка и у Топлицу, и крагујевачки војнотехнички завод привукао је нешто истородне градске сиротиње у радничку колонију, војвода Вук је типичан представник тих досељеника.

Чак и да додамо опет градску сиротињу Ниша и Београда која је делом потицала из данашњих крајева у Македонији, који су улазили у тај Косовски вилајет, то опет није много људи. И то би било то, ради се о свега пар хиљада људи.
Да ли је бројка од 300000 пренадувана не знам, свакако изгледа огромна. Оно што знам је да су области Топлица, Косаоница и Горња Јабланица веома велико територијално пространство, и да је у њима насељен велики број породица избеглих са Космета. Неколико десетина хиљада прогнаних је свакако било, ако неко има прецизније податке нека објави, сигуран сам да постоје.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #151 послато: Децембар 03, 2016, 03:49:00 поподне »
Мислим да је у области Топлице, Косаонице и Горње Јабланице ипак много већи број досељеника из динарских области ( Црна Гора, Брда и Херцеговина), што логички наводи на закључак да у тој области није могло бити више од пар десетина хиљада косметских прогнаника, а мислим да их је у тој области највише и било. Не знам за друге области, и колико их је тамо било.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #152 послато: Децембар 03, 2016, 04:08:07 поподне »
Бојим се да нема никаквог извора у литератури о насељавању Топлице и Јабланице или неког другог краја неким другим становништвом које није црногорско. У суштини тог становништва је било јако мало па је ваљда и то разлог што нико не помиње такво насељавање.

Знам за неке породице у Топлици које потичу из Лаба и које су досељене у поменутом периоду 1878-1912 али изгледа да се ради о маленом броју таквих породица.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #153 послато: Децембар 03, 2016, 05:30:21 поподне »
Бојим се да нема никаквог извора у литератури о насељавању Топлице и Јабланице или неког другог краја неким другим становништвом које није црногорско. У суштини тог становништва је било јако мало па је ваљда и то разлог што нико не помиње такво насељавање.

Знам за неке породице у Топлици које потичу из Лаба и које су досељене у поменутом периоду 1878-1912 али изгледа да се ради о маленом броју таквих породица.
Постоје читава села у овим областима која су насељена искључиво становништвом које је прогнано са Космета, а има и села са измешани становништвом. У Горњој Јабланици је било доста тих породица, "Пећанци" су носили назив све оне породице које су доселиле из Метохије, а "Криворечани" оне које су доселиле из Косовског поморавља (Гњилане, Каменица, Ново Брдо). У сваком случају није мали број тих породица, али свакако да се не ради о броју који је ни близу 300000. Мислим да је тај податак дат у неком другом контексту, можда се мисли на број становника тадашње Србије, у време када је прављена процена, који су пореклом од тих пребега.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #154 послато: Децембар 03, 2016, 05:30:41 поподне »
Бојим се да нема никаквог извора у литератури о насељавању Топлице и Јабланице или неког другог краја неким другим становништвом које није црногорско. У суштини тог становништва је било јако мало па је ваљда и то разлог што нико не помиње такво насељавање.

Знам за неке породице у Топлици које потичу из Лаба и које су досељене у поменутом периоду 1878-1912 али изгледа да се ради о маленом броју таквих породица.

Nebi se složio sa tobom što se tiče naseljavanja takozvanih Pećanaca u Toplicu. Njih ima veoma puno u Kuršumliji, Prokuplju i Blacama. Manje ih je u Medvedji (tu je mislim samo selo Čokotin).

U ove tri opštine postoje brojna sela naseljena "Pećancima".


Pod terminom Pećanac podrazumevaju se Srbi iz Metohije, Plava i Gusinja i Ibarskg Kolašina.

Od nasilja su mogli da se sele samo iz prve dve oblasti a iz Kolašina ne.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #155 послато: Децембар 03, 2016, 05:32:34 поподне »
Постоје читава села у овим областима која су насељена искључиво становништвом које је прогнано са Космета, а има и села са измешани становништвом. У Горњој Јабланици је било доста тих породица, "Пећанци" су носили назив све оне породице које су доселиле из Метохије, а "Криворечани" оне које су доселиле из Косовског поморавља (Гњилане, Каменица, Ново Брдо). У сваком случају није мали број тих породица, али свакако да се не ради о броју који је ни близу 300000. Мислим да је тај податак дат у неком другом контексту, можда се мисли на број становника тадашње Србије, у време када је прављена процена, који су пореклом од тих пребега.

Bravo. Delim tvoje mišljenje u potpunosti što sam i napisao no si bio brži.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #156 послато: Децембар 03, 2016, 05:42:19 поподне »
Nebi se složio sa tobom što se tiče naseljavanja takozvanih Pećanaca u Toplicu. Njih ima veoma puno u Kuršumliji, Prokuplju i Blacama. Manje ih je u Medvedji (tu je mislim samo selo Čokotin).

U ove tri opštine postoje brojna sela naseljena "Pećancima".


Pod terminom Pećanac podrazumevaju se Srbi iz Metohije, Plava i Gusinja i Ibarskg Kolašina.

Od nasilja su mogli da se sele samo iz prve dve oblasti a iz Kolašina ne.
Да, Чокотин, али и Петриље, Богуновац, Маћедонци, Боровац је мешовитог састава али претежно су "Пећанци", а доста је тих породица и у самој Медвеђи и њеним засеоцима.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #157 послато: Децембар 03, 2016, 05:48:40 поподне »
То нисам знао.

Албанске мухаџере (избеглице) из Топлице могу да се прате јер углавном носе презимена по селима где су живели у Топлици или Јабланици.

Пример: Азем Власи - Власе
Енвер Петровци - Петровац код Лесковца
Мехмет Богујевци - Богујевац

Постоји теорија да је четвртина Албанаца на Косову потомци мухаџера из Топлице.
Да ли је то тачно не знам али их има много.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #158 послато: Децембар 03, 2016, 09:41:27 поподне »

Tada 1878. po našem mišljenju dolazi do budjenje nas kao naroda koji se organizuje da sačuva MINIMUM životnog prostora na koji je zbijen,

Pa s obzirom da na teritoriji koju je Prizrenska Liga definisala definisala kao albasnku, u tom  trenutku ne zivi ni 40 posto Albanca, tesko da se tu moze govoriti o nekoj skucenosti :)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #159 послато: Децембар 03, 2016, 09:48:28 поподне »
Sto se tice odseljavanja Srba sa Kosmeta u tom periodu, svakako Albanci postaju vecina negde u drugoj polovini 19. veka, kod tih migracija uglavnom vazi zakon spojenih sudova, dok jedni ne odu ( pod pritiskom ili ne ), drugi se tu ne nastane.