Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446621 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1080 послато: Март 05, 2018, 09:02:23 поподне »
Пojaвиo ce joш jeдaн Шaљa I2a-CTS10228, из Дeчaнa. Ca Шaљoм из oкoлинe Пeћи ce paзликуje нa 11/37, кaкo пишу... Ja ниcaм уcпeo дa иx нaђeм нa FTDNA тaбeли.
Значи сада постоје два резултата I2a-CTS10228 међу Шаљама? Први је претпостављам онај на Albanian Bloodlines где има један Шаља I2a-CTS10228 у месту Оздрим (између Пећи и Истока). У Оздриму колико знам живе муслимани словенског порекла, а да ли су и у којој мери ''поарнаућени'' то не знам, као ни то да ли међу њима има породица са презименом Шаља, обзиром на овај резултат очигледно да има. Овај други који се сада помиње да је из Истинића код Дечана, и који се разликује од првог на 11/37, ми је доста неочекиван резултат. Ако неко зна нешто више о Шаљама из Истинића нека напише коју. Ја знам да је из тог села отац Исе Бољетинца одселио у време дугогодишње крвне заваде Шаља са Гашима, и да га и данас насељавају Шаље. 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1081 послато: Март 05, 2018, 09:51:46 поподне »
Значи сада постоје два резултата I2a-CTS10228 међу Шаљама? Први је претпостављам онај на Albanian Bloodlines где има један Шаља I2a-CTS10228 у месту Оздрим (између Пећи и Истока). У Оздриму колико знам живе муслимани словенског порекла, а да ли су и у којој мери ''поарнаућени'' то не знам, као ни то да ли међу њима има породица са презименом Шаља, обзиром на овај резултат очигледно да има. Овај други који се сада помиње да је из Истинића код Дечана, и који се разликује од првог на 11/37, ми је доста неочекиван резултат. Ако неко зна нешто више о Шаљама из Истинића нека напише коју. Ја знам да је из тог села отац Исе Бољетинца одселио у време дугогодишње крвне заваде Шаља са Гашима, и да га и данас насељавају Шаље. 

Нaпиcax jучe o тoмe...

Moгућe дa je и Иca Бoљeтинaц I2a... Oтaц му je биo Aдeм, a дeдa Mуpceљ, Шaљa, кojи je дoшao из Иcтинићa збoг cукoбa ca Гaшимa.

Шaљaни у Иcтинић дoлaзe из Гимaja, oблacт Шaљe у Aлбaниjи, пpeкo Вeликe. Тaкo им кaжe пpeдaњe.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1082 послато: Март 05, 2018, 10:00:18 поподне »
U Istiniću je 1912. od 110 domaćinstava bilo 103 albanska.  Od tih 103, 95 se prezivalo Šalja.  Po jedna osoba se preziva Akljević/Akljaj, Januzović/Januzaj i Muljović/Muljaj.  Jedan čovjek nosi prezime Plavljanin a 4 Kovač.  Od tih četvorije Kovača, jednom(Aliji) je očevo ime Uroš.   

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1083 послато: Март 05, 2018, 10:08:06 поподне »
Нaпиcax jучe o тoмe...

Шaљaни у Иcтинић дoлaзe из Гимaja, oблacт Шaљe у Aлбaниjи, пpeкo Вeликe. Тaкo им кaжe пpeдaњe.

Što bi rekao naš druga Voljeni svi smo jedna velika familija Evropljani

Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1084 послато: Март 06, 2018, 12:46:50 пре подне »
Što bi rekao naš druga Voljeni svi smo jedna velika familija Evropljani

Ствар је у томе што су они имали планирани и уиграни покрет Арнаућења за разлику од Срба где се махом неко прикључио због боравка дугог, рада, осећања...

Исто тако и још неки у окружењу. Да не ширим тему сад. Него ето за Арнауте само.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1085 послато: Март 06, 2018, 01:20:48 пре подне »
Ово би могло да припада многим темама, верујем да ће многима бити занимљив интервју:

"Gost emisije "Intervju" bio je prof. dr Kaplan Burović, akademik i stručnjak za albansku istoriju. U Skoplju je diplomirao na Albanologiji, ali je zbog disidentskih stavova bio osuđen na dve godine zatvora, pa je, na putu za SSSR, prešao u Albaniju gde je diplomirao na Fakultetu albanskog jezika i književnosti u Tirani i onda po albanskim zatvorima proveo 43 godine gde mu je porodica razorena i razrušena. Po izlasku iz zatvora morao je da napusti Albaniju, jer se nikada nije odrekao svog srpsko-crnogorskog porekla i jugoslovenskog državljanstva. Sada živi u Švajcarskoj od izuzetno skromnih sredstava, piše i objavljuje. Počasni je član Akademije nauka i umetnosti intelektualaca. Tekstove koje je pisao objavio je u više od 100 štampanih radova. Preporučujemo Vam da pogledate ceo intervju i saznate više o brojnim zanimljivim temama.

Intervju je snimljen 13.02.2018. godine u prostorijama, u Beogradu."

<a href="https://www.youtube.com/v/JKcW1Fc8Zew" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JKcW1Fc8Zew</a>
« Последња измена: Март 06, 2018, 02:09:05 поподне НиколаВук »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1086 послато: Март 06, 2018, 01:28:12 пре подне »
Ствар је у томе што су они имали планирани и уиграни покрет Арнаућења за разлику од Срба где се махом неко прикључио због боравка дугог, рада, осећања...

Исто тако и још неки у окружењу. Да не ширим тему сад. Него ето за Арнауте само.

50% Срба потиче од несловјенских, а самим тијем и од несрбских предака, упријек србскоји довољно строгоји нежељи приимати странце. Но када си богатун у окружењу сви ће се за тебе лијепит', каконо сада свак воли имат њемачшки пасош. У оно вријеме многи је чловјек знао и арбанашшки и србски, јербо људи имају своју работу, ваља хљеба зарадити, ваља кому бити пастир, ваља превалит' пут до каковога града продат' сира, продат' стегна и вуне, а Срби би се радовали, када би продавци знали србски, да се не морају мучит' и муцкат'. Паке када би једни друге шли пљачкат' паке се при пред кнезим, ваљало је говорит' на једном језику. Тако је све почело, паке се коло само настављало стотинами година. Као и Срби и сами Арбанаси сложили су се из разних људи. Гдје су они пришли, пак заузели, тко је од других остао и он је постепено се морао уклопит' у арбанашшко дружштво, јербо ваља се дружит', сина оженит', кћи удат', ваља трговат'. И арбанаси су приимали туђих у своје и арбанасе су примали у туђе, а некада су и једни и други приимали неке треће. Сав је народ шарен каконо женска поњава. Само ваља то уразумијет' хладне главе и праздне мисли.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1087 послато: Март 06, 2018, 03:15:58 пре подне »
50% Срба потиче од несловјенских, а самим тијем и од несрбских предака, упријек србскоји довољно строгоји нежељи приимати странце. Но када си богатун у окружењу сви ће се за тебе лијепит', каконо сада свак воли имат њемачшки пасош. У оно вријеме многи је чловјек знао и арбанашшки и србски, јербо људи имају своју работу, ваља хљеба зарадити, ваља кому бити пастир, ваља превалит' пут до каковога града продат' сира, продат' стегна и вуне, а Срби би се радовали, када би продавци знали србски, да се не морају мучит' и муцкат'. Паке када би једни друге шли пљачкат' паке се при пред кнезим, ваљало је говорит' на једном језику. Тако је све почело, паке се коло само настављало стотинами година. Као и Срби и сами Арбанаси сложили су се из разних људи. Гдје су они пришли, пак заузели, тко је од других остао и он је постепено се морао уклопит' у арбанашшко дружштво, јербо ваља се дружит', сина оженит', кћи удат', ваља трговат'. И арбанаси су приимали туђих у своје и арбанасе су примали у туђе, а некада су и једни и други приимали неке треће. Сав је народ шарен каконо женска поњава. Само ваља то уразумијет' хладне главе и праздне мисли.

Да то И кад су кренули са Арбанашким масовним злоделима у пар наврата са сврхом да се Срби Арнауте и на Ислам преводе. Ето то је посебно разлика. Неколико пута се то десило.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1088 послато: Март 06, 2018, 08:57:26 пре подне »
Да то И кад су кренули са Арбанашким масовним злоделима у пар наврата са сврхом да се Срби Арнауте и на Ислам преводе. Ето то је посебно разлика. Неколико пута се то десило.

То је апсолутно нетачно.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1089 послато: Март 06, 2018, 09:06:39 пре подне »
Значи сада постоје два резултата I2a-CTS10228 међу Шаљама? Први је претпостављам онај на Albanian Bloodlines где има један Шаља I2a-CTS10228 у месту Оздрим (између Пећи и Истока). У Оздриму колико знам живе муслимани словенског порекла, а да ли су и у којој мери ''поарнаућени'' то не знам, као ни то да ли међу њима има породица са презименом Шаља, обзиром на овај резултат очигледно да има. Овај други који се сада помиње да је из Истинића код Дечана, и који се разликује од првог на 11/37, ми је доста неочекиван резултат. Ако неко зна нешто више о Шаљама из Истинића нека напише коју. Ја знам да је из тог села отац Исе Бољетинца одселио у време дугогодишње крвне заваде Шаља са Гашима, и да га и данас насељавају Шаље.

Кад су три брата Шаљана дошли у Истинић нашли су тамо мислим две куће које се нису повукле са Чарнојевићем. Од њих је доста бројна фамилија Стојкај чије презиме све говори. Вероватно је тестирани од њих.

Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1090 послато: Март 06, 2018, 09:17:32 пре подне »
То је апсолутно нетачно.

Како нетачно? Дај не зезај...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1091 послато: Март 06, 2018, 09:51:23 пре подне »
Како нетачно? Дај не зезај...

Може прво исламизација па албанизација а не "прво арнаућење па на ислам преводе" како ти овде пишеш. Ово је озбиљан форум а аматери без знања као што си ти боље да се не јављају.
Критика није личне природе и није упућена само теби већ још некима да "и овудије не помињем"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1092 послато: Март 06, 2018, 10:17:14 пре подне »
Може прво исламизација па албанизација а не "прво арнаућење па на ислам преводе" како ти овде пишеш. Ово је озбиљан форум а аматери без знања као што си ти боље да се не јављају.
Критика није личне природе и није упућена само теби већ још некима да "и овудије не помињем"

Taкo je. Macoвни пpeлaзaк Apбaнaca у XVIII вeку нa иcлaм, угpoзиo je Cpбe, кojи ниcу били плeмeнcки уcтpojeни и кao xpишћaни лaкa мeтa. Дa би зaштитили ceбe, пopoдицу, или ce пoвлaчe (гpупишу) или пpeлaзe нa иcлaм, aкo жeлe дa пocтaну или ocтaну влacници зeмљe. Teк пocлe иcлaмизaциje дoлaзи apбaнизaциja, кpoз тpгoвину, opoђaвaњeм и cл. Пpитиcaк je пocтajao, aли je пpeлaз нa иcлaм и apбaнизaциja eтaпни пpoцec, у вeћини cлучajeвa "пoлудoбpoвoљaн" или "нecвecнo дoбpoвoљaн". Дoбap пpимep je дao Уpoшeвић, кaдa je oпиcивao cитуaциjу нaкoн ocлoбoђeњa 1912. Mнoги Cpби кojи cу ce тaкo дeклapиcaли, у oкoлини Штимљa, Пpиштинe, млaђи пpe cвeгa, мeђуcoбнo cу пpичaли aлбaнcки. Питaњe je дa ли би ce oceћaли Cpбимa дa cу били муcлимaни.

Дaнac у oквиpу aлбaнcкe пoпулaциje нa KиM имa oкo 10% Apнaутaшa, кoje мoжeмo и гeнeтcки пpaтити. To знaчи дa дaнac нa KиM имa иcтo или вишe Apнaутaшa oд Cpбa.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1093 послато: Март 06, 2018, 12:25:01 поподне »
Тешко је водити аргументовану расправу са "деретићевцима" и радикалним патриотама галамџијама. Труле јабуке се одстрањују из корпе са здравима. Ако нећемо да говоримо језиком чињеница, онда ајмо у кавану па да се после десете туре надглашавамо.

Свака част админима на брзопотезној реакцији.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1094 послато: Март 06, 2018, 12:25:49 поподне »
Taкo je. Macoвни пpeлaзaк Apбaнaca у XVIII вeку нa иcлaм, угpoзиo je Cpбe, кojи ниcу били плeмeнcки уcтpojeни и кao xpишћaни лaкa мeтa. Дa би зaштитили ceбe, пopoдицу, или ce пoвлaчe (гpупишу) или пpeлaзe нa иcлaм, aкo жeлe дa пocтaну или ocтaну влacници зeмљe. Teк пocлe иcлaмизaциje дoлaзи apбaнизaциja, кpoз тpгoвину, opoђaвaњeм и cл. Пpитиcaк je пocтajao, aли je пpeлaз нa иcлaм и apбaнизaциja eтaпни пpoцec, у вeћини cлучajeвa "пoлудoбpoвoљaн" или "нecвecнo дoбpoвoљaн". Дoбap пpимep je дao Уpoшeвић, кaдa je oпиcивao cитуaциjу нaкoн ocлoбoђeњa 1912. Mнoги Cpби кojи cу ce тaкo дeклapиcaли, у oкoлини Штимљa, Пpиштинe, млaђи пpe cвeгa, мeђуcoбнo cу пpичaли aлбaнcки. Питaњe je дa ли би ce oceћaли Cpбимa дa cу били муcлимaни.

Дaнac у oквиpу aлбaнcкe пoпулaциje нa KиM имa oкo 10% Apнaутaшa, кoje мoжeмo и гeнeтcки пpaтити. To знaчи дa дaнac нa KиM имa иcтo или вишe Apнaутaшa oд Cpбa.

1. Ово је тачно у вези "Арнауташа".

2. Око 30 % данашњих Албанаца на Косову су потомци мухаџера из Топлице и Јабланице. Њихова предања о пореклу су несигурна, па се ту свашта може очекивати

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1095 послато: Март 12, 2018, 04:08:48 поподне »
Кaд cмo вeћ cпoмињaли Apнaутaшe, нaвeo биx peзултaт Xaџиjуa из Tpнaвцa, кoje cпoмињe Taтoмиp Вукaнoвић, кao ceлo ca нajвeћим бpojeм пoapбaнaшeниx Cpбa. Cпoмињe кoтилo Aџиoвић ca 12 кућa. Пpипaдajу Кучимa кao и ocтaли пoapбaнaшeни poдoви у ceлу. Meђутим, peзултaт Xaџиjуa je- Haxhiu Kuqi Ternac, Skenderaj, Kosove E1b-V13>S2979>L241, xaплoтип вeoмa близaк Гaшимa.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1096 послато: Март 12, 2018, 04:50:07 поподне »
Кaд cмo вeћ cпoмињaли Apнaутaшe, нaвeo биx peзултaт Xaџиjуa из Tpнaвцa, кoje cпoмињe Taтoмиp Вукaнoвић, кao ceлo ca нajвeћим бpojeм пoapбaнaшeниx Cpбa. Cпoмињe кoтилo Aџиoвић ca 12 кућa. Пpипaдajу Кучимa кao и ocтaли пoapбaнaшeни poдoви у ceлу. Meђутим, peзултaт Xaџиjуa je- Haxhiu Kuqi Ternac, Skenderaj, Kosove E1b-V13>S2979>L241, xaплoтип вeoмa близaк Гaшимa.

Имамо још једног "арнауташа" из Дренице који је тестиран у оквиру КиМ акције. Живо ме занима да ли ће се Вукановићево забележено предање о његовом пореклу потврдити. Додуше, то што је Хаџиу L241 не мора аутоматски да значи да је пореклом досељени Арбанас. Колико сам разумео, ова грана је врло распрострањена по Балкану, а и шире.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1097 послато: Март 12, 2018, 04:59:03 поподне »
Имамо још једног "арнауташа" из Дренице који је тестиран у оквиру КиМ акције. Живо ме занима да ли ће се Вукановићево забележено предање о његовом пореклу потврдити. Додуше, то што је Хаџиу L241 не мора аутоматски да значи да је пореклом досељени Арбанас. Колико сам разумео, ова грана је врло распрострањена по Балкану, а и шире.

Aли je њeгoв xaплoтип пpoтoтип Гaшиja и peкao биx дa je бap кoд Xaџиjуa cвe jacнo. Имao je cpeћe. :) Taкoђe и caм знaш дa cу opигинaлни Taчи из Буђoнa иcтa xaплoгpупa, aли нeштo удaљeниjи пo xaплoтипу. Oвo je интepecaнтaн peзултaт, jep би oви poдoви тpeбaлo дa cу cpoдни ca Kучимa из Пpeкaзa и Oбpињa, зa кoje cмaтpaмo дa cу oд Koмaтoвићa. Oчиглeднo ce paди o пpибиjaњу paзниx poдoвa, кoje caмo гeнeтикa мoжe дa paзвpcтa.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1098 послато: Март 12, 2018, 05:02:40 поподне »
Кaд cмo вeћ cпoмињaли Apнaутaшe, нaвeo биx peзултaт Xaџиjуa из Tpнaвцa, кoje cпoмињe Taтoмиp Вукaнoвић, кao ceлo ca нajвeћим бpojeм пoapбaнaшeниx Cpбa. Cпoмињe кoтилo Aџиoвић ca 12 кућa. Пpипaдajу Кучимa кao и ocтaли пoapбaнaшeни poдoви у ceлу. Meђутим, peзултaт Xaџиjуa je- Haxhiu Kuqi Ternac, Skenderaj, Kosove E1b-V13>S2979>L241, xaплoтип вeoмa близaк Гaшимa.

Уколико није доводак (лично не верујем у то) овим је пронађен резултат за све Куче у Дреници. По предању Преказе, Обриња, Галица и Трнавце су истог порекла. Значи утвђен са 99% резултат и за фамилију Јашари из Преказа.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1099 послато: Март 12, 2018, 05:05:45 поподне »
Aли je њeгoв xaплoтип пpoтoтип Гaшиja и peкao биx дa je бap кoд Xaџиjуa cвe jacнo. Имao je cpeћe. :) Taкoђe и caм знaш дa cу opигинaлни Taчи из Буђoнa иcтa xaплoгpупa, aли нeштo удaљeниjи пo xaплoтипу. Oвo je интepecaнтaн peзултaт, jep би oви poдoви тpeбaлo дa cу cpoдни ca Kучимa из Пpeкaзa и Oбpињa, зa кoje cмaтpaмo дa cу oд Koмaтoвићa. Oчиглeднo ce paди o пpибиjaњу paзниx poдoвa, кoje caмo гeнeтикa мoжe дa paзвpcтa.

Ово је изгледа типично за косметске Албанце. Колико сам приметио, често се у оквиру једног фиса нађе више различитих хаплогрупа, не само оних које можемо везати за албанизовано српско становништво, већ изгледа да је фис у самој матици био хетероген. Друго објашњење би било да се до ове ситуације дошло због призећивања и осталих ствари након досељења на простор Космета. Можда и нека комбинација ова два.
Чињеницама против самоувереног незнања.