Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446582 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #920 послато: Јул 26, 2017, 03:41:30 поподне »
Знам, у Румунији и дан данас постоје на стотине словенских топонима.

Румунски језик данас има око 20% словенских речи, а некада је имао много више.  У 19-ом веку је румунски језик чишћен од словенских речи, Власи су тад прозвали себе Румунима (Романи/Римљани) а Влашку Румунијом, прешли су са Ћирилице на Латиницу, почели да граде споменике Ромулу и Рему у сваком насељеном месту и основали своју православну цркву.

Иза тих процеса је стајала унијатска румунска елита из Ердеља, као и краљ Карол I који је био Немац пореклом, а све са циљем удаљавања Румуна од Русије, Православља и словенског света и њиховог везивања за запад.
Могу ли негде да се нађу натписи из Влашке из средњег века,повеље,на народном језику...?...оно кад се надовежеш па промашиш тему...
« Последња измена: Јул 26, 2017, 03:45:47 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #921 послато: Јул 26, 2017, 03:59:07 поподне »
Najstariji dokument na rumunjskom je pismo iz 1521. godine.  Ispod je u modernoj rumunjskoj transkripciji.



"Mudromu I plemenitomu, I cistitomu I bogom darovannomu jupan Hanăş Bengner ot Braşov mnogo zdravie ot Necşu ot Dlăgopole
 
I pak  dau ştire domnie tale za  lucrul turcilor, cum am auzit eu că împăratul au eşit den Sofiia, şi aimintrea nu e, şi se-au dus în sus pre Dunăre.
 
I pak să ştii domniia ta că au venit un om de la Nicopole de miie me-au spus că au văzut cu ochii lor că au trecut ciale corăbii ce ştii şi domniia ta pre Dunăre în sus.
 
I pak să ştii că bagă den toate oraşele câte 50 de omin să fie de ajutor în corăbii.
 
I pak să ştii cumu se-au prins neşte meşter den Ţarigrad cum vor treace ceale corăbii la locul cela strimtul ce ştii şi domniia ta.
 
I pak spui domniie tale de lucrul lui Mahamet beg, cum am auzit de boiari ce sunt megiiaş şi de generemiiu Negre, cum i-au dat împăratul sloboziie lui Mahamet beg, pe io-i va fi voia, pren Ţeara Rumânească, iară el să treacă.
 
I pak să ştii domniia ta că are frică mare şi Băsărab de acel lotru de Mahamet beg, mai vârtos de domniile voastre.
 
I pak spui domniietale ca mai marele miu, de ce am înţeles şi eu. Eu spui domniietale iară domniiata eşti înţelept şi aceste cuvinte să ţii domniiata la tine, să nu ştie umin mulţi, şi domniile vostre să vă păziţi cum ştiţi mai bine.
 
I bog te veselit. Amin."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #922 послато: Јул 26, 2017, 04:03:21 поподне »
Уводно обраћање и поздрав на крају су на српском изгледа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #923 послато: Јул 26, 2017, 04:04:57 поподне »
И мени овај разлог због класичне вјерске равнодушности Албанаца не изгледа увјерљиво, али ако се вјерује да је мисија св. Никите Ремезијанског међу Бесима била успјешна и да се бесијски јавља као један од црквених језика на Синају, онда можда преци Албанаца и нису били такви пагани.

Занимљиво је да се за Родопе и Бесе везују култови Сабатија, а колико се сјећам и Орфеј, па самим тим и орфичке мистерије су из тих крајева.

Шрам је у својој књизи поставио питање - зашто је албански једини палеобалкански језик (односно потомак једног палеобалканског језика) који је до данашњих дана преживео сва балканска "тумбања", док су сви остали изумрли? И дао је одговор - зато што је бесијски (раноалбански) постао богослужбени језик у раном хришћанству, заслугом Никите Ремезијанског. У овом раном прихватању хришћанства на сопственом језику он види кључ прежитка албанског језика. Морам напоменути да у књизи Милице Грковић о именима из дечанских хрисовуља, арбанашка имена су у 90% случајева хришћанска/календарска, тек заиста мали део су народна имена; по Грковићки, ово би значило да су Арбанаси врло рано прихватили хришћанство и да се услед тога смањио фонд њихових правих народних имена у односу на хришћанска, што код Срба у исто то време није случај, код њих убедљиво доминирају народна имена. Шрам је мишљења да је необично елбасанско писмо, чија је употреба забележена у 18. веку у манастиру Јована Владимира, односно у елбасанској и бератској области, уствари далеки потомак посебног писма које је Никита осмислио за бесијски језик; облик слова он повезује са арамејским и коптским писмом, за које мисли да су, поред грчког и латинског алфабета, Никити послужили као узор приликом креирања новог писма за Бесе. Што се тиче трачке религије, археолошки остаци касноантичких Беса, из периода пре њиховог прихватања хришћанства а у време римске доминације (2-4. век н.е.), говоре о томе да се радило о врло конзервативном становништву, које је очувало специфичан култ сахрањивања који је вукао корене још из трачког раног гвозденог доба. О томе сам писао на овој теми:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1882.0



Ocнивaњe Дpaчкe тeмe, кao и пpoпacт Koмaни-Kpoja култуpe cу cвaкaкo мeђaши гдe ce тpeбa тpaжити дaтум дoлacкa пpoтo-Apбaнaca у oблacти Maти. C дpугe cтpaнe oни cу нajвepoвaтниje caмo мaли дeo нeкaдaшњиx Бeca, кojи cу дугo чинили у eтничкoм cмиcлу бeзличну гpупaцуjу, пoвeзaну jeзикoм, вишe нeгo култуpoм или peлигиjoм, aли чвpcтo пaтpиjapxaлнo уcтpojeнoм. Бeз cвecти o пpипaднocти jeднoj eтничкoj гpупи, пa и Бecимa. O тoмe нaм cвeдoчe мнoги извopи пpe XI вeкa, кojи иx нe cпoмињу. To уcкo гpлo cу чинили нajвepoвaтниje нocиoци xaплoгpупa R1b и J2b, дoк je вeћинa E-V13 нajвepoвaтниje влaшкoг пopeклa, cтapoceдeoцa Aлбaниje. Maдa cу тo билe пoкpeтнe гpупaциje, пa им ce тeшкo мoжe пpaтити тoк мигpaциje.

Да, и Шрам је мишљења да је само најзападнији део Беса отишао пут Албаније, док су они који су остали временом влахизовани или словенизовани. Додуше он сматра да су они имали чврст верски идентитет, са сопственим писмом и специфичном црквеном организацијом, која се због њихове изолације унутар словенског мора разликовала од класичне византијске црквене организације тог времена (нешто слично као ирска црква током раног средњег века у односу на Рим). Међутим, досељењем у Арбанон, они потпадају под уобичајену византијску црквену хијерархију (драчка епископија), на грчком језику, и тако временом губе тај свој специфичан верски идентитет, који је потицао још од времена Никетиног покрштавања.



Из ових тамније шрафираних родопских предела Шрам претпоставља да се иселио највећи број Беса ка Арбанону.
« Последња измена: Јул 26, 2017, 04:09:18 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #924 послато: Јул 29, 2017, 07:51:00 поподне »
На Albanian Bloodlines пројекту је објављен резултат за Перковића (Perkaj на албанском) из Фундине у Кучима:
13   24   13   10   16-17   11   13   12   13   11   31   17   9-9   11   11   24   14   20   34   14-16-17-17   9   11   19-21   16   12   21   18   33-34   11   10
Тестирани без икакве дилеме припада роду Куча. Дакле, поред Мрњавчића, Дрекаловића и братстава која су по предању из Кастрата (Нуцуловићи, Никићи и Пајовићи), овом роду припадају и Љухари. Не бих се зачудио ако би се испоставило да истом роду припадају и Бонкећи за које се тренутно једино зна да су E-V13.

Друга новост са тог пројекта је да су Хоти сврстани као J2b2-L283>Z590>Z628>Z638>Z1296>Z1297>Z1295. То је грана којој би требало да припадају и Скендеровићи из Бихора.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #925 послато: Јул 29, 2017, 08:10:42 поподне »
На Albanian Bloodlines пројекту је објављен резултат за Перковића (Perkaj на албанском) из Фундине у Кучима

Има DYS447=24 што се разликује од хаплотипова са нашег пројекта. Мислим да би та вредност могла да указује на посебну грану у оквиру стабла Куча.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #926 послато: Јул 29, 2017, 10:46:49 поподне »
Интересантно је како албански националисти никад не могу наћи валидан аргумент којим би потврдили континуитет свог присуства на Косову током задњих пар хиљада година, колико они сами тврде да су тамо. Јер они не тврде да су се вратили у своју вјековну постојбину током османског периода, већ да су тамо у континуитету, тј. да су тамо дочекали и долазак Срба и долазак Турака. Али против топонимије се не може. На Косову не постоји један једини предосманлијски топоним који води поријекло из албанског језика. Све албанске верзије косовских топонима су или адаптације српских, или су калковане према српским, или су турског поријекла и самим тим датирају у османски период (нпр. Феризај).
Колико се мени чини, ни у Албанији таквих топонима нема, али зато има примијетан број словенских, што значи да су се можда чак и Словени доселили на подручје данашње Албаније прије Албанаца. Поморска терминологија им је углавном страног поријекла. Зато сам сигуран да су протоалбанци били неки источнобалкански народ са полуномадским начином живота који је касније игром судбине стигао на западни Балкан. Можда су баш Власи/Румуни и Албанци били исти народ, али су ови први језички романизовани, а онда генетски у већој, а лингвистички у мањој мјери словенизирани. Док су ови други онда сачували свој језик и из неког непознатног разлога избјегли мијешање са Словенима. Чуо сам да неке ријечи које припадају румунском предроманском супстрату неодољиво подсјећају на албанизме. Можда је баш топоним Букурешт албанског поријекла, јер вјероватно потиче од супстратне ријечи БУКУРИЕ (задовољство), која би онда можда могла бити повезана са албанским придјевом БУКУР (лијеп). Не знам, нисам та два језика нешто пуно проучавао, ово су више неке моје претпоставке.
« Последња измена: Јул 29, 2017, 10:49:30 поподне Одисеј »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #927 послато: Јул 29, 2017, 11:50:08 поподне »
Интересантно је како албански националисти никад не могу наћи валидан аргумент којим би потврдили континуитет свог присуства на Косову током задњих пар хиљада година, колико они сами тврде да су тамо. Јер они не тврде да су се вратили у своју вјековну постојбину током османског периода, већ да су тамо у континуитету, тј. да су тамо дочекали и долазак Срба и долазак Турака. Али против топонимије се не може. На Косову не постоји један једини предосманлијски топоним који води поријекло из албанског језика. Све албанске верзије косовских топонима су или адаптације српских, или су калковане према српским, или су турског поријекла и самим тим датирају у османски период (нпр. Феризај).
Колико се мени чини, ни у Албанији таквих топонима нема, али зато има примијетан број словенских, што значи да су се можда чак и Словени доселили на подручје данашње Албаније прије Албанаца. Поморска терминологија им је углавном страног поријекла. Зато сам сигуран да су протоалбанци били неки источнобалкански народ са полуномадским начином живота који је касније игром судбине стигао на западни Балкан. Можда су баш Власи/Румуни и Албанци били исти народ, али су ови први језички романизовани, а онда генетски у већој, а лингвистички у мањој мјери словенизирани. Док су ови други онда сачували свој језик и из неког непознатног разлога избјегли мијешање са Словенима. Чуо сам да неке ријечи које припадају румунском предроманском супстрату неодољиво подсјећају на албанизме. Можда је баш топоним Букурешт албанског поријекла, јер вјероватно потиче од супстратне ријечи БУКУРИЕ (задовољство), која би онда можда могла бити повезана са албанским придјевом БУКУР (лијеп). Не знам, нисам та два језика нешто пуно проучавао, ово су више неке моје претпоставке.

Реч букур и букурие је само један од румунско-албанских парова, који се доводе у везу са палеобалканским супстратом у румунском, а има их око 300.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #928 послато: Јул 30, 2017, 12:02:41 пре подне »
Поред румунског, постоји и мањи број бугарско-албанских речи-парњака. О томе је писао Радослав Катичић у својој књизи "Ancient Languages of the Balkans":

"Bulgarian words whose origin has been explained as Thracian are, among others, the following ones :
karpa 'rock' : Alb. karpe 'rock'
rofeja, rufja 'lightning' : Alb. rrufe 'thunder, lightning', 'Thracian lance'
katerja se 'I climb' : Rum. a se cățăra, Alb. kërcej 'to jump'

Поред овога, Катичић је препознао и одређене бугарске антропониме који се могу објаснити једино трачко-албанским посредством:

"Here are, furthermore, some Bulgarian personal names without clear etymologies in Slavic and Orthodox-Christian onomastics
and with interesting Thracian and Albanian correspondences :

Bulg.

Bešo
Buzo
Dado
Dardan
Dido
Dilo
Duro
Kuto
Suko
Zajko
Zura

Thrac.
Dada
Dida
Ζάικα

Alb.
Besa
Buzo
Dada
Dardha
Dido, Didha
Dilo, Dile
Dura
Kuta
Suka
Zajka
Zura

Потражио сам по Фејсбуку, не постоји ниједан човек који се тренутно зове Дардан, нпр, али је присутно презиме Дарданов, и то баш у западном делу Бугарске. Претпостављам да је слична ситуација и са другим презименима насталим од ових горе поменутих имена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #929 послато: Јул 30, 2017, 12:26:47 пре подне »
Кад си већ поменуо име Дардан, управо се нечег сјетих....Нема Албанца/Албанке са именима Генци, Теута или Агрон рођеног/рођене прије 20. вијека. Тј. до фамозне теорије о Илирима као прецима Албанаца. До тада, муслимански Албанци су нормално давали арапска имена (Мухаммед, Мустафа, Али, Абдуллах), католички народна или библијска (Ђон, Нуо, Љек, Прељ, Пренк, Ујк), а православни имена грчког поријекла (Кристо, Спиро, Панајот).
Римокатолици најбоље чувају аутентичну албанску средњовјековну културу, а није ми познато да код њих постоји било какво народно сјећање на период прије примања хришћанства. Штовише, најзанимљивије је то што илиризам највише форсирају муслимански Албанци. До сада сам срео на стотине муслиманских Албанаца са старим илирским именима, а ниједног католика. Католици данас преферирају латинска и интернационална имена (Виктор, Кристијан, Роберт итд.)
Пошто су највише муслимански Албанци изгубили падом Османског царства, логично је да је њима илиризам само изговор за повратак територија које су држали под контролом у том периоду. Примјећујеш да су територије "природне Албаније" изван Републике Албаније скоро увијек територије на које су Албанци дошли након конверзије у ислам (Чамерија, западна Македонија, Косово). Тешко да то може бити случајност.

Али да не скрећемо ка политици, кад смо се већ дохватили лингвистике. Ти "Илири" (ово је иначе кровни термин за негрчко и нелатинско старосједилачко становништво већег дијела Балкана) чија имена Албанци данас дају дјеци не могу се назвати протоалбанцима. Албанци једноставно морају бити источнобалканског поријекла, све указује на то, као и на полуномадски начин живота њихових предака. Поготово скоро потпуни недостатак старих топонима на западном Балкану за које се без сумње може утврдити да су албанског поријекла.
« Последња измена: Јул 30, 2017, 12:32:31 пре подне Одисеј »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #930 послато: Јул 30, 2017, 12:36:19 пре подне »
Кад си већ поменуо име Дардан, управо се нечег сјетих....Нема Албанца/Албанке са именима Генци, Теута или Агрон рођеног/рођене прије 20. вијека. Тј. до фамозне теорије о Илирима као прецима Албанаца. До тада, муслимански Албанци су нормално давали арапска имена (Мухаммед, Мустафа, Али, Абдуллах), католички народна или библијска (Ђон, Нуо, Љек, Прељ, Пренк, Ујк), а православни имена грчког поријекла (Кристо, Спиро, Панајот).
Римокатолици најбоље чувају аутентичну албанску средњовјековну културу, а није ми познато да код њих постоји било какво народно сјећање на период прије примања хришћанства. Штовише, најзанимљивије је то што илиризам највише форсирају муслимански Албанци. До сада сам срео на стотине муслиманских Албанаца са старим илирским именима, а ниједног католика. Католици данас преферирају латинска и интернационална имена (Виктор, Кристијан, Роберт итд.)
Пошто су највише муслимански Албанци изгубили падом Османског царства, логично је да је њима илиризам само изговор за повратак територија које су држали под контролом у том периоду. Примјећујеш да су територије "природне Албаније" изван Републике Албаније скоро увијек територије на које су Албанци дошли након конверзије у ислам (Чамерија, западна Македонија, Косово). Тешко да то може бити случајност.

Али да не скрећемо ка политици, кад смо се већ дохватили лингвистике. Ти "Илири" (ово је иначе кровни термин за негрчко и нелатинско старосједилачко становништво већег дијела Балкана) чија имена Албанци данас дају дјеци не могу се назвати протоалбанцима. Албанци једноставно морају бити источнобалканског поријекла, све указује на то, као и на полуномадски начин живота њихових предака. Поготово скоро потпуни недостатак старих топонима на западном Балкану за које се без сумње може утврдити да су албанског поријекла.

Судећи по овим примерима које је навео Катичић, испада да су Бугари боље сачували стару албанску (трачку) антропонимију од њих самих.  :D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #931 послато: Август 17, 2017, 12:58:26 пре подне »
Да, нажалост ово је тачно. Ко је виђао ''екипу'' која води њихов пројекат јасно му је о каквим се људима ради. Управо оно што видимо на анонимним студијама везаним за албанску популацију никад нећемо видети на њиховим пројектима, ту наравно нису само администратори криви, колико тестирани и њихова родбина, која се из комплекса, незнања и страха од ''више силе'' боји да резултате (уколико су наравно '''лоши'') по њих јавно објави.

Одговарам на пост Атлантиша са теме о Карађорђевићима да се не би скренуло са теме.

Фасцинантно је да албански припадници R1a без проблема дају да их унесу у табелу док се Динарици којих има неупоредиво више крију као змија ноге.

Гледај ово са Фољеје:

http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSID=26b0782db9e57ba6672ba9ba57928953&topic=356.msg806#msg806

Цитат
Ne 23andme eshte nje djale I2a qe e ka mbiemrin Shala, por nuk e di se nga eshte, e ka Prishtina e Gjakova ne profil. Ky antari 'Malsor' pat thane qe ne ftdna ka ble Y37, per ata tjeret nuk e di qe e kan pas njet mu testu. Ne mujsh ketij Malsorit me ja gjet emailin ish ka mir se ne ftdna u testu.

http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSID=26b0782db9e57ba6672ba9ba57928953&topic=11.msg3329#msg3329

Цитат
Fisi Dibrri - mbiemri Paloka nga Kaçinar, Mirdite. Halpogrupi: I2a M423>CTS10228 (Dinaric North)

Jane testuar ne FTDNA

Још са њиховог пројекта:

Цитат
Rjolli - Kurtaj   Albania (Rjolli Tribal Territory, Shkoder Region)   I2a (M423)  (23andme)

Ево шта је баш он имао да каже на Еприситију:

https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?216058-Why-Albanians-from-Albania-insult-Kosovars/page5&highlight=drawing-slim

Цитат
So what? I think i am the most pure albo by blood than anyone. Also this time in albania i asked a first cousin who is a lifetime shepered and love the mountains who used to listen to elders all his life. He told me we come from small krasniqi clan, krasniqi i vogel, not sure how accurate this is and had this discussion with skerdi here but on my first closest dna cousin on 23andme out of around 2000 is fram krasniqi klan, main klan E-v13. And he is from kosovo i think.

https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?127965-Albanian-Tribe-and-Clan-Y-DNA/page99

Цитат
Кељмендаси каже: Ndoshta "Krasniqja e Vogel" ashte Tropoja тј. Мали Краснић је вероватно Тропоја између Ђаковице и Бајрам Цурија.

Куртај није изостављен случајно јер је тестиран преко 23andme а администратори у пројекат уносе искључиво хаплотипове са FTDNA. Међутим то не објашњава друге случајеве попут Паљоке који је тестиран управо преко FTDNA. Рецимо Лаб Тоск Бинај R1a>Z280>Z92 је унет одмах без проблема. Други R1a са надимком Дибран (Дебарац) на Фољеји је R1a-Z283+ али Y2395-, M458-, Z280-.

Више о овом R1a овде:

http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSID=26b0782db9e57ba6672ba9ba57928953&topic=11.msg3503#msg3503

И он је сав срећан али није се чини ми се тестирао преко FTDNA па није ни унешен. Скоро сам прочитао да ће почети активније да уносе Тоске.

Него да се вратим на Динарце. Шаља са надимком "Маљсор" (Брђанин) је оставио локацију Приштина, Ђаковица што би значило да је родом из Ђаковице а живи у Приштини. У Ђаковицу је доспео вероватно из Шаље у Малесији. Шаље су доминантно R1b-PF7563. То племе је најсиромашније у Малесији. Има око Ђаковице и Дечана (Истинић) и ови у Истинићу су уједно најбогатији. Роберт Елси наводи како је племе пре преласка у Малесију живело по Паштриком.

Паљока из Каћинара (Мирдита, Фис Дибри) је саплеменик са истим презименом Виктору Паљоки (Unikkatil, албански репер из Приштине) који је уједно и један од администратора албанског днк пројекта. Међутим Виктор је E-V13 а не I-CTS10228. Роберт Елси за фис Дибри из Каћинара каже да је мешаног Гег-Тоск порекла, те да су Мирдите дошле такође из пограничног дела с Косовом. Дакле имамо Куртаја из Краснића и Шаље и Мирдите под Паштриком. Мирдите су били познати као кетл лифтери (eng. cattle lifters) тј. носиоци говеда/лопови који краду говеда. Другим речима отимали су стоку живљу приморске равнице из простог разлога што су услови за живот у планинама сурови.

Као што видиш нигде нема хаплотипова због тога што су се неки тестирали преко 23andme док су ови преко FTDNA једноставно скривени, односно нису видљиви у јавној бази. Док их неко не унесе нећемо моћи да видимо хаплотипове.
« Последња измена: Август 17, 2017, 01:06:27 пре подне Србин »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #932 послато: Август 17, 2017, 01:25:01 пре подне »
Одговарам на пост Атлантиша са теме о Карађорђевићима да се не би скренуло са теме.

Фасцинантно је да албански припадници R1a без проблема дају да их унесу у табелу док се Динарици којих има неупоредиво више крију као змија ноге.

Гледај ово са Фољеје:

http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSID=26b0782db9e57ba6672ba9ba57928953&topic=356.msg806#msg806

http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSID=26b0782db9e57ba6672ba9ba57928953&topic=11.msg3329#msg3329

Још са њиховог пројекта:

Ево шта је баш он имао да каже на Еприситију:

https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?216058-Why-Albanians-from-Albania-insult-Kosovars/page5&highlight=drawing-slim

https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?127965-Albanian-Tribe-and-Clan-Y-DNA/page99

Куртај није изостављен случајно јер је тестиран преко 23andme а администратори у пројекат уносе искључиво хаплотипове са FTDNA. Међутим то не објашњава друге случајеве попут Паљоке који је тестиран управо преко FTDNA. Рецимо Лаб Тоск Бинај R1a>Z280>Z92 је унет одмах без проблема. Други R1a са надимком Дибран (Дебарац) на Фољеји је R1a-Z283+ али Y2395-, M458-, Z280-.

Више о овом R1a овде:

http://www.foleja.net/index.php?PHPSESSID=26b0782db9e57ba6672ba9ba57928953&topic=11.msg3503#msg3503

И он је сав срећан али није се чини ми се тестирао преко FTDNA па није ни унешен. Скоро сам прочитао да ће почети активније да уносе Тоске.

Него да се вратим на Динарце. Шаља са надимком "Маљсор" (Брђанин) је оставио локацију Приштина, Ђаковица што би значило да је родом из Ђаковице а живи у Приштини. У Ђаковицу је доспео вероватно из Шаље у Малесији. Шаље су доминантно R1b-PF7563. То племе је најсиромашније у Малесији. Има око Ђаковице и Дечана (Истинић) и ови у Истинићу су уједно најбогатији. Роберт Елси наводи како је племе пре преласка у Малесију живело по Паштриком.

Паљока из Каћинара (Мирдита, Фис Дибри) је саплеменик са истим презименом Виктору Паљоки (Unikkatil, албански репер из Приштине) који је уједно и један од администратора албанског днк пројекта. Међутим Виктор је E-V13 а не I-CTS10228. Роберт Елси за фис Дибри из Каћинара каже да је мешаног Гег-Тоск порекла, те да су Мирдите дошле такође из пограничног дела с Косовом. Дакле имамо Куртаја из Краснића и Шаље и Мирдите под Паштриком. Мирдите су били познати као кетл лифтери (eng. cattle lifters) тј. носиоци говеда/лопови који краду говеда. Другим речима отимали су стоку живљу приморске равнице из простог разлога што су услови за живот у планинама сурови.

Као што видиш нигде нема хаплотипова због тога што су се неки тестирали преко 23andme док су ови преко FTDNA једноставно скривени, односно нису видљиви у јавној бази. Док их неко не унесе нећемо моћи да видимо хаплотипове.

Ми морамо да схватимо да је код Албанца тренутно на снази национални препород-Rilindja... оно што смо ми имали 1912. Ово је врхунац и сад следи пад. Тај препород пoдразумева фалсификовање историје, али и генетике, док се не нађе неко бар за нијансу објективан... A за то треба време... Част изузецима!

Народни историјски музеј у Тирани



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #933 послато: Август 17, 2017, 01:34:27 пре подне »
Мислим да нажалост они немају способност за пад у реалност...ова кулминација препорода је код њих трајна категорија...незнам кад ће уопште код њих доћи време да неки њихов историчар оповргне овај постер из музеја.Они су у константној кулминацији препорода која се само манифестује у оној мери која им је дозвољена
« Последња измена: Август 17, 2017, 01:37:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #934 послато: Август 17, 2017, 09:25:38 пре подне »
Постоји могућност да I2a YP196 која се јавља код косметских Арбанаса није сва арнауташког порекла (од исламизованих и поарбанашених Срба-староседелаца са простора Космета), већ да у одређеном проценту потиче и од досељеника из Малесије. Прецизније, да потиче од "Анаса", старинаца словенског порекла из северне Албаније које су албанска братства приликом своје експанзије у касном средњем веку и раном модерном периоду истиснула или асимиловала. Трифуноски и Урошевић су писали о тој словенској (српској) досељеничкој струји из Малесије, која је у већини случајева претходила (друга половина 17. века) или била истовремена (18. и прва половина 19. века) са албанском експанзијом према Старој Србији. Одређени број тих Анаса је асимилован, тако да овај тестирани из Ријолија у Албанији сигурно представља тај случај, ту можемо да прибројимо и Паљокуа пореклом из Качинара у Мирдитама и можда Шаљу из Ђаковице/Приштине (мада ако су му корени из Истинића, постоји велика шанса да је ипак пореклом арнауташ).
« Последња измена: Август 17, 2017, 01:27:46 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #935 послато: Август 17, 2017, 07:31:12 поподне »
Народни историјски музеј у Тирани



Молим вас, реците ми да је ово неки мурал са зида собе неког албанског затуцаног надреалисте, а не из државног историјског музеја.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #936 послато: Август 17, 2017, 07:38:45 поподне »
Молим вас, реците ми да је ово неки мурал са зида собе неког албанског затуцаног надреалисте, а не из државног историјског музеја.

Бaкc пpиjaтeљу, нa жaлocт oвo je дoгмa у кojу ce вepуje...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #937 послато: Август 17, 2017, 07:50:04 поподне »
Већину исписа са мурала разумем. Шћиптари су били главни борци у антиосманској коалицији, ту и тамо су се борили Мађари и Срби, остали су углавном побегли са бојишта. А шта му дође онај испис Venedikas, има ли ико сазнања?
Да нису Лужички Срби, Померанци или неки други Венети? Или Венецијанци - Млечани?
Нисам знао да су се и они борили у Косовском боју.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #938 послато: Август 17, 2017, 07:52:21 поподне »
Ех, да се борило више Срба у тој бици, можда бисмо и победили и отерали Турке за свагда...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #939 послато: Август 17, 2017, 07:54:14 поподне »
Већину исписа са мурала разумем. Шћиптари су били главни борци у антиосманској коалицији, ту и тамо су се борили Мађари и Срби, остали су углавном побегли са бојишта. А шта му дође онај испис Venedikas, има ли ико сазнања?
Да нису Лужички Срби, Померанци или неки други Венети? Или Венецијанци - Млечани?
Нисам знао да су се и они борили у Косовском боју.

Па, знаш како? Вероватно су сви сем Албанаца били коњушари и слично, док су се албански витезови борили на бојном пољу.
Очигледно је то права историја, а читав свет (укључујући и нас) учи ону погрешну.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"