Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446724 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #600 послато: Март 16, 2017, 11:04:14 поподне »
Није у том раду Лома откривао рупе на саксијама већ је читао претходне ауторе и оцењивао шта пије а шта не пије воду... Што се тиче реченог рада, на крају је навео коришћену литературу са преко 100 наслова. нека је бар пола од тога прочитао, сигурно је поткован да дискутује о теми

Управо. Лепо је написао Милош, не може се прошлост посматрати наочарама садашњости...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #601 послато: Март 16, 2017, 11:34:25 поподне »
Уосталом, ти само критикујеш а нисам видео да си изнео неку своју визију порекла Албанаца, тј. теорију коју подржаваш?

Више пута извачиш из контекста шта сам то написао.
Написао сам блиске везе а не никакве.
За време настанка Ј2b2 сам случајно погрешио, а и активно не пратим баш тако дуго ова истраживања.
За староседелачке родове сам написао да се на основу турских пописа могу пратити задњих 4-5 векова.
с и ш се односи на НИШ, ШТИП и ШАРУ.
Немам неку теорују коју подржавам, и не видим разлога зашто бих се чврсто опредељивао за било коју.

Што се тиче критика више те нећу коментарисати.
Настави да доказујеш једну сулуду теорију. Можеш ми јавити када успеш, ако желиш наравно.
Надам се да нећеш потрошити цео живот на то, узалуд.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #602 послато: Март 16, 2017, 11:40:24 поподне »
Уосталом, ти само критикујеш а нисам видео да си изнео неку своју визију порекла Албанаца, тј. теорију коју подржаваш?

Више пута извачиш из контекста шта сам то написао.
Написао сам блиске везе а не никакве.
За време настанка Ј2b2 сам случајно погрешио, а и активно не пратим баш тако дуго ова истраживања.
За староседелачке родове сам написао да се на основу турских пописа могу пратити задњих 4-5 векова.
с и ш се односи на НИШ, ШТИП и ШАРУ.
Немам неку теорују коју подржавам, и не видим разлога зашто бих се чврсто опредељивао за било коју.

Што се тиче критика више те нећу коментарисати.
Настави да доказујеш једну сулуду теорију. Можеш ми јавити када успеш, ако желиш наравно.
Надам се да нећеш потрошити цео живот на то, узалуд.

Нажалост, већ сам потрошио добар део времена које сам могао паметније да искористим. Најлакше је лепити етикете ("сулуда теорија"), а много теже конкретно доказати да је нешто уистину сулудо. Не доказујем ником ништа, има много позванијих људи од мене који то чине.  ;) Ти настави да се држиш генетике коју опет на свој начин интерпретираш (без икакве интердисциплинарности, што је одлика неуких људи, што ти по свему судећи јеси). Нећу те ометати у прављењу кула у ваздуху.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #603 послато: Март 23, 2017, 07:07:31 поподне »
На албанском језику реака се каже Lumi https://sq.wikipedia.org/wiki/Lumi , а на језику кавкаских Авара вода се каже Льим https://av.wikipedia.org/wiki/Лъим   Јасно је да се ради о прото-албанској речи коју су прото-Албанци донели са Кавказа.   Албански језик је препун позајмљеница из српског, грчког, турског, влашког и италијанског, али наравно да има и изворних албанских речи, иако су оне у данашњем албанском језику у мањини.  Изворне албанске речи које нису позајмљене из других, углавном индоевропских језика немају никакве сличности са суседним а и  географски удаљенијим индоевропским језицима, већ звуче једнако чудно у поређењу са ИЕ језицима као и баскијске речи.  Не-индоевропски елементи у албанском језику су заоставштина кавкаских прото-Албанаца и сигуран сам да постоји веза са кавкаским језицима.  Ево и ја сам нашао један пример! ;D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #604 послато: Март 23, 2017, 07:10:35 поподне »
На албанском језику река се каже Lumi https://sq.wikipedia.org/wiki/Lumi , а на језику кавкаских Авара вода се каже Льим https://av.wikipedia.org/wiki/Лъим   Јасно је да се ради о прото-албанској речи коју су прото-Албанци донели са Кавказа.   Албански језик је препун позајмљеница из српског, грчког, турског, влашког и италијанског, али наравно да има и изворних албанских речи, иако су оне у данашњем албанском језику у мањини.  Изворне албанске речи које нису позајмљене из других, углавном индоевропских језика немају никакве сличности са суседним а и  географски удаљенијим индоевропским језицима, већ звуче једнако чудно у поређењу са ИЕ језицима као и баскијске речи.  Не-индоевропски елементи у албанском језику су заоставштина кавкаских прото-Албанаца и сигуран сам да постоји веза са кавкаским језицима.  Ево и ја сам нашао један пример! ;D

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #605 послато: Март 23, 2017, 11:15:55 поподне »
Албански језик је без икакве сумње индоевропски, али јако иновативан. Примјера ради, бројеви се јако ријетко посуђују из језика у језик, а албански бројеви су у потпуности индоевропски. Најјачи доказ сродности су ипак парадигме, затворени скуп ријечи у којима се исцрпљује једна или више граматичких категорија, као што су падеж, род и број, вријеме, лице итд. Албанска парадигма је у потпуности индоевропска. Даље, дефинитивно су установљене гласовне подударности између албанског и осталих индоевропских језика. Примјера ради, албанском Ђ у народним изворним ријечима одговара латинско С, нпр. ђашт-секс (шест), ђалл-салвус (здрав), ђoлл-сал (со) итд. У позајмљеним ријечима из латинског, албански има Ш (шоћ-сокиус (пријатељ), шум-суммум (много) итд.) Личне замјенице су индоевропског поријекла, предлози исто, већ поменух парадигне и флективне морфеме (које се никад не позајмљују из језика у језик).
Да не помињем да је албанска синтакса знатно подударна са синтаксом осталих европских језика. Кавкаски језици, слично турском, баскијском и јапанском, имају постпозиције умјесто предлога, релативне клаузе претходе именици коју модификују, глагол се обавезно јавља на самом крају независне реченице итд. Ниједну од тих црта албански не посједује.

Опет кажем, албански заиста на први поглед изгледа чудно, али зато што је изузетно иновативан, и то поготово на пољу вокабулара. Многе индоевропске основне лексеме у албанском се или не јављају или се јављају у измијењеном значењу (нпр. мотр више не значи "мајка", него "сестра"). Многе ране латинске посуђенице измијениле су се до непрепознатљивости, поменимо ријечи попут уштриа, нгушллој и мбрет, за које нико не би посумњао да потичу од латинизама ексеркитус, консоларе и император.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #606 послато: Март 23, 2017, 11:25:05 поподне »
На албанском језику реака се каже Lumi https://sq.wikipedia.org/wiki/Lumi , а на језику кавкаских Авара вода се каже Льим https://av.wikipedia.org/wiki/Лъим   Јасно је да се ради о прото-албанској речи коју су прото-Албанци донели са Кавказа.   Албански језик је препун позајмљеница из српског, грчког, турског, влашког и италијанског, али наравно да има и изворних албанских речи, иако су оне у данашњем албанском језику у мањини.  Изворне албанске речи које нису позајмљене из других, углавном индоевропских језика немају никакве сличности са суседним а и  географски удаљенијим индоевропским језицима, већ звуче једнако чудно у поређењу са ИЕ језицима као и баскијске речи.  Не-индоевропски елементи у албанском језику су заоставштина кавкаских прото-Албанаца и сигуран сам да постоји веза са кавкаским језицима.  Ево и ја сам нашао један пример! ;D

Aкo je oвo apгумeнт o кaвкacкoj тeopиjи дa ce нe тpудим дa peплициpaм. Имa мнoгo пocтoвa нaпиcaниx изнaд, пa пpoчитaj и нaћи ћeш oдгoвop.
 

Чак ни највећи заговорници теорије о илирском пореклу албанског језика никада нису спорили дубоке везе (на нивоу протојезика) које деле румунски (и остали балкански романски говори који су у вези са њим, аромунски, мегленоромански и истроромански) и албански. Дакле јасно је да се албански као језик налази самостално у односу на све остале ИЕ језике, а да је румунски романски језик (проистекао из латинског), али управо доста речи у румунском за које су лингвисти утврдили да су супстратне (потичу од језика којим су преци Румуна говорили пре преласка на латински) имају своје парњаке само у албанском, што ипак нешто говори; те речи не постоје само у румунском, већ и у цинцарском и осталим горе набројаним језицима, што говори да потичу из проторумунске фазе, када су преци свих ових популација живели на једном одређеном, не тако великом простору у унутрашњости Балкана. Све то даље говори да су преци Румуна/Влаха и Албанаца у једном историјском периоду, а то може да буде само касна антика и рани средњи век, били у блиском контакту, али на основу карактеристика многих од тих супстратних речи може се извући још један закључак - да све ове речи нису само просте позајмљенице из протоалбанског у проторумунски, већ да су неке од њих изгледа биле речи из језика којим су Проторумуни говорили пре преласка на латински, који је био врло сродан или исти као протоалбански. Румунски и албански деле сличности и у фонетици, синтакси, појединим идиомима итд. Дакле врло много сличности за два језика који су данас прилично удаљени један од другог. Ево и списка тих супстратних речи у румунском; одмах да се оградим да ја не тврдим да све речи ту набројане имају албанске парњаке, већ само неке, али врло карактеристичне (везане за делове тела, родбинске односе, пастирски живот, планинске животиње и биљке итд.):
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Romanian_words_of_possible_Dacian_origin

Такође препоручујем да све ове речи провериш и на сајту румунског етимолошког речника, https://dexonline.ro/


Mиcлим дa cу дaлeкo cтpучниjи пo питaњу aлбaнcкoг jeзикa oдaвнo дaли cвoje мишљeњe. Taкo дa дaнac вeћинa лингвиcтa зacтупa тpaчку тeзу, вeћинa apxeoлoгa илиpcку, дoк cу иcтopичapи измeђу... Кaвкacку тeopиjу зacтупajу лaици и тo у днeвнo-пoлитичкe cвpxe.

Штo ce тичe caмe peчи lumi и oнa je peклo би ce из лaтинcкoг flumine, вepoвaтнo вулгapнoг flumi.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #607 послато: Март 24, 2017, 12:23:01 пре подне »
Aкo je oвo apгумeнт o кaвкacкoj тeopиjи дa ce нe тpудим дa peплициpaм. Имa мнoгo пocтoвa нaпиcaниx изнaд, пa пpoчитaj и нaћи ћeш oдгoвop.
 
Mиcлим дa cу дaлeкo cтpучниjи пo питaњу aлбaнcкoг jeзикa oдaвнo дaли cвoje мишљeњe. Taкo дa дaнac вeћинa лингвиcтa зacтупa тpaчку тeзу, вeћинa apxeoлoгa илиpcку, дoк cу иcтopичapи измeђу... Кaвкacку тeopиjу зacтупajу лaици и тo у днeвнo-пoлитичкe cвpxe.

Штo ce тичe caмe peчи lumi и oнa je peклo би ce из лaтинcкoг flumine, вepoвaтнo вулгapнoг flumi.

Дао сам му већ одговор на оној другој теми, где је започео са својим "крсташким походом". Цитираћу га овде:

Lumë је позајмљеница од латинског flumen, fluminis, што такође значи - река. Питао бих те једну ствар - да ли си ти уопште видео било какав текст на кавкаско-аварском језику, па га потом упоредио са албанским језиком? Да ли си увидео неке сличности у морфологији, творби речи, синтакси, реду речи у реченици, чак и најпростију чињеницу - којој језичкој породици припада аварски, а којој албански? Да си то проверио, видео би да је албански индоевропски језик, док је аварски језик који се сврстава у породицу североисточних кавкаских језика, који са индоевропским језицима немају ништа заједничко. Даље, ако ћемо да се играмо игре погађања, ја ћу да устврдим да је име реке Потомак која протиче кроз Вашингтон, главни град САД, српског порекла, као и река Орање у Јужноафрикој Републици. Како, па веза је више него очигледна! Потомак и орање, две типичне српске речи! За све остале недоумице ми слободно пиши приватну поруку, да не би затрпавали ову тему са расправом која је више отужна него корисна...

Међутим, мислим да је слаба вајда и овај одлични Одисејев одговор нити било шта друго што му напишемо, јер он чврсто верује у то да су они са Кавказа и да причају кавкаским језиком, иако све чињенице говоре супротно од тога...догме се не преиспитују, али догме нису део науке...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #608 послато: Март 24, 2017, 01:57:01 поподне »
Дао сам му већ одговор на оној другој теми, где је започео са својим "крсташким походом". Цитираћу га овде:

Међутим, мислим да је слаба вајда и овај одлични Одисејев одговор нити било шта друго што му напишемо, јер он чврсто верује у то да су они са Кавказа и да причају кавкаским језиком, иако све чињенице говоре супротно од тога...догме се не преиспитују, али догме нису део науке...
Идемо даље.  На аллбанском језику се ВОДА каже UJI https://sq.wikipedia.org/wiki/Uji , а на башкирском језику се ВОДА каже HЫY https://ba.wikipedia.org/wiki/hыy.  Надам се да уочаваш сличност између Uji и Hыy.  Не постоји ниједан индоевропски језик на ком се ВОДА каже слично као албански UJI , али ето нађош да се на башкирском каже врло сличну.  Албанце са Башкирима повезује и хаплогрупа R1b-Z2103.    Немој само да кажеш да је UJI настало од латинског AQUA.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #609 послато: Март 24, 2017, 02:07:15 поподне »
Идемо даље.  На аллбанском језику се ВОДА каже UJI https://sq.wikipedia.org/wiki/Uji , а на башкирском језику се ВОДА каже HЫY https://ba.wikipedia.org/wiki/hыy.  Надам се да уочаваш сличност између Uji и Hыy.  Не постоји ниједан индоевропски језик на ком се ВОДА каже слично као албански UJI , али ето нађош да се на башкирском каже врло сличну.  Албанце са Башкирима повезује и хаплогрупа R1b-Z2103.    Немој само да кажеш да је UJI настало од латинског AQUA.

Па шта је сад, јесу ли са Кавказа (Авари), или су Турци (Башкири), не могу бити и једно и друго? Јако је неозбиљно доносити било какве закључке на основу једне једине речи.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #610 послато: Март 24, 2017, 02:26:07 поподне »
Па шта је сад, јесу ли са Кавказа (Авари), или су Турци (Башкири), не могу бити и једно и друго? Јако је неозбиљно доносити било какве закључке на основу једне једине речи.

Наравно да је неозбиљно, сада упоређује башкирски који је туркијски језик са албанским.  ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #611 послато: Март 24, 2017, 02:29:37 поподне »
Идемо даље.  На аллбанском језику се ВОДА каже UJI https://sq.wikipedia.org/wiki/Uji , а на башкирском језику се ВОДА каже HЫY https://ba.wikipedia.org/wiki/hыy.  Надам се да уочаваш сличност између Uji и Hыy.  Не постоји ниједан индоевропски језик на ком се ВОДА каже слично као албански UJI , али ето нађош да се на башкирском каже врло сличну.  Албанце са Башкирима повезује и хаплогрупа R1b-Z2103.    Немој само да кажеш да је UJI настало од латинског AQUA.
Том логиком би сви европски народи, а и ми Срби, могли да у историји тражимо заједничко порекло са Турцима, с' обзиром да нам је језик  пун турцизама које у огромној мери користи добар део нашег народа.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #612 послато: Март 24, 2017, 02:35:34 поподне »
Идемо даље.  На аллбанском језику се ВОДА каже UJI https://sq.wikipedia.org/wiki/Uji , а на башкирском језику се ВОДА каже HЫY https://ba.wikipedia.org/wiki/hыy.  Надам се да уочаваш сличност између Uji и Hыy.  Не постоји ниједан индоевропски језик на ком се ВОДА каже слично као албански UJI , али ето нађош да се на башкирском каже врло сличну.  Албанце са Башкирима повезује и хаплогрупа R1b-Z2103.    Немој само да кажеш да је UJI настало од латинског AQUA.

Из "Албанског етимолошког речника" Владимира Орела:
ujë f/n pl. ujëra ~ ujna "вода" - протоалбански облик је гласио *udrja, изведено од ПИЕ (протоиндоевропске) речи за воду, *ued (из тог корена је и словенска реч за воду, као и енглеска water, немачка Wasser итд.). Сличну творбу има и грчка реч υδρία (идрија), "крчаг".

Свевладе, ако имаш још неку недоумицу слободно ми пошаљи приватну поруку, да не гушимо тему беспотребном преписком...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #613 послато: Март 24, 2017, 02:42:33 поподне »
Па шта је сад, јесу ли са Кавказа (Авари), или су Турци (Башкири), не могу бити и једно и друго? Јако је неозбиљно доносити било какве закључке на основу једне једине речи.
Није то било која реч, речи за  предмете или везане за технологију су лако прелазиле из језика у језик, например: телевизор, комјутер, лап-топ, фрижидер итд.  Погледај српски језик, нисмо узимали из страних језика основне речи као што су: вода, небо, сунце, мајка, отац, брат, киша, дрво, трава... само смо узимали речи за предмете или неке радње, например у Војводини се за доручак се каже фруштук, што је позајмљеница из немачког језика, али Срби у Војводини нису заменили германизмима основне речи као што су: вода, небо, мајка, сунце, брат, отац итд.  У Далмације се за ужину каже маренда (позајмљеница из италијанског), али Далматинци нису преузели из италијанског основне речи већ само речи за неке предмете и радње.  Турцизми у српском језику су такође везани за предмете: јастук, пенџер, дуван, капија, чесма итд.  За 400 година турске окупација Срби нису заменили речи каш што су поток, глава, облак, њива, ливада, рука, мога итд. турцизмима.  Основне речи се не мењају тако лако, а ВОДА спада у основне речи.                                    На курдском језику ВОДА се каже АV https://ku.wikipedia.org/wiki/Av , види се сличност са латинским AQUA https://la.wikipedia.org/wiki/Aqua, та сличност је само због индоевропских корена речи а то сеже у врло далеку прошлост.  Албанци су наводно потомци индоевропских Илира и притом су Илири романизовани и још Албанци живе окружени говорницима индоевропских језика међу којима су и Италијани,  па поред свега тога реча за ВОДУ UJI им је потпуно другачија од речи за ВОДУ у било ком индоевропском језику, док је курдска реч за воду AV слична латинском AQUA, иако курди живе хиљадама километара далеко од романских народа и нису са њима имали контакта у историји.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #614 послато: Март 24, 2017, 02:48:34 поподне »
Није то било која реч, речи за  предмете или везане за технологију су лако прелазиле из језика у језик, например: телевизор, комјутер, лап-топ, фрижидер итд.  Погледај српски језик, нисмо узимали из страних језика основне речи као што су: вода, небо, сунце, мајка, отац, брат, киша, дрво, трава... само смо узимали речи за предмете или неке радње, например у Војводини се за доручак се каже фруштук, што је позајмљеница из немачког језика, али Срби у Војводини нису заменили германизмима основне речи као што су: вода, небо, мајка, сунце, брат, отац итд.  У Далмације се за ужину каже маренда (позајмљеница из италијанског), али Далматинци нису преузели из италијанског основне речи већ само речи за неке предмете и радње.  Турцизми у српском језику су такође везани за предмете: јастук, пенџер, дуван, капија, чесма итд.  За 400 година турске окупација Срби нису заменили речи каш што су поток, глава, облак, њива, ливада, рука, мога итд. турцизмима.  Основне речи се не мењају тако лако, а ВОДА спада у основне речи.                                    На курдском језику ВОДА се каже АV https://ku.wikipedia.org/wiki/Av , види се сличност са латинским AQUA https://la.wikipedia.org/wiki/Aqua, та сличност је само због индоевропских корена речи а то сеже у врло далеку прошлост.  Албанци су наводно потомци индоевропских Илира и притом су Илири романизовани и још Албанци живе окружени говорницима индоевропских језика међу којима су и Италијани,  па поред свега тога реча за ВОДУ UJI им је потпуно другачија од речи за ВОДУ у било ком индоевропском језику, док је курдска реч за воду AV слична латинском AQUA, иако курди живе хиљадама километара далеко од романских народа и нису са њима имали контакта у историји.

Свевладе, прочитај пост изнад овог и не брукај се више...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #615 послато: Март 24, 2017, 03:02:06 поподне »
Том логиком би сви европски народи, а и ми Срби, могли да у историји тражимо заједничко порекло са Турцима, с' обзиром да нам је језик  пун турцизама које у огромној мери користи добар део нашег народа.
Није то исто пријатељу.  Ми смо били 400 година били под Турцима и преузели смо углавном речи за предмете: јастук, капија, чесма, челик, пенџер, дуван итд. али основне речи као што су БРАТ, МАЈКА, ВОДА, СУНЦЕ, РУКА, НОГА, ГЛАВА итд. нисмо преузели из турског језика, иако смо били 400 година под Турцима.  Док Албанци имају основну реч као што је ВОДА врло сличну као Башкири.  ВОДА на Албанском се каже UJI https://sq.wikipedia.org/wiki/Uji , a на башкирском HЫY https://ba.wikipedia.org/wiki/hыy.  За нашу везу са Турцима знамо, али се поставља питање какве ВЕЗЕ АЛБАНЦИ ИМАЈУ СА БАШКИРИМА, УДИНИМА, ЧЕЧЕНИМА, ЧЕРКЕЗИМА итд.  Сасвим је јасно да се ради о  прото-албанским речима.  Прото-Албанци су дошли са истока, и поред великог броја позајмљеница из српског, влашког, грчког, италијанског и турског и даље у албанском језику постоје прото-албанске речи.    ЉУДИ ПОЧНИТЕ МАЛО ДА РАЗМИШЉАТЕ СОПСТВЕНОМ ГЛАВОМ.  ОНО ШТО СМО УЧИЛИ У ШКОЛАМА НИЈЕ ПОТПУНА ИСТИНА. 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #616 послато: Март 24, 2017, 03:13:14 поподне »
Из "Албанског етимолошког речника" Владимира Орела:
ujë f/n pl. ujëra ~ ujna "вода" - протоалбански облик је гласио *udrja, изведено од ПИЕ (протоиндоевропске) речи за воду, *ued (из тог корена је и словенска реч за воду, као и енглеска water, немачка Wasser итд.). Сличну творбу има и грчка реч υδρία (идрија), "крчаг".

Свевладе, ако имаш још неку недоумицу слободно ми пошаљи приватну поруку, да не гушимо тему беспотребном преписком...
Никакве овде логике нема.  Покушаваш да браниш необрањиво.  Баш је слично WASSER и UJI, дај пријатељу нисам ја малоуман. Бише логике има у оној фори о реци ПОТОМАК у Америци и реци ОРАЊЕ и јужној Африци што си јуче написао кад си рекао да сам деретићевац, него у томе што покушаваш очигледну прото-албанску не-индоевропску реч да повежеш са речима за ВОДУ из неких индоевропских језика, а јасно је да нермају никакве сличности. 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #617 послато: Март 24, 2017, 03:20:58 поподне »
Свевладе, прочитај пост изнад овог и не брукај се више...
Ако лаже коза не лаже рог! албански Uji https://sq.wikipedia.org/wiki/Uji , башкирски Hыy https://ba.wikipedia.org/wiki/hыy

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #618 послато: Март 24, 2017, 03:47:14 поподне »
Никакве овде логике нема.  Покушаваш да браниш необрањиво.  Баш је слично WASSER и UJI, дај пријатељу нисам ја малоуман. Бише логике има у оној фори о реци ПОТОМАК у Америци и реци ОРАЊЕ и јужној Африци што си јуче написао кад си рекао да сам деретићевац, него у томе што покушаваш очигледну прото-албанску не-индоевропску реч да повежеш са речима за ВОДУ из неких индоевропских језика, а јасно је да нермају никакве сличности.

Теби, пријатељу, помоћи очигледно нема...пошто видиш само оно што ти желиш да видиш а игноришеш све што се не уклапа у твоју изграђену догму, ниси релевантан саговорник. Кажеш да ниси деретићевац, али колико сам до сад видео показујеш буквално сваку могућу њихову особину (острашћеност, непознавање материје, повезивање ствари које су неповезиве, итд.), тако да иако можда ниси Деретићев фан, твој модус операнди је исти као и његов, и као од свих осталих самозваних "зналаца", тј. псеудонаучника; зато нема потребе даље да се трудим да ти објасним неке основне ствари, односно да губим време да човеку који не жели да зна, већ жели да верује било шта појасним. Једна ствар се посебно и увек истиче код ликова као што си ти - што мање знају и мање су образовани, то су више уверени да су "попили" сву памет и знање овог света и да су позвани да о свему и свачему, од игле до локомотиве, дају неки свој суд и мишљење и да се потом тај суд и мишљење беспоговорно уважавају. Ја из те приче нисам, тако да слободно настави да распредаш о Башкирима, Удинима, Аварима и осталима, ја ти се у томе нећу прикључити... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #619 послато: Март 24, 2017, 03:48:09 поподне »
Albanski Ujë From Proto-Albanian *udrijā, from Proto-Indo-European *wed- 'water[1]
baškirski һыу(hïw) From Common Kypchak suw, sū, from Old Turkic sub, suv, suγ, from Proto-Turkic *sɨb,*sub (“water”).

Jesu zalutali ovi turski lingvisti kada pojma nemaju.

Al hajde, mene takođe pomalo liči i ovaj starogrčki ῡ̔́ω (hū́ō) na baškirski һыу (hïw).(zapazite H)

Voleo bi samo još znat sličnost albanskog i baškirskog za ove druge osnovne riječi kao što su što reče Svevlad glava, majka, trava, kiša, drvo, nebo ?

Uz dalje proto-albanski udrijā, grčki hýdōr ili umbr. utur.

Naravno je moguće da su i ovi grci ustvari baškiri, svakako su mi bili sumnjivi.