Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446742 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #280 послато: Јун 29, 2016, 12:22:59 пре подне »
Moje misljenje je da je ta prepoznatljivost kod Albanaca stvar toga da su dozivjeli demografski bum iz manje populacije i da su se manje mijesali sa drugima u odnosu na okolne narode. Tako da imaju neke zajednicke crte kao sto rodjaci imaju zajednicke crte.

Има логике, свакако.

Иначе, Кун на још једном месту "повезује" Французе и Албанце, у делу када говори о Тоскама.

Наиме, по њему, на основу телесне грађе, пигментације и црта лица, нема разлике између Алпида из јужне и централне Француске и оних са југа Албаније. Управо се између ове две области (Алпи и Епир) простире појас са динарским становништвом.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #281 послато: Јун 29, 2016, 12:29:36 пре подне »
Ne tvrdim nista ali vise puta kada naidjem na film na francuskom jeziku u prvi mah mi se ucini da je na albanskom. :) I jedan i drugi jezik su bili pod uticajem latinskog i posjeduju R1b haplogrupu bez obzira sto je udaljenost izmedju grana velika.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #282 послато: Јун 29, 2016, 01:27:27 пре подне »
Албанци личе на Шпанце, Португалце, Французе, Ирце. Највећа концентрација R1b. Замени имена шпанским или ирским, неће се приметити разлика.
http://www.uefa.com/uefaeuro/season=2016/teams/team=2/index.html
(увећати страницу)
Немогуће је повезати хаплогрупу R1b у цјелини за одређене антрополошке типове, можда би могли неке мање огранке, али у цјелини- никако. Шпанци и Португалци су већином медитерански тип, Французи су мјешавина многих типова, док су Ирци већином кромањонски тип. Албанци углавном не личе на ове народе.
Што се тиче европских популација, помало се могу повезати са Тиролцима (област на граници између Италије и Аустрије). Кун говори да се људи са најчистијим динарским типом налазе у Албанији и у Тиролу.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #283 послато: Јун 29, 2016, 06:19:41 пре подне »
Moje misljenje je da je ta prepoznatljivost kod Albanaca stvar toga da su dozivjeli demografski bum iz manje populacije i da su se manje mijesali sa drugima u odnosu na okolne narode. Tako da imaju neke zajednicke crte kao sto rodjaci imaju zajednicke crte.

Не није то у питању. У питању је њихово порекло, ево кроз ДНК сада знамо ко су Арбанаси. Они имају другачије порекло, од суседних народа, редослед хаплогрупа код Арбанаса то и показују.

1. E1b
2. J2b2
3. R1b

Ове три хаплогрупе чине више од 2/3 њиховог народа и оне им одређују уобичајени просећни изглед. Зато су и препознатљиви, јер такав редослед хаплогрупа немају јужни Словени.   

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #284 послато: Јун 29, 2016, 06:50:15 пре подне »
Akso haplogrupa ne mora imati previse veze sa fenotipom, iako se slazem s tobom da donekle ima. Juzni Sloveni izgledaju dosta drugacije od sjevernih, tj vise lice na starobalkance iako imaju veci procenat slovenskih haplotipova. Nisu ni svi Albanci isti, vec odredjena grupacija koja potice s podrucja sjeverne albanije koja se raselila po Kosovu i zapadnoj Makedonij ima zajednicke crte lica jer je duze vremena bila izolovana na uzem podrucju. Ja govorim o tpj grupaciji kod Albanaca.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #285 послато: Јун 29, 2016, 08:16:43 пре подне »
Типично код многих српских националиста, у ствари код свих националиста уопште, је да се прво нешто постави као теза (у ствари жеља) па да се онда изналазе начини да се то докаже.
Иста је ствар са "теоријом" да су Албанци досељени однекуд са Турцима. Крајњи циљ ове теорије је да се "докаже" како Албанци нису овдје живјели прије Словена те се не могу позивати на аутохтоност. Циљ је дакле доказати да су Албанци узурпатори. Читава теорија је дневнополитичка конструкција.

Нисам ни историчар, ни антрополог ни генетичар. Покушавам користити искључиво здраву логику.
У сврху доказивања, а што код просјечног Србина узрокује нешто слично Павловљевом рефлексу, помиње се како су Турци наводно довели Арбанасе на Балкан. Познато је какве емоције ствара помињање Турака код просјечног Србина, тако да код њега ова теорија одмах добија на тежини, чиме се истовремено појачавају анимозитети према оба народа. Још се дода како је "Бечко-Берлинска" школа годинама крила ову "истину", што такође по истом систему (помињање наших "вјековних непријатеља) код просјечног читаоца учвршћује "вјеру" у ову теорију. Не треба заборавити ни фамозне "ватиканске подруме" у коме се крију прастаре истине о Србима.

Није згорег поменути како су сви вајни доктори наука, међу њима нажалост и многи историчари, продали десетине хиљада књига задњих година само зато што су заступали ову и сличне теорије. То је основни разлог њихових писанија. Приходи од продаје књига о којима савјестан и поштен историчар може само да машта. Не треба заборавити ни чињеницу да су били изузетно заступљени у медијима, што је такође био дио званичне српске националистичке политике од почетка 90тих па до данас, вјерно праћен од свих влада небитно да ли су оне биле социјалистичке, демократске или нешто треће. Постоји широк спектар оваквих теорија, од ове "албанске" до оне да је Александар Македонски у ствари Александар Карановић, да су Етрурци Срби и сличне небулозе.

Скоро је се на овом форуму водила полемика на којој су многи бранили теорију о досељавању. Покушаћу да поновим моје аргументе, који се заснивају на здравој логици.

Ако су се Албанци доселили са Турцима негдје са Кавказа у последњих 1000 година, нађите ми хаплотипове на Кавказу који су слични неким албанским хаплотиповима. Немогуће је да их нема. Словени су се доселили прије готово 1500г па готово сваки наш тестирани има гомилу поклапања са појединцима из прапостојбине. Гдје су ти случајеви код Албанаца који су по овим "теоретичарима завјере" дошли чак 400-500 г. послије Словена!? Нема их и нећете их ни наћи. Немојте ми рећи да је се У хромозом ових досељеника изгубио. Како је се изгубио? Објасните ми то. Друштво средњег вијека је изузетно патријархално па не видим начин како би се то могло десити. И то једино код Алабанаца. Још једном да поновим ја не тврдим да није било досељавања војника из разних регија Отоманског царства, али они очигледно нису оставили значајнијег генетског трага.

Прихватањем оваквих сулудих теорија испадамо смијешни и то је оно што ми највише смета код српских острашћених дневно-политиканстких историчара и псеудоисторичара. Нашу славну прошлост на тај начин бацају у блато и потпуно је обезвријеђују, а све зарад већих тиража својих шкрабања и веће личне користи. Интереси власти се са њиховом поклапају, из безброј разлога од којих је једна скретање теме са животно битних ствари и лошег живота. Оваква дружина се мирне душе може оптужити за удружени злочиначки подухват против српксе историје.

И за крај мислим да је сам назив ове теме политички некоректан.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #286 послато: Јун 29, 2016, 08:54:59 пре подне »
Надам се да ова тема као и многе друге неће скренути у лично вређање, па на вријеме упозоравам, јер ћу брисати такве постове. Досад није такав случај и мислим да се о свему може трезвено разговарати.

Што се тиче Љиљанове примједбе да сам наслов ове теме није "политички коректан", морам рећи да се овдје и не управљамо по том често рабљеном термину политичке коректности, већ је довољно рећи коректан или некоректан. Дакле, да ли је наслов коректан?

Мислим да би некоректан наслов био: Зашто су Албанци толико ружни?, а наслов Зашто су Албанци толико препознатљиви? сам по себи није некоректан. Он сам по себи не носи никакву вредносну дисквалификацију. Зар није идеја сваке нације да буде препознатљива у односу на остале? Нације и јесу слављење посебности.

Е сад, да ли у даљем писању има отворених или скривених дисквалификација на рачун Албанаца као народа то је већ ствар за дискусију. Колико сам видио потенцира се помињање "невропског изгледа Албанаца" као вређање Албанаца. Онда ја могу поставити питање, да ли онда они, који то наводе као увредљиву тврдњу, сматрају да је невропски изглед сам по себи нешто негативно?

Што се тиче поријекла Албанаца, у другим темама, прије свега у теми Албанци и Арбереши писали смо о томе. Након детаљно прегледаних свих хаплотипова Албанаца , прије свега Гега, али и Тоска, може се закључити да је један дио Албанаца посједује специфичну подграну хаплогрупе R1b које нема, или је веома ријетка међу осталим европским популацијама, да је најближи хаплотип албанском пронађен још код Бугара, а даље на истоку код једног Чуваша (који такође имају протобугарску компоненту у својој етногенези). Значи, није тачно да не постоји генетска веза Албанаца са ваневропским простором. Подсјетићу да је присуство те специфичне гране код Албанаца солидних 16%. Присуство ове хаплогрупе и њен распоред веома добро се уклапају са тезом Каплана Буровића да је албански језик дошао из степске зоне са сјевероистока, вјероватно са прото Бугарима, да је био у блиској вези са балтословенским језицима. Ова грана хаплогрупе R1b је директан генетски доказ такве миграције. У поменутој теми сам навео и извор из 14. вијека који говори да Албанци у то вријеме заузимају само одређене просторе централне Албаније и да у то вријеме још увијек живе у шаторима (степски народ) док околни Словени и Власи који се налазе под њиховом влашћу живе у кућама. Моје је мишљење да Албанци на Балкан долазе неколико деценија након Срба, крајем 7. вијека, у Куберовој сеоби.

Међутим, као и сви остали народи на нашим просторим и савремени Албанци су посљедица етничких прожимања и претапања. Хаплогрупа E-V13 која није ни српска ни албанска, повезује ове двије популације. Из албанске матице у средњој Албанији, Албанци су албанизовали један дио ове ромејске Е-V13 популације, баш као што су и Срби словенизирали други дио. Албанци су на југу албанизовали један дио и словенског живља. Хаплогрупа J2b-M241 такође је припадала старијем неалбанском ромејском слоју, јер су хаплотипови албанске J2b-M241 неразлучиви од хаплотипова из Италије, Европе, Балкана.

Да ли су Албанци препознатљиви или нису на основу свог генетичког насљеђа, не знам. Али у том смислу препознатљиви су и Грци. Па и Срби из Црне Горе. Оно што стоји као генетичка чињеница јесте да код Албанаца за разлику од Срба доминирају хаплогрупе које се могу повезати са дословенским становништвом Балкана плус ова протоалбанска R1b 11-11 основа. Код сјеверних Албанаца је удио словенских хаплогрупа минималан и не прелази ни 10% , за разлику до сусједних Срба код којих прелази 50%. Можемо рећи да генерално говорећи и с обзиром на територијалну блискост, постоји драстична генетска разлика између Албанаца и Срба. Једина значајна повезница која постоји између ове двије популације је хаплогрупа E-V13, која се не може сматрати ексклузивно албанском.
« Последња измена: Јун 29, 2016, 08:58:17 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #287 послато: Јун 29, 2016, 09:04:06 пре подне »
Akso haplogrupa ne mora imati previse veze sa fenotipom, iako se slazem s tobom da donekle ima. Juzni Sloveni izgledaju dosta drugacije od sjevernih, tj vise lice na starobalkance iako imaju veci procenat slovenskih haplotipova. Nisu ni svi Albanci isti, vec odredjena grupacija koja potice s podrucja sjeverne albanije koja se raselila po Kosovu i zapadnoj Makedonij ima zajednicke crte lica jer je duze vremena bila izolovana na uzem podrucju. Ja govorim o tpj grupaciji kod Albanaca.

И те како имају везе хаплогрупе са фенотипом ако то гледамо кроз редослед хаплогрупа и на већину од преко 50% или више од 2/3 људи који припадају једном народу.

Jужни Словени немају исти редослед хаплогрупа са северним, на пример код источних Словена редослед је одприлике овакав R1а= 46%, N1c= 15%, I2a=13%. N1c је углавном у 70% присутан у Русији.  Код западних: R1a= 49%,  R1b=12%, I2a = 8.5%, I1 =8%. Прошле године сам урадио статистикку заступљености хаплогрупа код западних и источних Словена. За јужне Словене знамо и редослед је другачији. Осим тога јужни Словени имају бар три пут више Е1b, од северних,  два или три пута више Ј, итд. Северни Словени имају три пута више R1a од јужних ако изузмемо Словенце, и четири/пет пута мање I2а од јужних.

Та одређена групација како је ти називаш чини половину или више становништва данашње арбанашке популације.

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #288 послато: Јун 29, 2016, 09:29:48 пре подне »
Надам се да ова тема као и многе друге неће скренути у лично вређање, па на вријеме упозоравам, јер ћу брисати такве постове. Досад није такав случај и мислим да се о свему може трезвено разговарати.
У потпуности подржавам!
Што се тиче Љиљанове примједбе да сам наслов ове теме није "политички коректан", морам рећи да се овдје и не управљамо по том често рабљеном термину политичке коректности, већ је довољно рећи коректан или некоректан. Дакле, да ли је наслов коректан?

Мислим да би некоректан наслов био: Зашто су Албанци толико ружни?, а наслов Зашто су Албанци толико препознатљиви? сам по себи није некоректан. Он сам по себи не носи никакву вредносну дисквалификацију. Зар није идеја сваке нације да буде препознатљива у односу на остале? Нације и јесу слављење посебности.


Што се тиче моје примједбе да ли је наслов политички коректан, сматрам да није, управо из разлога што је уметнута ријеч "толико". Већина народа је мање или више својим сусједима препознатљива, а оно што ми овдје смета јесте квалификација "толико". Шта би то конкретно требало да значи?

Што се тиче поријекла Албанаца, у другим темама, прије свега у теми Албанци и Арбереши писали смо о томе. Након детаљно прегледаних свих хаплотипова Албанаца , прије свега Гега, али и Тоска, може се закључити да је један дио Албанаца посједује специфичну подграну хаплогрупе R1b које нема, или је веома ријетка међу осталим европским популацијама, да је најближи хаплотип албанском пронађен још код Бугара, а даље на истоку код једног Чуваша (који такође имају протобугарску компоненту у својој етногенези). Значи, није тачно да не постоји генетска веза Албанаца са ваневропским простором. Подсјетићу да је присуство те специфичне гране код Албанаца солидних 16%.
Покушај Синиша, молим те, да нађеш тај хаплотип Чуваша и да га упоредимо са неким албанским хаполотипом. Ја га нисам видио.
Даље, сматрам да се на основу једног хаплотипа не могу износити никакви закључци. Поновићу опет, ако смо ми дошли прије Шиптара овдје, откуд толико велики број нама врло сличних хаплотипова код Словена сјеверно од Мађарске, а код Шиптара само један Чуваш?
Мислим да таква генетска веза не држи воду.

Присуство ове хаплогрупе и њен распоред веома добро се уклапају са тезом Каплана Буровића да је албански језик дошао из степске зоне са сјевероистока, вјероватно са прото Бугарима, да је био у блиској вези са балтословенским језицима. Ова грана хаплогрупе R1b је директан генетски доказ такве миграције. У поменутој теми сам навео и извор из 14. вијека који говори да Албанци у то вријеме заузимају само одређене просторе централне Албаније и да у то вријеме још увијек живе у шаторима (степски народ) док околни Словени и Власи који се налазе под њиховом влашћу живе у кућама. Моје је мишљење да Албанци на Балкан долазе неколико деценија након Срба, крајем 7. вијека, у Куберовој сеоби.
Чуваши су туркијски народ, док Албанци говоре Индоевропским језиком - око тога се барем можемо сложити. Та грана Р1б о којој ти причаш (а ја заиста, не замјерај ми, не знам о чему се ради), би морала негдје тамо одакле су наводно шиптари имати много више јако сличних хаплотипова јер је у генетици, а ти то знаш много боље од мене, 1000г само трен. Један туркијски Чуваш није довољан да се било шта докаже

Међутим, као и сви остали народи на нашим просторим и савремени Албанци су посљедица етничких прожимања и претапања. Хаплогрупа E-V13 која није ни српска ни албанска, повезује ове двије популације. Из албанске матице у средњој Албанији, Албанци су албанизовали један дио ове ромејске Е-V13 популације, баш као што су и Срби словенизирали други дио. Албанци су на југу албанизовали један дио и словенског живља. Хаплогрупа J2b-M241 такође је припадала старијем неалбанском ромејском слоју, јер су хаплотипови албанске J2b-M241 неразлучиви од хаплотипова из Италије, Европе, Балкана.
Око овога се слажем с тобом. Данашњи народи и јесу микс свега могућег, што је се могло наћи у близини. Увредљиво је некоме ко је И2а а осјећа се Албанцом (јер се тако осјећа задњих 15 генерација) рећи да није Албанац већ да је Србин.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #289 послато: Јун 29, 2016, 09:46:31 пре подне »
Типично код многих српских националиста, у ствари код свих националиста уопште, је да се прво нешто постави као теза (у ствари жеља) па да се онда изналазе начини да се то докаже.
Иста је ствар са "теоријом" да су Албанци досељени однекуд са Турцима. Крајњи циљ ове теорије је да се "докаже" како Албанци нису овдје живјели прије Словена те се не могу позивати на аутохтоност. Циљ је дакле доказати да су Албанци узурпатори. Читава теорија је дневнополитичка конструкција.

Колико сам видео, нико на овој теми нигде није споменуо да су Албанци овде досељени с Турцима. То што су прави Шиптари кавкаског порекла, не мора да значи да је њихова сеоба повезана с турском инвазијом на Балкан.
Сличну причу о овом детаљу, као и теоријама разних историјских школа о пореклу Албанаца, имали смо на теми о Албанцима и Арбрешима, и глупо је да то вртимо до бесвести. Барем док не сазнамо нешто значајно ново што ће расветлити ово питање.
Мислио сам још свашта да напишем о овоме, али ме је Синиша предухитрио, па могу само да кажем да се "потписиујем" испод свега што је он навео у свом последњем посту овде.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #290 послато: Јун 29, 2016, 10:05:40 пре подне »


1. E1b
2. J2b2
3. R1b

Ове три хаплогрупе чине више од 2/3 њиховог народа и оне им одређују уобичајени просећни изглед. Зато су и препознатљиви, јер такав редослед хаплогрупа немају јужни Словени.

Не могу оне да им одређују изглед, зато што су ове три хаплогрупе (E1b, J2 и R1b) у великом проценту присутне и код Грка, па они не изгледају као Албанци.

Када је на једном простору нека хг доминанта то теоретски може утицати и на изглед становништва, али само ако претпоставимо да су наследне особине мушке стране биле доминанте.   

Висок проценат ових хаплогрупа их у том смислу може издвојити изгледом од Јужних Словена (општа слика), али дадох пример Грка који у неким крајевима имају готово идентичну генетику као и Албанци, па опет не изгледају тако.

Овде и расни типови играју значајну улогу, без обзира на Y-DNA. Тако су Грци добрим делом Медитеранци, уз значајан прилив Алпида, док су Албанци доминантно Динарци и Алпиди уз одређену медитеранску компоненту, док на северу, код Гега, постоје и сви они типови које срећемо код Срба из Црне Горе.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #291 послато: Јун 29, 2016, 10:39:29 пре подне »
Покушај Синиша, молим те, да нађеш тај хаплотип Чуваша и да га упоредимо са неким албанским хаполотипом. Ја га нисам видио.
Даље, сматрам да се на основу једног хаплотипа не могу износити никакви закључци. Поновићу опет, ако смо ми дошли прије Шиптара овдје, откуд толико велики број нама врло сличних хаплотипова код Словена сјеверно од Мађарске, а код Шиптара само један Чуваш?
Мислим да таква генетска веза не држи воду.
Чуваши су туркијски народ, док Албанци говоре Индоевропским језиком - око тога се барем можемо сложити. Та грана Р1б о којој ти причаш (а ја заиста, не замјерај ми, не знам о чему се ради), би морала негдје тамо одакле су наводно шиптари имати много више јако сличних хаплотипова јер је у генетици, а ти то знаш много боље од мене, 1000г само трен. Један туркијски Чуваш није довољан да се било шта докаже

Љиљане, покушаћу да ти одговорим по реду како си постављао питања.

Ово је хаплотип Арбереша са Сицилије. Пошто је тестирао велик број маркера добар је представник за албански хаплотип R1b CTS9219 :

1. 0/111 (0) 84950 Peter or Pietro Ciulla, b.1880s, Sicily (Arberesh) Italy R-CTS9219
84950 Peter or Pietro Ciulla, b.1880s, Sicily (Arberesh) Italy R-CTS9219 # 13 24 14 11 11-11 12 12 12 13 13 29 16 8-10 11 11 25 15 19 30 14-16-16-16 11 11 19-23 15 15 18 17 37-37 12 12 11 9 15-16 8 10 10 8 10 11 12 23-23 16 10 12 12 18 8 12 21 20 16 12 11 13 10 11 12 12 36 15 9 16 11 26 26 19 12 11 12 12 10 9 13 12 10 11 11 30 12 14 24 14 10 10 19 15 19 13 24 17 12 15 24 12 23 18 10 14 19 9 11 11

Ово је хаплотип Чуваша који је за себе оставио сљедеће податке:264013 , Zahar Filippov (Utrivan), c. 1753 – 1831 chuvash (чуваши/анат енчи) YSEQ CTS7822+ CTS9219+

264013   12   24   14   11-11   11   12   12   13   13   13   29   16   9-10    10   11   20   15   19   32   14-15-16-18   11   12   19   23   15   16   16   19   37-39   12   12

И није то једини хаплотип са простора Русије који је близак албанском. За овај хаплотип не знам ближе податке:

12. 17/111 (24) 301843 Russian Federation R-CTS9219
301843 Russian Federation R-CTS9219 # 13 24 14 11 11-11 12 12 12 13 13 29 16 8-10 11 11 25 15 19 30 13-14-15-17 12 11 19-23 15 15 18 17 36-37 13 12 11 9 15-16 8 10 10 8 10 11 12 23-23 17 10 12 12 15 8 14 22 20 15 12 11 13 10 11 12 12 35 14 9 16 11 26 26 19 12 11 14 12 10 9 12 12 10 11 11 30 12 12 24 14 10 10 19 15 18 13 24 17 12 15 24 12 23 18 10 14 19 9 11 11
DYS464 = 15 (+1), DYS464 = 17 (-1), DYS464 = 13 (+3), DYS460 = 12 (-1), CDY = 36 (+1), DYS442 = 13 (-1), DYS557 = 17 (-1), DYS534 = 15 (+3), DYS444 = 14 (-2), DYS481 = 22 (-1), DYS446 = 15 (+1), DYS710 = 35 (+1), DYS485 = 14 (+1), DYS549 = 14 (-2), DYS533 = 12 (+1), Y-GATA-A10 = 12 (+2), DYS650 = 18 (+1)

Горе постављеном Арбрешу блиски су и други албански хаплотипови:

1/24 (1) 546 Перовић католик Арбанаси/Задар/ХР R1b R1b1 М269 L23+*
546 Перовић католик Арбанаси/Задар/ХР R1b R1b1 М269 L23+* # 13 24 14 11-11 11 12 12 12 13 13 29 16 8-10 11 11 25 15 19 30 14-16-16-17 ; 11 11 19-23 15 12 12 15 15
DYS464 = 17 (-1)

11/67 (12) E14374 Adem Idrizaj 1850-?Albanian from Gjakova, Kosova Kosovo R-L150
E14374 Adem Idrizaj 1850-?Albanian from Gjakova, Kosova Kosovo R-L150 # 13 23 14 11 11-11 12 12 13 13 13 30 16 8-10 11 11 25 15 19 30 14-16-16-17 11 11 19-23 16 15 17 17 36-37 12 12 11 9 15-16 8 10 10 8 10 12 12 23-23 16 10 12 12 16 8 12 22 20 15 12 11 13 10 11 12 12
DYS390 = 23 (+1), DYS439 = 13 (-1), DYS389ii = 30 (-1), DYS464 = 17 (-1), DYS456 = 16 (-1), DYS576 = 17 (+1), CDY = 36 (+1), DYS511 = 12 (-1), DYS534 = 16 (+2), DYS481 = 22 (-1), DYS446 = 15 (+1)
Р1б Л23* (Л51-)

10/67 (13) E12439 FEGA 1945 Albania R-L23
E12439 FEGA 1945 Albania R-L23 # 13 24 14 11 10-11 12 12 12 13 13 29 16 8-10 11 11 25 15 19 29 16-16-16-17 12 11 19-23 15 15 17 18 36-38 12 12 11 9 15-16 8 10 9 8 10 11 12 23-23 16 10 12 12 16 8 12 21 20 16 12 11 13 10 11 12 12
DYS385 = 10 (+1), DYS449 = 29 (+1), DYS464 = 17 (-3), DYS460 = 12 (-1), DYS576 = 17 (+1), DYS570 = 18 (-1), CDY = 36 (+1), CDY = 38 (-1), DYS641 = 9 (+1), DYS534 = 16 (+2)
Р1б Л23* (Л51-)

9/37 (9) N76544 Andre Kajtazi, b. 19th century, Zym, Prizren, Koso Albania R-CTS9219
N76544 Andre Kajtazi, b. 19th century, Zym, Prizren, Koso Albania R-CTS9219 # 13 24 14 11 11-11 12 12 13 13 13 29 16 8-10 11 11 25 15 19 29 14-16-16-17 12 10 19-23 16 15 17 17 36-36 12 12
DYS439 = 13 (-1), DYS449 = 29 (+1), DYS464 = 17 (-1), DYS460 = 12 (-1), Y-GATA-H4 = 10 (+1), DYS456 = 16 (-1), DYS576 = 17 (+1), CDY = 36 (+1), CDY = 36 (+1)
Р1б Л23* (Л51-)

да не спомињемо анонимне албанске хаплотипове из Истраживања које сам анализирао у теми Албанци и Арбреши гдје је овај хаплотип пронађен код Албанаца и само код Албанаца у тако високом проценту R1b CTS9219 17 14,29%.




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #292 послато: Јун 29, 2016, 10:39:47 пре подне »
У мањим процентима овај хаплотип може да се нађе и код околних народа, сусједним Албанцима, а чини се највише код бугарских Помака.

1/16 (1) 544 Дражовић Никољдан Брусница/Г.Милановац/СРБ R1b R1b1 М269 L23+*
544 Дражовић Никољдан Брусница/Г.Милановац/СРБ R1b R1b1 М269 L23+* # 13 24 14 11 11 11 13 13 13 29 16 15 19 11 15 12
DYS439 = 13 (-1)

2/12  184355 Dimo Ivanov Dimov (1869-1922) Gramatikovo, BG Bulgaria R-CTS7822
184355 Dimo Ivanov Dimov (1869-1922) Gramatikovo, BG Bulgaria R-CTS7822 # 13 24 14 12 11-11 12 12 13 13 13 29
DYS391 = 12 (-1), DYS439 = 13 (-1)
Р1б Л23* (Л51-)

3/17 (3) 546 Томић Александровац/СРБ R1b R1b1
546 Томић Александровац/СРБ R1b R1b1 # 13 24 14 12 11 11 11 13 13 29 15 15 19 11 15 12 23
DYS391 = 12 (-1), DYS439 = 11 (+1), DYS458 = 15 (+1)
Р1б

 6/37 (7) 314859 Ahmed Hodzha Sertkehayov, d. 1912 (Pomak) Bulgaria R-CTS9219
314859 Ahmed Hodzha Sertkehayov, d. 1912 (Pomak) Bulgaria R-CTS9219 # 13 24 14 12 11-11 12 12 12 13 13 29 16 8-10 12 11 25 15 19 30 14-14-15-16 12 11 19-23 15 15 18 17 36-37 12 12
DYS391 = 12 (-1), DYS455 = 12 (-1), DYS464 = 15 (+1), DYS464 = 14 (+2), DYS460 = 12 (-1), CDY = 36 (+1)
Р1б Л23* (Л51-)

6/37  248271 Ivan Dimkov (1866-1913) Gorno Brodi, Gr. Mak. Bulgaria R-CTS9219
248271 Ivan Dimkov (1866-1913) Gorno Brodi, Gr. Mak. Bulgaria R-CTS9219 # 13 24 14 11 11-11 12 12 12 13 13 29 14 8-10 11 11 25 15 19 31 14-15-16-18 12 11 19-23 15 15 18 17 37-37 13 12
DYS458 = 14 (+2), DYS449 = 31 (-1), DYS464 = 15 (+1), DYS464 = 18 (-2), DYS460 = 12 (-1), DYS442 = 13 (-1)
Р1б Л23* (Л51-)

14/67 (16) 162445 George Panopoulos Greece R-L23
162445 George Panopoulos Greece R-L23 # 13 24 14 11 10-11 12 12 12 13 13 29 15 8-10 11 11 25 15 19 29 13-16-16-17 11 11 19-23 15 15 17 17 38-39 12 12 11 9 15-16 8 10 10 8 11 11 12 23-24 16 10 12 12 16 8 12 22 20 15 12 12 13 10 11 12 12
DYS385 = 10 (+1), DYS458 = 15 (+1), DYS449 = 29 (+1), DYS464 = 13 (+1), DYS464 = 17 (-1), DYS576 = 17 (+1), CDY = 38 (-1), CDY = 39 (-2), DYF406S1 = 11 (-1), DYS413 = 24 (-1), DYS534 = 16 (+2), DYS481 = 22 (-1), DYS446 = 15 (+1), DYS568 = 12 (-1)
Р1б Л23* (Л51-)

5/25 (6) 544 Јуран католик Срачак/ХР R1b R1b1 М269 L23+*
544 Јуран католик Срачак/ХР R1b R1b1 М269 L23+* # 12 24 14 11 11-11 12 12 11 13 13 29 15 9-10 11 11 25 15 19 30 14-16-16-18 ; 11 11 19-23 15 11 12
DYS393 = 12 (+1), DYS439 = 11 (+1), DYS458 = 15 (+1), DYS459 = 9 (-1), DYS464 = 18 (-2)

Требаш имати у виду да је ова грана и хаплотип прилично ријетка, и мимо Албанаца (а једино код њих у значајном проценту) и околних им народа, пронађена је засад само на простору руске Федерације, од чега је један пронађени хаплотип чувашки.

Ја не кажем да је та веза довољна , али је свакако симптоматична ако се гледа у односу на тезу о досељавању Албанаца са прото- Бугарима.

Нигдје нисам рекао да Албанце сматрам туркијским народом, већ да су дошли са туркијским народом: прото Бугарима. Наравно да их сматрам индоевропским народом који је био укључен у племенски савез прото Бугара, а можда и још неких степских народа. Иначе сама грана CTS9219 које је албански хаплотип само један млађи огранак, мене највише подсјећа на некли сарматско-алански слој у јужној Русији и отуд можда и веза са кавкаским простором. 

Што се Чуваша тиче они и говоре језиком блиским протобугарском и волшки Бугари су значајно учествовали у њиховој етногенези, као и вјероватно нека уралска и индоевропска племена, јер је и R1a хаплогрупа значајно присутна код њих, а изглед им је сасвим европеидни.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #293 послато: Јун 29, 2016, 06:06:16 поподне »
Препоручујем форумашима које интересује тематика порекла Албанаца да прочитају феноменални рад Александра Ломе: "Словени и Албанци до XII века у светлу топономастике", који сам недавно "даровао" дигиталној библиотеци сајта Порекло.  :) Линк:
https://drive.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEWG9GdzIyX2NHTFE/view

Мислим да ће вам овај рад разјаснити многе недоумице у вези са пореклом Албанаца, и то на научни, а не "дневнополитички" начин.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #294 послато: Јун 29, 2016, 06:33:03 поподне »
Препоручујем форумашима које интересује тематика порекла Албанаца да прочитају феноменални рад Александра Ломе: "Словени и Албанци до XII века у светлу топономастике", који сам недавно "даровао" дигиталној библиотеци сајта Порекло.  :) Линк:
https://drive.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEWG9GdzIyX2NHTFE/view

Мислим да ће вам овај рад разјаснити многе недоумице у вези са пореклом Албанаца, и то на научни, а не "дневнополитички" начин.  ;)

Занимљив је и онај део где говори о два јужнословенска елемента на подручју Метохије и зетске равнице. Први је тзв. западнојужнословенски (Срби), а други је, вероватно нешто старији, источнојужнословенски. Овај други накнадно бива "посрбљен".

Лома тада није знао за хаплогрупе као ми данас, али се и на основу генетике да закључити тако нешто. Више пута смо причали о том источнојужнословенском слоју I2a DN + R1a и западнојужнословенском слоју (по свему судећи доминантно I2a).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #295 послато: Јун 29, 2016, 06:36:00 поподне »
(по свему судећи доминантно I2a).

I2a DS. :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #296 послато: Јун 29, 2016, 08:20:27 поподне »
1) Razumem šta želite da kažete da ta grupa se jedino pojavljuje kod Albanaca u procentu oko 15, a da je nema kod drugih naroda u toliko velikom procentu. I na osnovu toga izvodite da su to izvorni Albanci, koji su svoj jezik raširili po današnjim albanski etničkim teritorijama.
Jesam li dobro razumeo ?

2) Čuvaši su deo Tatara koji je vremenom prihvatio pravoslavlje pod uticajem Rusa. Oni ne izgledaju kao tipični europidi već kod njih ima mongoloidnih primesa.


Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #297 послато: Јун 29, 2016, 09:08:50 поподне »
Руговац, имаш ли на српском пројекту међу Е резултатима неког ближег?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #298 послато: Јун 29, 2016, 09:59:37 поподне »
1) Razumem šta želite da kažete da ta grupa se jedino pojavljuje kod Albanaca u procentu oko 15, a da je nema kod drugih naroda u toliko velikom procentu. I na osnovu toga izvodite da su to izvorni Albanci, koji su svoj jezik raširili po današnjim albanski etničkim teritorijama.
Jesam li dobro razumeo ?

Да, тако сам мислио. Ова подгрупа је једина уско специфична међу Албанцима. Сви остали албански хаплотипови су присутни мање више код околних и осталих европских популација. Ако се узме у обзир и специфичност албанског језика, који је индоевропски онда ова подгрупа једина има смисла као основна и изворна албанска група.

2) Čuvaši su deo Tatara koji je vremenom prihvatio pravoslavlje pod uticajem Rusa. Oni ne izgledaju kao tipični europidi već kod njih ima mongoloidnih primesa.

Татари око Волге су и сами потомци волшких Бугара,а не Монгола. И сад међу њима постоји иницијатива да им се врати старо име-Бугари. А волшки Бугари су мјешавина уралских, индоевропских и монголских утицаја. У тим степским племенским савезима Албанци су очигледно били јасно профилисан индоевропски слој. Као што споменух раније прото-Албанци су вјероватно етнички били блиски аланско-сарматским племенима.

Нисам изједначио Чуваше са прото Албанцима, јер су и сами Чуваши композитна популација, већ сам само указао на постојање хаплотипа блиског албанском на том простору. Тестирани Чуваш је назначио и којој групи чуваша припада (Анат енчи). Ево шта Руси кажу о овој групи:

 "Средненизовые чуваши (анат енчи) расселены на севере и северо-востоке Чувашии, встречаются также в Республике Башкортостан и Республике Татарстан, Ульяновской, Оренбургской областях, больше всего в Пензенской, Самарской и Саратовской областях. Предки чувашей (анат енчи) — племена болгар, пришедшие в VII—VIII вв. из северо-кавказских и приазовских степей . Исследование диалекта языка остается проблемным: одни считают, что говор средненизовых чувашей является самостоятельным, а по мнению других — переходным между диалектами вирьял и анатри."

О антрополошком типу Чуваша се каже:

"Судя по материалам исследований, монголоидные черты доминируют у 10,3 % чувашей, причём около 3,5 % из них являются относительно чистыми монголоидами, 63,5 % относятся к смешанным монголоидно-европейским типам с преобладанием европеоидных черт, 21,1 % представляют различные европеоидные типы — как темноокрашенные, так и русоволосые и светлоглазые, и 5,1 % относятся с сублапоноидным типам, со слабо выраженными монголоидными признаками"

Значи европске антрополошке црте ипак доминирају и поред монголоиден примјесе.

Најпознатији Чуваш је свакако би Владимир Иљич Лењин.


Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #299 послато: Јун 29, 2016, 10:12:17 поподне »
Интересантна књига Никола.  :)



Занимљиво да поред топонима Beskid на самом истоку уз границу са Украјином имамо и Bieszczady (Бјешчаде са пригушеним е) тако да ако помешамо ове две верзије добићемо "Бјешкаде" што већ има за корен речи албанску реч Bjeshkë.

Иначе ово је дубоко у територији која је позната по разноврсности Динарика.