Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446638 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1940 послато: Јун 16, 2023, 09:31:15 пре подне »


 Као што се види и по комерцијалним рачуначима, јасно се види огроман пораст генетике иранских фармера након жељезног доба (жуто). Ту је и пораст WHG генетике (од Словена). Дакле римско-византијске миграције (махом J грана). Мислим да се ту већином и крије тајна око тзв. "динарског" типа човјека заступљеног на овим подручјима, који је био слабије заступљен у предримско доба. Као што је антроополог Чекановски давно рекао, ради се о "мјешавини Арменоида и Нордијаца".
 
 Тзв. "динарски" тип човјека је махом Анадолац измјењен словенско-арбанашком примјесом. Што је и разлог зашто у великом броју случајева "пролазе" као домаћи у Анадолији и на Кавказу.  :)

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1941 послато: Јун 16, 2023, 09:37:13 пре подне »
Хвала на линку, врло занимљиво. Ако се добро сећам, ротацизам л-р је био присутан и у изумрлом далматороманском језику?

Ја не видим примјере ротацизма у велиотском и рагужском. Нпр. небо је у румуна "cer" а у далмата "sil".
Далматски се по својим особинама - што лексичким што фонетским - највише приближава старофранцузском и фријулском;
нпр. наглашено (а) превија у (е):
(кућа) casa > kesa, fr. chez; rom. casă
(сол) sale > sel, fr. sel, rom. sare
(хљеб) pane > pen, fr. pain /pen/; rom. păin

Изгледа да је романизација Либурније и за сада острвне и приобалне Далмације текла са сјевера кроз Рецију и Фријул, а романизација предка Влаха и Румуна ( гдје годи им била колијевка ) кроз Тоскану.
Латински субстрат који је основа латинизације албанскога ни један ни други.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1942 послато: Јун 16, 2023, 10:46:30 пре подне »
Као што се види и по комерцијалним рачуначима, јасно се види огроман пораст генетике иранских фармера након жељезног доба (жуто). Ту је и пораст WHG генетике (од Словена). Дакле римско-византијске миграције (махом J грана). Мислим да се ту већином и крије тајна око тзв. "динарског" типа човјека заступљеног на овим подручјима, који је био слабије заступљен у предримско доба. Као што је антроополог Чекановски давно рекао, ради се о "мјешавини Арменоида и Нордијаца".
 
 Тзв. "динарски" тип човјека је махом Анадолац измјењен словенско-арбанашком примјесом. Што је и разлог зашто у великом броју случајева "пролазе" као домаћи у Анадолији и на Кавказу.  :)

Зор, знаш и сам да је ово веома натегнута теорија. То што је Чекановски закључио из данашње перспективе није могуће. Најлогичније објашњење о настанку и пореклу динарског типа дао је Кун. Он је независно настајао мешањем два или више "агенса" на једном широком простору, од Биског истока до Западне Европе. Динарски тип је веома раширен и у централној и западној Европи, па како ту можемо говорити о анадолској основи и J групи.

То ко на кога подсећа је често и у оку посматрача, а има изгледа везе и са културолошким утицајима и религијом. Дотеран и уредан динарски Албанац ће вероватно подсећати исто тако на Италијана, или Француза. Нпр. БиХ муслимани када пусте оне вехабијске браде подсећају на Чечене, иако добро знамо генетику и једних и других.

Судећи по оним илирским скелетима из Гласиначке серије, динарски тип је већ у то време почињао да постаје доминантан. Иако је пронађено пуно долихокефалних/мезокефалних лобања, веома су бројни и брахикефални скелети, који у метричком смислу одговарају ономе што данас препознајемо као модерни динарски тип. Дакле пре Рима је увелико на Балкану било Динараца. Да не говоримо о Централној Европи и Бел Бекерима.



Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1943 послато: Јун 16, 2023, 11:35:47 пре подне »
Зор, знаш и сам да је ово веома натегнута теорија. То што је Чекановски закључио из данашње перспективе није могуће. Најлогичније објашњење о настанку и пореклу динарског типа дао је Кун. Он је независно настајао мешањем два или више "агенса" на једном широком простору, од Биског истока до Западне Европе. Динарски тип је веома раширен и у централној и западној Европи, па како ту можемо говорити о анадолској основи и J групи.

То ко на кога подсећа је често и у оку посматрача, а има изгледа везе и са културолошким утицајима и религијом. Дотеран и уредан динарски Албанац ће вероватно подсећати исто тако на Италијана, или Француза. Нпр. БиХ муслимани када пусте оне вехабијске браде подсећају на Чечене, иако добро знамо генетику и једних и других.

Судећи по оним илирским скелетима из Гласиначке серије, динарски тип је већ у то време почињао да постаје доминантан. Иако је пронађено пуно долихокефалних/мезокефалних лобања, веома су бројни и брахикефални скелети, који у метричком смислу одговарају ономе што данас препознајемо као модерни динарски тип. Дакле пре Рима је увелико на Балкану било Динараца. Да не говоримо о Централној Европи и Бел Бекерима.

Mislim da je Zor na dobrom tragu, ovo o čemu Kun govori je brahikefalnost koja se pojavila kod više nepovezanih Evropskih populacija u različitim periodima.

U nestručnim krugovima (na Balkanu) pod dinarski tip se podrazumijevaju neki tipični fenotipi kod današnjih Balkanaca, a oni su očigledno rezultat miješanja Slovena i kasnoantičkih Balkanaca, koji su imali anadolskog uticaja,  i to sigurno ostavlja neki trag u fenotipu.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1944 послато: Јун 16, 2023, 11:47:33 пре подне »
Mislim da je Zor na dobrom tragu, ovo o čemu Kun govori je brahikefalnost koja se pojavila kod više nepovezanih Evropskih populacija u različitim periodima.

U nestručnim krugovima (na Balkanu) pod dinarski tip se podrazumijevaju neki tipični fenotipi kod današnjih Balkanaca, a oni su očigledno rezultat miješanja Slovena i kasnoantičkih Balkanaca, koji su imali anadolskog uticaja,  i to sigurno ostavlja neki trag u fenotipu.

Поента је да је на Балкану и у централној Европи било метрички чистих динараца и пре тих таласа анадолаца. Он није условљен тим релативно касним сеобама, посебно не једном хаплогрупом. Свакако да је доживљавао промене, али је у основи исти тип који је забележен већ у тој гласиначкој серији. Онако на глас ако бих морао да размишљам, рекао бих да су те миграције са истока могле донети само више медитеранског уплива, не и динарског (иако је међу њима морало бити блискоисточних динараца и/или арменоида).

Сад не знам на шта тачно мисли када каже J група. J група је и J2b-M241 која је била основна илирска и није дошла касно на Балкан, већ те прилично дуго. Свакако је незахвално повезивати неки антрополошки тип са једном хаплогрупом, иако се условно некад могу поклопити.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1945 послато: Јун 16, 2023, 12:04:11 поподне »
Mislim da je do pojave Dinarskog tipa došlo mnogo pre seobe Slovena. Ali da, Dinarac definitivno izgleda kao intermediate tip. Ne bih isključio mogućnost da se nagde na istočnom Jadranu i severnije desila integracija neke šire mediteranske populacije sa severnjacima. To bi moglo objasniti otkud dinarac (bar tako kažu) u Tumulus kulturi. Verovatno je nastao kao posledica bronzanodobskih migracija sever-jug i jug-sever. S time je moguće da je takav neki tip nastaje gde god su neke kontaktne zone, jer ima čečena koji mogu proći kao dinaric (o talijanima da ne govorimo  ;D Roki 1,2,3). Nos je sa mediterana, tu nema greške, ali ne bih ga vezao samo za J.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1946 послато: Јун 16, 2023, 12:17:51 поподне »
Поента је да је на Балкану и у централној Европи било метрички чистих динараца и пре тих таласа анадолаца. Он није условљен тим релативно касним сеобама, посебно не једном хаплогрупом. Свакако да је доживљавао промене, али је у основи исти тип који је забележен већ у тој гласиначкој серији. Онако на глас ако бих морао да размишљам, рекао бих да су те миграције са истока могле донети само више медитеранског уплива, не и динарског (иако је међу њима морало бити блискоисточних динараца и/или арменоида).

Сад не знам на шта тачно мисли када каже J група. J група је и J2b-M241 која је била основна илирска и није дошла касно на Балкан, већ те прилично дуго. Свакако је незахвално повезивати неки антрополошки тип са једном хаплогрупом, иако се условно некад могу поклопити.

Ja uopšte ne bih povezivao te Ilire s današnjim stanovništvom Balkana. Znamo da danas na Balkanu ima jako malo njihove genetike. I bili su samo djelimično brahikefalni, a i pitanje je kako su u stvarnosti izgledali ti koji su bili brahikefalni. Najvjerovatnije sličnije današnjim Francuzima i sjevernim Italijanima.

Na nekim nekropolama iz razdoblja srednjovjekovne Srbije je pronađena izrazito brahikefalna populacija, ali i visokog rasta, pretpostavlja da su to predsloveni/Vlasi. A kod njih je baza bila Tračka, plus uticaji Anadolaca, Ilira, Germana...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1947 послато: Јун 16, 2023, 12:26:16 поподне »
Ja uopšte ne bih povezivao te Ilire s današnjim stanovništvom Balkana. Znamo da danas na Balkanu ima jako malo njihove genetike. I bili su samo djelimično brahikefalni, a i pitanje je kako su u stvarnosti izgledali ti koji su bili brahikefalni. Najvjerovatnije sličnije današnjim Francuzima i sjevernim Italijanima.

Na nekim nekropolama iz razdoblja srednjovjekovne Srbije je pronađena izrazito brahikefalna populacija, ali i visokog rasta, pretpostavlja da su to predsloveni/Vlasi. A kod njih je baza bila Tračka, plus uticaji Anadolaca, Ilira, Germana...

Трудим се да се држим онога што је неко на основу конкретних истраживања/мерења закључио.

О динарцима гласиначке серије (Кун):

"Metrically, these brachycephalic crania resemble the Bronze Age series from Cyprus, but are, on the whole, a little larger. They fall, as a matter of fact, into an intermediate position between the Cyprus series and the Bell Beaker group from the upper Rhineland, but in morphology are identical with both. There is no doubt that we are dealing in this instance with a form of Dinaric which anticipates the modern population of Bosnia."

Нормално да је и тај основни динарски тип доживљавао промене, било је много сеоба након тог периода (римско доба, продори Германа, Словена..).

Нису ми позната та истраживања са простора средњовековне Србије? О којој студији је реч?

Сећам се да је било неког истраживања на простору Источне Србије из римског или рановизнатијског периода, али су углавном пронађене мезокефалне лобање и уопште скелети одговарају медитеранском типу (ако се добро сећам). Мислим да су у склопу истог истраживања урађене анализе и неких словенских некропола (не знам који тачно период) и да су пронађени скелети који одговарају нордијском типу.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1948 послато: Јун 16, 2023, 01:02:52 поподне »
Трудим се да се држим онога што је неко на основу конкретних истраживања/мерења закључио.

О динарцима гласиначке серије (Кун):

"Metrically, these brachycephalic crania resemble the Bronze Age series from Cyprus, but are, on the whole, a little larger. They fall, as a matter of fact, into an intermediate position between the Cyprus series and the Bell Beaker group from the upper Rhineland, but in morphology are identical with both. There is no doubt that we are dealing in this instance with a form of Dinaric which anticipates the modern population of Bosnia."

Нормално да је и тај основни динарски тип доживљавао промене, било је много сеоба након тог периода (римско доба, продори Германа, Словена..).

Нису ми позната та истраживања са простора средњовековне Србије? О којој студији је реч?

Сећам се да је било неког истраживања на простору Источне Србије из римског или рановизнатијског периода, али су углавном пронађене мезокефалне лобање и уопште скелети одговарају медитеранском типу (ако се добро сећам). Мислим да су у склопу истог истраживања урађене анализе и неких словенских некропола (не знам који тачно период) и да су пронађени скелети који одговарају нордијском типу.

http://www.balcanica.rs/balcanica/uploaded/balcanica/balcanica%2036/04%20Z%20Mikic.pdf

Zaključak je da su nordijski Sloveni i dinarski predsloveni pokapani u odvojenim nekropolama, i počinju se miješati tek u 13. Vijeku. Mislim da je bilo još nekih sličnih studija .

Ovaj Kunov citat uzimam s velikom rezervom. Iliri, Bel Bikeri, Kiprani. Pa još stanovništvo Bosne koje je u nekim dijelovima 70% i više proto-slovensko, a i onom neslovenskom dijelu nemaju mnogo ilirske genetike.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1949 послато: Јун 16, 2023, 01:20:41 поподне »
http://www.balcanica.rs/balcanica/uploaded/balcanica/balcanica%2036/04%20Z%20Mikic.pdf
Zaključak je da su nordijski Sloveni i dinarski predsloveni pokapani u odvojenim nekropolama, i počinju se miješati tek u 13. Vijeku. Mislim da je bilo još nekih sličnih studija.

Чини ми се да је та, или нека слична студија, иако се овде конкретно не помињу скелети пронађени у некрополама(?).

Ovaj Kunov citat uzimam s velikom rezervom. Iliri, Bel Bikeri, Kiprani. Pa još stanovništvo Bosne koje je u nekim dijelovima 70% i više proto-slovensko, a i onom neslovenskom dijelu nemaju mnogo ilirske genetike.

Нема аутосомална баш превише везе са тим који ће тип превладати. Чини ми се да сте ти и Зор пробали то да уклопите са аутосомалном. На западном Балкану превладава углавном динарски тип, без обзира на аутомални пресек који може варирати од човека до човека. Као што ће међу данашњим Источним и Западним Словенима бити заступљен тзв. Neo-Danubian тип.

Све се треба наравно узимати са резервом, посебно када је тако далека историја у питању. Али закључак је да је тај илирски динарац метрички негде између кипарског и бел-бекер динарца.

Бел Бекер динарац сам по себи већ садржи неке Borreby елементе, Кун чак негде износи тврдњу да је настао мешањем те популације са локалном неолитском популацијом. Дакле он је већ робуснији од овог источног, а ако томе придодамо касније упливе Словена и Германа који су свакако са севера морали донети још кромањонског утицаја, добијамо ову слику данас.
 

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1950 послато: Јун 16, 2023, 02:00:57 поподне »


Нису ми позната та истраживања са простора средњовековне Србије? О којој студији је реч?



za ovo prethodno Nikcevo: Na nekim nekropolama iz razdoblja srednjovjekovne Srbije je pronađena izrazito brahikefalna populacija, ali i visokog rasta, pretpostavlja da su to predsloveni/Vlasi.

- ostaje nejasno da li ste se sporazumeli? jel to, dakle, isti ovaj okaceni rad mikicev? u kom je osnovna poenta kasno mesanje? izvini, Nikac, prosao sam kroz rad na brzaka, nisam video ovaj deo: izrazito brahikefalna populacija, ali i visokog rasta

Zor, da li ti imas stav o osnovnom pitanju vezano za ovaj skoriji rad - moze li se govoriti o 'zapadnobalkanskom' ishodistu za 'centralnobalkanske' R1b/E-V13 albanske? ili se radi o ucitavanju i lepim zeljama?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1951 послато: Јун 16, 2023, 02:45:38 поподне »
za ovo prethodno Nikcevo: Na nekim nekropolama iz razdoblja srednjovjekovne Srbije je pronađena izrazito brahikefalna populacija, ali i visokog rasta, pretpostavlja da su to predsloveni/Vlasi.

- ostaje nejasno da li ste se sporazumeli? jel to, dakle, isti ovaj okaceni rad mikicev? u kom je osnovna poenta kasno mesanje? izvini, Nikac, prosao sam kroz rad na brzaka, nisam video ovaj deo: izrazito brahikefalna populacija, ali i visokog rasta

Zor, da li ti imas stav o osnovnom pitanju vezano za ovaj skoriji rad - moze li se govoriti o 'zapadnobalkanskom' ishodistu za 'centralnobalkanske' R1b/E-V13 albanske? ili se radi o ucitavanju i lepim zeljama?

Pogledaj zaključak na zadnje dvije strane rada. Dotiče se i veličine lobanje. Ako nema ništa o visini to je onda iz nekog drugog Mikićevog rada. Ali sjećam se tog zaključka da su i Sloveni i "Vlasi" u srednjovjekovnoj Srbiji bili viši od prosječnog Evropljanina tog doba.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1952 послато: Јун 16, 2023, 03:04:36 поподне »
Iz kog veka su ostaci obrađeni u tom radu?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1953 послато: Јун 16, 2023, 03:19:29 поподне »
Pogledaj zaključak na zadnje dvije strane rada. Dotiče se i veličine lobanje. Ako nema ništa o visini to je onda iz nekog drugog Mikićevog rada. Ali sjećam se tog zaključka da su i Sloveni i "Vlasi" u srednjovjekovnoj Srbiji bili viši od prosječnog Evropljanina tog doba.

Да не мислиш случајно на онај Влаховићев рад где на основу неког палеоантрополошког скелета из Црне Горе (висок, брахикефалан) тврди да постоји континуитет овог типа у овој области(?) Он додуше тврди да је динарац у неким деловима Европе између осталог настао захваљујући том типу, што се не коси са оним што Кун бележи (написах у прошлом посту о Бел Бекер динарцима).

Што се тиче овог Микићевог рада и неког закључка, ни то се не коси са досадашњим антрополошким сазнањима, па ни са оним што тврди Кун. Цитирам Микића:

"In anthropological terms, the presence of the brachycranial indigenous population of the Dinarid type and of robust leptodolichomorph Slavs has been identified there, or the first elements of the process of metisation/mixing of medieval populations."

Према овоме закључку, староседеоци Балкана из овог периода би припадали неком класичном динарском типу, а Словени би припадали неком робусном/високом долихокефалном нoрдијском типу.

Дакле Никац и Зор су са оним првим закључком доста близу ове констатације, иако верујем да је ситуација мало комплекснија, тј. да је било више различитих типова на обе стране. Како год, тренутне анализе скелета са историјских ископина иду у прилог тој теорији.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1954 послато: Јун 16, 2023, 11:13:00 поподне »
Зор, знаш и сам да је ово веома натегнута теорија. То што је Чекановски закључио из данашње перспективе није могуће. Најлогичније објашњење о настанку и пореклу динарског типа дао је Кун. Он је независно настајао мешањем два или више "агенса" на једном широком простору, од Биског истока до Западне Европе. Динарски тип је веома раширен и у централној и западној Европи, па како ту можемо говорити о анадолској основи и J групи.

То ко на кога подсећа је често и у оку посматрача, а има изгледа везе и са културолошким утицајима и религијом. Дотеран и уредан динарски Албанац ће вероватно подсећати исто тако на Италијана, или Француза. Нпр. БиХ муслимани када пусте оне вехабијске браде подсећају на Чечене, иако добро знамо генетику и једних и других.

Судећи по оним илирским скелетима из Гласиначке серије, динарски тип је већ у то време почињао да постаје доминантан. Иако је пронађено пуно долихокефалних/мезокефалних лобања, веома су бројни и брахикефални скелети, који у метричком смислу одговарају ономе што данас препознајемо као модерни динарски тип. Дакле пре Рима је увелико на Балкану било Динараца. Да не говоримо о Централној Европи и Бел Бекерима.

 Нису модерни Балканци само микс Словена и Трачана и сличних жељезнодобских популација. Овај анадолски елемент је и текако присутан, и он је према графикону у већи, јер нису они носили само "жуто".

 Ту мора бити неких посљедица и на модерне Балканце. Нужно не све али дио сигурно. Тај динарски тип је по свему судећи уско повезан и са другим факторима попут климе, начина живота, исхране, па се јавља на разним подручјима независно.

 Куново писање о некаквом континуитету очито не може бити тачно, ту директне везе између Гласинца и модерне Босне тешко може бити. Само да је окружење направило оба. Уз уплив са стране.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1955 послато: Јун 16, 2023, 11:19:29 поподне »
Zor, da li ti imas stav o osnovnom pitanju vezano za ovaj skoriji rad - moze li se govoriti o 'zapadnobalkanskom' ishodistu za 'centralnobalkanske' R1b/E-V13 albanske? ili se radi o ucitavanju i lepim zeljama?

 Нема никаквог западнобалканског исходишта E-V13. Централнобалканског да, који су постали дио прото-Албанаца (њихове најизраженије гране).

 Нисам читао рад још али Албанци нису могли настати далеко од прото-Румуна по лингвистичким показатељима, дакле настали су даље од обале Јадранског мора. Ако било ко тврди да су настали на или близу обале, јако гријеши.

 Нисам га читао још јер сам видио да је Eurogenes ту. Разматрања овог питања поријекла Албанаца нема без лингвистике, а он не зна пуно о томе..
« Последња измена: Јун 16, 2023, 11:25:33 поподне Zor »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1956 послато: Јун 16, 2023, 11:48:28 поподне »
Нису модерни Балканци само микс Словена и Трачана и сличних жељезнодобских популација. Овај анадолски елемент је и текако присутан, и он је према графикону у већи, јер нису они носили само "жуто".


Слажем се, до недавно нисам знао за овај уплив из римског периода.

Ово је занимљива опција на Illustrative DNA да прикаже најближи аутосомални профил користећи само 5 од свих историјских популација које има на располагању.

Од Илира ни трага  ;D


Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1957 послато: Јун 17, 2023, 12:18:07 пре подне »
Небојша, dko
Ž. Mikić o srednjovjekovnom sloju Vinče

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1958 послато: Јун 17, 2023, 06:46:01 пре подне »
Нису модерни Балканци само микс Словена и Трачана и сличних жељезнодобских популација. Овај анадолски елемент је и текако присутан, и он је према графикону у већи, јер нису они носили само "жуто".

Ту мора бити неких посљедица и на модерне Балканце. Нужно не све али дио сигурно. Тај динарски тип је по свему судећи уско повезан и са другим факторима попут климе, начина живота, исхране, па се јавља на разним подручјима независно.

Куново писање о некаквом континуитету очито не може бити тачно, ту директне везе између Гласинца и модерне Босне тешко може бити. Само да је окружење направило оба. Уз уплив са стране.

Било би мало чудно да је динарски тип био присутан међу Илирима, затим кроз цео римски период, па и у 13. веку код староседелаца Балкана (Ж. Микић), а да овај модерни није у корелацији са њим. И у другим деловима Европе било је додира долихокефалних и брахикефалних популација, као и планинских услова живота, па овај тип тамо није доминантан и наследан као код нас.

Не треба ни превише компликовати код тих ствари. Као што је у Бугарској данас доминантан тај крупнији мезокефални или долихокефални медитеранац (атланто, или понтид), који је био присутан и код Трачана (Кун). Видимо да је чак и после продора Словена он остао најзначајнији тип код модерних Бугара. Тај медитерански слој је по свему судећи дочекао и прото-Трачане, само је временом наравно еволуирао.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1959 послато: Јун 17, 2023, 10:23:18 пре подне »
Небојша, како знамо да су скелети Бел Бикера или Илира били "динарци"? Да ли само имају кратке лобање, или су ту још неке сличности?