Науке и научне дисциплине > Историја

Називи градова и топонима на разним језицима (промене и задржавања имена)

(1/4) > >>

ДушанВучко:
Овде можемо да наставимо тему коју смо проширили на теми везану за Зрењанин, Петровград и Бечкерек. Има топонима којима су мењали назив у зависности од доминантног народа на том месту, има их који су преведени на језик доминантног народа, а има их који нису ни преведени, већ је сачуван корен назива , али прилагођен језику доминантног народа.
Прво што ми падне на памет је Косово и чуђење како се Албанци нису сетили да дају неки други назив за то што сматрају њиховом "новом државом", а корен назива "државе" им је српски, чиме шаљу поруку у незнању да смо можда ту живели пре њих, а они покушавају супротно да докажу...

Ђока:
Замолио бих да се моја последња порука из теме о Петрограду пребаци овде.

Елем, најјаче је било да свака република и покрајина у СФРЈ имају по један тзв. Титов град. Пробаћу да наведем свих 8 без префикса 'титов' који се подразумева:
- Велење
- Кореница
- Дрвар
- Титоград
- Ужице
- Велес

- Врбас
- Митровица (на КиМ)

Ово је још јадније од Светозарева, Зрењанина...

ДушанВучко:
Што се тиче назива улица и тргова по њему, у Србији их има још на овим местима:
Srbija
Bačka Topola: Maršala Tita
Bečej: Maršala Tita
Kanjiža: Ulica maršala Tita
Subotica: Aleja maršala Tita (jedna od glavnih)
Vranje: Trg Maršala Tita
Vrbas: Ulica maršala Tita
Višnjička Banja: Ulica Maršala Tita
Kovačica: Ulica Maršala Tita
Padina: Ulica Maršala Tita, Osnovna škola "Maršal Tito"
Pančevo: Maršala Tita
Сви су у Војводини, а у ужој Србији још Вишњичка Бања и Врање су остали са тим називом...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Popis_mjesta_imenovanih_po_Josipu_Brozu_Titu

Свевлад:
Мислим да је мало познато да се Дрвар некад звао Унац.  По реци Унац (притока Уне) која пролази кроз место.

Кад је Аустро-Угарска дошла у Босну и кад су отворили пилану у Унцу онда је Унац постао Дрвар.  Касније је нажалост постао Титов Дрвар.

Делија:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 23, 2018, 02:19:51 пре подне ---Што се тиче назива улица и тргова по њему, у Србији их има још на овим местима:
Srbija
Bačka Topola: Maršala Tita
Bečej: Maršala Tita
Kanjiža: Ulica maršala Tita
Subotica: Aleja maršala Tita (jedna od glavnih)
Vranje: Trg Maršala Tita
Vrbas: Ulica maršala Tita
Višnjička Banja: Ulica Maršala Tita
Kovačica: Ulica Maršala Tita
Padina: Ulica Maršala Tita, Osnovna škola "Maršal Tito"
Pančevo: Maršala Tita
Сви су у Војводини, а у ужој Србији још Вишњичка Бања и Врање су остали са тим називом...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Popis_mjesta_imenovanih_po_Josipu_Brozu_Titu

--- Крај цитата ---
Није потпун списак за Србију,нажалост и ово што има је већ много,рецимо оно што знам фале Црепаја,Качарево,Сечањ,Бока,о Срему да не причам-тамо само у мањим селима нисам приметио да постоји та улица и сличне њој..не знам дал постоји место у Банату а да нема бравара из вражје дивизије у њему..

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију