Аутор Тема: Македонско питање  (Прочитано 58842 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Македонско питање
« Одговор #260 послато: Мај 31, 2016, 07:20:05 поподне »
Ја сам само навео да у својој кућној библиотеци међу осталима имам и Ћоровића, али сам читао и Живковића и Ћирковића. Толико.

Ако можете, доставите ми Вашу мејл адресу да Вам пошаљем један одличан текст. Онда просуђујте по Вашој вољи.

Поздрав,
Војислав

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Македонско питање
« Одговор #261 послато: Мај 31, 2016, 07:21:57 поподне »
Мислим да је ово прекомпликовано, иако је теоретски могуће. Али, онда би требало избацити и многе Хрвате и муслимане из днк пројекта. Многи од њих воде порекло из крајева који никада нису ни били српски, тј. могуће да им преци нису ни прошли поред Србина, па су ипак у Српском днк пројекту. :)

Ја и јесам за избацивање из СДП Хрвата из Загоре и тамо оних делова до Италије. Оставити само "Хрвате" из Славоније, Далмације, итд. Знате већ на шта мислим.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Македонско питање
« Одговор #262 послато: Мај 31, 2016, 07:32:37 поподне »
Одговарам свима. Мислим да је ова расправа заиста постала јалова.

Укратко, они Македонци који се јаве и пожеле да их уврстим у Пројекат, уврстићу их. Нећемо више на Пројекат убацивати тестиране из чакавске и кајкавске хрватске зоне. Ови који сада јесу у Пројекту нека остану. Такође на пројекат више нећемо убацивати припаднике националних мањина и странаца са српско-хрватског говорног подручја.

Укратко, Пројекат ће бити усредсређен на штокавску говорну зону.

Молим вас да схватите да Пројекат није направљен да би омеђивао српски национални простор, већ да би лакше разумијели поријекло нашег народа. Податке за Македонце веома лако, кога интересује, може пронаћи на интернету. Не ударамо ми овдје печат ко је Србин, а ко није.

Ако хоћете још мјесец дана да расправљате да ли су Македонци Срби или нису, слободно наставите, ја се овим поводом више нећу оглашавати...

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Македонско питање
« Одговор #263 послато: Мај 31, 2016, 07:45:01 поподне »
Верујем у суд научника који, сви до последњег, кажу и пишу "српски" а не "србски". Такође, сматрам да је увек битно шта они мисле, јер се они тиме баве и њихово мишљење баш зато треба да је меродавно. Ја не морам да се тиме бавим, имам своје занимање и струку. Да ли су језик и писмо твоја струка?

А ако ти треба образложење од научника за неку конкретну реч, обрати се, брате, директно њима. Мени није потребно образложење и етимологија сваке боговетне речи у српском језику да бих га говорио онако како сам научио у својој породици и током образовања.

Иначе, ја уопште нисам расправљао са тобом лично и ако кажеш да ти ниси поменуо Вука, у реду, верујем ти, то онда значи да се оно што сам писао о увредљивим речима на његов рачун, а које ми, рекох, највише сметају, не односи на тебе. Немој ми само рећи да никад нико ниси чуо да Вука Караџића на овом форуму називају свакаквим именима.

Исправи ме ако грешим, али чини ми се да си и ти мишљења да се иза тог једног слова, п или б, крије нека завера? Мени је то смешно, али не много, него онако, помало. Деретић/Пјановић и остали виде заверу у нашој историографији, ти и твоји другари (изгледа ми тако, извињавам се ако грешим) видите заверу у нашој лингвистици. Примећујеш сличност? Размисли о њој, онако, логички, па ћеш тада ваљда да схватиш зашто помињем Деретића.

То што, како ти кажеш, научници пишу српски а не србски само по себи не значи ништа, и то није никакав суд. И ја сматрам да треба уважавати мишљење стручњака и ауторитета из одређених области, али овде је управо проблем што ниједан такав стручњак није аргументовано објаснио зашто је правилно срп а не срб, односно зашто се у случају срб није направио изузетак од гласовне промене, какав је направљен у великом броју других случајева. И само немојте рећи да је то због лакшег изговора, тај минимално већи напор у изговору речи србски у односу на српски је далеко мањи него на пример у случају Хабзбуршке монархије.

Ево, исправићу те, наравно да не мислим да се ту крије нека завера, пре мислим да се ради о чистој бахатости, небризи и непоштовању имена свога народа. Ја само желим да чујем аргументовано објашњење од тебе, научника и експерата, било кога, зашто у овом случају није направљен изузетак, пошто до сада такво објашњење нико није дао.



Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Македонско питање
« Одговор #264 послато: Мај 31, 2016, 08:03:48 поподне »
дечаче, узми лепо па прочитај откуд те цркве, ко их је градио и зашто, литературе има колико хоћеш и глупо је препричавати.

Мени изгледа непристојно твоја бугарска пропаганда о Македонији. Пусти ти Македонце да сами дефинишу свој идентитет и не помажи својим бугарским пријатељима да шире ту пропаганду.

Ја сам био често у Бијело Поље и да нисам срео пуно добрих Срба, који не деле твоје дилеме о националном идентитету, помислио би да сам дошао у Идлиб или Раку јер варош одаје утисак касабе.

Зато честитам Мучи, Радевићу, Небу и осталима које није мрзело да нешто прочитају на тему Македоније и позивам те ако си добронамеран да прочиташ Трифуноског и још понешто па да онда закључујеш.

Хвала на честиткама, али да будем искрен нисам очекивао да ћу овде наићи на неаргументована размишања каква сам сретао досада међу нашим неинформисаним људима. Но, то не значи да треба одустати од ширења научне истине.
Ако бих могао да препоручим још коју књигу везану за споменичко наслеђе данашње БЈРМ (пошто се неки питају какво везе оно има са Србима) у питању је путопис С. Кракова ,,Кроз Јужну Србију''. Од истог аутора препоручујем и ,,Пламен четништва'' који сведочи о грчевитој борби за опстанак српског народа у Старој Србији и жртвовању и спремност осталих сународника из других српских области да им у томе помогну. Ту свакако треба додати и дело Стевана Симића које је већ поменуто. Ко се интересује за савремене научни радове који говоре о теми српске четничке акције у Македонији 1903-1912, а који црпе податке из свих ранијих дела и аутобиографија учесника у истој, не би требало да пропусти радове од Владимира Илића ,,Српска четничка организација у Македонији 1903-1912'', као и радове од Уроша Шешума који улазе дубље у проблематику из дела В. Илића, а то су ,,Српска четничка организација у Старој Србији 1903–1908. теренска организација'', и ,,Војводе српске четничке организације 1903-1908.''
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Македонско питање
« Одговор #265 послато: Мај 31, 2016, 08:18:21 поподне »
Нисам се до сада оглашавао у вези са овим "македонским питањем" пошто је већ више других изнело ставове са којима се мање-више слажем. Зато ћу само укратко рећи да сматрам да Македонци пре упадају у групу народа којима се и бавимо на Српском ДНК пројекту (Срби, Хрвати, муслимани) него у групу народа којима свакако није место на пројекту (Бугари, Румуни, Албанци). Сматрам да Македонци треба да буду на нашем пројекту, наравно они који то желе.

Поред саме генетске слике Срба једнако је битна и генетска сличност и повезаност са околним народима, поготову говорницима штокавског наречја. Много Срба вуче порекло са тих западних простора, а и знамо какви су се све процеси одвијали тамо у прошлости, па сматрам да би се уклањањем на пример католика и муслимана са пројекта много изгубило, а не би се добило апсолутно ништа.

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Македонско питање
« Одговор #266 послато: Мај 31, 2016, 08:30:18 поподне »
Ја према Македонцима осећам братску љубав , и знам да и већина православног живља у Македонији исто осећа према Србима. Познајем и људе из Македоније који су као добровољци били у војсци РСК. Познајем Македонце који се осећају као Срби. Познајем Македонце који живе генерацијама у Београду и ни по чему се не разликују и не желе да се разликују од Срба. Познајем Македонце који живе за Црвену Звезду. Упознао сам и доста туриста из Македоније који долазе у Београд и имам само позитивне утиске. Упознао сам и човека из Грчког дела Македоније који се зове Маноле и са којим сам се савршено разумео. Он није имао идентитет, није се осећао као Грк, није се осећао ни као Македонац, није му била јасна разлика између Срба и Бугара. Позитивна особа која је дошла у Београд да нешто открије и сазна. 

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Македонско питање
« Одговор #267 послато: Мај 31, 2016, 08:57:30 поподне »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Македонско питање
« Одговор #268 послато: Мај 31, 2016, 09:25:12 поподне »
Алхемија Балкана: Македонија - Анкета

Занимљиво. Мислио сам да ће Бугари проћи мало боље. Ал онда увидех да су испитаници из Тетова.  :D :D
Постоји ли нека анкета за простор целе БЈРМ?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Македонско питање
« Одговор #269 послато: Мај 31, 2016, 09:30:32 поподне »
Занимљиво. Мислио сам да ће Бугари проћи мало боље. Ал онда увидех да су испитаници из Тетова.  :D :D
Постоји ли нека анкета за простор целе БЈРМ?

Испитаници македонске националности су из Скопља.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #270 послато: Мај 31, 2016, 09:32:10 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Македонско питање
« Одговор #271 послато: Мај 31, 2016, 09:38:39 поподне »
Ја према Македонцима осећам братску љубав , и знам да и већина православног живља у Македонији исто осећа према Србима. Познајем и људе из Македоније који су као добровољци били у војсци РСК. Познајем Македонце који се осећају као Срби. Познајем Македонце који живе генерацијама у Београду и ни по чему се не разликују и не желе да се разликују од Срба. Познајем Македонце који живе за Црвену Звезду. Упознао сам и доста туриста из Македоније који долазе у Београд и имам само позитивне утиске. Упознао сам и човека из Грчког дела Македоније који се зове Маноле и са којим сам се савршено разумео. Он није имао идентитет, није се осећао као Грк, није се осећао ни као Македонац, није му била јасна разлика између Срба и Бугара. Позитивна особа која је дошла у Београд да нешто открије и сазна.
Апсолутно се слажем са свим што је овде изнето. Код многих Македонаца које сам упознао одмах и на прву сам примећивао осећај припадности српском роду. Када је недавно отац једне моје пријатељице који је иначе из Тетова, добио унука коме су дали име Лазар, прво што је прокоментарисао је било то да му унук носи име по кнезу Лазару. Таквих примера има заиста пуно, и било би неправедно искључити их из српског ДНК пројекта само због тога што су неки Македонци из источног дела Македоније језички ближи Бугарима, или зато што то тако неком личи. Један део Македонаца сигурно да је ближи Бугарима него нама, али не може се због тога тврдити да су сви Македонци такви. Напротив, много је више оних који су по свим мерилима којима се одређује припадност једној нацији ближи Србима него Бугарима. Ако већ на српском ДНК пројекту има места за Србе из свих других околних земаља у региону, онда то исто мора важити и за Македонце, а поготово за оне из северног и северо-западног дела Македоније који се у добром проценту изјашњавају као Срби, а много их је више у тој области који се данас изјашњавају и као Македонци а поуздано се зна да су такође српског порекла. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #272 послато: Мај 31, 2016, 09:56:33 поподне »
Испитаници македонске националности су из Скопља.

Скопље је репрезентативни узорак Македоније, као што је и Београд за Србију.
Мада, можда би некима овде било милије да је анкета прављена у неком селу на бугарској граници, па да ми необавештени коначно схватимо да Македонци више воле Бугаре и да с нама немају никакве везе...
Мој утисак је да је слика односа Македонаца према Србији и Србима данас слична оној у ЦГ:
Ако се гледају званична саопштења власти, чини се да смо јако далеко, чак у поприличном сукобу. А кад се зађе у народ, слика је сасвим другачија и показује блискост народа и узајамну симпатију.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Македонско питање
« Одговор #273 послато: Јун 01, 2016, 01:33:27 пре подне »
Могу само да одговорим у своје име, а да претходно поновим да лингвиста нисам (мада ми се чини да ниси ни ти, па се то потире). Дакле, сад ћу ја мало да се бавим "логичним размишљањем", иако сматрам да је припрема за бављење науком, па и науком од језику - школа. И ти који су завршили одговарајуће факултете су такође способни за логичко размишљање, али оно само за себе није довољно, иначе - чему школе?

Но, добро. Сматрам да језик настаје, дакле речи књижевног језика нису изабране тако што је неко размишљао шта је логично а шта није, па је од тога направио стандард, већ се наука о језику бави тиме да забележи говор и да, на основу онога што је у употреби, одреди шта би било књижевно а шта не. Па тако мислим да, пошто огромна већина народа каже "српски", а не "србски" (ја у ствари и не знам ни за један крај у коме живе Срби, а да се тамо користи реч "србски", ако ти знаш, онда реци), онда је у овом случају крајње једноставно да се изабере шта је књижевно исправан облик.

Вук је имао леп пример, баш у том предговору другом издању "Српског рјечника" из 1818. Говорио је о људима који тако логично размишљају, па закључују да, чим се не каже "млого" него "много", онда је логично да се не каже "млаз" него "мназ". То што нико живи не каже "мназ", већ сви говоре "млаз", није их ни најмање бринуло.

Пошто Матица прописује шта је исправно а шта није, онда би требало да ти докажеш њима да нису у праву, као и да тражиш од њих објашњење зашто је нешто тако како јесте. У међувремену ти, напросто, ниси у праву, а ни ја ни нико други не мора ништа да објашњава ни теби ни ником другом.

Облик србски је и био у употреби, па остаје питање зашто га је Матица у потпуности избацила као прихватљив облик. Испашће тако да су Срби из Црне Горе који су састављали Буквар и Граматику били неписмени јер су користили облик србски. Не бих се ја овако тврдоглаво држао да је било која друга реч у питању, или да уопште нема изузетака од те гласовне промене, али крњити име свога народа због гласовне промене, за коју већ постоји прегршт изузетака је врхунска глупост, прописао то Вук или Матица Српска или било ко други.










Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Македонско питање
« Одговор #274 послато: Јун 01, 2016, 07:38:56 пре подне »
Историја је чудна наука, она је важнија од свих осталих наука и зато је била највише фалсификована.
Историја је лична карта сваког народа и сви су хтели да ту своју личну карту мало улепшају, а туђу личну карту оспоре.



Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Македонско питање
« Одговор #275 послато: Јун 01, 2016, 08:01:11 пре подне »
Облик србски је и био у употреби, па остаје питање зашто га је Матица у потпуности избацила као прихватљив облик. Испашће тако да су Срби из Црне Горе који су састављали Буквар и Граматику били неписмени јер су користили облик србски. Не бих се ја овако тврдоглаво држао да је било која друга реч у питању, или да уопште нема изузетака од те гласовне промене, али крњити име свога народа због гласовне промене, за коју већ постоји прегршт изузетака је врхунска глупост, прописао то Вук или Матица Српска или било ко други.



...

(и тако даље, избацио сам неке слике да се не понављају тако близу без потребе)
Ја из овог видим да је био у писаној, али не видим да је био у говорној употреби. Кад пише "Србска грамматика", јасно је да није у употреби правило "читај као што је написано". Но, пошто ја не познајем правила читања пред-вуковског писма, не бих то коментарисао. Само бих додао да то што су се неке публикације штампале са "србски", није доказ да је народ тако и говорио.

Укратко, слажемо се да се не слажемо. На потезу је Матица  :) .

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Македонско питање
« Одговор #276 послато: Јун 01, 2016, 10:10:30 пре подне »
Издвојићу овде део фељтона "Србија у очима путописаца", аутора Бориса Субашића, 13. део, који су данас објавиле "Вечерње новости", а говори о неким врлинама, манама и страдањима Срба, а запазила их је америчка новинарка Рут Мичел.

.... - За три и по године проведене на Балкану у студирању и осматрању разних народа, ја, једна Американка, видех шта се десило... Од малих народа, нацисти мрзе Србе највише зато што су се они најбоље одупирали. Ја сам заједно са њима патила у оној пакленој рупи, гестаповској тамници Београда, и посматрала сам стотине величанствених људи, жена и младих девојака како храбро и без страха одлазе пред нацистичке пушке да умру ни због чега другога већ само из љубави према слободи... То је била та мала српска нација која је, затварајући узани железни мост између Европе и Азије, 1389. спасла Европу да не буде освојена од Турака, који су онда желели да освоје цео свет. Да Срби нису десетковали цвет турских борбених снага на Косову, Беч, ондашња тврђава Европе, пао би, а тиме би Европа и наша цивилизација били отоманизирани... И српска реакција 1941. била је слична: Срби су изабрали да се боре и умру за слободу и демократију које они воле, радије него да се покоре. Једном они спасише Европу од Азије; сада спасише Азију и Африку од освајача Европе... Наш дуг Србима је дуг части - писала је Рут Мичел.
АМЕРИЧКА новинарка није избегла да се позабави и манама Срба:
- Срби су поуздани и лојални као раса и спадају у највеће борце и демократе Европе. Али они се такође налазе међу њеним најгорим пропагандистима. Они не знају како да употребе речи у своју личну корист, верујући да њихова дела довољно говоре о њима, нама, њиховим савезницима. Хрвати, с друге стране, дуго вежбани у интригама аустроугарске политике, јесу вешти пропагандисти. Због тога је врло важно да Американци најзад чују потпуну документовану истину о Југославији, о Србима, Хрватима, као и о самом генералу Михаиловићу и партизанима...
РУТ МИЧЕЛ је известила америчку јавност да Срби, једини на Балкану, представљају америчке идеале слободе и демократије.
- Они су жртвовали све - све што су имали за ове идеале. Они су били наши једини савезници којима ми практично нисмо били способни да помогнемо - и они још увек стоје и боре се усамљени. Они траже једино ово: безусловну слободу, ону слободу коју смо им ми свечано обећали у атлантској карти. Они су јасно доказали њихову искрену жељу да сарађају као слободан народ, али они неће да примају никакве заповести ни од кога, нити из Берлина, нити из Москве, нити од нас. Срби су прешли на нашу страну не чекајући да се погађају с нама за њихов отпор. Они су оставили да њихова награда буде одређена нашом чашћу! Ми смо им обећали помоћ. То је био џентлменски споразум. Срби су извршили њихов део, а ми нисмо наш - писала је Рут Мичел.
…….

- Немци мрзе Србе највише зато што су се они најбоље борили. Они су масакрирани горе но иједна нација у модерној историји, сем јеврејске, али они још увек стоје непоколебљиви. Њихова земља, њихови домови, опустошени су више но иједне друге нације без икакве сумње - и они још увек стоје... Још увек они налазе снагу да настављају отпор од зоре до зоре - са вером, и вером да ће слобода, једина награда коју они траже за сва страдања, која се не могу замислити, најзад доћи уз помоћ великих демократија.


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Македонско питање
« Одговор #277 послато: Јун 01, 2016, 10:52:29 пре подне »
Релативно сам нови форумаш а нисам ни члан друштава али узео сам се би за право да дам један приједлог. Треба направити двије тебеле. У једну уносити све тестиране и те резултате користити као генетску слику српских етничких и историјских простора. У другу убацити само резултате етничких Срба и оних припадника других нација који изразе такву жељу.