Аутор Тема: Family Finder-My Origins резултати  (Прочитано 180319 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #120 послато: Март 01, 2017, 12:45:11 пре подне »
са Албанцем: Shared Centimorgans 47, Longest block 18. Пољакиња: 54, 18. Данас се на листи појавио један наш човек: 52, 18. Могуће да се баба мог оца по мајци презивала девојачки као он. У том случају имам први "опипљив" резултат, а не само списак људи са којима не могу пронаћи било какву везу.

Незнам да ли че ово бити од помочи.


Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #121 послато: Март 01, 2017, 09:40:47 пре подне »
Да, нема много основа да ми буду тако блиски. Албанац и ја највероватније имамо заједничког претка који је живео пре пар стотина година, а Пољаци - ко ће их знати? Деда по мајци је са севера Босне; свих његових десетак браће и сестара су били скроз риђи, са сивим очима. Због презимена које звучи западнословенски и физиономије увек смо (више у шали) нагађали да су дедини преци дошли са севера. Недавно сам прочитао да је у БиХ за време А-У насељен пољски живаљ и то око њих 40,000. Можда је деда имао неке везе са њима, ко би знао...

Једна ствар која ми није баш најјаснија - како то да ми са форума једни другима нисмо сви излистани на листи рођака? Појављују ми се Руси, Пољаци, Албанци, Бугари, Американци, Швеђани и тек по који Србин, Хрват... Зар не би требало да ми се појави много више људи из круга од 500 км у којем живим?

Ђукићу, ако те не мрзи и ако владаш енглеским прочитај овај текст, мени су неке ствари биле јасније: http://isogg.org/wiki/Identical_by_descent

Наиме, у листи рођака један добар постотак су ти вероватно лажни рођаци. А највише рођака имаш из земаља које дају највише тестираних. Још увек је сувише мало наших људи који су тестирани да би ти преплавили листу  :)
Такође из горњег текста ћеш видети да по једном научном раду, чак 40% делова хромозама од 20цМ датирају од десетог поколења и преко тога, а теби је са Албанцем и Пољаком одсечак у тој равни, тако да прорачуне степена сродства Фемили Фајндера не треба узимати здраво за готово, а ни листу подударања.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #122 послато: Март 06, 2017, 08:54:35 поподне »
Ђукићу, ако те не мрзи и ако владаш енглеским прочитај овај текст, мени су неке ствари биле јасније: http://isogg.org/wiki/Identical_by_descent

Наиме, у листи рођака један добар постотак су ти вероватно лажни рођаци. А највише рођака имаш из земаља које дају највише тестираних. Још увек је сувише мало наших људи који су тестирани да би ти преплавили листу  :)
Такође из горњег текста ћеш видети да по једном научном раду, чак 40% делова хромозама од 20цМ датирају од десетог поколења и преко тога, а теби је са Албанцем и Пољаком одсечак у тој равни, тако да прорачуне степена сродства Фемили Фајндера не треба узимати здраво за готово, а ни листу подударања.

Увек сам мислио да се Амерканци највише тестирају, али сад видим да су процентуално Финци они који се тестирају понајвише. Полако се и нешто наших људи накупило.

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #123 послато: Март 10, 2017, 10:32:07 поподне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #124 послато: Март 11, 2017, 03:34:34 поподне »
Питање за упућеније. Један Бугарин M205 има изразито јужњачку аутосомалну. Знам да ово може бити само пресек неке мешавине последњих 200-300 година и да не мора имати везе са даљим пореклом, али код њега се јавља још једна компонента која није баш карактеристична за Балканце.

Код наших људи углавном предњачи источна Европа, а одмах затим следи Јужна Европа са Малом Азијом (Анадолија).

Поред Јужне Европе 47%, затим Источне Европе 25%, код њега се јавља још и Finland and Northern Siberia 7%, онда Мала Азија 15%, али и Eastern Middle East 3% и Central Asia 3%.

Eastern Middle East, грубо речено, обухвата простор Леванта, док је епицентар централноазијске компоненте негде на простору Авганистана.

Аутосомална старе днк му је мање-више иста као и код осталих:

Farmer - 52%
Hunter-Gatherer - 30%
Metal-Age invider - 18%
non-European - 0%

Знам да ови основи подаци са ФФ теста нису превише поуздани и да је потребно дубинско испитивање, па ме занима да ли постоји шанса да је калкулатор Јужну Европу, Анадолију и Левант препознао као староседелачку компоненту, а Источну Европу, Финску и Сибир као северну?

У сваком случају, не баш типичан микс за Балкан.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #125 послато: Март 12, 2017, 12:42:25 поподне »
Питање за упућеније. Један Бугарин M205 има изразито јужњачку аутосомалну. Знам да ово може бити само пресек неке мешавине последњих 200-300 година и да не мора имати везе са даљим пореклом, али код њега се јавља још једна компонента која није баш карактеристична за Балканце.

Код наших људи углавном предњачи источна Европа, а одмах затим следи Јужна Европа са Малом Азијом (Анадолија).

Поред Јужне Европе 47%, затим Источне Европе 25%, код њега се јавља још и Finland and Northern Siberia 7%, онда Мала Азија 15%, али и Eastern Middle East 3% и Central Asia 3%.

Eastern Middle East, грубо речено, обухвата простор Леванта, док је епицентар централноазијске компоненте негде на простору Авганистана.

Аутосомална старе днк му је мање-више иста као и код осталих:

Farmer - 52%
Hunter-Gatherer - 30%
Metal-Age invider - 18%
non-European - 0%

Знам да ови основи подаци са ФФ теста нису превише поуздани и да је потребно дубинско испитивање, па ме занима да ли постоји шанса да је калкулатор Јужну Европу, Анадолију и Левант препознао као староседелачку компоненту, а Источну Европу, Финску и Сибир као северну?

У сваком случају, не баш типичан микс за Балкан.

Вероватно да је добар део Јужне Европе, Анадолије и Леванта староседелачког порекла. Средишња Азија вероватно представља туркијски састојак, а могуће да је добар део тог састојка унутар Финске и Сибира.

Оно што је мени занимљиво везано за myOrigins јесте све већи постотак Источне Европе код наших људи у последње време. Свежи резултати прилично одударају од резултата од пре пар година, тако да ми је то прилично сумњиво. Претпостављам да је то због повећања базе података, где се наши резултати вероватно све више уклапају у узорак Источне Европе. Међутим, намеће се питање зашто се старији резултати не прилагођавају већој бази података, тј. зашто се не мењају. Наиме, у самом опису рачунача пише да резултати нису фиксирани, већ да су подложни мењању са мењањем базе података.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #126 послато: Март 12, 2017, 01:16:59 поподне »
Вероватно да је добар део Јужне Европе, Анадолије и Леванта староседелачког порекла. Средишња Азија вероватно представља туркијски састојак, а могуће да је добар део тог састојка унутар Финске и Сибира.

Оно што је мени занимљиво везано за myOrigins јесте све већи постотак Источне Европе код наших људи у последње време. Свежи резултати прилично одударају од резултата од пре пар година, тако да ми је то прилично сумњиво. Претпостављам да је то због повећања базе података, где се наши резултати вероватно све више уклапају у узорак Источне Европе. Међутим, намеће се питање зашто се старији резултати не прилагођавају већој бази података, тј. зашто се не мењају. Наиме, у самом опису рачунача пише да резултати нису фиксирани, већ да су подложни мењању са мењањем базе података.

Сремац, сложио би се с тим што си написао.

Вероватно се старији резултати не прилагођавају аутоматски већој бази података пошто то није тако лако изводљиво. Али ако би старе резултате на ФТДНА опет провукли кроз њихов тренутни предвиђач онда би се прилагодили. Мислим да се једном то веч десило у 2014 години кад су ставили нову верзију Population Finder-а, данашњег myOrigins.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #127 послато: Март 12, 2017, 01:26:35 поподне »
Сремац, сложио би се с тим што си написао.

Вероватно се старији резултати не прилагођавају аутоматски већој бази података пошто то није тако лако изводљиво. Али ако би старе резултате на ФТДНА опет провукли кроз њихов тренутни предвиђач онда би се прилагодили. Мислим да се једном то веч десило у 2014 години кад су ставили нову верзију Population Finder-а, данашњег myOrigins.

Хвала на појашњењу Узи, постоје гласине да би требало да се појави унапређена верзија myOrigins-а.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #128 послато: Март 12, 2017, 01:49:00 поподне »
Хвала на појашњењу Узи, постоје гласине да би требало да се појави унапређена верзија myOrigins-а.

Одлично, надам се да нису само гласине и да че стварно унапредит тренутачну верзију! Можда чак и да додају подручје Балкана. :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #129 послато: Март 12, 2017, 02:20:55 поподне »
Можда чак и да додају подручје Балкана. :D

То за Балкан се већ дуго прича, али за сада ништа...  :-\

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #130 послато: Март 30, 2017, 08:36:20 поподне »
Гледајући скоро свој налог на Фемили фајндеру ФТДНА покушао сам да видим у чему се састоји њихова опција Chromosome browser и закључих да је прилично корисна. Преко ње се може лоцирати дио наше аутосмалне днк (конкретни сегменти) по којима се поклапамо са другим тестираним. Одлучих да провјерим мени најближе хаплотипове и ускоро схватих да са петорицом тестираних дијелим исти сегмент на 7 хромозому просјечне дужине око 50 cM са највећим блоком око 15. Сва ова петорица су такође међусобно повезани. Фемили Фајндер даје везу да смо отприлике 4-ти рођаци.

Ако сам добро схватио њихове шеме, нас шесторица би требали имати заједничког претка по некој линији најдаље прије 6 генерација, дакле прије неких 200-ак година, мада није искључено да то није и старије с обзиром на мултиконфесионалност групе. Наравно, то може бити и по мушким и по женским линијама или мијешано.

Појединци са којима имам то поклапање су:

Проговац, поријеклом је из Србије, појављивао се код нас на форуму, тестиран као I2-L597
Млађо- чувени Аврамијевштак R1a, кваритељ свих форумских статистика :)
Удовичић- то је онај католик Удовићић који је  Ј2 хаплогрупа, мислим да је негдје из околине Сплита
Маркотић- претпостављам такође католик, али не знам одакле је
Џамбић- муслиман, претпостављам из тузланског краја, тамо бар има доста Џамбића

Ево како то изгледа на страници





Значи, отварамо конкурс, тражи се Млађина и моја чукунчукунбаба. Знаци распознавања: сегмент на 7 хромозому.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #131 послато: Март 30, 2017, 09:30:57 поподне »
Гледајући скоро свој налог на Фемили фајндеру ФТДНА покушао сам да видим у чему се састоји њихова опција Chromosome browser и закључих да је прилично корисна. Преко ње се може лоцирати дио наше аутосмалне днк (конкретни сегменти) по којима се поклапамо са другим тестираним. Одлучих да провјерим мени најближе хаплотипове и ускоро схватих да са петорицом тестираних дијелим исти сегмент на 7 хромозому просјечне дужине око 50 cM са највећим блоком око 15. Сва ова петорица су такође међусобно повезани. Фемили Фајндер даје везу да смо отприлике 4-ти рођаци.

Ако сам добро схватио њихове шеме, нас шесторица би требали имати заједничког претка по некој линији најдаље прије 6 генерација, дакле прије неких 200-ак година, мада није искључено да то није и старије с обзиром на мултиконфесионалност групе. Наравно, то може бити и по мушким и по женским линијама или мијешано.

Појединци са којима имам то поклапање су:

Проговац, поријеклом је из Србије, појављивао се код нас на форуму, тестиран као I2-L597
Млађо- чувени Аврамијевштак R1a, кваритељ свих форумских статистика :)
Удовичић- то је онај католик Удовићић који је  Ј2 хаплогрупа, мислим да је негдје из околине Сплита
Маркотић- претпостављам такође католик, али не знам одакле је
Џамбић- муслиман, претпостављам из тузланског краја, тамо бар има доста Џамбића

Ево како то изгледа на страници





Значи, отварамо конкурс, тражи се Млађина и моја чукунчукунбаба. Знаци распознавања: сегмент на 7 хромозому.

Узи је пре неког времена препоручио https://dnagedcom.com/ , који је доста прегледнији од Chromosome browser-а и није ограничен на пет особа, већ пореди све рођаке из листе.
Такође, алати са гедмеча су врло корисни, Chromosome Browser 3D рецимо, приказује све међусобне релације на одабраном узорку:







Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #132 послато: Март 31, 2017, 12:02:15 пре подне »
Гледајући скоро свој налог на Фемили фајндеру ФТДНА покушао сам да видим у чему се састоји њихова опција Chromosome browser и закључих да је прилично корисна. Преко ње се може лоцирати дио наше аутосмалне днк (конкретни сегменти) по којима се поклапамо са другим тестираним. Одлучих да провјерим мени најближе хаплотипове и ускоро схватих да са петорицом тестираних дијелим исти сегмент на 7 хромозому просјечне дужине око 50 cM са највећим блоком око 15. Сва ова петорица су такође међусобно повезани. Фемили Фајндер даје везу да смо отприлике 4-ти рођаци.

Ако сам добро схватио њихове шеме, нас шесторица би требали имати заједничког претка по некој линији најдаље прије 6 генерација, дакле прије неких 200-ак година, мада није искључено да то није и старије с обзиром на мултиконфесионалност групе. Наравно, то може бити и по мушким и по женским линијама или мијешано.

Синиша, јесу ли ти се сви они поклопили и на гедматцх.цом?

Узи је пре неког времена препоручио https://dnagedcom.com/ , који је доста прегледнији од Chromosome browser-а и није ограничен на пет особа, већ пореди све рођаке из листе.
Такође, алати са гедмеча су врло корисни, Chromosome Browser 3D рецимо, приказује све међусобне релације на одабраном узорку:


Хвала Сремац! Пошто се толико нових људи тестира свакодневно, ови са dnagedcom.com повисили су минимални заједнички сегмент на 10 цМ.

DEFAULT FOR MINIMUM SEGMENT LENGTH CHANGED
With more people testing all the time, you now have more matches! Which is good. However, ADSA now has more matches to deal with which makes for longer reports and the possibility that your browser will become overloaded. So the default for the ADSA minimum segment size has been increased from 7 cM to 10 cM. You can still change it manually to any value you wish, however. But first-timers who take all the defaults should be more successful in getting their ADSA reports to complete successfully.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #133 послато: Март 31, 2017, 09:06:02 пре подне »
Узи је пре неког времена препоручио https://dnagedcom.com/ , који је доста прегледнији од Chromosome browser-а и није ограничен на пет особа, већ пореди све рођаке из листе.
Такође, алати са гедмеча су врло корисни, Chromosome Browser 3D рецимо, приказује све међусобне релације на одабраном узорку:

Данило, хвала на савјетима. Слабије се сналазим са овом аутосомалном. Ово на ФТДНА ми је изгледало једноставно па сам зато поставио. Гедмеч ми у неким дијеловима изгледа сложеније, чини ми се да га нисам још савладао  :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #134 послато: Март 31, 2017, 09:08:07 пре подне »
Синиша, јесу ли ти се сви они поклопили и на гедматцх.цом?

У оној листи One to many има Проговац, сигуран сам да сам раније ту виђао и Млађу, али га сад нема (на Гедмечу има неко обавјештење за те изгубљене податке). Што се осталих тиче нисам их нашао, могуће да се нису ни пријавили на Гедмеч.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #135 послато: Март 31, 2017, 12:33:44 поподне »
У оној листи One to many има Проговац, сигуран сам да сам раније ту виђао и Млађу, али га сад нема (на Гедмечу има неко обавјештење за те изгубљене податке). Што се осталих тиче нисам их нашао, могуће да се нису ни пријавили на Гедмеч.

Синиша, послао сам ти ПП, надам се бит че од користи.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #136 послато: Март 31, 2017, 01:34:11 поподне »
Мени је најближа нека стара жена из Америка, њена мајка је из Иркиња, а отац јој неки Влаховић из Хрватске. Не зна скоро ништа о пореклу свога оца.
                                               Shared Centimorgans                       Longest Block
2nd Cousin - 4th Cousin                        48                                                          20

Ја имам блиске рођаке у Истри, мој деда и тај рођа су браћа од стричева, (односно од мог деде отац и од рође отац су рођена браћа од стричева). Ипак немогуће је да постоји нека веза преко мог рође. Јер он је био у војсци негде у Хрватској између 1946-1950 године и тамо је упознао Хрватицу и после одслуженог војног рока довео је кући да би прешла са католичанства на православље и онда су отишли да живе у Истри. Рођини потомци и данас живе у Истри и има их три куће.

Ова жена има близу 70 година. Не знам како и по којим линијама сам повезан с оцем ове жене.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #137 послато: Март 31, 2017, 04:18:13 поподне »
Мени је најближа нека стара жена из Америка, њена мајка је из Иркиња, а отац јој неки Влаховић из Хрватске. Не зна скоро ништа о пореклу свога оца.
                                               Shared Centimorgans                       Longest Block
2nd Cousin - 4th Cousin                        48                                                          20

Ја имам блиске рођаке у Истри, мој деда и тај рођа су браћа од стричева, (односно од мог деде отац и од рође отац су рођена браћа од стричева). Ипак немогуће је да постоји нека веза преко мог рође. Јер он је био у војсци негде у Хрватској између 1946-1950 године и тамо је упознао Хрватицу и после одслуженог војног рока довео је кући да би прешла са католичанства на православље и онда су отишли да живе у Истри. Рођини потомци и данас живе у Истри и има их три куће.

Ова жена има близу 70 година. Не знам како и по којим линијама сам повезан с оцем ове жене.

Акса

Ко се ти још поклапа са том женом на истом кромосону? Јел ставила та жена своје резултате на гедматцх.цом? Кад стави резултате на гедмеч онда че се вероватно Longest Block повисит а Shared Centimorgans смањит, пошто гедмеч не укључује мање делове који су превиши несигурни.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #138 послато: Април 01, 2017, 11:23:09 поподне »
Имам једно питање.  Одгледао сам трибину о Пореклу и Српском ДНК пројекту која је надавно била у Бијељини. 
Предавач каже да ниједан Србин аусомално нема више од 42% северне генетика а најчешће се креће 39-40%, док ниједан Хрват нема испод 42% и улавном имају изнад 42%. 
Значи ли то да на пример Милан Бандић који је црномањаст и тамнијег тена и који би по изгледу могао проћи као Турчин па чак и као Иранац има више северне генетике од Драгана Ђиласа који је плав скоро као албинос и могао би ландо проћи као Скандинавац??
Мени делује немогуће да Милан Бандић аутосомално има више северне генетике од Драгана Ђиласа.  Ако се неко мало боље разуме у аутосомалну ДНК нека ми одговори.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #139 послато: Април 01, 2017, 11:36:44 поподне »
Имам једно питање.  Одгледао сам трибину о Пореклу и Српском ДНК пројекту која је надавно била у Бијељини. 
Предавач каже да ниједан Србин аусомално нема више од 42% северне генетика а најчешће се креће 39-40%, док ниједан Хрват нема испод 42% и улавном имају изнад 42%. 
Значи ли то да на пример Милан Бандић који је црномањаст и тамнијег тена и који би по изгледу могао проћи као Турчин па чак и као Иранац има више северне генетике од Драгана Ђиласа који је плав скоро као албинос и могао би ландо проћи као Скандинавац??
Мени делује немогуће да Милан Бандић аутосомално има више северне генетике од Драгана Ђиласа.  Ако се неко мало боље разуме у аутосомалну ДНК нека ми одговори.

Ау, шта ћемо чути од тебе све! :)

Ако мислиш на овог Милана Бандића, изгледа сасвим ок за Балкан (црн, Турчин, Иранац?). Чак личи на Шербеџију на овој слици



Ово друго мислим да нема превише везе, али свакако више него Y-днк. У преводу, може неком да се заломи изглед, који не мора нужно да се поклапа са аутосомалном.