Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 207105 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #500 послато: Април 07, 2018, 11:13:55 поподне »
Ма неке ствари се не уклапају. Откуд сада то да Османовићи потичу од Булатовића ? Знам и једне и друге и то врло добро ! Идемо озбиљно о томе.
Браства у општини Петњица су позната, ђе запело ?

Мало више уважавања у комуникацији са другим члановима...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #501 послато: Април 07, 2018, 11:20:26 поподне »
Ма неке ствари се не уклапају. Откуд сада то да Османовићи потичу од Булатовића ? Знам и једне и друге и то врло добро ! Идемо озбиљно о томе.
Браства у општини Петњица су позната, ђе запело ?

To sami oni kazuju o sebi.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #502 послато: Април 07, 2018, 11:32:32 поподне »
Вољени.. вољени,

http://www.bihor-kalica.com/Osmanovici.html

Шта овде пише. Увек ме изненадиш са својим не знањем о завичају.


пс
Вељовићи то су уствари Булатовићи пошто их и тако зову а тако су се презивали дуго, па су се вратили на Булатовић.


Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #503 послато: Април 07, 2018, 11:59:10 поподне »
Вољени.. вољени,

http://www.bihor-kalica.com/Osmanovici.html

Шта овде пише. Увек ме изненадиш са својим не знањем о завичају.


пс
Вељовићи то су уствари Булатовићи пошто их и тако зову а тако су се презивали дуго, па су се вратили на Булатовић.

Ја знам да пуно тога незнам али овај пут си ме збунио тиме што си написао:
"1. Za te Osmanoviće iz Kalice se zna da su od Bulatovića iz Bijele Crkve kod Rožaja."
 Из Твојих писања на овом форуму, а и други су о томе писали, сам схватио могућу везу између Вељовића и Османовића. Ја са овим Вељовићима и Булатовићима имам минималну разлику у маркерима. Из тога слједи да бих ја са Османовићима требао бити у роду али ја за то никада нисам чуо. Чак је скоро склопљен брак између једног мог рођака и једне Османовићке.
Дакле, постоје интересантно, посебно због тога што сам ја пронашао презимењаке и генетски блиске врло далеко од тих села.
Када кажем "идемо озбиљно о томе" нисам мислио да си неозбиљан био до сада већ да мало дубље уђемо у то!
Овдје нешто има али није још увијек јасно шта !
Једно од рјешења је да су Вељовићи заборавили своје поријекло!
Поздрав !
 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #504 послато: Април 08, 2018, 12:04:26 пре подне »
Вољени, колико се сећам, узорак Вељовића се већ налази у Берлину у Y-seq-у. Уз њихову сагласност, увек можете да финансирате неко СНП тестирање уколико вам је важно за ваше истраживање. Кад би испали Y4460, то би заиста била вест.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #505 послато: Април 08, 2018, 12:10:26 пре подне »
Вољени, колико се сећам, узорак Вељовића се већ налази у Берлину у Y-seq-у. Уз њихову сагласност, увек можете да финансирате неко СНП тестирање уколико вам је важно за ваше истраживање. Кад би испали Y4460, то би заиста била вест.

Селаковићу, ово на шта сам ја "набасао" има везе и са Тобом али и са Цонићем и осталим. Нормално, нећу још о томе.
Ја сам Никодина замолио да доврши своје тестирање али би било непристојно да превише инсистирам.
Само да напоменем, ја не тражим свој индентитет, ја то имам, ја истражујем поријекло по мушкој линији ! Што необичније то боље ;)
 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #506 послато: Април 08, 2018, 12:21:11 пре подне »
Ма неке ствари се не уклапају. Откуд сада то да Османовићи потичу од Булатовића ? Знам и једне и друге и то врло добро ! Идемо озбиљно о томе.
Браства у општини Петњица су позната, ђе запело ?
Ако их већ познајеш предложи им тестирање, тако ћемо једино моћи са сигурношћу да знамо да ли су од Булатовића тј. од Вељовића. ДНК је показао да Вељовићи који насељавају неколико села у околини Тутина, и њима сродни Булатовићи из Бијеле Цркве код Рожаја, нису "прави" Булатовићи већ стариначки ровачки  род који је давно исељен из Роваца, и са предањем да су "од Булатовића", што их је навело да након 1. св. рата промене презиме из Вељовић у Булатовић. Османовићи знају да су од православних Вељовића и не помињу презиме Булатовић, што је поред резултата ДНК анализе још један доказ да Вељовићи нису "прави" Булатовићи, али кад се каже Вељовић подразумева се да је и Булатовић јер они су пре днк анализе имали само то "замагљено" предање да заиста воде порекло од овог великог ровачког братства, иначе не би мењали своје презиме. То што ми данас имамо могућност да уз помоћ бриса утврдимо они нису имали, и једино на шта су могли да се ослоне је то предање које се показало као нетачно, или прецизније речено ако узмемо у обзир да прибраћивање није био редак случај онда се може рећи да је предање само делимично тачно. јер су током боравка у Ровцима сматрани припадницима братства Булатовић, без обзира што су само прибраћени, и што генетски гледано то нису.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #507 послато: Април 08, 2018, 12:40:49 пре подне »
Ако их већ познајеш предложи им тестирање, тако ћемо једино моћи са сигурношћу да знамо да ли су од Булатовића тј. од Вељовића. ДНК је показао да Вељовићи који насељавају неколико села у околини Тутина, и њима сродни Булатовићи из Бијеле Цркве код Рожаја, нису "прави" Булатовићи већ стариначки ровачки  род који је давно исељен из Роваца, и са предањем да су "од Булатовића", што их је навело да након 1. св. рата промене презиме из Вељовић у Булатовић. Османовићи знају да су од православних Вељовића и не помињу презиме Булатовић, што је поред резултата ДНК анализе још један доказ да Вељовићи нису "прави" Булатовићи, али кад се каже Вељовић подразумева се да је и Булатовић јер они су пре днк анализе имали само то "замагљено" предање да заиста воде порекло од овог великог ровачког братства, иначе не би мењали своје презиме. То што ми данас имамо могућност да уз помоћ бриса утврдимо они нису имали, и једино на шта су могли да се ослоне је то предање које се показало као нетачно, или прецизније речено ако узмемо у обзир да прибраћивање није био редак случај онда се може рећи да је предање само делимично тачно. јер су током боравка у Ровцима сматрани припадницима братства Булатовић, без обзира што су само прибраћени, и што генетски гледано то нису.

Драго ми је да си разумио шта ме је збуњивало.
Овако, то са тестирањем ће доста тешко ићи али се надам да ћу успјети.
Изгледа да ће ту бити нечега. Највероватније нисмо ближи род, јер би се то знало, али би се могло радити о једној социјалној групи или етносу.
Чини ми се да су у то Мртво Дубоко само бјежали од османлија а да нису тамо дуже боравили, али видјет ћемо.
Поздрав !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #508 послато: Април 08, 2018, 01:37:15 поподне »
Драго ми је да си разумио шта ме је збуњивало.
Овако, то са тестирањем ће доста тешко ићи али се надам да ћу успјети.
Изгледа да ће ту бити нечега. Највероватније нисмо ближи род, јер би се то знало, али би се могло радити о једној социјалној групи или етносу.
Чини ми се да су у то Мртво Дубоко само бјежали од османлија а да нису тамо дуже боравили, али видјет ћемо.
Поздрав !
У Мртво Дубоко сигурно нису могли да се склоне јер је оно одувек било претесно и оскудно за живот и његових становника, тако да се из њега становништво вековима искључиво исељавало, углавном због лоших услова за живот, високог наталитета и пренасељености, а понекад и због "крви". Проблем са оскудним предањем код Вељовића је последица јако давног исељења из Роваца, и неколико промена места боравка. Саплемењавање са Булатовићима временом је избрисано из предања, а остало је само то да су "од Булатовића", што је иначе случај и код других исељених породица које носе презиме Булатовић или имају предање да су од њих ((Савићи-ћесаци, Стајовићи, љешкопољски Булатовићи итд).
Једини који су се склањали у Ровца од времена кад су у њему Гојаковићи су били Дрекаловићи и то за 7 година. Чак и Требјешани када су били разорени углавном су били на Лијешњу које је тада било у саставу Доње Мораче, и у Горњој Морачи, јер у Ровцима једноставно није било нормалних услова за живот ни локалног становништва.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #509 послато: Април 08, 2018, 08:57:56 поподне »
Војиненад,
потрудит ћу се колико је до мене.
Шта подразумијеваш под "стариначки ровачки  род" ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #510 послато: Април 08, 2018, 09:23:04 поподне »
Само да напоменем, ја не тражим свој индентитет, ја то имам, ја истражујем поријекло по мушкој линији ! Што необичније то боље ;)

Svako od nas je ono što i to je posledica istorijskih okolnosti koji su se desile. Seoba  nečijeg pretja 10 ili 20 kilometra je imala presudan uticaj na ono šta je njegovo potomstvo danas. Tako da delim tvoje mišljenjeda smo svi mi jedna velika familija. Cela Evropa.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #511 послато: Април 08, 2018, 09:32:01 поподне »
Војиненад,
потрудит ћу се колико је до мене.
Шта подразумијеваш под "стариначки ровачки  род" ?
Управо то што сам и рекао, то су стариначки родови које је Гојак Никшин затекао у Ровцима почетком 15. в. Они су у време Гојакових унука крајем 15. в. чинили 3/4 пописаног становништва (дефтер из 1477. год.), али пошто нису били племенски крвно повезани Гојаковићи су врло брзо већ у трећој генерацији од Гојака наметнули своје вођство у племену. Вероватно су им својим квалитетима и импоновали као такви, па су временом већина старинаца прихватили њихово презиме, славу, а затим и предање о пореклу. То су данас оне породице кохе носе презиме Булатовић, или имају предање о томе да су од њих, а има их још увек у Ровцима и ближој околини, а припадају различитим хаплогрупама (Вељовићи, Стајовићи, Булатовићи из Љешкопоља, Булатовићи-Бајовићи, Савићи-ћесаци итд.)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #512 послато: Април 08, 2018, 09:55:44 поподне »
Управо то што сам и рекао, то су стариначки родови које је Гојак Никшин затекао у Ровцима почетком 15. в. Они су у време Гојакових унука крајем 15. в. чинили 3/4 пописаног становништва (дефтер из 1477. год.), али пошто нису били племенски крвно повезани Гојаковићи су врло брзо већ у трећој генерацији од Гојака наметнули своје вођство у племену. Вероватно су им својим квалитетима и импоновали као такви, па су временом већина старинаца прихватили њихово презиме, славу, а затим и предање о пореклу. То су данас оне породице кохе носе презиме Булатовић, или имају предање о томе да су од њих, а има их још увек у Ровцима и ближој околини, а припадају различитим хаплогрупама (Вељовићи, Стајовићи, Булатовићи из Љешкопоља, Булатовићи-Бајовићи, Савићи-ћесаци итд.)

To što Aca piše je veoma česta pojava ne samo kod Srba već i kod Albanaca, da oni koji su potisnuti  prihvate identitet i izdaju se po preseljenu za one koji to nisu. U mojim istraživanjima sam sretao familije koji su ubedjeni da su Rugovci i Kelmendi a to sigurno nisu.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #513 послато: Април 08, 2018, 10:28:12 поподне »
Управо то што сам и рекао, то су стариначки родови које је Гојак Никшин затекао у Ровцима почетком 15. в. Они су у време Гојакових унука крајем 15. в. чинили 3/4 пописаног становништва (дефтер из 1477. год.), али пошто нису били племенски крвно повезани Гојаковићи су врло брзо већ у трећој генерацији од Гојака наметнули своје вођство у племену. Вероватно су им својим квалитетима и импоновали као такви, па су временом већина старинаца прихватили њихово презиме, славу, а затим и предање о пореклу. То су данас оне породице кохе носе презиме Булатовић, или имају предање о томе да су од њих, а има их још увек у Ровцима и ближој околини, а припадају различитим хаплогрупама (Вељовићи, Стајовићи, Булатовићи из Љешкопоља, Булатовићи-Бајовићи, Савићи-ћесаци итд.)

Е, сада ми је јасно. Хвала.
Овдје треба примијетити да из околине једног Колашина селе у околину другог Колашина. Чини ми се да постоје још двије локације гдје су одлазили.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #514 послато: Април 08, 2018, 10:34:40 поподне »
To što Aca piše je veoma česta pojava ne samo kod Srba već i kod Albanaca, da oni koji su potisnuti  prihvate identitet i izdaju se po preseljenu za one koji to nisu. U mojim istraživanjima sam sretao familije koji su ubedjeni da su Rugovci i Kelmendi a to sigurno nisu.

Све ми се чини да су се неки након припомагања ћесаревцима посакривали у брдима и покушавали скрити свој идентитет тако што су изнишљали неко друго поријекло. Код мојих постоји усмено предање да су се крили од, како кажу "османских власти". Љарамани ;)
Ево једног занимљивог топонима у Ругови:
https://mapcarta.com/14055998
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ajkula

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #515 послато: Април 13, 2018, 01:36:26 поподне »
Kakav samar napravi ovo DNK istrazivanje medju muslimanima u Crnoj Gori i Raskoj. Ja sam mislio da su svi oni poreklom Srbi, kad ono...

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #516 послато: Април 13, 2018, 01:49:48 поподне »
Kakav samar napravi ovo DNK istrazivanje medju muslimanima u Crnoj Gori i Raskoj. Ja sam mislio da su svi oni poreklom Srbi, kad ono...

Pogrešno si mislio.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #517 послато: Април 13, 2018, 02:18:14 поподне »
Kakav samar napravi ovo DNK istrazivanje medju muslimanima u Crnoj Gori i Raskoj. Ja sam mislio da su svi oni poreklom Srbi, kad ono...
Па добро, нису сви, већина их је малисорског порекла али има добар део њих који јесу српског порекла.

Ван мреже Ajkula

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #518 послато: Април 13, 2018, 02:35:44 поподне »
Dok citam stranice neko rece da su Pazarci izdominirali sa E i R1b, kako vidim i ovi iz Petnice i CG ne zaostaju nimalo :D

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #519 послато: Април 13, 2018, 02:51:22 поподне »
Dok citam stranice neko rece da su Pazarci izdominirali sa E i R1b, kako vidim i ovi iz Petnice i CG ne zaostaju nimalo :D
Da,samo kada je u pitanju E V13 radi se o vise grana koje su udaljene i po 4000 godina jedna od druge.Kada su u pitanju Bosnjaci u BiH kod njih je sasvim drugaciji slucaj,oko 70 % pripadaju granama I-CTS10228-YP196 I R1a Z280 i M458.