Аутор Тема: Етнички идентитет муслимана у БиХ  (Прочитано 8297 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #40 послато: Децембар 27, 2021, 09:43:10 пре подне »
Одрекао се одрицања од својих предака.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #41 послато: Децембар 27, 2021, 09:43:16 пре подне »
 Свашта се у међувремено десило
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 09:45:29 пре подне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #42 послато: Децембар 27, 2021, 09:52:04 пре подне »
Ја верујем да је неко "хаковао" Hodidjed-ов налог :-), јер никако ми оваква порука не иде са досадашњим постовима, и духом толеранције за различитости у Босни, који сам кроз њих до сада осетио.

Што се тиче Меше, просто невероватно ми делује да неко хоће да га се одрекне, и морам приметити колико је то различито од приступа Хрвата, па они нам Теслу присвајају, иако немају апсолутно баш никаквог основа.

Меша Селимовић се изјаснио као припадник Српског народа, писац Српске књижевности из Босне и Херцеговине. Нити га осуђује неко нити га се одриче. Него једноставно та његова мањкавост националног осјећања не мора да значи да је сви имају, нити уопште нешто доказује. Сигурно да су његова дјела врхунска и да требају остати жива у Босни, али и да се на њега гледа искључиво као одличног писца, а не као на научника који је, ето једини паметан у муслимана, а сви су остали луђаци.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #43 послато: Децембар 27, 2021, 09:55:09 пре подне »
Пишем ћирилицом претпостављајући да је стандардизована на овом форуму, и гледам то као вид поштовања, за разлику од неких, чији су коментари излив мржње, а Драјверу само фали по још која псовка у тексту према Бошњацима да би употпунио своје мисли. И нисмо се ми одрекли Меше, већ се Меша одрекао нас. По мени је коректнији човјек Емир Кустурица, који је, у своје име опредијелио се за свој идентиет али га не намећући другима, него они који покушавају "освијестити" остатак народа, од којих постоји дио чији преци никад ни нису прихватили светосавље као симбол и утемељење српства, посебно се то односи на Бошњаке средње Босне, Коњица и околице, те дијелом Источне Босне. Неки од Бошњака немају исту прошлост као Кустурица и Селимовић, па је сасвим нетачно понашати се као бот и цитирати њихове личне ставове и осјећања у сврху мржње и покушавања националне деструкције неког народа. Меша Селимовић се декларисао као Србин из Босне, и нека тако му и остане. А не форсирати идеју као "Меша је паметан па је зато се опредјелио да буде Србин, а сви су остали будалетине". Како уопште мислиш да се неко неће љутити на такву реторику?

Нема ту никаквог говора мржње. Није поента у томе да ли се Меша изјашњавао као Србин, или муслиман, већ се треба се некад фокусирати на оно што је речено (а не обавезно ко је рекао). Поента је да је у том говору погођена суштина. БиХ муслимани јесу идентитетски неснађени и у том идентитетском мраку, понос и мржња јесу једино што их одржава, нажалост. Али ми је са друге стране сасвим јасно зашто се муслимани данас толико опиру томе.
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 09:58:09 пре подне Небојша »

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #44 послато: Децембар 27, 2021, 10:05:35 пре подне »
Нема ту никаквог говора мржње. Није поента у томе да ли се Меша изјашњавао као Србин, или муслиман, већ се треба се некад фокусирати на оно што је речено (а не обавезно ко је рекао). Поента је да је у том говору погођена суштина. БиХ муслимани јесу идентитетски неснађени и у том идентитетском мраку, понос и мржња јесу једино што их одржава, нажалост. Али ми је са друге стране сасвим јасно зашто се муслимани данас толико опиру томе.

Донекле, али ту има и других разлога који нису суштина Мешиних тврдњи. Малобројност, стабилан политички и национални концепт сусједних држава, комоликован хисторијски процес у самој земљи, мањак интелектуалне елите непосредно послије османског царства. И да, није мржња разлог постојања Бошњака. Народ се једноставно тако осјећа, без да је икаква мржња узрок тога.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #45 послато: Децембар 27, 2021, 10:18:26 пре подне »
Меша Селимовић се изјаснио као припадник Српског народа, писац Српске књижевности из Босне и Херцеговине. Нити га осуђује неко нити га се одриче. Него једноставно та његова мањкавост националног осјећања не мора да значи да је сви имају, нити уопште нешто доказује. Сигурно да су његова дјела врхунска и да требају остати жива у Босни, али и да се на њега гледа искључиво као одличног писца, а не као на научника који је, ето једини паметан у муслимана, а сви су остали луђаци.

Ја на Мешу гледам као човјека из Босне, великог интелектуалца, који је добро познавао осјећања народа, имао исте дилеме (као о остали људи), размишљао о њима и своја размишљања забележио.
Свакао да нико не мисли да је неко ту луд, живот и реалност су сурови,  дијалог нам је преко потребан, а крви ће свакако бити, јер не верујем да имамо капацитета да прихватимо једни друге у Босни, и да дамо једни другима право да постојимо и сами одлучујемо о својим судбинама.
Мени сметају крајности, поброник сам мишљења да се у сваком човеку одвија унутрашња борба између различитих ставова и да у зависности од животних ситуација и људске доби неки од њих ће бити доминантнији.
Другим речима мишљења сам да у сваком из Босне чучи Меша, само је питање колико су други ставови (идеје) јаки.
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 10:27:52 пре подне wiola »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #46 послато: Децембар 27, 2021, 10:53:34 пре подне »
Пишем ћирилицом претпостављајући да је стандардизована на овом форуму, и гледам то као вид поштовања, за разлику од неких, чији су коментари излив мржње, а Драјверу само фали по још која псовка у тексту према Бошњацима да би употпунио своје мисли.

Ово што ти пишеш је управо оно што сам поменуо пар постова изнад

Међутим они те измишљене наративе намећу другима као неко мјерило толерантности према муслиманима. Ако нећеш да назовеш муслимане Бошњацима или њихов језик босански, већ си по том мјерилу националиста и мрзиш муслимане.

И поред прилично негативних личних искустава у протеклом рату, никад нисам мрзио,а нити данас мрзим бх муслимане. Напротив, са тим народом сам одрастао и дружио се кроз читаво своје дјетињство и сматрам да их познајем у просјеку  боље од просјечног Србина. И данас имам доста пријатеља међу њима, а имам их и у широј фамилији. Тако да никако не стоји твоја тврдња о некаквим изливима мржње према муслиманима. Разумијем и осјећам њихову идентитетску трагедију, покушавам се ставити и у њихову позицију, али то не значи да их морам подржавати у заблудама само да би се они осјећали боље и да би ме похвалили као толерантног. О каквим се заблудама и идентитетским лутањима ради, довољно је поменути само да су у непуних 100 година уназад били и: и Турци и богумили и Готи и најчистији Словени и Илири и "хрватско цвијеће" и добри Бошњани и ко зна шта још. Све, само не Срби.

Меша је својим цитатом, опет по мом мишљењу, веома језгровито изложио суштину ствари, зато сам и пренио тај цитат. Знам да је цитат излизан. Ипак, у неколико реченица је описао нешто о чему бисмо овдје  могли нашироко разглабати. И у реду, ти се не слажеш са тим што је написао, не мислим те убјеђивати у супротно, али допусти другима да имају своје мишљење, а да их одмах по аутоматизму не оптужиш за мржњу.
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 11:17:02 пре подне drajver »

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #47 послато: Децембар 27, 2021, 11:32:09 пре подне »
Ово што ти пишеш је управо оно што сам поменуо пар постова изнад

И поред прилично негативних личних искустава у протеклом рату, никад нисам мрзио,а нити данас мрзим бх муслимане. Напротив, са тим народом сам одрастао и дружио се кроз читаво своје дјетињство и сматрам да их познајем у просјеку  боље од просјечног Србина. И данас имам доста пријатеља међу њима, а имам их и у широј фамилији. Тако да никако не стоји твоја тврдња о некаквим изливима мржње према муслиманима. Разумијем и осјећам њихову идентитетску трагедију, покушавам се ставити и у њихову позицију, али то не значи да их морам подржавати у заблудама само да би се они осјећали боље и да би ме похвалили као толерантног. О каквим се заблудама и идентитетским лутањима ради, довољно је поменути само да су у непуних 100 година уназад били и: и Турци и богумили и Готи и најчистији Словени и Илири и добри Бошњани и ко зна шта још. Све, само не Срби.

Меша је својим цитатом, опет по мом мишљењу, веома језгровито изложио суштину ствари, зато сам и пренио тај цитат. Знам да је цитат излизан. Ипак, у неколико реченица је описао нешто о чему бисмо овдје  могли нашироко разглабати. И у реду, ти се не слажеш са тим што је написао, не мислим те убјеђивати у супротно, али допусти другима да имају своје мишљење, а да их одмах по аутоматизму не оптужиш за мржњу.

Nije nuzno nikome tvoje priznanje Bosnjaka, da bi se neko osjecao bolje. Narod je pod tim imenom legitimno priznat u svijetu, a i bosanski jezik je prihvacen od vecine populacije. Interesantna je cinjenica, da za razliku od nacionalnog imena, od svake stare nane do svakog starog dede, svi vele da pricaju "bosanskim" iako su rodjeni u vrijeme srpskohrvatskog, i to fakticki misljenje i Bosanaca, i Bosnjaka i Muslimana sa velikim M. Za razliku od odstupanja koja se desavaju pri nacionalnoj odrednici (danas manje, ali idalje postoji), u jezickom smislu vlada jedinstvo medju nama. Porodicni narativi bosanskog jezika nikad ni nisu dolazili u pitanje. Iako tebi to mozda zvuci nepojmljivo, da, zaista, u muslimanskim familijama se i u Jugoslaviji jezik nazivao bosanskim iako defacto nije postojao u drzavi. Srpskohrvatski je bio onaj sluzbeni, koji je jedini i bio priznat. Mnogo dublje to seze i nije to bas crno na bijelo kako se srpskim familijama iz Bosne cini.

Sto se tice porijekla, o tome se da nasiroko pricati. Sta znaci Srbin tada, jesu li Vlasi Srbi tada, koliko je srpski ustanak uticao na Bosnjack etnos, tj. koliko su te izbjeglice uopste doprinijele genezi... itd.. itd


Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #48 послато: Децембар 27, 2021, 11:46:56 пре подне »
Razlog zbog kojeg sam ja rekao da siris mrznju je taj sto ti nisi naglasio da je to tvoje misljenje u prethodnom postu, vec si ti vjerovatno u glavi utvrdio a i plasirao u svrhu nametanja citat Mese Selimovica kao okosnicu Bosnjackog identiteta, sto uopste se ne mora uzimati kao sveto slovo. Kao u smislu "eto on je poznati musliman, sigurno je covjek dobro opisao Bosnjake."
Uzgred, Mesa Selimovic je bio knjizevnik u cijem se periodu, neposredno prije njega su stvarana velika dijela srpskih knjizevnika, sto ga je dijelom dovelo do toga da sebe pronadje tu, zajedno sa njima. I ja i to razumijem. Posebno kada je tad vladala samo jedna i jedina historiografija bez ikakvih alternativnih mogucnosti.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1101
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #49 послато: Децембар 27, 2021, 11:50:54 пре подне »
Šta sve čitam ovde. Deluje neozbiljno..
Zašto se ne drži literature i genetike, pa bi se jasno videlo ko su današnji Bošnjaci.Čovek mora biti u ozbiljnoj negaciji da to ne može da vidi.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #50 послато: Децембар 27, 2021, 12:11:11 поподне »
Šta sve čitam ovde. Deluje neozbiljno..
Zašto se ne drži literature i genetike, pa bi se jasno videlo ko su današnji Bošnjaci.Čovek mora biti u ozbiljnoj negaciji da to ne može da vidi.

Eh, za genetske odrednice, posebno one I2 trebaju SNP-ovi. A jasno je valjda da u srednjoj Bosni ima grana (posebno onih R1a) kojih nema ne samo u Srbiji, nego reko bih medju Srbima.

Идаље је јасно да већина узорака са доста подручја БиХ фали, тако да се прецизни просјеци по подручјима не могу скроз ни одредити.


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1101
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #51 послато: Децембар 27, 2021, 12:22:55 поподне »
Eh, za genetske odrednice, posebno one I2 trebaju SNP-ovi. A jasno je valjda da u srednjoj Bosni ima grana (posebno onih R1a) kojih nema ne samo u Srbiji, nego reko bih medju Srbima.

Идаље је јасно да већина узорака са доста подручја БиХ фали, тако да се прецизни просјеци по подручјима не могу скроз ни одредити.

Apsolutno su retki takvi slučajevi da kod Bošnjaka ima nekih podgrana kojih kod Srba nema.Kroz sve analize kada je genetika u pitanju mi jasno vidimo da se radi o istom narodu istog jezika koji spada u jednu štokavsku celinu, kada je PH908 u pitanju tu je tek sve poprilično jasno. Sve se to jako dobro poklapa sa npr franačkim analima, pa i donekle porfirogenitom.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #52 послато: Децембар 27, 2021, 12:28:41 поподне »
Здраво Hodidjed и драго ми је што учествујеш и дискусији. Само бих те замолио да поштујеш друге на овом форуму и да свеје наводе поткрепљујеш неком историјским доказима. Сви ми имамо другачија виђања и другачији поглед на свет. Ви као Бошњак не можете видети историју исто као што видимо ми на пример Срби или Хрвати итд, мислим на нас лаике. Имали смо много дискусија на ову тему о којом сада расправљамо и мислим да је сувишно више и овде и било где покушати једни другима говорити ко су Срби, ко Бошњаци, ко је мањи ко је већи, да ли постоји Бошњачки језик или не, да ли неко из Тутина или Плава може бити Бошњак или не, можда смо ми сви Бошњаци итд итд и мислим да би се требало вратити на тему и да не замарамо више ни Бошњаке ни Србе ни Ванземаљце који ово читају. Ајде да се бавимо генетиком, историјом поридица, родословљем па ће нам ваљда све то дати неки одговоре, а на овом форуму имате доста тема о Бошњацима а и расправа па тамо можете читати о томе.
Ако можете да нам напишете рецимо ваше порекло и да ли сте тестирани и које сте резултате добили и ваше претпоставке о даљем пореклу?

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #53 послато: Децембар 27, 2021, 12:48:37 поподне »
Здраво Hodidjed и драго ми је што учествујеш и дискусији. Само бих те замолио да поштујеш друге на овом форуму и да свеје наводе поткрепљујеш неком историјским доказима. Сви ми имамо другачија виђања и другачији поглед на свет. Ви као Бошњак не можете видети историју исто као што видимо ми на пример Срби или Хрвати итд, мислим на нас лаике. Имали смо много дискусија на ову тему о којом сада расправљамо и мислим да је сувишно више и овде и било где покушати једни другима говорити ко су Срби, ко Бошњаци, ко је мањи ко је већи, да ли постоји Бошњачки језик или не, да ли неко из Тутина или Плава може бити Бошњак или не, можда смо ми сви Бошњаци итд итд и мислим да би се требало вратити на тему и да не замарамо више ни Бошњаке ни Србе ни Ванземаљце који ово читају. Ајде да се бавимо генетиком, историјом поридица, родословљем па ће нам ваљда све то дати неки одговоре, а на овом форуму имате доста тема о Бошњацима а и расправа па тамо можете читати о томе.
Ако можете да нам напишете рецимо ваше порекло и да ли сте тестирани и које сте резултате добили и ваше претпоставке о даљем пореклу?

Поздрав Неродимац.

Ја сам поријеклом из једног необичног села у близини Бјелашнице - Лукомир. Идентитет имена и презимена бих задржао за себе, а што се тиче тестирања, одрадио сам само Y-12 и према томе једино што је познато је да сам I-P37. Надам се да ћу у будућности продубити анализу. У Лукомиру је већина становништва било под наводницима домородачко због поприличне изолованости али постоје приче и о неким миграцијама у то подручје, у некој минималној мјери.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #54 послато: Децембар 27, 2021, 02:56:53 поподне »
Поздрав Неродимац.

Ја сам поријеклом из једног необичног села у близини Бјелашнице - Лукомир. Идентитет имена и презимена бих задржао за себе, а што се тиче тестирања, одрадио сам само Y-12 и према томе једино што је познато је да сам I-P37. Надам се да ћу у будућности продубити анализу. У Лукомиру је већина становништва било под наводницима домородачко због поприличне изолованости али постоје приче и о неким миграцијама у то подручје, у некој минималној мјери.

Значи, Чомор или Маслеша :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #55 послато: Децембар 27, 2021, 03:25:06 поподне »
Поздрав Неродимац.

Ја сам поријеклом из једног необичног села у близини Бјелашнице - Лукомир. Идентитет имена и презимена бих задржао за себе, а што се тиче тестирања, одрадио сам само Y-12 и према томе једино што је познато је да сам I-P37. Надам се да ћу у будућности продубити анализу. У Лукомиру је већина становништва било под наводницима домородачко због поприличне изолованости али постоје приче и о неким миграцијама у то подручје, у некој минималној мјери.

Уколико је реч о Маслешама, потврда овог резултата вероватно постоји и на 23andMe: Маслеша, Коњиц, I2-M423.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #56 послато: Децембар 27, 2021, 03:36:51 поподне »
Уколико је реч о Маслешама, потврда овог резултата вероватно постоји и на 23andMe: Маслеша, Коњиц, I2-M423.

Да ли ове Маслеше имају везе са херцеговачким Ћорлукама (раније презиме Маслеша)?

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #57 послато: Децембар 27, 2021, 03:58:18 поподне »
Свакако препоручујем надоградњу на BIG700 нашем рођаку из Босне и тиме видимо његово даље порекло и његове даље рођаке. Занимљиво је да у Босни има више православних фамилија које носе презиме Маслеша па ће бити интересантно видети да ли су они у сродству.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #58 послато: Децембар 27, 2021, 04:06:07 поподне »
Уколико је реч о Маслешама, потврда овог резултата вероватно постоји и на 23andMe: Маслеша, Коњиц, I2-M423.
Резултат истог Маслеше је јавно доступан и на Бошњачком ДНК пројекту.

Да ли ове Маслеше имају везе са херцеговачким Ћорлукама (раније презиме Маслеша)?
Нема таквог предања. Маслеша би требало да је надимачко презиме по занимању (онај који прави масло) па је сасвим могуће да је настајало независно код различитих родова. Коњичких Маслеша је некад било у селима Хамзићи (заселак Дрљајице), Дудле и Џепи, а поред Лукомира живе или их је било до последњег рата и у селима Поље Бијела и Врдоље. Иначе, презиме Маслеша у БиХ постоји код сва три народа, али је код Бошњака најзаступљеније.

Едит:
Да допуним, да се коњичке Маслеше помињу као некадашњи сточари. Из засеока Дрљајице у Хамзићима су издизали стоку на планине Бјелашницу и Бахтијевицу. Од оних што су излазили на Бјелашницу један огранак се спустио у Џепе, а од оних са Бахтијевице населили су се у Дудле.
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 04:19:22 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #59 послато: Децембар 27, 2021, 04:19:40 поподне »
Резултат истог Маслеше је јавно доступан и на Бошњачком ДНК пројекту.
Нема таквог предања. Маслеша би требало да је надимачко презиме по занимању (онај који прави масло) па је сасвим могуће да је настајало независно код различитих родова. Коњичких Маслеша је некад било у селима Хамзићи (заселак Дрљајице), Дудле и Џепи, а поред Лукомира живе или их је било до последњег рата и у селима Поље Бијела и Врдоље. Иначе, презиме Маслеша у БиХ постоји код сва три народа, али је код Бошњака најзаступљеније.

Едит:
Да допуним, да се коњичке Маслеше помињу као некадашњи сточари. Из засеока Дрљајице у Хамзићима су издизали стоку на планине Бјелашницу и Бахтијевицу. Од оних што су излазили на Бјелашницу један огранак се спустио у Џепе, а од оних са Бахтијевице населили су се у Дудле.

Заборавих да прецизирам да је поменуто село Хамзићи у општини Читлук, где је муслимана Маслеша било до задњег рата, а можда их има и данас.
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 04:24:11 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ