Аутор Тема: Краљевина Југославија- политичке игре  (Прочитано 7188 пута)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Краљевина Југославија- политичке игре
« послато: Фебруар 13, 2017, 09:38:43 пре подне »
Поздрав, г. Ацо!

Поздрав драги Живота!

Мало да скренемо са теме. Одређен податке о краљевској породици се могу наћи код Милана Стојадиновића "Ни рат ни пакт". Милан Стојадиновић је био предсједник Владе Краљевине Југославије и оснивач тзв. ЈЕРЕЗ-е. Ванредно образован, али и веома сујетан и велики женскарош.

Не бих о његовим описима кнегиње Јелене (односи се на нос), али Павла Карађорђевића није могао "очима да смисли"; очигледно је сматрао да жели да узурпира власт.
Краљицу Марију је обожавао и постоји више описа њене женствености. Успут тамо на крају погледајте посјету Анкари и сусрет са Кемал-пашом Ататурком (стр. 420). Централни дио јесте Ататурков однос са женама али и неумјерено конзумирање алкохола. На једном мјесту описује дјевојчицу (вјероватно унука) коју је водио свугдје са собом и коју је видио да потајно пије шампањац.

Касније је Милан Стојадиновић у емиграцији-Аргентина имао сусрете са Антом Павелићем (погледајте стр. 279; Пуниша Рачић и пуцњи у Скупштини)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #1 послато: Фебруар 13, 2017, 09:48:36 пре подне »
Не бих о његовим описима кнегиње Јелене (односи се на нос), али Павла Карађорђевића није могао "очима да смисли"; очигледно је сматрао да жели да узурпира власт.

Касније је Милан Стојадиновић у емиграцији-Аргентина имао сусрете са Антом Павелићем (погледајте стр. 279; Пуниша Рачић и пуцњи у Скупштини)

Не знам пуно о Стојадиновићу, све у пар цртица, од којих сте већину набројали. Сусрет са Павелићем му је био баш "паметан" потез.
Код поступака и држања регента Павла свашта би се могло похвалити и покудити, али да једно је сигурно - он свакако није хтео да узурпира власт, мислим да је цело намесништво које му је допало било велики терет и нелагодност за њега и верујем да је једва чекао да Петар стаса.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #2 послато: Фебруар 13, 2017, 09:55:27 пре подне »
Не знам пуно о Стојадиновићу, све у пар цртица, од којих сте већину набројали. Сусрет са Павелићем му је био баш "паметан" потез.
Код поступака и држања регента Павла свашта би се могло похвалити и покудити, али да једно је сигурно - он свакако није хтео да узурпира власт, мислим да је цело намесништво које му је допало било велики терет и нелагодност за њега и верујем да је једва чекао да Петар стаса.

Са свиме се слажем! Зато сам и навео да је, по мишљењу, био веома сујетан.
Добро је он познавао и Еду, кћерку Бенита Мусолинија. Пуниша Рачић му је водио кампању приликом избора за посланика у Црној Гори. Наводи да му је увијек за појасом био пиштољ. У општој гужви у Скупштини, децидно наводи да је једини све то мирно посматрао Анте Павелић.

Веома занимљиво штиво!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #3 послато: Фебруар 13, 2017, 10:29:23 пре подне »
Са свиме се слажем! Зато сам и навео да је, по мишљењу, био веома сујетан.
Добро је он познавао и Еду, кћерку Бенита Мусолинија. Пуниша Рачић му је водио кампању приликом избора за посланика у Црној Гори. Наводи да му је увијек за појасом био пиштољ. У општој гужви у Скупштини, децидно наводи да је једини све то мирно посматрао Анте Павелић.

Веома занимљиво штиво!

Краљ Александар изашао је из Балканских ратова и Првког светског рата као поглавар осакаћеног, али победничког народа. Постао је регент пре ових ратова, увелико замењујући остарелог оца, и био "главни" и за време победе на Куманову (освета за Косовску битку), успешне опсаде Једрена чија се посада на крају предала Србима уместо Бугарима (освета за Маричку битку), за време победа на Колубари, Церу, при пробоју Солунског фронта. Трагично и епско повлачење краља, војске и народа зими преко Албаније, неправедно нападнутих од стране три царевине, давало је целој епопеји неку узвишену димензију, макар у очима будућих нараштаја, а на правди Бога растурише се и Аустроугарска и Немачка Царевина. Вратио је или припојио Србији градове из снова националног романтизма - Пећ, Призрен, Скопље, Прилеп, Цетиње, Боку, Дубровник, Мљет, Пељешац, Нови Сад, Суботицу, Милешеву, Грачаницу, Морачу, приморје, за мало и Скадар...  У себи је имао крв и Карађорђа по оцу и краља Николе по мајци. Све је могло да буде прилично срећно за тај народ на челу са Александром од 1918. Али, авај! Настаде "Југославија" и упропасти нас за наредних 100 година.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #4 послато: Фебруар 13, 2017, 11:07:03 пре подне »
У општој гужви у Скупштини, децидно наводи да је једини све то мирно посматрао Анте Павелић.

Ацо, за којег Анту Павелића пишеш да је све мирно посматрао у Скупштини?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #5 послато: Фебруар 13, 2017, 11:15:41 пре подне »
Ацо, за којег Анту Павелића пишеш да је све мирно посматрао у Скупштини?
Зубар! Али људи се петљају у свашта.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #6 послато: Фебруар 13, 2017, 11:16:19 пре подне »
Зубар! Али људи се петљају у свашта.
Мислим да је тај Анте био један од Југословена.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #7 послато: Фебруар 13, 2017, 11:23:56 пре подне »
Ацо, за којег Анту Павелића пишеш да је све мирно посматрао у Скупштини?

У време атентата је посланик био и Павелић, будући поглавник НДХ.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #8 послато: Фебруар 13, 2017, 11:29:52 пре подне »
Цитат
У време атентата је посланик био и Павелић, будући поглавник НДХ.

Ma јок бре. То је један умеренији усташа, зубар др Анте Павелић.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Ante_Paveli%C4%87_(stariji)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #9 послато: Фебруар 13, 2017, 12:05:02 поподне »
Погрешио сам. Изгледа да је стварно поглавник Павелић био посланик скупштине 1929. у име града Загреба.

Само, није био присутан на седници на дан убиства хрватских посланика. Нажалост.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #10 послато: Фебруар 13, 2017, 12:18:54 поподне »
Погрешио сам. Изгледа да је стварно поглавник Павелић био посланик скупштине 1929. у име града Загреба.

Само, није био присутан на седници на дан убиства хрватских посланика. Нажалост.

Да.



Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #11 послато: Фебруар 13, 2017, 12:22:59 поподне »
Ацо, за којег Анту Павелића пишеш да је све мирно посматрао у Скупштини?

Живота је у праву!!! Доктор (титула за правника) дакле тријеч је о поглавнику!!!

Уффф; једва учита!




Ево и линка за књигу:

https://www.scribd.com/doc/88902050/Milan-Stojadinovic-Ni-Rat-Ni-Pakt-Jugoslavija-Izmedju-Dva-Rata-2


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #12 послато: Фебруар 13, 2017, 12:29:00 поподне »
У овим текстовима често, без јасног контекста, тешко се може закључити о коме се Павелићу ради.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #13 послато: Фебруар 13, 2017, 12:29:28 поподне »
Живота је у праву!!! Доктор (титула за правника) дакле тријеч је о поглавнику!!!

Занимљиво, из овога, Анте Павелић као да је пратио развој неког плана, у ком је и он био играч... који је чекао фазу у којој он ступа на сцену... на крају крајева, Павелић се и није спасао сам од сигурне смрти, извукли су га Британци.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #14 послато: Фебруар 13, 2017, 12:35:16 поподне »
Питање само колико је поуздано Стојадиновићево сећање и присећање. Можда је поглавником који посматра из прикрајка мало нафиловао причу, убацивши мало "поетике".  Иначе на википедији пише да је у ноћи 19-20. јануара побегао у Беч, тобож због лечења, а у априлу се тек састао са Михајловим у Софији.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #15 послато: Фебруар 13, 2017, 12:53:53 поподне »
Једино ако се у скупштини још чувају папири са евиденцијом у присуству седницама.

За мене је довољно поражавајућа чињеница да је Павелић био посланик града Загреба.

Јесте приметили како је и предак Пернара био скандал мајстор? Исти ген.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #16 послато: Фебруар 13, 2017, 01:04:39 поподне »
Можда је поглавником који посматра из прикрајка мало нафиловао причу, убацивши мало "поетике". 

Причу јесте можда јесте "нафиловао", али у основним стварима није гријешио. Уосталом био је присутан на Скупштини.

Милан Стојадиновић је има велико поштовање према краљу Александру. Историја је доказала да су мјере безбједности у Марсеју биле катастрофалне. Наравно усташе су за тај прљави посао нашли прфесионалне убице; а то су били припадници ВМР-а. Ванчо Михајлов и његоова супруга су били кућни пријатељи Павелића. Не морате читати Б. Кризмана (обиман је); довољна је Фикрета Јелић-Бутић.

Да мало олакшам поглавље "Трагедија краља Александра" стр. 308-313.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #17 послато: Фебруар 13, 2017, 01:10:03 поподне »
Једино ако се у скупштини још чувају папири са евиденцијом у присуству седницама.

За мене је довољно поражавајућа чињеница да је Павелић био посланик града Загреба.

Јесте приметили како је и предак Пернара био скандал мајстор? Исти ген.

Слажем се, а и што се тиче данашњег младог посланика Пернара, непада ивер далеко од кладе.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #18 послато: Фебруар 13, 2017, 01:10:57 поподне »
Једино ако се у скупштини још чувају папири са евиденцијом у присуству седницама.

За мене је довољно поражавајућа чињеница да је Павелић био посланик града Загреба.

Јесте приметили како је и предак Пернара био скандал мајстор? Исти ген.

Да, и мени паде на памет. Каква историјска позорница у том тренутку у Скупштини:

Иван Пернар, Стјепан Радић, Павао Радић, Анте Павелић, Светозар Прибићевић, Милан Стојадиновић, Пуниша Рачић, и ко знај још ко је ту био. Можда и Иван Рибар? Покушао сам ад нађем списак посланика у том сазиву, али нисам успео.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #19 послато: Фебруар 13, 2017, 01:29:47 поподне »
Мени омиљени посланик у том сазиву Василије Трбић (Стојадиновић помиње да није мирисао Рачића).

На сајту скупштине нема помена о периоду између два светска рата. Невероватно.