Аутор Тема: Аранђеловдан  (Прочитано 777 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Аранђеловдан
« послато: Април 04, 2021, 06:34:51 поподне »
Зна ли неко зашто се често при приказивању Арханђела Михаила изнад њега приказује и свевидеће око? Да ли је свевидеће око има смисла у хришћанској симболици или је то нека пракса новог доба?

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Аранђеловдан
« Одговор #1 послато: Април 04, 2021, 09:09:26 поподне »
Свевидеће око у хришћанству углавном представља Свету Тројицу. Нисам сигуран колико је у складу са канонима православне иконографије и рекао бих да је у нашу иконографију ушла из западне традиције током 18. века, заједно са бароком.
Мислим да се јавља само на једној верзији иконе Св. Архангела Михаила, оној где држи пламени мач у десној и вагу у левој руци,  обучен као војник.

Осим тога, свевидеће око сам виђао на фрескопису барокних цркава у Војводини, обично на своду на средини цркве или изнад олтара, а чини ми се да се налази и на иконостасу Саборне цркве у Београду

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Аранђеловдан
« Одговор #2 послато: Април 04, 2021, 11:18:52 поподне »
Свевидеће око у хришћанству углавном представља Свету Тројицу. Нисам сигуран колико је у складу са канонима православне иконографије и рекао бих да је у нашу иконографију ушла из западне традиције током 18. века, заједно са бароком.
Мислим да се јавља само на једној верзији иконе Св. Архангела Михаила, оној где држи пламени мач у десној и вагу у левој руци,  обучен као војник.

Осим тога, свевидеће око сам виђао на фрескопису барокних цркава у Војводини, обично на своду на средини цркве или изнад олтара, а чини ми се да се налази и на иконостасу Саборне цркве у Београду

Управо ја и то на то наиђох некад давно објашњење да представља Свету тројицу. Али опет исто тако свевидеће око је симбол масона, налазимо је у декларацијам о човјеку из француске и америчке револуције из 18.вијека које је управо рушило тадашњи западни поредак. Мало ми је невјероватно како је један симбол постао присутан и у хришћанској и просветитељској традицији.