Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 114123 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #380 послато: Август 05, 2020, 02:31:07 поподне »
Кордун (узорак 35)

I2-M423 = 28.6%
R1a = 22.9%
E-V13 = 11.4%
N-P189.2 = 11.4%
G2a-L42 = 5.7%
R1b = 5.7%
J2a = 5.7%
J2b-M205 = 2.9%
I1 = 2.9%
I2-L38 = 2.9%

КОРДУН (узорак 36)

I2-Y3120 = 44.4%
I2-PH908 = 38.9%

R1a = 13.9%
R1a-M458 = 8.3%

E-V13 = 11.1%

G2a-L497 = 11.1%

J2b-M205 = 5.6%

I1 = 5.6%

R1b = 5.6%

N2-P189.2 = 2.8%

Код Кордуна постоје видљива одступања у односу на пресек са 23andme. Највероватније због малог узорка. И на 23andme је узорак скроман. У сваком случају, проценат PH908 значајно одудара у односу на суседне области (Лика и Банија). Приметне су ипак и неке сличности између ових резултата. И на 23andme E-V13 се креће око 11%, а повишена је и G2a-L497.



« Последња измена: Август 05, 2020, 02:54:07 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #381 послато: Август 05, 2020, 02:40:08 поподне »
СЛАВОНИЈА (узорак 40)

I2-Y3120 = 40%
I2-PH908 = 30%
I2-Z17855 = 2.5%

R1a = 15%
R1a-M458 = 2.5%

E-V13 = 12.5%

J2b-M205 = 10%

I1 = 5%

R1b = 5%

G2a-L497 = 5%

J1 = 5%

N2-P189.2 = 2.5%

Код Славоније се већ назире већи проценат I2-Y3120. Однос и проценат I2 подсећа на ситуацију код Срба из БиХ, одакле води порекло добар део становништва Славоније. И неке подгране I1 указују на сеобу из тих крајева. Узорак још увек није задовољавајући, па ће се ситуација вероватно незнатно изменити временом.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #382 послато: Август 05, 2020, 03:36:09 поподне »
Nebojsa , molio bih te da postavis popis nas 40 testiranih Slavonaca , da vidim malo bolje , stvarno nas je malo. Ne znam koji je razlog tako slabog odazivanja na testiranje. Hvala ti unaprijed.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #383 послато: Август 05, 2020, 03:46:57 поподне »
Nebojsa , molio bih te da postavis popis nas 40 testiranih Slavonaca , da vidim malo bolje , stvarno nas je malo. Ne znam koji je razlog tako slabog odazivanja na testiranje. Hvala ti unaprijed.

У реду, Предраже, поставићу мало касније. И оне из СДП и оне са 23andme, који нису обухавћени овим пресеком. Слабији је одзив у "равничарским" крајевима генерално, ништа чудно. Некако смо се мало бавили Славонијом, слажем се. Да нагласим само да овде нисам урачунао Западни Срем и Јужну Барању. То је ипак нека друга струја.

Овде су дакле резултати из некадашње Крижевачке, Ђурђевачке, Градишке и Бродске "пуковније".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #384 послато: Август 05, 2020, 04:43:45 поподне »
Срби из Славоније, n = 49

I2-PH908
Гојковић, Никољдан, Кип/Дарувар
Кујавић, Никољдан, Слатински Дреновац/Ораховица
Ђурић, Јовањдан, Велика Писаница
Јоановић, Стевањдан, Доњи Град/Осијек
Босанац, Ђурђевдан, Лађевац/Окучани
Петровић, Ђурђевдан, Велико Набрђе/Ђаково
Болић, Јовањдан, Горњи Мељани/Воћин
Одобашић, Симеундан, Славонски Брод
Петровић, Мратиндан, Подравска Слатина
Басташић   Тривуњдан, Велики Зденци/Грубишино Поље
Јагодић, Ђурђевдан   Цигленик/Кутјево
Тресканица, Игњатијевдан, Ратковица/Плетерница
I2-Y3120
Радонић, Јовањдан, Пушина/Чачинци
Поповић, Ђурђевдан, Велики Бастаји/Ђуловац
Ковачевић, Доњи Богићевци/Драгалић
I2-Y3120>Z17855
Васовић (Татић), Дијелка/Вировитица
I2-Y3120>S17250 (23andme)
Вучковић, Велики Зденци/Грубишино Поље
Зороја, Никољдан, Славонија
Слијепчевић, Ђурђевдан, Дарувар
Лукић, Ђурђевдан, Перенци/Брестовац

R1a-Z280>YP951
Јарић, Ђурђевдан, Глоговица
R1a-Z280>Z92
Марков, Илиндан, Славонски Брод
R1a-Z280>Y2902      
Ласковић, Ђурђевдан, Нова Градишка
Јанић, Стевањдан, Бенковац/Окучани
R1a-Z280>L1280         
Вукадиновић, Никољдан, Слободна Власт
R1a-M458>L1029
Џодановић, Никољдан, Допсин/Владиславци

E-V13>Z5017
Биљман, Ђурђевдан, Окучани
E-V13>Z1057
Ковачевић, Никољдан, Газије
Анонимни, Митровдан, Славонски Брод
E-V13>L241
Марчетић, Аранђеловдан, Пакрац
Видовић, Јовањдан, Пакрац
E-V13 (23andme)
Ћупурдија, Аранђеловдан, Прокоп

J2b-M205>Y22059
Стојановић, Јовањдан, Нова Градишка
Врачар, Никољдан, Бјеловар
Рудан, Чађавица/Бјеловар
Анонимни, Ђурђевдан, Грубишино Поље
J2b-M205 (23andme)
Субашић, Ђурђевдан, Славонска Пожега

I1-Z63>Y13946
Алексић, Ђурђевдан, Сврзигаће
Јаснић, Ђурђевдан, Осијек
I1-Z63>Y6228    (23andme)   
Вујић, Мратиндан, Корита/Пакрац

N-P189.2>FGC28435
Вујанић, Василијевдан, Крагуј/Пакрац
N-P189.2 (23andme)
Смочилац, Ђурђевдан, Гређани/Стара Градишка
Биволчић, Никољдан, Стара Градишка

R1b-PF7562
Петровић, Ђурђевдан, Велико Набрђе/Ђаково
R1b-L51>U152      
Гужвић, Ђурђевдан, Горња Пиштана/Ораховица

G2a-L42>Y128028
Бојанић, Никољдан, Воћин
Буката, Ђурђевдан, Зденци/Вировитица

J1-ZS4393>ZS9949
Војновић, Ђурђевдан, Илмин Двор/Чађавица
Вукојевић, Ђурђевдан, Ратков Дол/Левањска Варош

I2-Y3120 = 40.1%
R1a = 12.2%
E-V13 = 12.2%
J2b-M205 = 10%
I1-Z63 = 6.1%
N2-P189.2 = 6.1%
R1b = 4.1%
G2a-L497 = 4.1%
J1 = 4.1%

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #385 послато: Август 05, 2020, 05:05:27 поподне »

N-P189.2 (23andme)
Смочилац, Ђурђевдан, Гређани/Стара Градишка
Биволчић, Никољдан, Стара Градишка


Било би занимљиво видети да ли је Смочилац повезан са нпр. Ананићима који славе Ђурђевдан, а Биволчић са породицама из Б. Крајине које славе Никољдан.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #386 послато: Август 05, 2020, 05:23:10 поподне »
Hvala ti puno Nebojsa , sto si se odazvao na moj apel. Meni kao Slavoncu je vec duze vremena padalo u oci da nas u stvari ima jako malo testiranih u usporedbi koliko nas ima. Kad se inace u prici pomene Krajina , uvijek Slavonija nekako zavrsi na zadnjem mjestu i to uvijek poslije Like , Korduna , Banije i Dalmacije. Dali smo mi i nas nenametljivi mentalitet tome doprinjeli ili je to jednostavno tako , ne znam. Moje skromno misljenje je da bi se trebalo obratiti vise paznje na Slavoniju i na Bilogoru , a pogotovo na Kalnik. Sva ta podrucja , odnosno Srbi iz tih podrucja su dali velike zrtve i puno propatili zbog svoje vjere i nacije , ne samo devedesetih nego i u kontinuitetu stotinama godina. Mozda se nas Slavonce smatra u genetickoj genealogiji kao nus pojavu bjezanja Srba iz Bosne nakon zavrsetka velikog Beckog rata , pa zato nismo interesantni? Ja ipak mislim da bi se vecim i brojnijim testiranjem Slavonaca mogla naci geneticka veza izmedju Zumberka , Kalnika i Slavonije. Veliki procenat Slavonaca je dosao tim putem do Slavonije. Ovo moje razmisljanje nije vodjeno srcem nego mozgom , naime poznate su veze Zumbercana sa Kalnicanima , a isto tako i Kalnicana sa zapadnom Slavonijom. To pominje Grujic , a i vidi se veliki broj prezimena koja dijele ta tri kraja. Nebojsi se zahvaljujem jos jednom.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #387 послато: Август 05, 2020, 06:09:32 поподне »
Hvala ti puno Nebojsa , sto si se odazvao na moj apel. Meni kao Slavoncu je vec duze vremena padalo u oci da nas u stvari ima jako malo testiranih u usporedbi koliko nas ima. Kad se inace u prici pomene Krajina , uvijek Slavonija nekako zavrsi na zadnjem mjestu i to uvijek poslije Like , Korduna , Banije i Dalmacije. Dali smo mi i nas nenametljivi mentalitet tome doprinjeli ili je to jednostavno tako , ne znam. Moje skromno misljenje je da bi se trebalo obratiti vise paznje na Slavoniju i na Bilogoru , a pogotovo na Kalnik. Sva ta podrucja , odnosno Srbi iz tih podrucja su dali velike zrtve i puno propatili zbog svoje vjere i nacije , ne samo devedesetih nego i u kontinuitetu stotinama godina. Mozda se nas Slavonce smatra u genetickoj genealogiji kao nus pojavu bjezanja Srba iz Bosne nakon zavrsetka velikog Beckog rata , pa zato nismo interesantni? Ja ipak mislim da bi se vecim i brojnijim testiranjem Slavonaca mogla naci geneticka veza izmedju Zumberka , Kalnika i Slavonije. Veliki procenat Slavonaca je dosao tim putem do Slavonije. Ovo moje razmisljanje nije vodjeno srcem nego mozgom , naime poznate su veze Zumbercana sa Kalnicanima , a isto tako i Kalnicana sa zapadnom Slavonijom. To pominje Grujic , a i vidi se veliki broj prezimena koja dijele ta tri kraja. Nebojsi se zahvaljujem jos jednom.

Славонци су интересантни као и сви остали, само има мало оних који су се тестирали, што само по себи доводи до утиска маргинализације.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #388 послато: Август 05, 2020, 06:37:49 поподне »
Hvala ti puno Nebojsa , sto si se odazvao na moj apel. Meni kao Slavoncu je vec duze vremena padalo u oci da nas u stvari ima jako malo testiranih u usporedbi koliko nas ima. Kad se inace u prici pomene Krajina , uvijek Slavonija nekako zavrsi na zadnjem mjestu i to uvijek poslije Like , Korduna , Banije i Dalmacije. Dali smo mi i nas nenametljivi mentalitet tome doprinjeli ili je to jednostavno tako , ne znam. Moje skromno misljenje je da bi se trebalo obratiti vise paznje na Slavoniju i na Bilogoru , a pogotovo na Kalnik. Sva ta podrucja , odnosno Srbi iz tih podrucja su dali velike zrtve i puno propatili zbog svoje vjere i nacije , ne samo devedesetih nego i u kontinuitetu stotinama godina. Mozda se nas Slavonce smatra u genetickoj genealogiji kao nus pojavu bjezanja Srba iz Bosne nakon zavrsetka velikog Beckog rata , pa zato nismo interesantni? Ja ipak mislim da bi se vecim i brojnijim testiranjem Slavonaca mogla naci geneticka veza izmedju Zumberka , Kalnika i Slavonije. Veliki procenat Slavonaca je dosao tim putem do Slavonije. Ovo moje razmisljanje nije vodjeno srcem nego mozgom , naime poznate su veze Zumbercana sa Kalnicanima , a isto tako i Kalnicana sa zapadnom Slavonijom. To pominje Grujic , a i vidi se veliki broj prezimena koja dijele ta tri kraja. Nebojsi se zahvaljujem jos jednom.

Нема на чему. Што се тиче Жумберчана, на 23andme нађох следеће резултате:

I2
Бадовинац, Никољдан, Загреб, раније Жумберак(?), I2-M423
Дунискварић, Ђурђевдан, Каље, Жумберак, I2-Z17855
Љубановић, Арађеловдан, Жумберак, I2-Z17855

R1a
Шајатовић, Никољдан, Жумберак, R1a-M417

J2b
Плавац, Јовањдан, Жумберак, J2b-M205
Драгишић, Никољдан, Радиново Брдо, Јастребарско, J2b-M205

G2a
Бадовинац, Никољдан, Жумберак, G2a-L42

На основу хаплогрупа/подграна, рекло би се да постоји веза са остатком Крајине.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #389 послато: Август 05, 2020, 08:05:29 поподне »
Nebojsa , hvala ti na spisku Zumbercana. Jedini prigovor koji imam je da nisi napomenuo da su svi oni Hrvati Grkokatolicke-Unijatske vjeroispovjesti i da svoje Slave obiljezavaju po Gregorijanskom kalendaru. Jos jedna napomena , prezime Sajatovic je prisutno i na Kalniku , a na Kalniku je prisutno i prezime Dulikravic , koje ima foneticke slicnosti sa Zumberackim prezimenom Duniskvaric. ovi Kalnicani su Srbi. U totalu , od 108 prezimena Srba sa Kalnika , 24 su identicna ili se razlikuju sa po jednim slovom sa prezimenima Zumberackih Unijata. Meni licno je jako vazno Zumberacko prezime Gojko , prisutno u selu Stojdraga na najistocnijem dijelu Zumberka. Njihova Krsna Slava je Nikoljdan , samo sto ga oni slave 6. prosinca. Na Kalniku u vise sela postoje Gojkovici sa Slavom Nikoljdan , slave ga 19. decembra. Naravno i moji zapadni Slavonci Gojkovici iz Kipa , Subotske i Cosinaca slave Nikoljdan 19.decembra.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #390 послато: Август 05, 2020, 08:45:46 поподне »
Nebojsa , hvala ti na spisku Zumbercana. Jedini prigovor koji imam je da nisi napomenuo da su svi oni Hrvati Grkokatolicke-Unijatske vjeroispovjesti i da svoje Slave obiljezavaju po Gregorijanskom kalendaru. Jos jedna napomena , prezime Sajatovic je prisutno i na Kalniku , a na Kalniku je prisutno i prezime Dulikravic , koje ima foneticke slicnosti sa Zumberackim prezimenom Duniskvaric. ovi Kalnicani su Srbi. U totalu , od 108 prezimena Srba sa Kalnika , 24 su identicna ili se razlikuju sa po jednim slovom sa prezimenima Zumberackih Unijata. Meni licno je jako vazno Zumberacko prezime Gojko , prisutno u selu Stojdraga na najistocnijem dijelu Zumberka. Njihova Krsna Slava je Nikoljdan , samo sto ga oni slave 6. prosinca. Na Kalniku u vise sela postoje Gojkovici sa Slavom Nikoljdan , slave ga 19. decembra. Naravno i moji zapadni Slavonci Gojkovici iz Kipa , Subotske i Cosinaca slave Nikoljdan 19.decembra.

Да, убележио сам по именима наших светаца. ;) Видим да има неких родова који славе Часне вериге. Басташићи и Бјелопавловићи. Мислим да сам и једне и друге негде видео, али не могу да се сетим ДНК резултата. Бјелопавловиће смо помињали и на форуму. Додуше, не знамо да ли је реч баш о овима из Жумберека, пошто пише само Хрватска.

У сваком случају, због специфичне славе, треба очекивати E-V13, или R1b-Z2103>CTS9219 (хаплогрупа Марчинковића са Кордуна).

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #391 послато: Август 05, 2020, 09:21:43 поподне »
Prezime Bjelopavlovic mi nije uopste jasno. U leksiku prezimena SR Hrvatske za 1948. godinu ovo prezime nosi 10 ljudi i to troje u selu Rovisce kod Krizevaca i sedmero u selu Stitar kod Zupanje. Nema ih na Zumberku i ne podudara se sa spiskom Zumberackog Unijatskog vikarijata gdje je ovo prezime prisutno.Sto se tice prezimena Bastasic u istom leksiku su prisutne 175 osobe sa tim prezimenom , po mom sudu tri cetvrtine su Hrvati , a jedna cetvrtina Srbi. Da ponovim jos jednom , testiranje Srba sa Kalnika bi bilo jako , jako , jako vazno da se vidi geneticka povezanost sa Zumberackim uskocima. Naravno da bi i testiranje Slavonaca , organizovano a ne stihijsko, pridonijelo boljem shvatanju genetike Srba , jer Slavonija je bitan faktor u Srpskom etnickom korpusu , po geografskom polozaju , a i po brojnosti Srba Slavonaca.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #392 послато: Август 05, 2020, 11:02:35 поподне »
Срби из Славоније, n = 49
G2a-L42>Y128028

Буката, Ђурђевдан, Зденци/Вировитица
Не знам можемо ли га рачунати у статистику, јер је скорашњег несрпског порекла. Узгред, не припада Y128028.
Буката, Ђурђевдан, Зденци, Вировитица (раније гркокатолици, Шандровец, Лавов, Украјина)

Припада хаплогрупи G2a-L497>CTS4803>S2808>Y13112, највероватније грани Z17780, која се не налази на YFull стаблу, али на коју је готово сигурно позитиван. Најбоље би било да је тестира преко YSeq-a (линк).

Буката има велики број блиских поклапања у светским базама. Три потпуна (17/17) поклапања са војвођанским Русинима из студије Genetic polymorphism of 17 Y chromosomal STRs in the Rusyn population sample from Vojvodina Province, Serbia. Узевши у обзир да су Русини досељени управо из Закарпатја где се налази Шандровец, поклапања итекако имају смисла. На FTDNA G-L497 пројекту Буката има потпуно поклапање са непознатом особом (највероватније пољског порекла) на 23 маркера, као и 1 разлику на 19 упоредивих маркера са Пушкаром из Вираве, села на североистоку Словачке, опет у близини Бешчадског националног парка на југоистоку Пољске, који је по свему судећи матична област ових пољско/русинских Z17780. Даље порекло ове гране је као и већине L497 грана у Алпима, где Буката има 19/19 са једним Z17780+ Аустријанцем који није навео тачно место порекла.

Тестирани је у пријави навео да су Букате до 1810. биле на територији данашње Украјине. Нисам нашао више података о њима на мрежи и у литератури.

Z17780+ са FTDNA који су навели место порекла.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #393 послато: Август 06, 2020, 11:50:43 пре подне »
Не знам можемо ли га рачунати у статистику, јер је скорашњег несрпског порекла. Узгред, не припада Y128028.

Превидео сам тај податак, као и подграну. У сваком случају не може у статистику, пошто није крајишки Србин пореклом. :)

Ево нових из Славоније на 23andme:

Андријин, Бијело Брдо, Ердут, I2-S17250
Вуксановић, Осијек, I2-S17250

Џодан, Славонија? E-V13

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #394 послато: Август 06, 2020, 12:01:21 поподне »
Hvala ti puno Nebojsa , sto si se odazvao na moj apel. Meni kao Slavoncu je vec duze vremena padalo u oci da nas u stvari ima jako malo testiranih u usporedbi koliko nas ima. Kad se inace u prici pomene Krajina , uvijek Slavonija nekako zavrsi na zadnjem mjestu i to uvijek poslije Like , Korduna , Banije i Dalmacije. Dali smo mi i nas nenametljivi mentalitet tome doprinjeli ili je to jednostavno tako , ne znam. Moje skromno misljenje je da bi se trebalo obratiti vise paznje na Slavoniju i na Bilogoru , a pogotovo na Kalnik. Sva ta podrucja , odnosno Srbi iz tih podrucja su dali velike zrtve i puno propatili zbog svoje vjere i nacije , ne samo devedesetih nego i u kontinuitetu stotinama godina. Mozda se nas Slavonce smatra u genetickoj genealogiji kao nus pojavu bjezanja Srba iz Bosne nakon zavrsetka velikog Beckog rata , pa zato nismo interesantni? Ja ipak mislim da bi se vecim i brojnijim testiranjem Slavonaca mogla naci geneticka veza izmedju Zumberka , Kalnika i Slavonije. Veliki procenat Slavonaca je dosao tim putem do Slavonije. Ovo moje razmisljanje nije vodjeno srcem nego mozgom , naime poznate su veze Zumbercana sa Kalnicanima , a isto tako i Kalnicana sa zapadnom Slavonijom. To pominje Grujic , a i vidi se veliki broj prezimena koja dijele ta tri kraja. Nebojsi se zahvaljujem jos jednom.

Колико је мени познато одређени део становништва је из Жумберка насељен по Билогори  и тај део је остао православне вероисповести. Такође било је каснијег исељавања у Славонију.

За Жумберчане треба видети колико им се ти генетски показатељи (да се разумемо ја се у то уопште не разумем  :) ) подударају са резултатима из Западне Босне, ЦГ и Херцеговине.
У Жумберку је иначе остало још јако, јако мало тог староседелачког становништва и ако се желе радити неки тестови, треба да се пожури. Могу да помогнем у успостављању контакта на лицу места. До 80-их већина становништва у оном делу Жумберка (Радатовићи, Дучићи, итд.) ка Метлики се изјашњавала као Срби.


Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #395 послато: Август 06, 2020, 01:07:02 поподне »
Dragom Malesevicu zahvaljujem na ponudjenoj pomoci, ali je prvo planirano da se testira Kalnik. Kad ce to biti tesko je reci , kako je krenulo niko ne moze dati odgovor. U svakom slucaju kontakti na Zumberku su jako korisni i vi Malesevicu ih samo odrzavajte.
Zumbercani su naseljavani na Kalniku kad je granica Austrije i Turske bila na rijeci Ilovi. Iz tog razloga bi testiranje Kalnika i Zumberka bilo veoma vazno iz vise aspekata. Prvo bi se uzimali testovi osobama koja imaju zajednicka Kalnicko Zumberacka prezimena , naravno ako to bude ikako moguce.
Sto se tice povezanosti Zumbercana uskoka, ili stokavaca , ili unijata sa CG , Hercegovinom i zapadnom Bosnom , tu nema dileme , treba samo naci potvrdu preko testiranja. Koliko ce oni biti voljni za testiranje tesko je reci.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #396 послато: Август 06, 2020, 01:23:55 поподне »
Њихово становиште је да су они Хрвати влашког подријетла, па можемо да им продамо неку причу о тестирању Влаха.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #397 послато: Август 06, 2020, 01:49:17 поподне »
Ajde prvo da napravimo Kalnik , to ce biti lakse , pretpostavljam lakse , nadam se lakse , hm lakse.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #398 послато: Август 06, 2020, 03:33:02 поподне »
Њихово становиште је да су они Хрвати влашког подријетла, па можемо да им продамо неку причу о тестирању Влаха.

Није све што се прочита на интернету и у (понекој) књизи и валидно. Истина је да то становништво има једно врло флексибилно схватање етничког порекла. Никола Живковић (такође Жумберчанин, живи у Београду) је објавио попис становништва његовог села из 1961. и ту може да се види нпр. како се део једне породице изјашњавају као Срби, део као Хрвати (нпр. два брата).
Онда имате пример у нпр. селима у југозападном Жумберку где се на попису из 1971. од укупно нпр. 18 житеља села 13 изјашњава као Срби, 4 као Хрвати и 1 као Југословен. Онда попис 1981. ситуација се окреће. Укупно је 17 становника али сада 12 Хрвата, 6 Срба. Па 1991. је 15 становника, 10 Срба и 5 Хрвата. Значи доста течна материја.

То са влашким пореклом је прича коју гура Гркокатоличка црква и то нико озбиљан не узима за озбиљно, осим неких фанатика. Оно мало јада што је преостало у Жумберку мучи другу муку: нема ни једну продавницу, нема јавни превоз, нема цесту, нема младих, нема инфраструктуру, итд. Удаљавамо се мало од теме али укратко, не препоручујем било какве форе. Ако се већ иде на то да се можда тестирање обави, онда то треба објаснити онако како јесте и свакако не вреди ићи сам без некога ко није рођени Жумберчанин јер су љути тамо доста неповерљиви и са странцима слабо комуницирају, а тек о тестирању да не говоримо.

Што се Калника тиче, слабо сам упознат. То је близу Копривнице и Бјеловара, ту могу исто да дам одређени контакт, који можда може бити од помоћи у разговору са људима који би требало да буду тестирани.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #399 послато: Август 10, 2020, 02:43:53 поподне »
Али подржавам у потпуности идеју и иницијативу г. Гојковића да се та тестирања обаве. Док још има ко да се тестира...