Аутор Тема: Крајишки ДНК подухват  (Прочитано 38307 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #140 послато: Јул 17, 2017, 08:57:14 поподне »
У сваком случају урадио је велики посао (и он и остали аутори тога времена), колико год деловало површно из ове перспективе.

Tu se apsolutno slažemo. 

A evo sjetih se da imam i sliku.

https://s12.postimg.org/ploaz1559/image.png

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #141 послато: Јул 17, 2017, 09:10:01 поподне »
Да се разумијемо, веома поштујем Карановићев рад, али прије свега из антрополошког аспекта, као неког ко је описао народ и његов карактер и традицију. То је значајно свједочанство из тог времена.

Битна је ствар што је неко у том периоду пописао родове, презимена, куће, и дао какву такву информацију о поријеклу.

Што је погодио (у смислу повезаности родова) погодио је  према очуваном предању, или према заједничкој слави, што може, али и не мора бити веза. Успјех његових погађања ипак имају карактер насумичности.

Зашто сам ја рекао да је он ипак некредибилан. Не једном, питају ме за могуће поријекло. Дам неку предикцију на бази Карановића. Испостави се нешто друго. И није тај резултат изузетак од правила, већ се на више резултата види да уопште нема правила. Нису сви "Богуновићи" (или већина) J2a, па ено Мазалица се призетио. Не него је само Богуновић (и Поповић) J2a, a остали су E-V13, N-P189.2, I2-PH908, итд. Нису сви ови ђурђевштаци I1 P109 као Карановић, па се Грубор призетио, него ту имамо и Бранковића, који потврђује да ту нема правила. Има још таквих примјера.

Поставља се питање: ако неки аутор погађа 50-50%, да ли му вјеровати, па му у пола случајева бити захвалан, а у пола слијегати раменима? Или се једноставно ослонити на науку, па сваки резултат да буде коцкица у мозаику?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #142 послато: Јул 17, 2017, 09:23:51 поподне »
Поставља се питање: ако неки аутор погађа 50-50%, да ли му вјеровати, па му у пола случајева бити захвалан, а у пола слијегати раменима? Или се једноставно ослонити на науку, па сваки резултат да буде коцкица у мозаику?

На науку можемо да се ослањамо данас, када постоји днк, али и то морамо комбиновати са тим записима, предањима. Не можемо због Богуновића, чија се прича очито преносила као нека урбана легенда, омаловажавати читав рад.

Шта да кажу Латиновићи и Бањци (N2), који славе веома честу славу Св. Јована, или Бурсаћи, Зељковићи (R1a-M458), који славе такође пречесту славу Ђурђевдан, и остали. Код њих нема грешке. Зато не треба свако да гледа из свог угла, већ се мора са стране створити нека објективна слика.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #143 послато: Август 22, 2017, 07:59:53 поподне »
Да ли овде убацити и породице са простора Источне Славоније, Барање и Западног Срема, или оставити само ове са простора западних крајишких области, како стоји у уводној поруци?


« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:50:58 поподне Небојша »

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #144 послато: Август 23, 2017, 01:54:24 поподне »
Да ли овде убацити и породице са простора Источне Славоније, Барање и Западног Срема, или оставити само ове са простора западних крајишких области, како стоји у уводној поруци?


Примијетио сам да нема Крејића из Српца и Томаша из Прњавора, а има Пашалић из Челинца, Гаврић из Јошавке и Ћеркета из Кадињана. По којем критеријуму?
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:50:48 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #145 послато: Август 25, 2017, 08:27:35 поподне »
Тестирани без маркера сврстани су у посебну табелу. Мислим да је добро да сви буду на истом месту због боље прегледности.

Тренутно имамо 244 тестираних из Лике, Босанске Крајине, Северне Далмације, Баније, Кордуна и Славоније.


Извор:

- Српски днк пројекат
- YSEQ
- 23andMe
- FTDNA
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:50:38 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки ДНК подухват
« Одговор #146 послато: Август 26, 2017, 01:21:37 пре подне »
Не знам који је још доказ потребан да је православно становништво Србије, Црне Горе, Хрватске и БИХ једна етничка група  и у генетском смислу. Овако хомогени нису чак ни Хрвати, а камоли Бошњаци, чији је санџачки огранак по мушким лозама сличнији Грцима него Босанцима.
Баш је код сваке српске субпопулације И2а на првом мјесту и то око 30-35%, а онда се, зависно од регије, Е1б и Р1а боре за друго мјесто. И још имаш Криче и И1 на цијелом српском етничком простору, са благим варијацијама.

Да, код католика/Хрвата често има значајних одступања. Примера ради Хрвати из БиХ, или из Далмације и они из Северне Хрватске и Славоније. Код муслимана је то још израженије, зато што њихова генетика зависи од тога где их је исламизација захватила (Босна, Србија, Македонија...)

« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:50:15 поподне Небојша »